Forumi Horizont Gjithsej 9 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 »
Trego 404 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Politika Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=45)
-- Sali Berisha, komunisti i veshur tani me petkun e Demokracise?! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=14943)


Postuar nga misterioz datė 04 Maj 2008 - 07:30:

Sali Berisha, ish Komunisti i veshur tani me petkun e .......!

Ne Shtator u bėkan te dy bashke ,shyqyr se dhe ne na kishte marre malli ti shikonim koke me koke ,si dy qingja te urte qe diskutojne per te miren e popullit.Mungon vetem xhaxhi Enver me shokun Ramiz,mallin e Lenkes na e heq teta Jozefina.


Postuar nga Vizioner datė 26 Qershor 2008 - 09:01:

BB: Shqipėria mė e korruptuara nė Europėn JuglindoreThu, 26 Jun 2008
Banka Botėrore boton raportin mė tė rėndėsishėm tė vitit, Shqipėria e 2007 mė e korruptuara nė Europėn Juglindore

Jemi nė vendin e parė pėr kėtė tregues nė rajon edhe pėr vitin 2007. Administrata shqiptare me tė gjithė strukturat e saj ėshtė vlerėsuar nga ana e BB me njė nivel tė fryrė korrupsioni, duke qenė tėrėsisht larg vendeve tė tjera qė janė fqinjė me ne.

Qeveria shqiptare ėshtė mė e korruptuara nė rajon dhe njėkohėsisht ka nivelin mė tė ulėt tė eficensės nė Europėn Juglindore. Banka Botėrore ka publikuar gjatė ditės sė djeshme raportin e fundit pėr treguesit kryesorė tė 212 vendeve, ndėr tė cilėt pėrfshihen, kontrolli i korrupsionit, eficensa e qeverisė, zbatimi i ligjit, tė drejtat e njeriut, stabiliteti politik dhe reformat rregullatore. Por duke bėrė pėrmirėsime minimale nė krahasim me vitin 2006, Shqipėria renditet nė vend tė parafundit krahasuar me tė gjithė kandidatėt e tjerė dhe fqinjėt tanė. E vetmja e re qė ka ndodhur pėr vitin 2007, mbetet futja e Kosovės nė listat e krahasimit tė vendeve nė rajon. Kosova, duke patur njė qeveri e re, tė gjithė treguesit e saj mbeten mė tė dobėt dhe nė kėtė rast qeverisė shqiptare i ka humbur vendi i fundit. Por edhe nė kėtė raport tejet tė rėndėsishėm, mbetemi sėrish larg fqinjėve dhe nė ato ēėshtje qė mbeten jetike pėr vendin, siē ėshtė lufta kundėr korrupsionit dhe eficensa e qeverisė. Vendet e rajonit tonė siē ėshtė Maqedonia, Mali i Zi, Serbia, Kroacia dhe Turqia qė aspirojnė pėr tu bėrė anėtare tė Bashkimit Europian kanė njė nivel treguesish disa herė mė tė lartė dhe me njė ritėm pėrmirėsimi tė shpejtė. Nė grupin vendeve tė Europės Juglindore dhe tė Balltikut qė bėjmė pjesė, jemi sėrish nė vend tė fundit nėse nuk marrim si bazė krahasimi Kosovėn qė mbetet nė mė tė shumtėn e krahasimeve nė atė vend qė deri dje ishte Shqipėria. Raporti i BB pėr indikatorėt e qeverisjes, mbetet mė i rėndėsishmi ndėr vlerėsimet qė bėjnė institucionet ndėrkombėtare pėr vendin. Mbi bazėn e kėtyre tė dhėnave ngrihen njė pjesė e mirė e financimeve dhe projekteve nė tė cilat aspiron qeveria shqiptare. Tė dhėnat janė tejet tė rėndėsishme edhe pėr tė gjithė bizneset e huaja qė kėrkojnė tė futen nė tregun shqiptar.

Eficensa e qeverisė

Vendi i fundit me tė cilin mund tė krahasohemi nė tė gjithė treguesit e marrė nė konsideratė ėshtė Bosnja dhe Hercegovina. Pėr sa pėr i pėrket eficensės sė qeverisė, Banka Botėrore e ka vlerėsuar qeverinė nė nivele minimale tė rezultateve tė saj. Qeveria shqiptare sipas Bankės Botėrore ka njė tregues tė eficensės qė nuk arrin as nė 50 pėrqind. Shqipėria renditet pas Kosovės, Serbisė Maqedonisė, Malit tė Zi, Kroacisė dhe Turqisė.

Mė tė korruptuarit

Jemi nė vendin e parė pėr kėtė tregues nė rajon edhe pėr vitin 2007. Administrata shqiptare me tė gjithė strukturat e saj ėshtė vlerėsuar nga ana e BB me njė nivel tė fryrė korrupsioni, duke qenė tėrėsisht larg vendeve tė tjera qė janė fqinjė me ne. Nė kėtė tregues pėr vitin 2007 kemi mundur qė tė lemė pas vetėm Kosovėn. Edhe nė treguesin e korrupsionit nuk kemi arritur qė ta kalojmė 37 pėrqindėshin, njė nivel ky nga mė tė ulėtit pėr kėtė studim tė Bankės Botėrore. Edhe nė kėtė tregues renditemi tė fundit nė rajon pas Serbisė, Maqedonisė, Malit tė Zi, Kroacisė, Turqisė dhe Bosnje Hercegovinės.

Zbatimi i ligjit

Nuk paraqitet asgjė e re edhe nė kėtė tregues. Mbetemi sėrish nė vend tė fundit, duke lėnė pas nga tė gjitha vendet e rajonit vetėm Kosovėn qė ėshtė tashmė shtet me pak muaj jetė. Pas futjes sė Kosovės nė kėto studime tė Bankės Botėrore, kemi mundur qė tė shkėputemi nga vendi i fundit i vlerėsimit, duke janė lėnė kėtė shtetit mė tė ri shqiptar nė Ballkan.

Mė pak tė korruptuar se nė 2006

Pavarėsisht se qeveria shqiptare i bėn punėt me hapin e breshkės dhe nuk mundet asnjėherė qė tė arrijė ritmet e reformave tė vendeve tė tjera qė aspirojnė pėr nė BE, sipas BB ka njė rėnie tė korrupsionit gjatė vitit 2007 krahasuar me vitin 2006. Ndėrsa gjatė vitit 2005 dhe 2006, Banka Botėrore bėri tė ditur se nė vend nuk kishte asnjė pėrmirėsim nė luftėn kundėr korrupsionit, nė vitin 2007 kemi njė pėrmirėsim tė lehtė. E njėjta situatė paraqitet edhe nė treguesit e tjerė ku vihen re pėrmirėsime,por qė janė larg hapave me tė cilat duhet qė tė ecė njė vend qė aspiron tė bėhet pjesė e Bashkimit Europian.

:bam


Postuar nga ksenia datė 26 Qershor 2008 - 09:30:

Filluan diasporistat te merren me grate, femijet e me fisin e te tjereve...
Patriotet e vertete zhumojne ne vend te vet e jo nga kontinentet e tjera..
Prej andej nga jeni juve rrezja e drites shqiptare vjen shume me zvogeluar te dashur "patriote"...
Bujrum ketu ne e doni kete vend dhe ju vjen keq per te...
Mos u merrni me lajme gazetash partiake apo sondazhe qe vijne nga OJQ militantesh...


Postuar nga Piktor datė 26 Qershor 2008 - 19:28:

Ore po pse lujti kush mendsh e na leshoi vendin ne per korrupsion. Jo ore ne ate vend e kemi pasur dhe nuk na e merr njeri. Jo Sala me Edin por askush nuk mund ta beje ate vend me pak te korruptuar se vendet e europes juglindore.
Korrupsioni eshte sistem dhe ai nuk zhduket as me lftra aq me pak me fushata. Ate e dobson vetem shteti ligjor dhe ndergjegja e njeirzve qe ka rene pertoke sepse ska doktor qe te shti ne dore po si fute naj lek ne xhep.


Postuar nga rust datė 27 Qershor 2008 - 03:59:

KOMITETI I PAJTIMIT MBARKOMBĖTAR


Adresa: Rr. "M. Muēa" Pall. 46 Ap. 23 Tiranė- Shqipėri , Fax 00355 4 2 263 126. / 2 238 033
Tel 00355 4 2 259 124 Mobil: 00 355 68 27 37 989
E-mail: gjin_marku@yahoo.com

Web: www.pajtimi.com


Nr 3/4 prot
Tiranė mė 30 prill 2008K Ė R K E S Ė
Mbi hetimin e krimeve ndaj popullsisė nėpėrmjet krijimit tė terreneve pėr vrasje masive dhe projekteve tė rrezikshme pėr jetėn dhe mjedisin si dhe ndalimin e lidhjeve tė mafies ndėrkombėtare me lidershipin politik dhe pėrfaqėsues tė trupit diplomatik nė Shqipėri- Drejtuar: Kuvendit tė Shqipėrisė
- Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Kėshillit tė Sigurisė Kombėtare.
- Prokurorit tė Pėrgjithshem tė Republikės sė Shqipėrisė.
- Gjykatės Kushtetuese tė Republikės sė Shqipėrisė.
- Komisionit Europian.
- Pėrfaqėsuesve tė trupit dipllomatik dhe organizatave ndėrkombėtare.
z. Gjin Marku
Pėr dosjen me nr. ref: OTP-CR-134/07 –nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Krimeve – Zyra e Prokurorit HAGĖ.


I nderuar z. President i Republikės dhe Kryetar i Kėshillit tė Sigurisė Kombėtare.

E nderuar zonja Prokurore e Pėrgjithshme e Republikės sė Shqipėrisė.

Tė nderuar anėtarė tė Gjykatės Kushtetuese.

Shkėlqesia Juaj.
Nė njė kohė kur Komuniteti Ndėrkombėtar ėshtė i interesuar pėr tė pėrshpejtuar anėtarsimin e Shqipėrisė nė Aleancėn e Atlantikut Verior e Bashkimin Europian, operatorė tė mafies ndėrkombėtare e kanė kthyer territorin e kėtij vendi nė terrene private tė veprimtarisė sė errėt e kriminale, jashtėzakonisht tė rrezikshme pėr popullsinė shqiptare. Ngjarja e dt.15 mars 2008 nė afėrsi tė kryeqytetit shqiptar, ku mbetėn tė vrarė 26 vetė (mes tė cilėve gra e fėmijė), mbi 300 tė plagosur dhe mijėra shtėpi tė rrėnuara nga shpėrthimi i municioneve tė grumbulluara pėr tregėti tė fshehtė, pėrbėn vetėm njėrin prej rasteve tragjike tė veprimtarisė sė kėsaj mafie dhe tė rreziqeve qė i kanosen jetės sė shqiptarėve.

Nisur nga kėto shqetėsime, njė vit mė parė, mė dt. 14 prill 2007, Komiteti i Pajtimit Mbarkombėtar iu drejtua Gjykatės Europiane pėr tė Drejtat e Njeriut dhe Gjykatės Ndėrkombėtare tė Krimeve nė Hagė. Nė kėtė dokument theksonim se operatorėt e kėsaj mafie tė lidhur me lobet antishqiptare vazhdojnė tė kryejnė veprimtari tė dukshme kriminale kundėr popullsisė e integritetit kombėtar tė kėtij vendi siē inskenuan edhe trazirat e vitit 1997 pėr rrėmbimin e parave tė popullit e nxitjen e qytetarėve nė luftė civile ku mbetėn tė vrarė rreth 1500 vetė: shih - “Memo, Nr.001/4 prot; - Tiranė mė 14 prill 2007: - Mbi shkeljet flagrante tė tė drejtave tė njeriut dhe veprimet kundėr integritetit kombėtar tė shqiptarėve, nevojėn e gjykimit tė krimeve ndaj popullsisė nė ngjarjet e vitit 1997 e domosdoshmėrinė e masave pėr parandalimin e krimit tė vrasjeve. –Ref: OTP-CR-134/07 –International Criminal Court –The office of the Presecutor – HAGUE. Ky dokument, i mbėshtetur nė Deklaratėn e Pėrgjithshme tė OKB-sė pėr tė Drejtat e Njeriut, Konventėn Europiane pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive Elementare si dhe Paktin Ndėrkombėtar pėr tė Drejtat Civile dhe Politike, iu bė prezent tė gjitha organizmave ndėrkombėtare, pėrfaqėsuesve tė trupit dipllomatik nė Tiranė, parlamentit dhe institucioneve kryesore tė shtetit shqiptar tė cilat, fatkeqėsisht, nuk reaguan. Ndėrsa Gjykata Europiane po u jep tė drejtė tė gjithė qytetarėve shqiptarė nė lidhje me ēėshtjet qė kemi trajtuar dhe Prokuroria e Hagės i ėshtė pėrgjigjur kėrkesės sonė, institucionet e shtetit Shqiptar dhe lidershipi i partive politike e kanė thelluar bashkėpunimin me operatorėt e kėsaj mafie ēnjerėzore, jo vetėm tė tregėtisė sė fshehtė tė armėve, por edhe bizneseve tė tjera tė rrezikshme pėr jetėn e mjedisin. Pasojė e kėtij mosreagimi dhe bashkėpunimi me mafien ėshtė edhe ngjarja tragjike e datės 15 Mars.

