Forumi Horizont Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 »
Trego 404 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Politika Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=45)
-- Sali Berisha, komunisti i veshur tani me petkun e Demokracise?! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=14943)


Postuar nga Vizioner datė 09 Nëntor 2009 - 17:19:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil


se more vesh Vizioneri u shemb tuneli para ca ditesh e me e bukra as nuk ndihen fare as nuk informojne popullin se ca ka ndodh e si i hodhen ne kosh te plerave ato pak para qe investuan per kete tunel(se pjesen me te madhe e futen ne xhep) ...

plera njerez!!!..jo vetem para ca ditesh por, dhe para, e para , e para ca ditesh gjothashtu!!! Direkt mbas Inagurimeve te bera nga Doktor-Profesor-Karagjoz S. Berisha!


Postuar nga Fajtori datė 09 Nëntor 2009 - 21:57:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil


se more vesh Vizioneri u shemb tuneli para ca ditesh e me e bukra as nuk ndihen fare as nuk informojne popullin se ca ka ndodh e si i hodhen ne kosh te plerave ato pak para qe investuan per kete tunel(se pjesen me te madhe e futen ne xhep) ...

plera njerez!!!Ca ke Angel, pse nevrikosesh. Tuneli eshte yll bote, kush ka kaluar andej e di. Ti dmth se une s'kam kaluar akoma. Plus qe eshte shembur tuneli qe nuk ishte hapur, jo ai i udhetareve. Mos u nevrikos Ja do pastrojne shembjen dhe do vene ndonje shirit inagurimi zgjedhjet e ardhshme. Do dali dhe tarzani siper te rrahe gjoksin se e beri me duart e veta.


Postuar nga Fajtori datė 09 Nëntor 2009 - 22:45:

Harxhojme 1 miliarde euro per Durres-Kukes, pastaj kerkojme 200 milione borxh nga FMN qe te arrijme ne fund te vitit.

Mu kujtua ajo barcaleta. Italiani punon 1 vit, ben 10 mije euro dhe blen nje makine 5 mije euro.
Shqiptari punon 1 vit, ben 10 mije euro, merr dhe 5 mije borxh dhe blen nje makine 15 mije euro.
-------------------------------------

Nejse, muhabet kot, jo Shkelzeni, jo Argita, jo faks per Zenin te ministria, jo Mediu, jo Gerdeci, jo predha, jo kalamani te fabrika, cfare duan keta njerez xhanem.

Njerezit se di, por Tarzani do xhungel.


Postuar nga trojani datė 09 Nëntor 2009 - 22:47:

Tuneli aty eshte.
Fillon prej xhepit te familjes Berishovic dhe mbaron diku ne ndonje banke zvicerane.
Cfare ka ketu per tu habitur?
Ne zgjedhjet e ardhshme do investojem 1 miliard euro per ta rihapur.
Eksperti Basha do t“jua gjeje vendin dhe ketyre 1 miliard te tjerave.
Dhe Babi i Xenit dhe Argites, pak para zgjedhjeve, do marri gersheren e madhe dhe do presi shiritin e inagurimit te tunelit te ri.
Eh mjeret ne me, me keto mendje koke.


Postuar nga Fajtori datė 09 Nëntor 2009 - 23:10:

Qe baba duret, s'kam ankime ndaj tunelit. Tunelin e kam xhan. Mund te jete dhe ekzagjerim shembja brenda, fundja ishte tek galeria e pahapur. Ama te kishte shkuar pak me lire s'do ishte keq. Se jo per gje, por 1 miliarde euro vendosen tak fak te shkojne te tuneli. Pastaj diskutojne 2 muaj me rradhe si t'i kerkojne 200 milione leke xhepi FMN-se.

Ama Gerdeci te keqen... ahhh Gerdeci.

Gerdeci ka gjak brenda, ka pislleqe, ka pjesemarrjen direkte te kunatit te Berishes si drejtor, ka femije qe punojne, ka gjenerale qe i thane ministrit mos e ver afer Tiranes, ka nje mega-shperthim si bombe atomike, ka lekure te ējerre nga vala goditese me kilometra larg.

Ne kohe tjeter kush organizoi Gerdecin do pushkatohej. Tani, s'po thote njeri ta pashkatojne Mediun, por te jete akoma minister eshte per t'ia fut vetes.

