Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Rekord 485 dasma ne nje jave.....
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Rekord 485 dasma ne nje jave.....

Rekord dasmash ne Qarkun e Elbasanit. Sipas te dhenave te mbledhura nga njesite vendore, lokalet apo restorantet, gjate javes qe kaloi, ne shkalle prefekture lidhen kurore rreth 485 cifte. Te gjitha lokalet kane qene te prenotuara, madje disa prej tyre qe 6 muaj apo nje vit me pare. Dasma ka pasur me bollek, si ne qytet ashtu edhe ne fshat. ...nje dasme shkon mesatarisht 20-25 mije euro me te gjitha shpenzimet, shume kjo me te cilen cifti mund te bleje edhe nje strehe te re. Por ka edhe dasma qe shkojne nga 50-100 mije euro, ku nenkuptohet tek te pasurit qe bejne dhurata edhe apartamente, makina, elektro-shtepiake dhe gjera luksi. Te holla pa hesap shpenzohen sidomos diten, ose naten e dasmes. Dhe ata qe dalin me te fituar jane orkestrantet dhe kengetaret. Kjo eshte stina e arte per kete kategori, pasi akordet behen muaj me pare. Orkestrat paguhen nga 200 mije, deri ne 1 milione leke nese ka edhe kengetarin brenda dhe kur eshte teper i njohur.
Mjaft te fituar nga ceremonite e dasmave dalin edhe restorantet. Nje cift dasmoresh ne Elbasan paguan mesatarisht 5 mije leke. Por ne lokale te vecanta menyja shkon edhe ne 6-8 mije leke. Sallonet e bukurise jane duke bere kerdine. Per t'u zbukuruar vetem per nje nate nje nuse duhet te shpenzoje nga 30-50 mije leke. Ketu behet fjale vetem per nuset e zakonshme, se per ato te "alta modes" shpenzimet jane marramendese dhe shkojne nga 200-300 mijen leke. Ka sallone bukurie qe marrin persiper te gjithe kompozimin e dasmes, duke filluar me zbukurimin e baneses, lokalit, makines, madje edhe pallatit e rrugices. Sallone te tilla paguhen shume shtrenjte, nga 100 mije, deri ne 300 mije leke. Biznes behet edhe me fustanet e nuseve. Ato levizin nga 30 mije, deri ne 100 mije leke. Por ka edhe fustane te rralle qe shkojne nga 300-500 mije leke.
Pjese e ketij gezimi jane kameramanet, fotografet, makinat luksoze te nuseve, limuzinat, veshjet, fishekzjarret, embelsirat, peshqeshet etj. Keshtu qokat jane te pafund dhe shpesh familjeve te zakonshme u duhet te punojne gjithe jeten qe te bejne nje dasme. Mjaft karakteristike jane skenaret e dasmave ne zona te ndryshme te Elbasanit. Ne qytet ka dasma nga te gjitha llojet deri tek mondanet. Ajo qe te gezon kohet e fundit eshte fakti se mjaft familjare i jane kthyer dasmave te tradites, ku nuk mungojne kenget e vjetra, kostumet popullore, sazet popullore, pajtonet e nuseve etj.

Me cuditi ky lajm jo se po martohen njerezit se gezime pacin por ne nje qark ku papunesia eshte shume e madhe dhe varferia ka arrit kulmin keto shpenzime me duken te "cmendura" ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Gusht 2009 17:22
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Hahaha , po te gjithe emigrantet kudo qe jane presin me ardh ne gusht e me u martu , dhe beqot me qyr e me u feju. Muaji gusht eshte muaj i rrezikshem lol..

 

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Gusht 2009 18:04
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mergimtar_akoma
Anetar i ri

Regjistruar: 21/02/2009
Vendbanimi: ne token e ZOTIT
Mesazhe: 29

kaq keq ja paska shku per kadaif..