Pėr mėnyrėn se si po trajtohet ky krim nga qeveria dhe udhėheqėsit kryesor tė politkės, duke u pėrpjekur pėr ta minimizuar atė dhe ushtruar presion mbi organin e akuzės, e shohim tė domosdoshme t’ju drejtohemi pėrsėri pėr tė dėnuar kėto krime, pėr tė parandaluar vrasje tė tjera masive nė terrenet e pėrgatitura pėrgjatė kėtyre viteve dhe frenuar rrėnimin e mėtejshėm tė jetės sė shqiptarėve. Qeveria shqiptare nė kėtė rast ėshtė pėrfshirė direkt nė njė aferė tė fshehtė armėsh me pasojė vrasjen masive dhe, si nė shume raste tė tjera, ka bashkrenduar veprimtarinė e saj me mafien ndėrkombėtare nė afera biznesesh qė kanė shkaktuar e do shkaktojnė krime shumė tė rėnda kundėr jetės sė popullit e mjedisit. Dėshmitė tregojnė se prej vitesh vendime tė Kėshillit tė Ministrave si dhe ligje e amendime ligjesh tė kaluara me urgjencė me votat e shumicės nė parlament kanė favorizuar aktivitetet dhe strategjinė kriminale tė kėsaj mafie.

Edhe pas ngjarjes qeveria nuk u deklarua mbi rrezikun qė i kanoset popullsisė mbas kėtij shpėrthimi. Instituti i Shėndetit Publik ka paralajmėruar se zona do jetė e infektuar pėr 20 vitet e ardhėshme e pėrbėn rrezik pėr jetėn e qytetarėve. Vite mė parė, mediat kanė paralajmėruar se porti i Durrėsit, pranė tė cilit ishin grumbulluar kėto municione, ėshtė pikė kalimi e lėndėve radioaktive pėr tegun ndėrkombėtar. Shėrbimet informative janė sinjalizuar prej kohėsh se nė hapėsirėn shqiptare tė detit Adriatik qėndrojnė anije tė dyshimta qė merren me tregėti armėsh dhe shkarkojnė nė det mbeturina lėndėsh me rrezikshmėri tė lartė radioaktiviteti. Po kėshtu, nė brigjet shqiptare tė detit Adriatik e Jon gjenden mina nėnujore ose predha tė kalibreve tė ndryshme qė shpesh herė nxirren nga polumbarėt nė sipėrfaqe, njė pjesė e tė cilave dėshmohet se janė hedhur mbas ngjarjeve tė vitit 1997.

Meqenėse vendet e Bashkimit Europian kanė kėrkuar ndalimin e bizneseve qė kanė rrezikshmėri tė lartė pėr jetėn e mjedisin, kjo mafie ka ndėrmjetėsuar qė ato tė transferohen nė territorin shqiptar dhe tė vendosen kryesisht nė bregdet pėr lehtėsi e pėrfitime. Qeveria shqiptare nė marrėveshje dhe me opozitėn po inicojnė ligje e vendime qeverie qė i mbėshtesin kėto biznese ēnjerėzore. Ndėrsa qeveria ushtron dhunė dhe burgos operatorėt e shoqėrisė civile qė shprehen kundėr, opozita hesht dhe i bojkoton protestat. Edhe pse prej vitesh nė zonat e ndotjes sė lartė ėshtė shfaqur fenomeni i lindjes sė kafshėve dhe fėmijėve tė deformuar biologjikisht, qeveria shqiptare dhe organizatat ndėrkombėtare nė Tiranė kanė heshtur. I vetmi organizėm qė ka ngritur shqetėsimin mbi pėrhapjen masive tė sėmundjeve kanceroze tek shqiptarėt ėshtė OKB-ja.

Projektet e transferimit tė dhjetra mijė ton plehrave nė ditė nga Italia pėr nė Shqipėri, apo tė ngritjes sė TEC-eve tė tė gjitha llojeve tė ndotjes nė brigjet e Vlorės e zona tė tjera bregdetare, janė akte flagrante tė lidhjeve tė kėsaj mafie me lidershipin e tė dy krahėve tė politikės shqiptare. Edhe projekti AMBO (i cili trumbetohet si projekt i interesave amerikane) ėshtė pėrgatitur pėr tė shkarkuar 40 milion ton naftė nė vit nė gjirin e Vlorės me njė investim rreth 1 miliard dollarė, nė njė kohė kur, vetėm pėr mbrojtjen e sistemit ekologjik, pėrfituesit duhet tė paguajnė jo mė pak se 20 miliard dollarė, shumė tė cilėn ata e fitojnė brenda 3-4 vitesh nga ky aktivitet. Po kėshtu, marrėveshjet pėr ngritjen e gjigandėve tė prodhimit tė ēimentos nė territoret shqiptare si nė Elbasan, Fushė Krujė, Balldre etj, pėrbėjnė njė rrezik tjetėr shumė tė madh pėr jetėn e qytetarėve dhe mjedisin. Qeveria i propagandon si sukses kėto investime tė huaja duke marrė pjesė nė inagurimin e tyre vetė kryeministri. Ndikimi i ndotjes mbi mjedisin do jetė katastrofik nga Balldreni deri nė kodrat e Durrėsit, ndėrsa si investim llogaritet vetėm kostoja e fabrikave.

Kompromisi midis dy partive kryesore po shkon edhe drejt ngritjes sė termocentraleve bėrthamore tė ndaluara nė vendet e tjera. Propozimet nga vendet mike mbi pėrdorimin e burimeve ujore dhe erės pėr prodhimin e energjisė elektrike vazhdojnė tė shmangen pikėrisht nga influenca e operatorėve tė kėsaj mafie mbi politikėn. Gjatė gjithė kėtyre viteve kjo mafie ka kėrkuar shmangien e rehabilitimit tė hidrocentraleve e mosplanifikimin e veprave tė reja hidroenergjitike qė do ishin njė investim shumė i madh edhe pėr turizmin e ekologjinė. Digat e amortizuara tė hidrocentraleve tė Komanit e Vaut tė Dejės nė ēdo periudhė reshjesh tė mėdha rrezikojnė shpėrthimin dhe zhdukjen e rreth 200 mijė qytetarėve tė zonės sė nėn-Shkodrės, Zadrimės e qytetit tė Lezhės.

Pėrveē rreziqeve tė mėsipėrme ka shumė terrene tė tjera qė rrezikojnė nė ēdo ēast vrasjen masive tė qytetarėve. Pėr lehtėsi veprimi e pėrfitimi maksimal, janė vendosur nė qytetet bregdetare depozita mijra tonėshe me naftė e lėndė tė tjera tė rrezikshme pėr popullsinė, pa asnjė masė mbrojtėse pėr jetėn e qytetarėve. Po kėshtu qindra pika furnizimi me karburante gjenden rrėzė pallateve tė banimit nė shumė qytete tė vendit. 70 000 familje nė qytete rrezikohen nga prekja e themeleve dhe prishja e strukturės bazė tė pallateve pėr hapje dyqanesh. Nė hapėsirat informale vihet nė rrezik jeta e shumicės sė familjeve pėr shkak tė pamundėsisė sė ndėrhyrjes sė zjarrfikseve. Edhe pallatet e ndėrtuara me miratimin e bashkive nuk kanė tė projektuar asnjė element sigurie pėr daljen e qytetarėve nė raste zjarri.

Pėrfshirja e politikanėve tė partive kryesore nė veprimtarinė e kėsaj mafie ndėrkombėtare ka planifikuar vazhdimisht zgjatjen e krizės e moslejimin e zhvillimit tė ekonomisė vendase me qėllim qė operatorėt e kėsaj mafie tė marrin sa mė lirė tokėn dhe burimet e pasurive. Burimet nėntokėsore shqiptare, qė pėrbėjnė njė pasuri tė jashtzakonshme mineralesh, u janė dorėzuar thuajse falas kompanive tė huaja anonime. Mania e tyre pėr pėrfitime maksimale po shfrytėzon nė mėnyrė ē’njerėzore punėtorėt e galerive pa asnjė masė sigurie pėr jetėn. Edhe pse qeveria ėshtė pėrballur ēdo vit me tragjeditė nė miniera, nuk ka marrė asnjė masė pėr ndalimin e vrasjeve tė punėtorėve tė nėntokės, apo rehabilitimin e familjeve tė viktimave.

Nėn interesin e lobeve antishqiptare e operatorėve tė kėsaj mafie pėr tė zhvilluar kaosin ėshtė penguar pėr gjatė 20 vjetėve miratimi i planimetrisė urbane. Po kėshtu po veprohet me ligjin pėr legalizimin e ndėrtimeve pa leje qė pengon jo vetėm tė ardhmen e zhvillimit urban por edhe jetėn normale tė qytetarėve e i mashtron si pronarėt edhe pėfituesit pėr interesa elektorale. Me qėllim moskthimin e pronave e uzurpimin e tyre u krijua qė nė fillim tė pluralizmit, me konsensusin e dy partive tė mėdha, ligji 7501 mbi tokėn qė ka sjellė aq shumė hasmėri e vrasje dhe ka lėnė djerr gjithė Shqipėrinė. Fatkeqėsisht, deputetėt nuk e kuptojnė se shumica e vendimeve tė qeverive dhe ligjeve tė parlamentit shqiptar, qė ata i kanė votuar me duart e tyre, janė mbėshtetja kryesore e strategjisė sė kėsaj mafie qė kėrkon ta tjetėrsojė territorin shqiptar sipas interesave tė saj afatgjata.

Partitė kryesore vazhdojnė ta manipulojnė opinionin publik dhe mbulojnė gjendjen katastrofike tė vendit me demagogji, duke e mbajtur popullin tė varfėr e tė lidhur me propagandėn mediatike pėr tė marrė sipas radhės qeverisjen e vendit. Rreth 60 % e popullit shqiptar nuk merr pjesė nė votime sepse ka humbur besimin tek shteti dhe nuk e mbėshtet lojen e dy partive kryesore politike, te cilat konfrontohen dhe bashkohen nė konsensuse jo pėr interesat e popullit e tė demokracisė por pėr zotėrimin e fushės sė lojės. Pjesa e popullsisė qe voton ėshtė e lidhur me administratėn dhe kjo u intereson dy partive tė mėdha. Nė kėto kushte, popullit shqiptar do i shėrbente njė ligj pėr pjesmarrjen e tė gjithė qytetarėve nė votime si nė shumė vende tė demokracisė perėndimore, Nėse do kishim njė ligj tė tillė zgjedhor atėher do kishim edhe faktorė tė tjerė politikė. Ky manipulim vazhdon tė bėhet edhe me suksesin e marrėveshjeve me NATO-n e BE-nė, nė njė kohė kur populli shqiptar ėshtė mė i varfėri dhe mė i rrezikuari nė Europė. Shqiptarėt nuk mund tė jenė kurrė tė fituar nė NATO e as nė BE nėse territori i tyre i lakmuar mesdhetar dhe pasuritė natyrore nuk do zhvillohen nė dobi tė ekonomisė e jetės sė tyre. Lidershipi i dy partive kryesore mund tė kontribojė realisht pėr pranimin nė NATO e BE, nėse do shkėpusė ēdo lidhje me mafien dhe do ndryshojė kahun e politikės nė dobi tė qytetarėve shqiptarė, nėse do ndėrmarrė hapat e nevojshme me reformat e ligjet dhe jo sipas veprimeve qė po bėn gjatė kėtyre ditėve me kushtetutėn. Nėse ka nevojė pėr ndryshime nė kushtetutė ato duhet tė jenė me tė vėrtetė demokratike, progresive e tė dobishme dhe tė insistojnė nė:

Fshati Gerdec i kthyer ne zone lufte, pas shperthimit te nje fabrike ilegale te municioneve shteterore
1-garantimin e barazisė pėr tė gjithė para ligjit dhe heqjen e imunitetit pėr politikanėt e pėrfaqėsuesit e shtetit;
2-garantimin e votės sė lirė;
3-garantimin e drejtėsisė dhe tė pavarsisė sė pushtetit gjyqėsor,
4-krijimin e institucionit tė pavarur tė akuzės; 5-garantimin e lirisė dhe tė pavarėsisė sė mediave;
6-forcimin e institucioneve tė sigurisė nė vend dhe krijimin e kompetencave tė Kėshillit tė Sigurisė Kombėtare;
7-vendosjen si parim kushtetues tė barazisė gjinore etj.