Dhe sa per dijeni ishte me gjyq te hapur Mediu, po sesi levizen guret dhe doli nga rradha, u be minister dhe la bashkepunetoret e tjere ne gjyq. Ndoshta i ndihmon me mire duke qene minister. Se fundja i vetmi deshmitar i gjyqit vdiq ne Drilon nga nje aksident i ēuditshem me makine.


Postuar nga trojani datė 10 Nëntor 2009 - 09:01:

Air- Force- One

Per cfare prokuroresh dhe cfare sistemi drejtesie po ben fjale.
Ne Berishistan, vetem madheria e tij vendos.
Ndonjehere me ndihmen e Xenit dhe ndonjehere me ndihmen e se bijes.
Njerezit u dogjen te gjalle Gerdec dhe fajtori kryesor eshte ben minister.
Ti po me permend prokurore


Postuar nga AngelDevil datė 10 Nëntor 2009 - 09:22:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori


Ca ke Angel, pse nevrikosesh. Tuneli eshte yll bote, kush ka kaluar andej e di. Ti dmth se une s'kam kaluar akoma. Plus qe eshte shembur tuneli qe nuk ishte hapur, jo ai i udhetareve. Mos u nevrikos Ja do pastrojne shembjen dhe do vene ndonje shirit inagurimi zgjedhjet e ardhshme. Do dali dhe tarzani siper te rrahe gjoksin se e beri me duart e veta.po te isha e nevrikosur do i kisha shajt me fjale te tjera

c rendesi ka kush tunel eshte shembur fakt eshte qe ai tunel funksionoj vetem per periudhen qershor-shtator 2009 dhe kaq pra 1 miliard euro sherbyen vetem per fushaten elektorale te PD. Interesante eshte fakti qe vete kosovaret ne momentin kur shfrytezonin rrugen e re thane qenka burre i mire doktori tani qe ju duhet me i ra prap nga Kina me ardh ne TR kane fillu me e shajt me rob shpie serish


Postuar nga Vizioner datė 11 Nëntor 2009 - 10:31:

Mė 20 nėntor shembim murin e votės.

Kryetari i PS-sė Edi Rama ka ftuar qytetarėt tė marrin pjesė nė protestėn e opozitės nė 20 Nėntor nė Tiranė, pėr tė shembur atė qė ai e ka quajtur muri i politikės sė vjetėr, qė mban peng votėn e lirė.

"Tė mblidhemi nė 20 nėntor pėr tė protestuar me forcė pėr shpresat dhe ėndėrrat tuaja, pėr tė ardhmen, tė cilat janė tė burgosura nė kutitė e votimit"

Edi Rama: Berisha tė mbajė larg duart nga kutitė. Rama ka theksuar se brenda kutive Berisha fsheh gjurmėt e vjedhjes elektorale, ndaj dhe nuk do t'i hapė.

Pandeli Majko: PS nuk mund tė heshtė pėr kėtė heshtje tė qeverisė qė s'mund tė vazhdojė mė kėshtu.
Kutitė e mbyllura janė simbol i aferave tė korrupsionit, simbol i keqqeverisjes sė Shqipėrisė.

"Nė 20 nėntor tė gjithė nė Tiranė, bashkė, qė tė ballafaqohemi me qeverinė. 20 Nėntori fillimi i demonstrimit tė madh tė tė gjithė shqiptarėve pėr hapjen e kutive"

Spartak Ngjela: Votėn e shqiptarėve nuk mund ta mbajė tė mbyllur njė qeveri qė nuk ka fituar zgjedhjet dhe e korruptuar.
"Ne nuk do te mbledhemi pėr t'u lutur, por kjo ėshtė njė revoltė, sepse kjo ėshtė gjuha qė qeveria ka dėshirė tė dėgjojė" tha ai.

* * *

Vizioner: Popull i dashur Shqiptar, dilni ne rruge me 20 Nentor! Dilni dhe trgojuni ketyre Bandave dhe Kryebanditit Sali Forcen tuaj.