__________________
there is one love that lives forever: Dashuria per ALLAHUN

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Qershor 2010 19:56
mergimtar_akoma nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mergimtar_akoma Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mergimtar_akoma (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mergimtar_akoma Shto mergimtar_akoma nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mergimtar_akoma nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mergimtar_akoma
Anetar i ri

Regjistruar: 21/02/2009
Vendbanimi: ne token e ZOTIT
Mesazhe: 29

kaq keq i paska shku mendja per kadaif

__________________
there is one love that lives forever: Dashuria per ALLAHUN

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Qershor 2010 19:57
mergimtar_akoma nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mergimtar_akoma Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mergimtar_akoma (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mergimtar_akoma Shto mergimtar_akoma nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mergimtar_akoma nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

nejse,urime cifteve
hehe, lere qe s'e mbaj mend heren e fundit te kem shkuar ne nje dasem, po kjo tema me ben te mendoj seriozisht dhe sinqersiht per disa rrealitete te njerzve qe s'e kam vra mendjen t'menoj shume me pare
vetem (supozojm) ideja qe gjithe ato njerz te mblidhen vetem se une po martohem me duket shume pathetic. e padurueshme per nje second.
nejse, asnje lajm ketu, nese nuk besoj ne martese, jo qe jo ne nje dasem

besoj vetem ne bashkejetese. jo martese me dokumenta dhe dasma.
bashkjetesa me duket shume me e natyrshme, vetem fjala "bashkejetese"i jep nje kuptim sadopak terheqes ktij zakoni me te vjeter koti te njerzve
vetem ne bashkjetese perfshihet paqja marrveshja liria e plote e dy njerzve.
kto martesat me duken sikur shkon me sighn new-lease apartment, por ne vend qe te hedhesh firmen se do jetosh 6-12 muaj ne ket banese, je i detyruar te firmosesh gjithe jeten aty per aty.
njerzimi me duket se e dashuron burgimin natyrisht, prandaj subconsciously e ndjejm nevojen t'i vejm vetes detyrime dhe te japim besen fjalen e burrave para zotit se do ta dua ket person gjithe jetes deri sa te vdes.
nuk me duket njerzore as e nevojshme te degjoj diken te me premtoje se do t'me doje gjithe jetes. talk about arrogance! who do you think you people are?!
nejse, nuk i dihet noj dite noshta do ndryshoj mendje.
p.sh kam friken se te vizitosh shqiperine, jane sikur matrapazat me te talentuar ne bote ata njerzit tane atje, qe ta mbushin mendjen e ta bejn fushe me lule gjithka,
so watch out people, land-mines everywhere

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Qershor 2010 09:01
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Re: Rekord 485 dasma ne nje jave.....

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA

Me cuditi ky lajm jo se po martohen njerezit se gezime pacin por ne nje qark ku papunesia eshte shume e madhe dhe varferia ka arrit kulmin keto shpenzime me duken te "cmendura" ...Paguajne refugjatet ................. kot rropaten 12 muaj viti tuj la pajatat ?????????????

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Qershor 2010 12:26
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
KRUMPENDORF
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/10/2006
Vendbanimi: ku tjeter vecse ne rruzullin tokesor
Mesazhe: 272

urime cifteve

__________________
jam krenar qe jam shqiptar

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Qershor 2010 01:36
KRUMPENDORF nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė KRUMPENDORF Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me KRUMPENDORF (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: KRUMPENDORF Shto KRUMPENDORF nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto KRUMPENDORF nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Re: Rekord 485 dasma ne nje jave.....