Prekja nė mėnyrė tė pėrshpejtuar e kushtetutės pėr interes tė udhėheqėsve tė partive kryesore dhe ngushtimi i debatit parlamentar vetėm me dy parti nuk ėshtė vlerė e demokracisė as e traditės parlamentare perėndimore. Nė kushtet aktuale, vendimi i fundit i parlamentit ėshtė njė atentat ndaj demokracisė, shtetit tė sė drejtės dhe interesave tė qytetarėve. Fatkeqsisht, nė aferat e qeverisė shqiptare me mafien janė pėrfshirė edhe diplomatė e pėrfaqėsues tė organizmave ndėrkombėtare, disa prej tė cilėve po i drejtojnė kėto biznese tė rrezikshme. Rreth 1,5 miliard dollarė tė taksapaguesve perėndimore qė janė lėvruar nė kėto 17 vjet i kanė shėrbyer mė shumė korrupsionit se sa grupeve nė nevojė. Akoma mė e papranueshme bėhet sjellja e kėtyre diplomatėve kur mbėshtesin akte tė tilla si ai i dt 21 prill pėr ndryshimin e kushtetutės. Kushtetuta dhe ndryshimet e saj janė e drejtė e qytetarėve dhe diplomacia perėndimore duhet ta mbrojė kėtė tė drejtė tė mohuar nga lidershipi i partive kryesore. Qytetarėt i janė drejtuar vetgjyqėsisė sepse ēdo ditė e mė tepėr po perceptojnė se ligji ėshtė pronė e mafies nė politikė. Nga vetgjyqėsia kanė humbur deri mė sot jetėn mbi 5000 qytetarė dhe janė privuar nga liria me mijra familje tė cilat nuk kanė gjetur shpėtim nė asnjė vend tjetėr pėrveēse tek tradita zakonore e pajtimit dhe emigrimi. Lidershipit politik shqiptar, si tė mazhorancės dhe tė opozitės, nuk i bėn pėrshtypje tragjedia e dt.15 mars, as vrasjet e qytetarėve tė pafajshėm, as gjendja e mjeruar nė tė cilėn ėshtė katandisur popullsia shqiptare, as varfėria ekstreme e shfrytėzimi barbar i fėmijėve, as ngujimi e gjakmarrja, as vetvrasjet e pashembullta e emigrimi i pafund sepse janė tė pėrfshirė nė interesat ekonomike e financiare tė mafies sė pamėshirshme globale.Pėr sa mė sipėr Komiteti i Pajtimit Mbarėkombėtar:


I drejtohet Kuvendit tė Shqipėrisė dhe kėrkon:


Tė marrė nė konsideratė ēėshtjet e parashtruara nė kėtė dokument duke vėnė mbi gjithēka interesat e popullit shqiptar.

I drejtohet Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė dhe kėrkon:


1 – Tė ushtrojė autoritetin institucional pėr tė marrė nė shqyrtim problemet e mėsipėrme dhe tė gjitha ēėshtjet e trajtuara nė Memon e dt 14 prill 2007 (drejtuar kėtij institucioni) e t’i trajtojė ato nė Kėshillin e Sigurisė Kombėtare nė respekt tė ligjit dhe Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė2 – Tė ushtrojė autoritetin e Presidentit pėr tė marrė informacion zyrtar e ndėrprerė lidhjet e operatorėve tė mafies me qeveritarėt dhe lidershipin e Partive Politike Parlamentare.3 - Tė ushtrojė autoritetin e Presidentit pėr krijimin e njė tryeze tė pėrhershme bashkbisedimi midis partive politike mbi reformėn, ligjet dhe strategjitė e zhvillimit nė dobi tė pėrparimit tė vendit dhe mirėqenies sė qytetarėve.


I drejtohet Prokurorit tė Pėrgjithshėm tė Republikės dhe kėrkon:

1 - Tė shqyrtojė denoncimet e ngritura nė kėtė dokument dhe nė Memon e dt 14 prill 2007 dhe tė marrė nė procedim penal tė gjithė ministrat e kryeministrat qė me veprimet e mosveprimete e tyre i kane sjellė nė vite pasojat e pėrshkruara nė kėto dokumente:

2 – Tė hetojė mbi pasuritė e fshehta tė anėtarėve tė kabineteve qeveritare, tė lidershipit tė partive politike, tė kryeministrave, tė perfaqėsuesve tė parlamentit dhe mbi burimet e financimit tė Partive politike parlamentare e mbi lidhjet e tyre me mafien.

3 – Tė hetojė tė gjitha vendimet e qeverive, ligjet dhe vendimet e parlamentit shqiptar qė janė miratuar nė kundėrshtim me interesat e popullit shqiptar dhe i kanė sjellė pasoja tė rėnda jetės sė qytetarėve dhe mjedisit, qė kanė favorizuar, krimin, korrupsionin, monopolet dhe interesat e mafies. Tė marrė nė procedim penal inicuesit e kėtyre ligjeve dhe vendimeve qeveritare dhe tė kthejė besimin e shqiptarėve tek shteti dhe drejtėsia.

I drejtohet Gjykatės Kushtetuese tė Republikės sė Shqipėrisė dhe kėrkon:


1- Tė marrė nė shqyrtim ēėshtjet e parashtruara nė kėtė kėrkesė dhe nė Memon e dt 14 prill 2007 pėr tė bėrė shfuqizimin e tė gjitha vendimeve tė Kėshillit tė Ministrave dhe tė ligjeve qė bien nė kundėrshtim me interesat e shoqėrisė shqiptare, me Kushtetutėn e Shqipėrisė, me kartat ndėrkombėtare pėr tė drejtat e njeriut dhe kanė sjellė pasojat e pėrshkruara nė kėto dokumente.

2 - Tė marrė nė shqyrtim dhe tė shfuqizojė vendimin e Parlamentit tė dt 21 prill 2008 mbi disa ndryshime nė Kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė.


I drejtohet Gjykatės Ndėrkombėtare tė Krimeve nė Hagė dhe kėrkon:


1 - Tė asistojė nė Republikėn e Shqipėrisė sipas kompetencave dhe statusit tė saj pėr hetimin e krimeve ndaj popullsisė shqiptare tė parashtruara nė kėtė dokument dhe tė koordinojė punėn me institucionet kombėtare nė gjykimin e drejtė tė kėtyre ēėshtjeve sipas ligjit, kushtetutės sė Shqipėrisė dhe akteve ndėrkombėtare tė nėnshkruara.Pėr Komiteti i Pajtimit Mbarėkombėtar
z.Gjin Marku
Kryetar


TanPortal - 07 Qershor 2008


Postuar nga rust datė 27 Qershor 2008 - 04:07:

Po pyes (satelitet dhe spiunet e misionit "sali-berisha" a e pate zonjė Liria Berish ne tv-plus, eshkreta ajo fliste (percart) pale kure thoshte:"Saliu kur pi vere na flet shumė pėr veren! thotė ajo por Saliu i pėlqen "mishi" e zeza ajo qe fliste percart, ajo thoshte Argita dhe Shkelzeni ka diplomat e Europes (mestra)..O zonja Lirie dy fėmijėt tent vėrtetė kanė diplomat e mestres-serbe si dhe si te vėnė ne zjare "SHQIPTARET DHE SHQIPERIN" Liria thoshte se saliu ėshtė i mencem i urte dhe i dashur! pyesim zonjė Lirie? pėrse ju e ndryshonit "fytyren" kur permendnit (salin)pėrse fytyren me shumė makjash te "berdhe" apo te mbulonit shenjat e goditura prej psikopatit-sali...Pėrse zonja Liria ka fizonomin dhe pikpamjet (cinesce), po kujtojm kur baben e kishte "oficer dhe mamin oficere-serbe, oficeret kines vizite pernat ne oficeri dhe oficerja-serbe....shekusi ne mezin e Tiranės

25/06/2008 ora 17:52
Marrė nga Koha Jone


Postuar nga Ami- datė 25 Korrik 2008 - 22:25:

Re: 1389 Kosovo...........

Pastaj ti urojme AMIT ta gezoj teseren e PD dhe ta mbaj me nder dhe qe ti sherbej atdheut atje ku ka nevoje ,ta din vete z Kryeminister i ka dhen Teseren.....

Air Force One
e kam per nder qe te kem marre teseren nga Kryeministri i vendit, aq me teper kur eshte nje nga ata qe i dha shqelmin komunizmit ne kete vend ku sic duket rreth e qark u kishte hyre ne gen edhe atyre qe nuk kane perfituar ndonjehere prej tij.

Demokrat nuk me ben nje tesere dhe as kryeministri, por me bejne vlerat familjare te shume koheve perpara 90-tes, gjendja e familjes dhe nderi qe kurrre nuk jane perlyer me krime dhe morale komuniste.

Disa prej ketyre vlerave i ke edhe ti ndaj po deshe te te prenotoj nje tesere edhe ty je i mirepritur

Mos harro se njeh edhe nje njeri tjeter qe ka marre teseren prej Kryeministrit

Gjithsesi Air, une kam qene refugjat politik si ty (madje ca perpara) qe kur ata qe rrahen gjoksin nuk ishin vecse vegla te regjimit.

Sot demokrate hiqen te gjithe por po nuk prene ate shiritin e kerthizes qe i lidh me komunizmin do te gjenerojne vetem fatkeqesi per kete vend qe per mua e meriton te jete ne kushtet qe eshte perderisa lulet e komunizmit lulezojne ende.

Cfare duhet t`i besh ketij populli qe te te therrese babe?


Postuar nga Tulipani datė 25 Korrik 2008 - 22:36:

Sa s'kemi gjet fajtor tjeter per gjendjen qe ndodhet Shqiperia, komunizmi besoj eshte nje "Armik" me te vertete i denje per te flejtur mendjet tona se kemi te bejme me nje pengese shume te fuqishme ...

na pelqen t'ia veme fajin komunizmit, na pelqen ta quajme veten demokrate, te djathte e pishtare te demokracise ... e nderkohe ai kryeministri yne pishtar i demokracise, ai qe tani ska asnje prane nga ata pishtaret e tjere se i eliminoi... na eshte bere si Enveri nr 2.

Rrofshin teserat e PD ... por sinqerisht per cfare duhen per te rritur nr e anetareve? Kane nje kryetar partie qe ka ngulur rrenjet aty.


Postuar nga Piktor datė 26 Korrik 2008 - 07:30:

Citim:
Po citoj ato qė tha Tulipani
Sa s'kemi gjet fajtor tjeter per gjendjen qe ndodhet Shqiperia, komunizmi besoj eshte nje "Armik" me te vertete i denje per te flejtur mendjet tona se kemi te bejme me nje pengese shume te fuqishme ...

na pelqen t'ia veme fajin komunizmit, na pelqen ta quajme veten demokrate, te djathte e pishtare te demokracise ... e nderkohe ai kryeministri yne pishtar i demokracise, ai qe tani ska asnje prane nga ata pishtaret e tjere se i eliminoi... na eshte bere si Enveri nr 2.

Rrofshin teserat e PD ... por sinqerisht per cfare duhen per te rritur nr e anetareve? Kane nje kryetar partie qe ka ngulur rrenjet aty.

Nuk ka fajtor te mirfillte Tuli. Te gjithe jemi fajtore dhe te gjithe bashkevuajtes.
Patjeter qe komunizmi ka fajet e veta, megjithse eshte gabim ta quash komunizem sepse ēdo gje ishte vetem komunizem jo.

Ne demokraci normal qe lufta per pushtet nuk ka ato mendesi qe thua ti por ndodh pikerisht ajo qe thua , largimi i elementit qe te rrezikon pushtetin.
Me kete punen e rrenjeve me kujtove vargjet e poetit kur pyeste.
Ku ti kerkoj rrenjet e tua parti,
Nuk eshte faji i Gjinushit Cekes, Metes, Xhuvelit, Berishes, Staroves, Pollos etj qe jane ne krye te partive por influenca, pushteti dhe natyrisht politika qe luajne qe i ben ata te paluajteshem.


Postuar nga lezhjani-82 datė 26 Korrik 2008 - 15:49:

Mendoj se tek titulli i temes duhet t'ja kishit hequr ate ish


Postuar nga erzeni_be datė 26 Korrik 2008 - 16:05:

He koleg, keshtu? :p


Postuar nga lezhjani-82 datė 26 Korrik 2008 - 16:09:

Citim:
Po citoj ato qė tha erzeni_be
He koleg, keshtu? :p


Bravo....lum si ti qe ke mundesi te ndryshosh tituj temash

A e ke pyt hapesin?:p


Postuar nga erzeni_be datė 26 Korrik 2008 - 16:16:

Titulli ka te beje me estetiken e forumit jo me permabajtjen e temes, keshtu qe jam brenda rregullave


Pastaj, e kthej prape une nqs nxefet ndonje :p


Postuar nga Vizioner datė 26 Korrik 2008 - 16:44:

Citim:
Po citoj ato qė tha erzeni_be
Titulli ka te beje me estetiken e forumit jo me permabajtjen e temes, keshtu qe jam brenda rregullave


Pastaj, e kthej prape une nqs nxefet ndonje :p
..erzeni_be s'ka problem, dhe keshtu mire eshte!Me "ish" doja te theksoja qe ka qene Komunist sehr aktiv ne vitet para `90-es dhe se i tille ka mbetur panvaresisht qe tani eshte Kryetar i PD-se! Pra: Doja me-ich-te theksoja qe ka ngel akoma Komunist ne veprime dhe ne Formen e udheheqies se nje Partije si dhe te Shtetit!

pershendetje
Une jam...!!!