Eshte e kuptueshme qe Ju keni frike te dilni, frike qe jua ka imponuar Diktatori Sali, metode te cilen ai e mesoji ne SHKOLLEN e regjimit te kaluar dhe te cilen e praktikon tani!!!
Nje shembull, per te ilustruar friken qe ka rrenjos Sali Gerdeci tek njerzit ne Shqiperi: Kur isha ne Shqiperi, rastesisht, ne Kafenen e nje kusheri tim, duke pire Kafe ne nje Tavoline me kete te afermin tim dhe disa te tjere, vjen dhe nje shofere Furgoni (i njohur i tije) dhe nder te tjera, biseda hapet rreth Politikes. "Ne jemi akoma ne diktaure",-thote ky shoferi dhe vazhdon, "Lira e fjales eshte e ndaluar si ne vitet e monizmit".
Pse, - e pyes une?
Po udhetoja nje dite, si cdo dite, nga Tirana ne Elbasan. Rruges me pasagjeret filluam te diskutojme per Politike. Mua s'mu durua dhe fillova te "vjell" vrerin tim rreth ketyre Politikanve Mafioze duke i permendur dhe me emer. Mbas dy ditesh, me ndalon nje Polic( te cilin e njihja e me njihte mire) i qarkullimit rrugor ne rruge.
C'fare kam bere,- e pyes, pse me ndylon?
Tani s'ke bere gje por, une do te veje nje gjobe!
Pse?!
Sepse ti flet shume! C'te duhet ty Politika?! Kam urdher te te veje nje gjobe qe te zeshe mend!!!...

Shembull i thjeshte, por, fabula eshte e kuptueshme!
Kjo eshte Shqiperia e Demokratise. E fjales dhe e mendimit te lire!

Me 20 Nentor, asnje nuk del ne rruge per E. Ramen apo PS-ne, POR, Ju dilni per veten tuaj! Per Voten tuaj! Per lirine e mendimit tuaj! Per jeten tuaj, qe te mos kete me Gerdece, qe te mos vdesin dhe vetevriten njrezit-Baballare e Nena sepse nuk kane me c'fare te ushqejne femijet e tyre!
Qe te jetoni si njerez!

Me nderime


Postuar nga Vizioner datė 14 Nëntor 2009 - 18:50:

Pakti, kryenegociatori takim SEKRET me shqiptarėt nė SHBA

Ferit Hoxha do tė japė leksion tė mbyllur me diasporėn pėr marrėveshjen me Greqinė


Ish-kryenegociatori i ekipit shqiptar nė bisedimet pėr ndarjen e kufirit detar mes Shqipėrisė dhe Greqisė, Ferit Hoxha, ka kėrkuar njė takim tė mbyllur me pėrfaqėsues tė komunitetit shqiptar qė jeton dhe punon nė SHBA. Kėrkesa e Hoxhės, aktualisht pėrfaqėsues i pėrhershėm i Shqipėrisė nė OKB, ėshtė bėrė me anė tė e-meil-it, duke trajtuar axhendėn, temėn e leksionit dhe qėndrimin qė duhet tė mbajnė dėgjuesit e pranishėm nė takimin e mbyllur.

Ftesa e Ambasadorit Hoxha, me temė pėrcaktimin e kufirit detar shqiptaro-grek ėshtė bėrė me anė tė postės elektronike nė 8 Nėntor, duke sqaruar edhe detajet e takimit tė 14 Nėntorit nė njė sallė tė Universitetit tė Nju Jorkut. Leksioni i parashikuar pėr 2 orė, do tė mbahet nė rrethana tė "blinduara" pasi sipas organizatorėve, nė sallė do tė pranohen vetėm ata qė kanė konfirmuar pjesėmarrjen.