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA
Rekord dasmash ne Qarkun e Elbasanit. Sipas te dhenave te mbledhura nga njesite vendore, lokalet apo restorantet, gjate javes qe kaloi, ne shkalle prefekture lidhen kurore rreth 485 cifte. Te gjitha lokalet kane qene te prenotuara, madje disa prej tyre qe 6 muaj apo nje vit me pare. Dasma ka pasur me bollek, si ne qytet ashtu edhe ne fshat. ...nje dasme shkon mesatarisht 20-25 mije euro me te gjitha shpenzimet, shume kjo me te cilen cifti mund te bleje edhe nje strehe te re. Por ka edhe dasma qe shkojne nga 50-100 mije euro, ku nenkuptohet tek te pasurit qe bejne dhurata edhe apartamente, makina, elektro-shtepiake dhe gjera luksi. Te holla pa hesap shpenzohen sidomos diten, ose naten e dasmes. Dhe ata qe dalin me te fituar jane orkestrantet dhe kengetaret. Kjo eshte stina e arte per kete kategori, pasi akordet behen muaj me pare. Orkestrat paguhen nga 200 mije, deri ne 1 milione leke nese ka edhe kengetarin brenda dhe kur eshte teper i njohur.
Mjaft te fituar nga ceremonite e dasmave dalin edhe restorantet. Nje cift dasmoresh ne Elbasan paguan mesatarisht 5 mije leke. Por ne lokale te vecanta menyja shkon edhe ne 6-8 mije leke. Sallonet e bukurise jane duke bere kerdine. Per t'u zbukuruar vetem per nje nate nje nuse duhet te shpenzoje nga 30-50 mije leke. Ketu behet fjale vetem per nuset e zakonshme, se per ato te "alta modes" shpenzimet jane marramendese dhe shkojne nga 200-300 mijen leke. Ka sallone bukurie qe marrin persiper te gjithe kompozimin e dasmes, duke filluar me zbukurimin e baneses, lokalit, makines, madje edhe pallatit e rrugices. Sallone te tilla paguhen shume shtrenjte, nga 100 mije, deri ne 300 mije leke. Biznes behet edhe me fustanet e nuseve. Ato levizin nga 30 mije, deri ne 100 mije leke. Por ka edhe fustane te rralle qe shkojne nga 300-500 mije leke.
Pjese e ketij gezimi jane kameramanet, fotografet, makinat luksoze te nuseve, limuzinat, veshjet, fishekzjarret, embelsirat, peshqeshet etj. Keshtu qokat jane te pafund dhe shpesh familjeve te zakonshme u duhet te punojne gjithe jeten qe te bejne nje dasme. Mjaft karakteristike jane skenaret e dasmave ne zona te ndryshme te Elbasanit. Ne qytet ka dasma nga te gjitha llojet deri tek mondanet. Ajo qe te gezon kohet e fundit eshte fakti se mjaft familjare i jane kthyer dasmave te tradites, ku nuk mungojne kenget e vjetra, kostumet popullore, sazet popullore, pajtonet e nuseve etj.

Me cuditi ky lajm jo se po martohen njerezit se gezime pacin por ne nje qark ku papunesia eshte shume e madhe dhe varferia ka arrit kulmin keto shpenzime me duken te "cmendura" ...


Dhe keto dasma jane bere ne muajin Gusht?! Mesa di une Shqiptaret nuk bejne dasma ne muajin Gusht, apo jam gabim?

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Qershor 2010 01:40
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Re: Re: Rekord 485 dasma ne nje jave.....

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

Dhe keto dasma jane bere ne muajin Gusht?! Mesa di une Shqiptaret nuk bejne dasma ne muajin Gusht, apo jam gabim?
Debora me duket se e ke lexu me ate pa xham ti kete se ska mundesi thuhet per javen e pare o goce po ja po ta shjegoj ma mire ...15 diteshi i pare bahen dasme sepse eshte kalendari "alla turka " dmth qe ecen me ane te henes muaj gusht eshte i shenjte per musulmanet eshte gati si muaji Ramazan dhe dhe si i tille ne kete muaj festohen ose respektohen te vdekurit ...une sjam aq shume e axhornuar por keto i di nga gjyshja ...ndoshta fetaret e forumit kane argumenta me shume per kete gje ...
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Qershor 2010 14:51
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:55 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Rekord 485 dasma ne nje jave.....

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.