Postuar nga ēfare thua datė 26 Korrik 2008 - 18:30:

Po pse ka demokrate prej 50 vjet e siper, ata jane me goje se vallai me mend e me vepra jane te gjithe komuniste e kalu komunsti.


Postuar nga misterioz datė 27 Gusht 2008 - 15:30:

Citim:
Po citoj ato qė tha erzeni_be
Titulli ka te beje me estetiken e forumit jo me permabajtjen e temes, keshtu qe jam brenda rregullave


Pastaj, e kthej prape une nqs nxefet ndonje :p
__________________
"Ne sofren e budallenjve, i menēuri eshte nxenesi i tyre"
"Preferoj tė humb tė drejtėn se sa tė fitoj tė padrejtėn" (Alisenjeftiu)Sa m'pelqen ajo shprehja ne fund ,ajo me sofren e budallenjve ,po si e kane gjetur ore kokes i kane rene.Si gjithnje komplet jashte teme"shoisar",apo mos e ke per Salen ate shprehje ti se ashtu po je brenda temes.


Postuar nga albania e re datė 14 Tetor 2008 - 14:07:

Problemi quhet Tranzicion

Nuk eshte fajtore vetem Sali Berisha,Fatos Nanos, Edi Rames por jemi ne sishoqeri e prapambetur e tipit provincial sepse sikur edhe nje mesazh i nje lexuesit udheheqja e nje vendi pasqyron ngritjen intelektuale te atij vendi.Deri sa te jemi memendje provinciale nuk do te kete efekt qofte Sali Berisha,Edi Rama apo kushdo tjeter udheheqes i ketij vendi se po te ishte problem vetem nje Kryetar,Minister, une do te isha ai ndoshta qe do ta hiqja qafesh me nje plumb por eshte shoqeria intelektuale e cila shet bythen per pak lek dhe ndjekja mbas sikur ne nje shoqeri te indianeve te Amerikes se dikurshme ku zgjidhnin prijsin e fisit me ndonje emer si GJARPRI;SHQIPONJA: E DIHET PERFUNDIMI I TYRE


Postuar nga AndreaPirelli datė 15 Tetor 2008 - 02:21:

Sheqerpare
Miell 3 gota uji, gjalpė 1 gotė, vezė 1 kokėrr ose 2 tė verdha, sodė njė majė luge kafeje, pak vanilje, sheqer 1 gotė uji. Pėr shėrbetin duhen: 2 gota uji me sheqer, njė gotė e gjysmė ujė.


Postuar nga Vizioner datė 31 Tetor 2008 - 02:27:


Postuar nga ksenia datė 31 Tetor 2008 - 16:36:

Nuk mjafton vetem te mos deshirosh dike qe te te udheheqe por duhet te japesh edhe alternativa...
Video pro/kundra Berishe/nano ka sa te duash ne YouTube. Nevoja eshte per ide/njerez/argumente te tjere...


Postuar nga misterioz datė 31 Tetor 2008 - 18:00:

Vari lesht Saliut dhe te tjereve po lexoni si behet hallva

Citim:
Po citoj ato qė tha turll
Sheqerpare
Miell 3 gota uji, gjalpė 1 gotė, vezė 1 kokėrr ose 2 tė verdha, sodė njė majė luge kafeje, pak vanilje, sheqer 1 gotė uji. Pėr shėrbetin duhen: 2 gota uji me sheqer, njė gotė e gjysmė ujė.Sheqerparen e hane shume femrat.


Kam ca kohe ne Shqiperi dhe embelsira me e preferuar eshte hallva te pakten e shef si behet te tjerat qe pelqej nga dyqani jane tollumat .Ja si behet hallva :

Merren 3 luge gjelle miell , 1 luge gjalpe , 1/2 kg sheqer qe t'dali e omel, arra me shumice , edhe uji shihet me sy
Skuqet mielli me gjalpin , pasi arrin nje ngjyre mjalti te erret , hidhet uji i nxehte avash avash , dhe duhet te perzihet vazhdimidht qe te mos behet kokrra-kokrra , gjate kesaj kohe perzihet me sheqer deri sa te behet nje mase e kapshme , edhe i shtohen arrat , perzihet pak fare , edhe duhet te jete pak a shume e bute si brumi qe zihet per byrek , ndahet ne pjate me luge gjelle ose me garuzhde per llupsat edhe lihet te ftohet,pastaj kapet me dore dhe hahet.


Sa per Sale Komunist Berishen ,Argiten dhe Shkelzen Berishen ju lumt palla, ju ka ardh dita dhe do bejne ligjin ,maliqin dhe pasuri sa t'ju doje qejfi,fundja a erdhen me voten e lire te popullit ,ishallah i fitojne dhe zgjedhjet e tjera qe te bej edhe une ca pare,tani qe jam ketu.Pastaj do vij Ed Rama qe te mbipasurohet edhe ai.Kjo pune eshte:
ne ato maja rripa-rripa
njehere ma hipe
njehere ta hipa.

Kujdes hallven dhe tollumat.


Postuar nga ksenia datė 03 Nëntor 2008 - 14:46:

Re: Vari lesht Saliut dhe te tjereve po lexoni si behet hallva

Citim:
Po citoj ato qė tha misterioz


Sheqerparen e hane shume femrat.


Kam ca kohe ne Shqiperi dhe embelsira me e preferuar eshte hallva te pakten e shef si behet te tjerat qe pelqej nga dyqani jane tollumat .Ja si behet hallva :

Merren 3 luge gjelle miell , 1 luge gjalpe , 1/2 kg sheqer qe t'dali e omel, arra me shumice , edhe uji shihet me sy
Skuqet mielli me gjalpin , pasi arrin nje ngjyre mjalti te erret , hidhet uji i nxehte avash avash , dhe duhet te perzihet vazhdimidht qe te mos behet kokrra-kokrra , gjate kesaj kohe perzihet me sheqer deri sa te behet nje mase e kapshme , edhe i shtohen arrat , perzihet pak fare , edhe duhet te jete pak a shume e bute si brumi qe zihet per byrek , ndahet ne pjate me luge gjelle ose me garuzhde per llupsat edhe lihet te ftohet,pastaj kapet me dore dhe hahet.


Sa per Sale Komunist Berishen ,Argiten dhe Shkelzen Berishen ju lumt palla, ju ka ardh dita dhe do bejne ligjin ,maliqin dhe pasuri sa t'ju doje qejfi,fundja a erdhen me voten e lire te popullit ,ishallah i fitojne dhe zgjedhjet e tjera qe te bej edhe une ca pare,tani qe jam ketu.Pastaj do vij Ed Rama qe te mbipasurohet edhe ai.Kjo pune eshte:
ne ato maja rripa-rripa
njehere ma hipe
njehere ta hipa.

Kujdes hallven dhe tollumat.ahahahahaaha...


Postuar nga Vizioner datė 25 Nëntor 2008 - 18:03:

Sali Berisha miting me kallash Lushnje 1997
Votojeni prap vitin tjeter kete njeri!!!!!!


Postuar nga Vizioner datė 25 Nëntor 2008 - 18:06:

Sali Berisha genjen rendshem ne BBC Hardtalk
Ky eshte... FATKEQESIJA... e Shqiperise! Injoranti- Politik- Sali


Postuar nga Fajtori datė 25 Nëntor 2008 - 23:20:

Eshte e bukur kjo intervista. Ate dite rastesisht qelloi qe e cova te BBC dhe e degjova... Dhe me ka kap nje e qeshur nja dy ore.


Postuar nga varka datė 25 Dhjetor 2008 - 01:29:

A e dini ju se kush qesh me vehte ?


Postuar nga ksenia datė 07 Janar 2009 - 11:21:

A ka njeri ta beje zemren gur dhe te me thote cfare ka thene Berisha ne kete interviste? E kam te pamundur degjimin e intervistes nepermjet YouTube.

p.s. Ju shaheni vetem te tjeret nuk i lejoj ta shajne Berishen


Postuar nga Vizioner datė 19 Janar 2009 - 10:24:

Korrupsioni, Berisha barazon Nanon

Si ka ndryshuar perceptimi i korrupsionit brenda pesė viteve tė fundit


Raportet e Transparency International


2004 vendi i 108
2005 vendi i 126
2006 vendi i 111
2007 vendi i 105
2008 vendi i 85


Analiza / 2004-2008- Misioni i pamundur i qeverive pėr t'u ndarė nga paratė e pista. Nga kleptokracia e ish-kryeministrit socialist, te "duart e pastra" tė kryeministrit demokrat, ku ndėshkohen vetėm faturistė tė KESH-it dhe policė mjeranė. Dy qeverisje me tė njėjtin model tė ushtrimit tė pushtetit: korrupsionit shtetėror, qė nuk pėrballet me drejtėsinė


Deri nė qershor, janė muajt e fundit tė qeverisjes sė ardhur nė pushtet, nė shtator 2005. Deri mė sot, janė plot 40 muaj nėn udhėheqjen e parullės "me duar tė pastra", tė cilat, sipas shofrave, sot janė mė tė ndotura se kurrė dhe po aq tė ndotura sa qeverisja e kaluar e sė majtės, e cila ishte pėrdorur si etaloni i korrupsionit qeveritar.


Janė muaj tė pėrfshirė nėpėr raporte dhe statistika, qė tregojnė se lufta kundėr korrupsionit mbeti mė shumė nė letėr sesa u zbatua nė praktikė, se asnjė zyrtar i lartė, asnjė "peshkaqen" i bėrjes sė parave tė pista nuk pėrfundoi para drejtėsisė.


Ka njė tė vėrtetė tė pamohueshme: tė pandehurit u shtuan, por ata ishin ose faturistė qė vidhnin kilovatėt e konsumtaorėve tė KESH-it, ose policė gjobvėnės nė rrugėt e vendit. Kishte dhe disa zyrtarė qė ende janė nė burg me dėnime tė lehta dhe disa dolėn prej qelisė, dhe aty pėrfunduan jo pse bėnė korrupsion, por sepse kėtė e bėnė pa "lejen" e qeverisė.


Pak a shumė e njėjta skemė si nė qeverisjet e mėparshme dhe si atėherė, nė gjyq nuk pėrfundoi asnjė hajdut i tatimeve apo doganave, dhe mbi tė gjitha asnjė zyrtar i rangut tė lartė. Dhe nuk kishte se si tė pėrfundonte.


Prokurorė tė akuzuar se kishin "njolla" diktatoriale, dhe gjyqtarė qė janė nė dorėn e ministrit tė Drejtėsisė ende nuk po arrijnė tė ēojnė pėr gjykim disa prej dosjeve mė tė mėdha korruptive tė viteve tė fundit.


Ish-ministri i Punėve Publike dhe Transporteve akuzohet pėr mbi 250 milionė euro abuzime, pėr njė rrugė qė nė sajtin on-line tė firmės ndėrtuese ende shėnohet 535 milionė dollarė dhe nė realitet e ka kaluar vlerėn 1 miliard euro.


Ai ėshtė ministėr i Jashtėm dhe mė shumė jashtė se brenda, duke bėrė diplomacinė e Shqipėrisė. Ish-ministri i Mbrojtjes ėshtė ende pa ndonjė akuzė pėr katastrofėn e paparė nė Gėrdec, ku zyrtarisht dėmi ekonomik ėshtė 20 milionė euro, por ku u vranė 26 shtetas, u plagosėn mbi 300 tė tjerė, e u bė trafik armėsh dhe municionesh, dhe agjenci shtetėrore nė bashkėpunim me njėra-tjetėr njollosėn reputacionin e Shqipėrisė nė arenėn ndėrkombėtare.


Pėr kėtė krim shtetėror janė nė burg pa afat tre shtetas, tė cilėt sipas hetimeve tė deritanishme ishin vetėm zbatues tė urdhėrave, qė nisnin nga VKM-tė e qeverisė te ato tė Ministrisė dhe tė niveleve mė tė ulėta.


Por, edhe pa kėto kampionė tė korrupsionit shtetėror, Shqipėria ėshtė njė vend ku korruptimi ėshtė mėnyra e majmjes sė pushtetarėve, si duke vijuar me sukses rrugėn drejt korruptimit tė mbarė shoqėrisė dhe duke penguar kursin e reformave.


Nė analizė janė pėrfshirė tė dhėna tė pėrgatitura vitet e fundit, me tabela krahasimore, qė tregojnė se ndėshkimi i korrupsionit ka qenė thjesht demagogji dhe nė shumė sektorė ka bėrė hapa mbrapa.