Sipas organizatorėve tė leksionit tė Ambasadorit Hoxha asgjė nuk do tė bėhet publike, sepse tekstualisht: "Ajo qė thuhet nė leksion e nė pyetje-pėrgjigje, mbetet nė sallė e nuk mund tė citohet pa lejen e personit". Sipas pėrmbjatjes sė emeil-it, arsyeja e takimit janė paqartėsitė dhe tensionet nė shoqėrinė shqiptare si dhe nė bashkėsinė shqiptaro-amerikane lidhur me marrėveshjen pėr ndarjen e kufirit detar me Greqinė. Sipas tyre, shume nga ekspertėt e njohur tė komunitetit shqiptar janė shprehur publikisht pėr marrėveshjen, ndėrsa shtypi i bashkėsisė shqiptaro-amerikane e ka trajtuar kėtė temė gjerėsisht dhe interesi nė bashkėsinė shqiptaro-amerikane lidhur me kėtė temė ėshtė tejet i ndjeshėm.ReagimiPjesėtarė tė komunitetit shqiptar tė njoftuar pėr leksionin e ambasadorit qė do tė mbahet kėtė tė shtunė e kanė mirėpritur organizimin e takimeve tė tilla dhe kanė falenderuar organizatorėt. Por nė reagimet qė ata pėrcollėn pėrmes gazetės "Shekulli" ata nuk ngurruan tė vėnė nė dukje disa aspekte tė ēuditshme tė takimit. Njė prej tė ftuarve qė komunikoi direkt me gazetėn u shpreh i ēuditur pse ambasadori e ka quajtur "leksion" takimin dhe me ēfarė qėllimi bėhet: "Kush priten tė edukohen, jo-shqiptarėt apo shqiptarėt, apo mos pritet tė edukohen ato shqiptarė qė u rrekėn pėr tė darkuar e dalė nė pamje me Kryeministrin shqiptar kur ishte nė Amerikė kohėt e fundit?". Ata i shtrojnė disa pyetje paraprake ambasadorit Hoxha qė kryesoi ekipin negociator shqiptar, si: "A mos nevojitet tė "sqarohen" shqiptarėt e Amerikės me qėllim qė mė pastaj tė rreken duke festuar dhurimin e sipėrfaqes shqiptare grekėve? Ēfarė pritet tė justifikojė "lektori", vetveten nė gatimin e ēorbės apo dhurimin Greqisė? Pse kjo kėmbėngulje e qeverisė shqiptare? A e dinte "lektori" qė qeveria e Kuvendi shqiptar para njė viti e gjysėm pati shfuqizuar ligjet pėr kufinjtė detarė shqiptarė 12 milje larg nga bregu, me qėllim qė t'i hapte muaj mė vonė rrugė dhurimit qė po i bėhet grekėve? Si mund tė marrė tė drejtėn kushdo qoftė t'i heqė copa Shqipėrisė dhe t'ia dhurojė me tabaka grekėve? Si mund tė pėrcaktohet kufiri detar duke qenė atje larg e lart nė OKB e Nju Jorkut? Cilat dokumenta kanė qenė ato qė e kanė magjepsuar "lektorin" pėr kėtė dhurim?

Z. Hoxha ishte pak ditė mė parė nė Tiranė, nė krah tė kundėr admiralit Kristaq Gėrveni, nė njė debat me studentė nė njė universitet privat. Aty ai tha se: "Kėrkesa e palės greke pėr t'u angazhuar nė kėtė ushtrim, erdhi pas publikimit nė njė tė pėrditshmeje shqiptare tė njė harte qė pėrcaktonte vendin se ku po kėrkohej naftė nė det, nga njė kompani e huaj, e licencuar nga qeveria shqiptare, Medoil" .
Postuar nga Vizioner datė 17 Nëntor 2009 - 09:21:

Dokumenti, si e mbronte diktatura kufirin qė po tenton t'i falė qeveria Greqisė

Njė dokument i 20 viteve mė parė, tregon se Shqipėria kishte vendosur kufijtė e saj detarė nė ujėrat territoriale, duke i ēuar ato edhe 15 milje detare. Dy dekada mė parė, kur Shqipėria ishte pranė ndryshimeve tė mėdha demokratike, dhe, SHBA me fuqitė e tjera perėndimore shikonin mundėsinė e rilidhjes sė marrėdhėnieve me vendin e izoluar komunist, ambasada e SHBA-ve nė Paris, me ndėrmjetėsinė e ambasadės Franceze, i ēon njė notė qeverisė shqiptare, kundėr kufirit 15 milje detare tė ujėrave territoriale. Dokumenti diplomatik, qė daton qershorin 1989, tregon se, Uashingtoni ishte i shqetėsuar pėr kufirin e ujėrave territoriale tė Shqipėrisė, tė vėnė nė mėnyrė tė njėanshme nga qeveria komuniste qė nė vitet '70, duke kėrkuar uljen e tyre nė 12 milje detare, sa ē'e parashikonte Konventa e Detit e vitit 1982. Nota pėrmes ambasadės franceze iu dėrgua Ministrisė sė Jashtme Shqiptare. Ministri i jashtėm i asaj kohe, Reis Malile, informon qeverinė pėr notėn e dorėzuar nga qeveria e SHBA-ve, duke zbardhur edhe tekstin e plotė tė notės amerikane.
Sipas Maliles, gjerėsia prej 15 miljesh e ujėrave territoriale shqiptare, pengonte kalimin paqėsor tė anijeve ushtarake nė det, dhe se, Shqipėria duhet tė respektonte tė Konventėn e Detit. Shqipėria e nėnshkroi kėtė konventė nė vitin 2003, ndėrsa SHBA nuk e ka ratifikuar ende, edhe sot pas dy dekadash.
Pala shqiptare qė negocioi marrėveshjen detare me Greqinė, ka kėmbėngulur vazhdimisht se Shqipėria nuk ka pasur kufi detar me vendet fqinje, ndėrsa oponentėt e marrėveshjes, thonė se kufijtė e Shqipėrisė dihen botėrisht dhe njiheshin edhe nga fqinjėt.