Analiza ėshtė mbėshtetur nė sondazhin e Institutit pėr Kėrkime dhe Alternativa Zhvillimi (IDRA), e vitit 2008 dhe raportit tė kryer nga Qendra pėr Nisma Ligjore Qytetare, qė tė dyja tė mbėshtetura nga programi i USAID-it pėr Shtetin Ligjor nė Shqipėri si dhe nė tė dhėnat e Prokurorisė sė Pėrgjithshme pėr vitin 2007.


Sipas sondazhit tė IDRA-s, korrupsioni i perceptuar nė Shqipėrinė e vitit 2008 ishte i lartė; 92 pėr qind e tė intervistuarve thanė se korrupsioni ndėrmjet zyrtarėve publikė ishte "shumė i pėrhapur", 47 pėr qind mendonin se korrupsioni ishte rritur, ndėrsa nė sondazhin 2006 kėshtu mendonin 13 pėr qind.


Si nė 2006-n, njerėzit i shihnin shumicėn e institucioneve pėrgjithėsisht tė korruptuara dhe besimi i qytetarėve tek institucionet mbetej i ulėt. 92 pėr qind e tė intervistuarve nė sondazhin 2008 thonin se korrupsioni ndėrmjet zyrtarėve publikė ishte "shumė i pėrhapur" dhe ai nuk ka ndryshuar qė nga 2005-a, kur ishte 95,3 pėr qind dhe viti 2006, kur ishte 94 pėr qind.


Pothuajse gjysma e tė intervistuarve mendonin se korrupsioni ishte rritur nė shifrėn 47,2 pėr qind, 13 pėr qind mė e lartė se nė sondazhin 2006. Se rritja e korrupsionit ndikon negativisht te jeta e gjithėseicilit e tregoi edhe vlerėsimi pėr gjendjen ekonomike tė vendit, e cila kishte njė vlerėsim prej 60,4 pėr qind, ose 13 pėr qind mė shumė se nė sondazhin 2006.


Raporti i kryer nga Qendra pėr Nisma Ligjore Qytetare, bazohej nė monitorimin e veprimtarisė sė organeve tė drejtėsisė nė rrethet Tiranė, Vlorė dhe Shkodėr pėr ēėshtjet penale qė lidhen me korrupsionin dhe monitorimi pėrfshinte dy qeverisjet, atė tė ish-kryeministrit Fatos Nano dhe atė tė kryeministrit aktual, Sali Berisha.


Pėr periudhėn 2004-2006, Prokuroria e Tiranės nisi 217 procedime penale me 85 tė pandehur pėr veprat penale nė fushėn e korrupsionit, duke i rritur ato. Prokuroria e Vlorės nuk kishte tė njėjtėn tendencė.


Nė vitin 2006, procedimet penale tė Prokurorisė sė Tiranės u rritėn dy herė nė krahasim me vitin 2004, por jo pėr tė gjitha procedimet penale tė filluara, u morėn tė pandehur.


Pėrfaqėsues tė prokurorisė kishin ngritur shqetėsimin se nė shumė raste, kallėzimet penale nuk pėrmbanin elementėt e njė vepre penale, ose kallėzimet nuk ishin tė shoqėruara me dokumente provuese ose, nuk pėrmbajnė tė dhėna qė tė mund tė provojnė ekzistencėn e veprės penale.


Procedimet penale pėr veprime arbitrare, nė shumicėn e rasteve u pushuan. Nė vitin 2006, nė krahasim me periudhėn 2004-2005, u rrit numri i pushimit tė procedimeve penale dhe ēėshtjeve tė dėrguara pėr gjykim pėr veprėn penale tė shpėrdorimit tė detyrės.


Pjesa mė e madhe e tė gjykuarve nė Tiranė ishin punonjės policie dhe punonjės nė KESH, ose ekonomistė. Gjatė kėsaj periudhe, nuk u gjykua asnjė punonjės i zyrės sė tatimeve dhe doganave, edhe pse nga sondazhet e matjes sė perceptimit publik pėr korrupsionin, rezultonte qė doganat dhe tatimet tė jenė ndėr sektorėt e korruptuar nė Shqipėri.


Postuar nga Vizioner datė 19 Janar 2009 - 10:25:

Prokuroria

Shifrat e organit tė akuzės pėr zyrtarėt qė kanė abuzuar


Raporti pėr korrupsionin, 50 tė pandehur nė 2007


Nė raportin e kriminalitetit pėr vitin 2007, tė cilin prokurorja e Pėrgjithshme Ina Rama lexoi para deputetėve, pak kohė mė parė, vihet re tendenca e qėndrimit vendnumėro tė atyre qė abuzojnė me fondet dhe postet shtetėrore. Sipas raportit tė publikuar nė fund tė vitit 2008, kishte vetėm 50 tė pandehur pėr veprėn penale tė korrupsionit, ose aq sa nė vitin 2006.


Sipas raportit, pėr vepra penale nė fushėn e korrupsionit dhe qė lidhen me veprimtarinė e kundraligjshme tė punonjėsit shtetėror ose nė shėrbimin publik, gjatė vitit 2007 ishin ndjekur penalisht 663 procedime, me 385 tė pandehur ose krahasuar me vitin 2006 me rritje 5 pėr qind tė procedimeve dhe 27 pėr qind tė pandehurve tė ndjekur. Pėr kėto vepra penale janė dėrguar pėr gjykim 172 tė pandehur dhe janė gjykuar e dėnuar 62 persona.


Pėr vepra penale tė korrupsionit u ndoqėn 57 procedime, me 50 tė pandehur ose krahasuar me vitin 2006 me shifra pothuaj tė njėjta. Janė dėrguar pėr gjykim 22 tė pandehur, prej tė cilėve janė gjykuar dhe dėnuar 19 persona, si dhe ndodhen nė gjykim 13 persona tė tjerė.


Sipas llojit tė veprave, procedimet penale tė ndjekura janė: - 2 procedime pėr korrupsion aktiv dhe pasiv nė sektorin privat, 4 procedime, pėr korrupsion aktiv tė personave qė ushtrojnė funksione public, 4 procedime, pėr korrupsion aktiv tė funksionarėve tė lartė shtetėror ose tė zgjedhurve vendorė, 39 procedime, pėr korrupsion pasiv tė personave qė ushtrojnė funksione publike, 1 procedim, pėr korrupsion pasiv tė funksionarėve tė lartė shtetėror ose i tė zgjedhurve vendorė, 3 procedime pėr korrupsion aktiv dhe pasiv tė funksionarėve tė drejtėsisė, 3 procedime pėr dhėnie tė shpėrblimeve dhe premtimeve nė ēėnim tė sistemit demokratik tė zgjedhjeve.


Pėr vepra penale tė shkeljes sė barazisė nė tendera dhe pėr shkelje tė kontributeve tė dhėna nga shteti, u ndpqėn penalisht 19 procedime, me 17 tė pandehur ose krahasuar me vitin 2006 me rritje 46 pėr qind tė personave tė ndjekur penalisht pėr kėto krime. Janė dėrguar pėr gjykim 10 tė pandehur, tė cilėt janė nė proces gjykimi.


Pėr vepra penale tė shpėrdorimit tė detyrės dhe veprime arbitrare, u ndoqėn 587 procedime, me 318 tė pandehur ose krahasuar me vitin 2006 me rritje 5.5 pėr qind tė procedimeve tė ndjekura. U dėrguan pėr gjykim 140 tė pandehur, prej tė cilėve 45 janė gjykuar dhe dėnuar, si dhe janė nė proces gjykimi 42 persona tė tjerė.


Postuar nga Vizioner datė 19 Janar 2009 - 10:27:

Korrupsioni nga Nano te Berisha

--Nė vitin 2006 kishte rėnie tė numrit tė ēėshtjeve dhe tė personave tė gjykuar, nė krahasim me vitin 2004 dhe 2005.


--Megjithėse korrupsioni ėshtė i pėrhapur nė shumė sektorė tė ekonomisė, numri mė i madh i tė gjykuarve ishin punonjės policie dhe punonjės tė KESH-it.


--Nuk kishte asnjė tė gjykuar nga organet tatimore ose tė doganave, pėr tre vite tė monitoruara.


--Pėr veprėn penale tė korrupsionit pasiv tė funksionarėve tė lartė shtetėrorė ose tė tė zgjedhurve vendorė, kishte njė numėr shumė tė vogėl tė gjykuarish.Ngjashmėria


Nano 2004: Lamė prapa edhe Turqinė


Unė besoj te ligji, unė besoj te konkurrenca e ideve dhe e programeve, sepse unė vėrtet besoj nė morinė e fakteve se Shqipėria po ecėn pėrpara dhe se falė kėtij pėrkushtimi tė tė gjithėve qė nuk mendojnė si Berisha, pėr vitin 2003, vendi ynė i dashur, nė klasifikimin e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara pėr zhvillimin njerėzor, u ngjit nga vendi i 95-tė nė tė 65-tin, duke lėnė pas vende si Rumania, Turqia, etj.
(Parlament, 19 korrik 2004)


Berisha 2008: Prapa nesh, 95 vende


Reformat pėr parandalimin e tij dhe ndėshkimi i rasteve tė korrupsionit i bėnė tė mundur qeverisė, me gjithė uljen dramatike tė taksave, qė nė tre vjet tė mbledhė 3.2 miliardė dollarė mė shumė sesa paraardhėsit tanė, tė kurseje nė prokurimet publike mė shumė se gjysmė miliard euro, tė kursejė nga shpenzimet operative mbi 300 milionė euro dhe tė marra sė bashku, pėr aq sa korrupsioni ka tė bėjė me paratė, janė mbi 4 miliardė dollarė tė shpėtuara.


Sė dyti, ka njė 'ėatch dog' botėror dhe ky ėshtė Transparency International, raportet e tė cilit faktojnė se nė tre vjet, Shqipėria, nga grupi i 24 vendeve me korrupsionin mė tė lartė nė botė, ka lėnė mbrapa 95 vende tė planetit dhe siē thotė raporti, qeveria ishte kampione nė reformat e saj.
(Mbledhje qeveri 9 dhjetor 2008)Nano-Berisha, kur akuzonin njėri-tjetrin pėr korrupsion


Prej fundvitit 2006 janė bėrė "vėllezėr pėr kokė", por mė parė ishin armiq tė betuar me njėri-tjetrin. Tė paktėn nė sytė e publikut. Dhe aty hidhnin akuzat pėr tė denigruar njėri-tjetrin dhe pėr tė fituar peshė nė elektorat.


Duke sulmuar nė pikėn mė tė dobėt, implikimin nė vjedhjet masive qė u janė bėrė shqiptarėve gjatė qeverisjeve pas vitit '90. Siē shihet, edhe nga akuzat e specifikuara nga ēifti Nano-Berisha pėr njėri-tjetrin.Berisha pėr Nanon

--100 milionė USD tė vjedhura nga paratė e piramidave nė BKT


--1.2 miliardė USD pėr tė mashtruar shqiptarėt nė piramida


--100 milionė USD marrė shpėrblim nga Gėzim Bleta pėr emėrimin si drejtor dogane


--550 mijė USD marrė nga familja Hoxha pėr tė bėrė fushatėn pėr tė mundur Majkon nė Kongresin e tretė tė PSSH-sė


--120 milionė USD nga piramidat, jashtė BKT-sė


--Pronar i 3 vilave luksoze nė Tiranė, Greqi dhe Francė, 1 hoteli nė njė ishull tė Greqisė, 1 pallati shumėkatėsh tek ish-Blloku nė Tiranė.


--Pėrfitimet direkte nė monedhėn amerikane pėr vitet '98- '99 ishin 2 miliardė e 70 milionė USD, pa llogaritur vlerėn e pasurisė sė patundshme.


--Privatizon 100 ha pronė e VEFA-s


--120 mijė USD nė vit pėr fėmijėt


Nano pėr Berishėn


--Pėrfitoi nė 5 vjet privatizime abuzive kur kishte pushtetin


--Abuzoi me 1 miliard dollarė ndihma e kredi qė morri nga vendet partnere, kur regjimi i tij qeveriste Shqipėrinė, pasi trashėgim na la vetėm 5 km rrugė.


-- Pėrfitoi para tė pista dhe tė pėrgjakura nga kontrabanda e naftės dhe cigareve nė favor tė regjimit tė Millosheviēit.


--Mori paratė nga bosėt e piramidave qė nuk i arrestoi dhe nuk u bllokonte pasuritė pėr njė vlerė prej 1.2 miliardė dollarė qė u kishin grabitur qytetarėve shqiptarė.