Postuar nga Vizioner datė 17 Nëntor 2009 - 09:25:

Re: Dokumenti, si e mbronte diktatura kufirin qė po tenton t'i falė qeveria Greqisė

Citim:
Po citoj ato qė tha Vizioner
Njė dokument i 20 viteve mė pare...


Informacion

Ambasada Franceze nė Tiranė, dorėzoi nė Ministri notėn nr.299, datė 21.6.1989, qė ambasada e SHBA nė Paris i ka drejtuar Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Francės, me lutjen qė pėrmbajtja e saj t'i transmetohet qeverisė shqiptare. Nė notėn amerikane shprehet qėndrimi i SHBA, pėr disa nga dispozitat e dekretit nr.4650 datė 9.3.1970, i ndryshuar me dekretin nr.5384 datė 23.2.1976, qė bėjnė fjalė pėr kufirin detar tė RPS tė Shqipėrisė.
Nga pėrmbajtja e notės del se amerikanėt kanė rezerva pėr kėto probleme:
a) gjerėsinė 15 milje detare tė ujėrave tona territoriale.
b) mėnyrėn e heqjes sė vijave bazė nė bregdetin tonė (vija ku fillojnė ujėrat territoriale).
c) Ndalimin nga ana jonė tė kalimit paqėsor tė anijeve tė huaja ushtarake nė ujėrat territoriale.

***

Nga njė shikim paraprak i notės, duket se amerikanėt duan ta shfrytėzojnė kėtė rast pėr tė krijuar njė mundėsi kontakti, si dhe pėr tė lėnė rrugėn hapur qė nėn justifikimin e Konventės sė Detit, tė cilėn ata vetė nuk e kanė nėnshkruar, tė hyjnė nė ujėrat tona territoriale.
Notėn amerikane do ta studiojmė me kujdes me Ministrinė e Mbrojtjes Popullore, Ministrinė e Punėve tė Brendshme dhe me juristė kompetentė.
Bashkėlidhur ėshtė teksti i notės.
Reis Malile
Tiranė, mė 26 korrik 1989