Postuar nga trojani datė 01 Mars 2009 - 08:18:

Jo vetem pseudokomunist por edhe qen lehes neper gjykata

Dėshmia e Berishės qė dėnoi Shoshorin
LORENC VANGJELI | 15/02/2009 | KRONIKE | LAJM I FUNDIT | 91 KOMENTE | SHARE | - +
Historia e pabesueshme e tiranasit qė ka shpėrndarė 41 mijė trakte kundėr regjimit komunist. I dėnuar fillimisht me vdekje e mė pas me 25 vjet burg, ekzistenca e tij vihet nė pikėpyetje nga vetė njeriu qė ai e konsideron njė nga shkaktarėt e fatkeqėsisė sė tij, kryeministri Sali Berisha. "Ka ndikuar drejtpėrdrejt nė dėnimin tim me vdekje",- thotė Shoshori. "Nuk e njoh, shikoni se mos nuk ėshtė dėnuar fare",- pėrgjigjet Berisha. Publikohen dy vendimet e gjykatave komuniste qė ēuan tė gjallė nė ferr antikomunistin veteran
*******

"Shoshori?!! Kush ėshtė ky? ...pėr kėtė person qė thoni, shikoni njėherė se mos nuk ėshtė i dėnuar fare". Njeriu qė flet ėshtė Sali Berisha, kryeministėr i Republikės sė Shqipėrisė. I sapo kthyer nga Forumi ekonomik botėror nė Davos, nė 2 shkurt, zoti Berisha dha njė pėrgjigje tė llojit tė vet pėr njė nga akuzat mė tė rėnda qė i janė bėrė gjatė karrierės sė tij politike: ka qenė dėshmitar nė njė gjyq politik qė dėnoi me vdekje Hysen Shoshorin, njė qytetar tiranas i akuzuar pėr terrorizėm, agjitacion e propagandė dhe pėrvetėsim tė pasurisė socialiste nė vitin 1975. Njė vendim qė u pezullua pastaj nga plenumi i gjykatės sė lartė dhe u shndėrrua nė 25 vjet burg. Vetė Shoshori, nė njė intervistė tė tij tė vitit 2002, pohon tė njėjtin fakt dhe shėnjon zotin Berisha si njė nga dėshmitarėt kundėr tij nė proces. Por dhe shumė vite mė parė, bazuar nė dėshmitė e bashkėvuajtėsve tė tij, qė nė dhjetorin e vitit 90“ kur Berisha nisi tė shfaqej publikisht e mė pas, Shoshori e konsideronte atė si pjesė e mekanizmit qė e fundosi nė fatkeqėsi.
Sot publikohen dy vendimet e gjykatave komuniste, ay i gjykatės sė Tiranės dhe i plenumit tė gjykatės sė lartė. Dy dokumente tė cilat, duke ndjekur kėshillėn e kryeministrit pėr tė zbuluar nėse ėshtė apo jo i dėnuar nė kohėn e komunizmit Hysen Shoshori, i japin pėrgjigje asaj: Po! Shoshori ėshtė njė i dėnuar politik. Pjesa tjetėr, nėse Berisha ka qenė apo jo dėshmitar i akuzės komuniste kundėr tij, ėshtė ende pėr t“u verifikuar. Nga njėra anė ėshtė dėshmia e vetė viktimės dhe e bashkėvuajtėsve tė tij tė shumtė, por dhe dosja voluminoze e hetimit, e cila deri mė tani nuk ėshtė bėrė publike. Nga ana tjetėr, ėshtė mohimi i kryeministrit. Njė mohim, qė tė paktėn nė njė nga dy pikat e tij ėshtė i pasaktė: viktima Shoshori ekziston dhe ėshtė i burgosur politik. Madje, nė listat e ish-tė pėrndjekurve qė janė publikuar rreth njė muaj mė parė, emri i tij figuron me numėr rendor njė pėr tė marrė dėmshpėrblim pėr ditėt e burgut, nė masėn 8 milionė lekė.
Akuza ndaj akuzatorit tė zakontė?
Nė fakt nuk mund tė vinte nė ditė mė tė keqe pėr zotin Berisha. Menjėherė mbas miratimit tė shumėdiskutuar tė ligjit pėr lustracionin dhe shuplakave periodike, me kah tė pėrcaktuar Uashington, Bruksel, Strasburg drejt Tiranės zyrtare, Erion Braēe, akuzoi drejtpėrdrejt kryeministrin se ka qenė autor i njė denoncimi politik ndaj njė qytetari shqiptar qė u dėnua me vdekje nga regjimi i dikurshėm. Prova qė Braēe demonstroi nė Kuvend ishte revista "Plaga", numri i saj i dytė dhe edhe i fundit - botimi i saj u ndėrpre - organ i shoqatės sė ish-tė pėrndjekurve politikė. E botuar nė 22 maj tė vitit 2002, tirazhi modest i saj, nuk mundi as tė dalė nė qarkullim sepse u asgjėsua nė rrethana tė dyshimta. Zėra tė pakonfirmuar pohojnė edhe se trajtimi i gazetės nė kėtė mėnyrė erdhi si rezultat i njė "aleance fluide" mes tė akuzuarit tė sotėm dhe njė pjese tė pushtetit tė djeshėm tė socialistėve. Vetė botuesi i saj, Skėnder Tufa, gjithashtu i burgosur i ndėrgjegjes, njė vit mė pas u arrestua dhe bėri burg mbas njė procesi dhe akuze tė dyshimtė pėr favorizim prostitucioni.
Hysen Shoshori atėherė pėrgjigjej: "Gjatė gjykimit pashė shumė dėshmitarė qė nuk i njihja, tė cilėt bėnin dėshminė tė frikėsuar dhe pa mė parė mua. Nė mendje mė mbeti vetėm njėri qė ishte i veēantė nga tė tjerėt. Trup i gjatė dhe energjik, me hap tė sigurt u paraqit pėr tė dėshmuar. Ai u ndal para trupit gjykues dhe pas formaliteteve, me njė theks malėsori, me eufori, filloi tė flasė para trupit gjykues duke treguar sesi e kishte gjetur traktin qė kishte pėrmbajtje tė theksuar armiqėsore, tė cilėn e tundte para trupit gjykues dhe sallės: "...ky njeri ėshtė armik i betuar i partisė prandaj duhet varur nė litar"!
Sipas Shoshorit, nė 2002, ky njeri ishte Sali Berisha. "Ky njeri i cili ėshtė njė komunist pasionant e fanatik i pandreqshėm, qė pėr tė arritur nė majat e hierarkisė sė pushtetit komunist ka pėrdorur dhe traktin tim duke ndikuar drejtpėrdrejt nė dėnimin tim me vdekje, ishte Sali Berisha",- pohonte vetė Shoshori. Pikėrisht njeriu qė vetė Berisha i vė nė dyshim ekzistencėn.


Postuar nga kotka datė 01 Mars 2009 - 14:21:

habitem si ekziston akoma ai idiot atje edhe mbas deshtimit me piramidat.

turp per shqiptaert qe zgjodhen perseri nje kloun cirku


Postuar nga IQVLORA datė 02 Mars 2009 - 11:24:

Publikimi i ketij ''fakti'' e kompromenton keqazi doktorin,por keta qe flasin lart e poshte bejne mire qe te publikojne te plote ate dosje qe pretendojne.Sa per Erjon lepurin nuk e besoj sikur ta veri edhe bythen mbi zjarr.Ai lepur fengu leh si kone e opozites,sepse ate detyre i kane caktuar e prandaj e ushqejne.Dihet se kur vine fushata elektorale shtohen edhe akuzat e perbaltja qe i bene opozita pozites,ne menyre qe te zere fronin ne qeverisje.Opozitat shqiptare kane llapur edhe te paqena,si vet Saliu por edhe keta te sotmit te kryesuar nga nje lider qe nuk e lidh asgje me PS.Ata qe 8 vjet me pare zhvaten e trafikuan gjithe vendin nuk kane shume fytyre para shqiptarve te thone kapeni hajdutin duke qene vete kryehajduter.Me gjithe kusuret qe ka S Berisha keto 4 vjet udhehoqi dhe solli ndryshime te dukeshme gjithandej.Bile me disa projekte qe po realizohen e jane drejt perfundimit ai ju ka plasur syte dhe ata po i grine xhelozija.Por shqiptaret i kane syte ne vend dhe nuk ju pelcet shume se cfare grine Rama ose Meta.Edhe vete, qe nje here ne vit shkoj atje,me dridhet mishi kur kujtoj radhet e gjata dhe paret qe duhej te paguaje per te marre nje cope leter te qelbur qe quhet certifikate.Le me per gjera me te medha,si te hapje nje biznes apo te kerkoje te merrje pronat e tua.Keta laro me origjine bythegrisurish jane bere sot pronare tokash e vilash ne brehdet.Populli e dine qe keta mut ster muter vijne nga hici.Nga i gjeten keta keto pasuri?Sigurisht jua vodhen pronarve te vertete me falsifikime e poshtersi te ndryshme.Ne kete kuseri nuk eshte perfshire vetem lidershipi i PS ,por edhe ai i PD.E shikoni njerez se kush na udheheqin?Kacafyten me njeri tjetrin ne menyre qe kush e kush te rrembeje me shume e jo se ju plasi per popullin.Eshte e pafaleshme qe serbi Fazllic te bleje tokat e shqiptarve me nje cmim qesharak duke e ditur se do t'i shes ato me nje cmim fantastik.Patjeter ai do t'i ndaje ato pare me Berishen dhe klanin e tij.C'donte serbi Fazllic ne mbledhjen e Kshillit te Sigurise Kombetare?Patjeter te mesonte shume sekrete e tua conte te fresketa ne Beograd vicve.Nuk e di ku e con mushka Saliun!Gjithashtu perfshirja e familjes se tij ne projektin e BB per bregdetin le shume per te dyshuar dhe vjen era korrupsion e vjedhje.Ka edhe plot kusure te tjera.
Po kryetari bashkise dhe kryetari i partise cfare ka bere?Ka bere plot pune te mira,por ka bere edhe plot mutra ne Tirane.Nje nga keto eshte ndertimi i pallateve aq afer me njeri tjetrin sa kur bie zjarre makinat zjarrfikse nuk futen dot? Siperfaqet e gjelbra qe une mbaj mend ne Tirane jane zhdukur e kane mbire pallate shumkateshe.Pse ka ndodhur keshtu?Patjeter manjatet e ndertimit kane paguar dhe paguajne shume pare kesh per te dhe larot e tjere te bashkise se Tiranes dhe te qyteteve te tjera.Banoret e Tiranes nuk ja kane borxh zotit Edvin betonizimin e qytetit ne kete fare feje.Tjetra, se a do te kish bere te njejten pune nje kryetar nga PD?Pergjigja eshte po,ndoshta me keq.Pra sic e shihni te gjithe keta jane hajdute te ndyre,jane per t'ua ******huer gjer tek brezi i 17-t.Kacafytja midis Metes dhe Rames i jep shanse te medha Berishes te fitoje.Mire do te ishte,nqse komunisti S Berisha do te largohej,por sic ka thene nje ish kryetar i partise se gjelber ,se ne maloket po nuk na vrave nuk zbresim nga kali.Keshru edhe Saliu po nuk humbi kesaj radhe nuk bene vaki qe te largohet.
Persa i perket ligjit te lustracionit ai duhej miratuar,pavaresisht se kush ishte qellimi.Fytyra te diskredituara si Fehmi Abdiu e disa prokurore vrases te shqiptarve duhet te ishin qeruar.Ata jane pak e ne shqiptarve nuk na pelcet shume per nje grusht kriminelesh.Ne te semes vafshin.Shqiperia nuk ka ngelur ne duart e ketyre kriminelve.Opozita e cila eshte e lidhur me ta e me te kaluaren me shume se gjithe te tjeret e kundershtoka kete ligj.Nuk kuptoj as disa te huaj qe e kundershtojne kete ligj.Duket se keta gjalpush mamash nuk e kane njohur diktaturen shqiptare.Ata nuk e kane provuar mbi kurrizin e tyre e na bejne teorira tani.Une mendoj se e verteta e kundershtimit te tyre mund te jete spostimi i Berishes nga pushteti.Pra ata kane vendosur si duket qe ta largojne doktorin,ndoshta per te ndihmuar Shqiperine dhe vet PD.Po qe keshtu is everithing OK,por po qe e kunderta...ata po gabojne dhe po na bejne nje sherbim te keq.Ata bejne parashikime,por ne shqiptaret jemi te paparashikueshem.
Sido qe te jete pervec gabimeve me dashje e pa dashje,nuk duhet hedhur poshte puna e kesaj qeverie.Kush bene kete eshte keqdashes dhe shume i lig.Por mos te harrojne keta zoterinj,sepse buxhete me miliarda euro,vendi jone nuk kish pare ndonjehere!!!!!!!!.Shume shume pesat e 8 vjetve bene vetem 30 km autostrade te korruptuar.Po tani???
Nqse doktori iken,mendoj se situaa do c'tensionohet me shume dhe ndoshta tranzicioni besoj se do te mari fund per shqiptaret.


Postuar nga shelgu datė 02 Mars 2009 - 12:33:

Citim:
Po citoj ato qė tha kotka
habitem si ekziston akoma ai idiot atje edhe mbas deshtimit me piramidat.

turp per shqiptaert qe zgjodhen perseri nje kloun cirkuSe mos e zgjodhen shqiptaret.