Nr.299
"Ambasada e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės i paraqet komplimentet e veta Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Francės, dhe ka nderin t'i kėrkojė ndihmė pėr transmetimin e informacionit qė vijon qeverisė sė shqipėrisė:
Shtetet e Bashkuara tė Amerikės i referohen dekretit shqiptar nr.5384 tė 23 shkurtit 1976, qė ndryshon dekretin nr.4650 tė 9 marsit 1970, i cili kėrkon tė vendosė njė det territorial prej 15 miljesh detare, qė ndryshon sistemin e vijave bazė tė drejta jashtė mase, dhe qė ka pėr qėllim tė porosisė se anijet e huaja tė luftės mund tė hyjnė ose kalojnė nėpėr detin territorial vetėm me autorizim tė veēantė.
Deklarimi i detit territorial me 15 milje detare nuk mbėshtetet nė parimet e vendosura tė sė drejtės ndėrkombėtare dhe praktika e shteteve. Siē ėshtė e mirėnjohur, e drejta ndėrkombėtare zakonore, siē reflektohet nėn Nenin 3 tė Konventės sė kombeve tė Bashkuara tė 1982 mbi tė Drejtėn e Detit, njeh njė gjerėsi tė detit territorial, deri nė njė kufi, qė nuk kapėrcen 12 milje detare tė matur nga vijat bazė tė paracaktuara nė pėrputhje me Konventėn. Kjo praktikė ėshtė ndjekur nga shumica dėrrmuese e shteteve bregdetare.
Shtetet e Bashkuara dėshirojnė tė theksojnė qė, nė pjesėn mė tė madhe bregdeti shqiptar, duke mos qenė thellėsisht i dhėmbėzuar dhe i prerė, as me grumbuj ishujsh nė afėrsinė e tij imediate, nuk pėrmbush kriterin gjeografik tė kėrkuar nga e drejta ndėrkombėtare pėr vendosjen e vijave bazė tė drejta. Pėr mė tepėr segmentet e vijave bazė nga Kepi i Rodonit (Muzhit) nė grykėderdhjen e lumit Vjosa dhe nga Kepi i Gjuhės deri nė Kepin e Sarandės, pėrfshijnė ujėra tė cilat nuk janė as gjire juridike as ujėra historike.
E drejta ligjore e njohur, e kalimit paqėsor nėpėr detin territorial, mund tė ushtrohet nga tė gjitha anijet, pavarėsisht nga tipi apo ngarkesa dhe nuk mund t'i nėnshtrohet asnjė kėrkese pėr leje tė mėparshme, ose njoftimi, pėr shtetin bregdetar, siē ėshtė vendosur nė tė drejtėn zakonore, siē reflektohet nė Konventėn e tė Drejtės sė Detit tė Kombeve tė Bashkuara.
Qeveria e Shteteve tė Bashkuara, pėr kėtė arsye vazhdon tė kundėrshtojė deklarimin e pėrshkruar mė lart tė bėrė nė Dekretin shqiptar nr.4650 tė ndryshuar nga dekreti nr.5384, tė cilėt nuk janė tė vlefshėm nė tė drejtėn ndėrkombėtare dhe rezervon tė drejtėn e saj dhe tė shtetasve tė vet nė lidhje me kėtė".
Ambasada e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, pėrfiton nga rasti, pėr t'i pėrsėritur Ministrisė sė Punėve tė jashtme tė republikės Franceze, sigurimet e konsideratės sė saj mė tė lartė.

Ambasada e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
Paris, 21 qershor 1989
---------------------------------------------------------


Postuar nga Vizioner datė 19 Nëntor 2009 - 21:38:

Rama-Berishės: Tė tė vijė turp pėr shpifjet, tė pret qendresa qytetare

Konferenca per Shtyp e mbajtur Sot-Para 2 oresh!


TIRANĖ - Kryetari i PS-sė Edi Rama ka dalė sonte nė njė konferencė pėr shtyp marrė shkak nga fjalimi i Kryeministrit Sali Berisha nė sallėn e Kuvendit.


Rama u shpreh: Tė tė vijė turp se sa mė shumė plakesh aq mė shumė gėnjen. Unė s'kam pėrmendur asnjė pjestar tė familjes tėnde, por natyrsht kam thėnė se interesat e familjes qeverisė janė mbi interesat e vendit.

Tė tė vijė turp qė kėrcėnon pėr tė hapur llogaritė bankare. Unė tė them se tė pret njė beteje qytetarė qė bazohet mbi 5 kėrkesa. Dhe tė sqaroj se bashkia e Tiranės s'ka 4200 tė punėsuar por njė administratė me 350 punonjės. Nesėr qytetarėt do tė tregojnė se s'bėhet potike privitime me derra tė kėnaqur, si ministri i Shėndetėsisė, qė lajmėron se ka ardhur gripi dhe s'duhet tė mblidheni nė grumbullime publike. E shikon se nė ēnivel ėshtė qeveria jote.

Nesėr ėshtė protesta e Shqipėrisė qė nuk jeton brenda oborrit dhe nuk ushqehet nga tryezė e pasur e oborrit. Ne s'mund tė lejojmė qė me votat e vjedhura nė 28 qershorit tė qeverisėsh pėr njė kohė tė pallogaritshme, dhe kėtė Shqipėria nuk e lejon mė.

Protesta e nesėrme do tė jetė njė manifestim i madh, shprehje e jashtėzakonshme e frymės demokratike qė karakterizon kėtė opozitė qė ėshtė shumcia e shqiptarė"

Gjatė fjalės sė tij nė Parlament, Kryeministri Berisha i ėshtė pėrgjigjur edhe apelit tė kryetarit tė PBDNJ-se Vangjel Dule, i cili i kėrkoi kreut te qeverisė zgjidhjen e krizės politike.

Berisha ka deklaruar se kerkesat e kryetarit tė PS Edi Rama janė tė parealizueshme, pasi sipas tij ato bien ndesh me vendimet e gjykatės.