Postuar nga erious datė 11 Shtator 2009 - 17:46:

http://www.youtube.com/watch?v=AItfw_1cZDE


Postuar nga Vizioner datė 14 Shtator 2009 - 11:55:

"Nė qeverinė e re kemi edhe njė ministėr tė tretė tė pandehur"

...Marre nga Gazeta "Shekulli"Pjesė nga shtypi i ditės: "Ministri i ri i Ekonomisė dhe i Energjetikės nė Shqipėri, Dritan Prifti, nė fillim tė vitit 2002 ėshtė pėrballur me akuza zyrtare nga Prokuroria e Pėrgjithshme pėr shpėrdorim tė detyrės dhe mashtrime gjatė kryerjes sė saj.


Atė kohė, z. Prifti i ka shpėtuar heqjes sė imunitetit, pėr shkak tė tensioneve politike qė ēuan nė shkarkimin nga detyra tė Prokurorit tė Pėrgjithshėm dhe pėr shkak tė rrethanave njerėzore qė u krijuan atėherė.


Ai vuante nga njė sėmundje e rrezikshme dhe pėr kėtė gjė ai u dėrgua tė kurohej jashtė vendit dhe, pėr fat tė mirė, ai e fitoi betejėn me sėmundjen e tij.


Prokuroria nisi njė hetim pėr abuzimet financiare nė KESH, qė drejtohej pėr rreth njė vit nga Dritan Prifti. Madje Prokuroria e Pėrgjithshme pėrpiloi zyrtarisht akuzėn dhe nisi shkresėn pėr zhveshjen nga imuniteti parlamentar tė Dritan Priftit.


Burime tė shtypit tė asaj kohe tregojnė se kėrkesa pėr tė hequr imunitetin e ish-drejtorit tė KESH-it, Dritan Prifti, u vonua, pėr shkak se Parlamenti po shqyrtonte miratimin e qeverisė "Majko".


Nė dokumentacionin e Prokurorisė sė Pėrgjithshme tė asaj kohe, i cili rridhte nė formė informacioni nė shtyp, thuhej se hetimet kanė nxjerrė nė pah shkelje tė rėnda tė z. Prifti.


Prokuroria e pati tė vėshtirė tė shkojė te nisja zyrtare e hetimeve ndaj deputetit Dritan Prifti, pėr shkak tė mungesės sė thellė tė vullnetit nė Parlament nga njė grup i madh deputetėsh tė kontrolluar nga Ilir Meta dhe pėr shkak tė burokracive parlamentare. Mė pas, rrethanat njerėzore tė shėndetit tė deputetit Dritan Prifti ishin tė mjaftueshme pėr ta pezulluar heqjen e imunitetit.


Do tė ishte cinike nga ana e Parlamentit qė ta bėnte kėtė gjė, ndėrkohė qė ai po zhvillonte njė betejė pėr jetėn me sėmundjen e tij".
Ok. Por kjo nuk i heq asnjė presje faktit qė z. Prifti ėshtė njė zyrtar i akuzuar zyrtarisht. Nė qeverinė e re, pra, veē Bashės dhe Mediut, kemi njė ministėr tė tretė tė pandehur.


Postuar nga Vizioner datė 22 Shtator 2009 - 21:20:

Pjesė nga teksti i Historisė sė Gjimnazit: Gabime trashanike dhe manipulime politike

Lexojeni, lexojeni !!!!! Dhe te thote ndenjeri pastaj qe Shqiperia nuk eshte PUSHTUAR! Eshte Pushtuar, por Jo, nga "te huajt", sic shprehjeshim me pare, por, nga vete shqiptaret......Me Diktatorin e Ri - Ich Komunistin e devotshem Sali Berisha!

Nqse ato qe deri me sot nuk jane te bindur, dhe me leximin e ketij shkrimi poshte, se kush eshte QWELLIMI-Fytyra e vertete e Sali Berishes, per ate njeri ska sherim ma!...
Mbase dhe linku ne fund te Textit, e ndihmon dhe me shume te kuptoje kush eshte Sali berisha!

... ... ...

Edhe amatorėt, apo studentėt do tė bėnin njė tekst mė tė mirė. Jo vetėm qė janė tė politizuar deri nė palcė, por nuk kanė as kujtesėn minimale pėr ngjarjet e rėndėsishme qė kanė ndodhur vetė njė ose dy dhjetėvjeēarė mė parė. Megjithėse mbajnė titujt shkencorė, i lejojnė vetes tė bėjė gabime trashanike.

P.sh. megjithėse janė zhvilluar vetėm mbi 12 vite mė parė, zgjedhjet e parakohshme parlamentare tė 29 qershorit 1997, nė tekst thuhen se janė mbajtur nė 26 qershor!!!. Kjo ėshtė e keqja mė e vogėl. Teksti qė flet pėr vitet 1997-2005 ėshtė jo vetėm i pasaktė, por edhe i manipuluar. Aty mbrohet monarkia e cila u rrėzua me referendum popullor po nė zgjedhjet e 29 qershorit 1997.

Rindėrtimi i vendit tė shkatėrruar nga rėnia e shtetit tė kriminalizuar gjatė qeverisjes sė PD-sė 1992-1997, shumėzohet me zero. Flitet pėr njė "opozitė demokartike" qė ėshtė "nėn represionin e qeverisė socialiste", duke e bėrė viktimė.

Ndonėse dihet historikisht se PD-ja e Berishės pas vitit 1997 punoi ēdo minutė pėr tė rrėzuar qeverinė e majtė, aty thuhet se partia nė pushtet donte ta ēonte sėrish vendin nė kaos (!).

Pas kėsaj, vjen pasaktėsia tjetėr: Teksti thotė qė "pas ikjes sė Nanos kryeministėr, vjen nė pushtet Ilir Meta". Kryeministrin e deri '99-s Pandeli Majkon e kanė fshirė nga lista..

Pasaktėsia tjetėr ndodh me vitin 2001, kur kryeministėr vijoi tė ishte Meta dhe jo Nano siē thotė teksti i profesorėve.Pjesė nga teksti pėr vitet 1997-2005

"Opozita, duke shfrytezuar edhe tatepjeten qe morren firmat piramidale ne vendin tone, arriti qe te organizoje rebelimin komunist te vitit 1997..."
Viti 1997 do tė mbyllej pėr pjesėn mė tė madhe tė vendit nė kaos. Opozita demokratike po e merrte veten pas atij sulmi tė egėr qė kishte pėsuar nė vitin 1997. Ethet pėr ta ēuar vendin nė kaos tė pėrsėritur dukeshin sheshit...

Nė zgjedhjet e vitit 2001 pėrsėri nė pushtet erdhėn socialistėt..Vendin e pėrfshiu njė valė e paparė korrupsioni, trafiku dhe njė gjendje e madhe pasigurie..

Kjo gjendje solli qė nė zgjedhjet e vitit 2005 tė fitonte PD dhe tė vinte sėrish nė pushtet Sali Berisha, i cili me projektet pėr luftėn antikorrupsion, me flamurin e luftės kundėr krimit tė organizuar dhe me njė program pėr zhvillimin e shpejtė ekonomik, ēeli njė epokė tė re zhvillimi pėr vendin tonė.Beqir Meta, drejtori qė kėrkoj heqjen e MozaikutDy vite mė parė Beqir Meta, kreu i grupit te autoreve te Historise 12 ishte personazhi mė i polemizuar nė vend. Doli dhe tha publikisht qė duhej tė ndryshonte mozaiku nė ballė tė Muzeut Historik Kombėtar, njė vepėr monumentale, qė ėshtė bėrė symbol i Tiranės. Duke u shporehur si drejtor i Muzeut, dy vite mė parė ai thoshte: "Mozaiku duhet tė ndryshojė. Ėshtė i ndėrtuar nė formėn e njė pllakate tė realizmit socialist, njė vepėr ideologjike, mbi aleancėn mes punėtorėve, ushtarėve, fshatarėve...".
Kundėr kėsaj ideje tė ēmendur dolėn gati tė gjithė dhe projekti u la. Artistėt e photoshopit hodhėn nė internet edhe variantin e Mozaikut "sipas PD-sė" ku nė qendėr do tė ishin Berisha me thesin nė krah. Por edhe pse fasada e Muzeut u pastrua, Mozaiku nuk u mirėmbajt dhe ai ditė pas dite po bie vetė...http://www.youtube.com/watch?v=WOpEaSF6yXk


Postuar nga Roi datė 22 Shtator 2009 - 23:29:

Re: Jo vetem pseudokomunist por edhe qen lehes neper gjykata

Citim:
Po citoj ato qė tha trojani
Dėshmia e Berishės qė dėnoi Shoshorin
LORENC VANGJELI | 15/02/2009 | KRONIKE | LAJM I FUNDIT | 91 KOMENTE | SHARE | - +
Historia e pabesueshme e tiranasit qė ka shpėrndarė 41 mijė trakte kundėr regjimit komunist. I dėnuar fillimisht me vdekje e mė pas me 25 vjet burg, ekzistenca e tij vihet nė pikėpyetje nga vetė njeriu qė ai e konsideron njė nga shkaktarėt e fatkeqėsisė sė tij, kryeministri Sali Berisha. "Ka ndikuar drejtpėrdrejt nė dėnimin tim me vdekje",- thotė Shoshori. "Nuk e njoh, shikoni se mos nuk ėshtė dėnuar fare",- pėrgjigjet Berisha. Publikohen dy vendimet e gjykatave komuniste qė ēuan tė gjallė nė ferr antikomunistin veteran
*******
Sikur te jete e vertet kjo histori,do ishte dicka vertet skandaloze, e turpshme !!
Edhe se ne fund te fundit, me se shumti "udheheqjen & co" ka sherbyer si doktor,e jo popullin ne mase ! Por ta kete sherbyer edhe me keto menyra basdarde,do ishte vertet teper !
Sdq e mira do ishte te vertetohej nje gje e tille,sado qe eshte e pamundur per momentin pasi s'do ndodhte kurre ne Shqiperine aktuale,qe gjykata te shpallte fajtor Sulltanin e Shqiperise qe kontrollon gjithcka ! Dhe keta qe do vijne vitet ne vijim,do i kene duart aq te pista sa nuk do gjejne forcen morale,etike te rihapin dosje te tilla ! As ndonje interes te madh nuk do kene,pasi do jene shume te zene " me pune" per te plotesuar boshlleqet e lena nga 2 vjet mandat te Sales ! Ne fillim do merren me qepjen e xhepave te cpuar keto vite dhe me pas me mbushjen e tyre ! Drejtesia e populli le te presin...aty jane,si gjen gje... !!


Postuar nga Vizioner datė 23 Shtator 2009 - 17:28:

'Historia 12', gabime nė tekst dhe harresa kryeministrash. Reagon ministria

Ministria e Arsimit ėshtė sqaruar sot lidhur me gafat nė tekstin e Historisė. Zv.ministri, Halit Shamata mendon se gjithė faji ėshtė i mėsuesve dhe specialistėve tė tjerė qė punojnė pėr pėrzgjedhjen e teksteve alternativė. Ai shpjegoi procedurėn qė ndiqet nga bordi i teksteve, duke shfajėsuar MASH-in nga kjo pėrgjegjėsi. Shamata tha se kjo ėshtė njė lojė politike e opozitės.

Sipas tij, MASH nuk ka tė drejtė ligjore tė ndėrhyjė me tė drejtėn e autorit, e cila mbrohet me ligj, por brenda kuadrit ligjor MASH ka njė procedurė tė miratimit tė teksteve shkollore.

Mė tej ai sqaron fazat qė kalohen deri nė daljen e tekstit nė treg: Komisionet pėr oponencė dhe vlerėsim tė teksteve pėrbėhen nga 200 mėsues e pedagogė pėrzgjedhės, nga mė tė mirėt nė vend. Pėr secilin tekst ka njė komision vlerėsues pėrbėrė nga 5 vetė, njėri prej tyre pedagog. Pėr rastin konkret 'Historia 12', Shamata thotė se "komisioni i oponencės ėshtė drejtuar nga njė autoritet i fushės, njeri prej pedagogėve tė shkollave tė larta publike". Por zv.ministri nuk e thotė emrin e pedagogut.

Nė fazėn e dytė teksti vlerėsohet nga Komisioni i Miratimit te Teksteve pranė MASH-it, pėr ēmimin sipas njė formule tė caktuar dhe nė fazėn e tretė pėr dokumentacionin ligjor tė paraqitur nga shtėpia botuese.

Shamata e ēuan denoncimin publik tė gabimeve shkencore nė librin e historisė si njė sul politik. "Nuk di se ēfarė ndjesie shkakton fakti qė njė tekst historie bėhet alibi pėr mos hyrjen e opozitės nė Kuvend. Tonet ultimative pėr tėrheqjen e tekstit nė njė kontekst mė tė gjerė aktual e politik, nuk i bėjnė nder askujt", u shpreh zv.ministri Shamata.

Nė kėtė deklaratė, Shamata, ka harruar tė thotė se Ministria e Arsimit, ėshtė institucioni pėrgjegjės pėr edukimin nė vend dhe se shtėpitė botuese bazohen nė programin qė ky dikaster iu jep pėr tė hartuar tekstet. Ai nuk ka pranuar defektet nė kėtė libėr, ē'ka do tė thotė se MASH nuk ka asnjė lloj tendence pėr ti ndrequr ato.Reagon autori, Beqir Meta: Teksti ėshtė OK


Nė reagimin e tij nje prej hartuesve te ketij teksi shkollor, Beqir Meta, pas publikimit ne media te citimeve nga teksti i Historise 12 dhe reagimit te opozites thote se "teksti i Historise se Popullit Shqiptar per klasen e 12-te eshte teresisht i balancuar dhe i mbeshtetur ne fakte".
Ai thote se ne tekst jane parqitur te gjitha arritjet dhe mosarritjet e qeverive gjate periudhes se tranzicionit.


"Kemi folur per qeverisjen e demokrateve 2005-2009 dhe arritjet e tyre qe jane rezultate te dukshme si dhe jane permendur edhe nga nderkombetaret. Por kemi permendur edhe problemet e medha qe dolen ne perplasjet e institucioneve dhe ngjarjen e Gerdecit", - thekson Meta.

Postuar nga Vizioner datė 30 Shtator 2009 - 23:12:

Fatkeqsia e Shqiperise eshte vet Sali Berisha!!!!

-Pas humbjes se refrendumit per kushtetuten, prodhoji vjedhjen e votave, ne zgjedhjet e 96!!!

-Kolapsin e piramidave dhe rebelimin e shqiptarve ne 97!!!

-Kryengritjen dhe pushtimin e Kryeministrise e Radio-Televizionit shteteror ne 98!!!

-Vjedhjen e 234 miljon Euro, nga tenderi i rruges Durres-Kukes , ne 2006!!!!

-Tragjedin e Gerdecit, ne 2008!!!!

-Shitjen e ujrave territoriale shqiptare, te shteti grek, ne 2009!!!!

-Vjedhjen e votave ne zgjedhjet e 2009!!!!


Tani duhet te pyesim: Cfare fatkeqsie tjeter do na sjell Berisha???


Postuar nga Vizioner datė 04 Tetor 2009 - 14:13:


Postuar nga Vizioner datė 04 Tetor 2009 - 14:17:................ er ..................... :0predru


Postuar nga sarandaebukur datė 05 Tetor 2009 - 16:34:

Berisha neser ne Prishtine,ne axhende tituj dhe ceremoni festive ne rruge

Nė rrugėt e Prishtinės shihen sot bilborde dhe fotografi tė kryeministrit Sali Berisha, tė cilat kanė mbishkrimin "Mirėserdhe Sali Berisha". Berisha nesėr do tė kryejė njė vizitė nė Kosovė.
Gjatė vizitės sė tij do tė takohet me liderėt institucional tė Kosovės, nga Presidenti dr. Fatmir Sejdiu, kryeministri Hashim Thaēi, kryeparlamentari Jakup Krasniqi dhe liderėt e tjerė sikurse Ramush Haradinaj (AAK), Nexhat Daci (LDDK), Behgjet Pacolli (AKR) etj.
Universiteti shtetėror i Kosovės nė Prishtinė (UP) ka vendosur qė ti jap Berishes titullin "Doktor Honoris Causa".
Nė librin zyrtar tė personaliteteve qė nderohen me "Doctor Honoris Causa" i UP-sė, figurojnė vetėm shtatė emra, amerikanėt sikurse ish Presidenti Bill Clinton, zėvendės Presidenti aktual i SHBA-ve, William Kerr, austriakėt Michael Weninger e Wolfgang Benedeck, shqiptarėt Ismail Kadare e Bamir Topi, dhe ministri aktual i Francės, Bernard Kouchner.
Qyteti i Prizrenit ka vendosur qė ta shpall Berishen "Qytetar Nderi i Prizrenit".
Gjatė vizitės, Sali Berisha pritet tė nėnshkruaj njė sėrė marrėveshjesh me institucionet e Kosovės, tė natyrės ekonomike, arsimore, lėvizjen e qytetarėve etj.
Sipas disa njoftimeve, ne ceremonite e pritjes, jane parashikuar edhe qytetare qe pershendesin Berishen ne rruge.
Se paku dy zedhenes qeveritare ne Prishtine e Tirane, e quanin Berishen - ne njoftimet perkatese mbi viziten - me termin 'lideri i kombit', sepse sipas ketyre njoftimeve paraprake, ai 'shkon ne Prishtine pasi ka dhene deklarata per bashkimin e trojeve'

Gazeta Shekulli


Postuar nga AngelDevil datė 06 Tetor 2009 - 21:29:

pa koment


Postuar nga AngelDevil datė 06 Tetor 2009 - 21:38:

1997-aPostuar nga AngelDevil datė 06 Tetor 2009 - 21:40:

...


Postuar nga Vizioner datė 09 Nëntor 2009 - 15:59:

20 Nentor, te gjithe ne rruge!

Ne rruge kundra Mafjes qe po ju zen frymen dhe kundra TRADHETARIT, Ilir Meta!

...Tradhetar i Elektoratit qe te Votoji!
...Tradhetar i vetvehtes!
...Tradhetar per te gjithe Masen e ndershme, qe shpresonte te ti, se do te veproje me NDERGJEGJSHMERI dhe do beje te mundur ikjen e Sali Berishes!

Ti tregove qe je bashpunetor me Krimin!

Ti nuk ke asnje justifikim, dhe ato prockullat se "do shpetoje vendin" me kete zgjedhje, mos na i trego NE - Neve qe kishim shprese te ty dhe atyre qe te votuan ty!!!

Ti u dogje o njeri me gjithe Partine Kurve tenden!
Ti dhe Partia jote, do te perfundoni Sahanlepiras te Sali Berishes!
Ju skeni Karakter dhe dinjitet!

TI NUK SHPETOVE POPULLIN POR E COVE TANI NE GERMINE

Ti, me gjithe Priftat e tuj do ta ndjeni TURPIN e njollosjes qe i bete Elektoratit tuaj! Ato do t'jua shperblejne sic e meritoni; Si TRADHETARE qe bashkepunoni me Kriminelet!

Por, Elektorati e LSI duhet te dije qe; Vota Juaj e ndershm, nuk humbet!
Dilni me 20 Nentor ne shesh dhe tregoni ndershmerine, tregoni se nuk pajtoheni me ate qe beri Ilir Meta!

Mos vononi Elektorati i LSI dhe beni ankesen e zhgenjimit sa me pare!


Elektorati i LSI, JU JENI FORCE, FORCE E MADHE QE MUND TE SHPETONI SHQIPERINE NGA DY Mafjoze tani - Aktive ne jeten Politike e vendimmarrese te Shqiperise!

Mos i ndigjoni PERRALLAT e Ilir Metes se dhe "Bota-Partneret nderkombetare" donin kete gje!

Bota-Partneret nderkombetare, i kane te siguruara problemet e tyre!

Kalamajte e tyre e kane te siguruar Buken e gojes, fale Politikes se tyre,-kuptohet.

Ato mundohen te shmangin e te mos kene Gerdeca, kurse Shqiperise do i shtohen tani!

Elektorati i LSI levizni, ngrihuni! Mos lejoni Voten tuaj ta marin Kriminelet!

20 Nentor ne rruge!

Me mire zgjedhje te tjera, sesa ky bashkim!

......

Me nenqeshje: Dhe nje gje te mire pati ky bashkim, sepse te pakten tani nuk do na ngrihen MBASE me, te vetequajturit Demokrate te PD-se dhe pasuesit e saj, te na ndyjne me komentet e tyre Injorante qe E MAJTA JANE Komuniste apo ku di une cfare flasin Injorantet!
Po te jete ashtu (gje te cilen une gjithmon e kam kundershuar) ATO-Komunistat i keni tani ne "Shtepine" tuaj, ne gjirin tuaj!
Do lepiheni e do putheni me njeri-tjetrin sa jarget do ju lyjne Turinjt e trupin!
Dhe mos me hecni tani me Theorine e Shpetimit te Popullit, sepse shpetimi i Popullit, do te ishte, ELEMINIMI i Sali Barutit dhe Injorances qe e ndjek ate nga mbrapa si zagaret qe ndjekin B...n( qenin femer)!

Elektorani i ndershem i Shqiperise, Ju akoma nuk keni humbur, levizni, mos e lejoni kete Bashkim Kriminelesh dhe Mafiozesh!


Me Nderime
Vizioner


Postuar nga Vizioner datė 09 Nëntor 2009 - 16:32:

Ku eshte Tuneli qe inaguroji sali Gerdeci!!!

Ky eshte Tuneli i Milionave Euro te vjedhura nga Basha und Co.

Ishte-Eshte e qarte qe punimet nuk do kryheshin me "Standarte" kur vidhet!!!

Bota ka "care" Detin dhe ka bere Tunele nen Dete, kurse ne Shqiperi nuk i bejne dot mbi toke!!!

"Specialistėt thonė se nė tunel kanė dalė probleme serioze qė firma nuk i kishte parashikuar.."

C'fare Firme Ndertimi ishte kjo kur nuk beri perpara Analizat e tokes etj. etj. ???!!!

Jane Firmat "fantazme" qe fitojne tendera ne Shqiperi me Korrupsion!

Dhe Firmat e Ndertimit ne Turqi, kur ndodhen permbytjet atje para ca muajsh, akuzohen per Korrupsion! Me te tilla Firma bashkepunon dhe Shqiperia!

AS nuk duhet te mbaje pergjegjesi penale dhe Ministri i Transporteve ne qofte se Tuneli mbyllet??? A nuk jane Miliona te Taxapaguesve shqiptare, te hedhura ne ere???!!!

Dhe se fundi, mendimi im: Me mire te mbyllet ai Tunel sepse ka per te qene nje Gerdec tjeter per Shqiperine dhe shume njerez!

Atje ku vidhet dhe ka Korrupsion, nuk mund te ndertohen Vepra me standarte bashkekohore, me pergjegjesi!!!

Ai Tunel, do te behej Varri i shume njerezve!...

Ku jane Inagurimet pompoze te Sali Gerdecit ne kete Tunel dhe rruge qe do bashkoje dy Kombe???!!!

O Popull, zgjohu sa nuk je shuar krejt!
Zgjohu dhe tregoji vendin ketyre kelysheve te te ndyre!

Zgjohuni! Dilni me 20 Nentor ne rruge dhe trgojeni Forcen tuaj!

* * *


Postuar nga Vizioner datė 09 Nëntor 2009 - 16:35:

Infeksioni qe i ka fut Sali Berisha Popullit shqiptar!

"Metode e vjeter e regjimeve Totalitare"

Ne Shqiperi dhe me shqiptaret, nqse kritikon Sali Berishen=PD-ne atehere (me llogjiken e injoranteve) je automatikisht me Edi Ramen=PS-ne DHE ANASJELLTAS!!!!!

Te jeshe me PS-ne perkrahes ne Program, je "Komunist! Te jeshe me PD-ne perkrahes ne Program, je "Demokrat" (ne nje kohe qe kryetari i PD-se ka qene mbi 20-vjet me Tester Komunistesh)!!!!

Po nuk u c'rrenjos kjo nga mendja e Shqiptareve, s'do te kete KURRE Demokraci=Mendim te lire!

Dhe nga te Vetequajturit "Demokrate" mund te dalin Fashiste, Naziste apo dhe ndonje Ideollogji e Re!

Sepse Demokrat NUK TE BEN EMRI qe Vetequhesh por, Puna - veprimtaria qe ben ne sherbim te Mases!


Me nderime
Vizioner


Postuar nga AngelDevil datė 09 Nëntor 2009 - 17:08:

Citim:
Po citoj ato qė tha Vizioner
Ku eshte Tuneli qe inaguroji sali Gerdeci!!!

Ky eshte Tuneli i Milionave Euro te vjedhura nga Basha und Co.

Is

Dhe se fundi, mendimi im: Me mire te mbyllet ai Tunel sepse ka per te qene nje Gerdec tjeter per Shqiperine dhe shume njerez!

Atje ku vidhet dhe ka Korrupsion, nuk mund te ndertohen Vepra me standarte bashkekohore, me pergjegjesi!!!

Ai Tunel, do te behej Varri i shume njerezve!...

Ku jane Inagurimet pompoze te Sali Gerdecit ne kete Tunel dhe rruge qe do bashkoje dy Kombe???!!!


* * *se more vesh Vizioneri u shemb tuneli para ca ditesh e me e bukra as nuk ndihen fare as nuk informojne popullin se ca ka ndodh e si i hodhen ne kosh te plerave ato pak para qe investuan per kete tunel(se pjesen me te madhe e futen ne xhep) ...

plera njerez!!!


  Gjithsej 9 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 »
Trego 404 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.