"Zoti Dule, i thuaj kryetarit te opozites, i cili shpif gjithė kohės ndaj meje, se mė asnjė forcė nė botė nuk do tė mund tė nxijė verdiktin e BE-sė. Unė jam gati pėr kompromis por atė qė kėrkon ai nuk e bej. Unė nuk mund tė dal mbi vendimin e gjykates. Ky vend funksionon mbi bazen e ligjeve demokratike", ka pohuar Berisha.

Kreu i qeverisė i ka bėrė thirrje Ramės qė tė kthehet nė Kuvend nė mėnyrė qė edhe opozita tė mbėshtese lėvizjen e lirė tė qytetarėve shqiptarė nė Europė.

"Zoti Rama, vendi yt ėshtė nė Parlament, nė mbėshtetje tė levizjes sė liėe", ka shtuar Berisha.
------------------------------------------------------------------


Shqiptare, DILNI NESER NE MITING! TREGONI FORCEN TUAJ DHE T'I THONI: MJAFT - DERI KETU - TE ERDHI FUNDI Sali Berisha!


Postuar nga Vizioner datė 19 Nëntor 2009 - 21:45:

Gripi, Vasili njė ditė para protestės sė PS-sė: Evitoni grumbullimet

Ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili ka dalė nė njė konferencė pėr shtyp pėr tė bėrė me dije se jemi nė situatė tė rėnduar tė gripit tė derrit dhe atij stinor, me raste tė shtuara ēdo ditė. Ai nuk ka hezituar t'iu bėjė thirrje qytetarėve tė shmangim grumbullimet, qė sipas ministrit shtojnė rrezikun e pėrhapjes sė gripit. Thirrja paniksuese e Vasilit vjen njė ditė para protestės sė Partisė Socialiste nė sheshin "Skėnderbej", kur dihet se do tė ketė njė grumbullim masiv.

Ndryshe nga ditėt e mėparshme kur drejtori i politikave shėndetėsore nė MSh, Pėllumb Pipero raportonte se rastet e gripit janė shtuar por nuk ka asnjė lloj arsye pėr t'u vėnė nė alarm dhe pėr mbyllur institucionet, sot del vetė ministri i cili edhe pse nuk sjell asnjė fakt tė ri pėr situatėn gripale thotė se duhen shmangur grumbullimet.

Sipas tij, jemi ne prag te nje pandemie dhe duhet treguar pėr tė parandaluar perhapjen e metejshme te te dy viruseve ėshtė me rrezik te madh grumbullimi masiv.

"Grumbullimet e medha jane nje rrezik shumė i madh nė situatėn aktuale sepse ndikojnė nė pėrhapjen e virusit dhe kthimin e tij ne nje epidemi serioze", tha ministri. Ndėrsa theksoi se kjo situata aktuale nuk imponon mbyllje tė shkollave.

Mė tej Vasili sqaroi se "ndryshimi i temperaturave i shoqėruar me uljen e tyre ka sjellė njė situate te re epidemike e cila ėshtė karakterizuar me shtimin e rasteve me virusin pandemik AH1N1 por veēanerisht edhe me atė stinor".

Persa i perket gripit stinor, Vasili beri me dije se rastet e pacienteve me kete virus kane paraqitur komplikacione dhe ndryshe nga te tjera vite ai ka qene me i ashper dhe i shoqeruar me temperatura te larta.

---------

Ja kush eshte Sali Berisha! Format "e buta" Totalitare per te shmangur Demostratat Demokratike!
Ai e ndjen se oret, ne krye te kesaj Qeverisje te ardhur ne fuqi prej Krimit, Mafies, jane duke u pakesur!

Lejeni semundjen e Derrit sepse, Gripi i Derrit per Popullin shqiptar eshte Sali Berisha!

20 Nentori, dita e Shqiptarve!


Postuar nga Vizioner datė 29 Nëntor 2009 - 16:48:

Mein Kampf-i i Berishės

Andrea Stefani

Nuk ėshtė e para herė nė kėto 20 vjet qė Sali Berisha u rikthehet akuzave histerike kundėr njė lideri tė opozitės. Shkak ėshtė njė tension i madh, por jo se e kanė lėnė nervat. Gjithė ai lumė akuzash me nėnė e me motėr, me kriminelė, me mafiozė dhe me tė korruptuar, ėshtė njė kalkulim i hollė, njė taktikė shantazhiste qė synon ta terrorizojė psikologjikisht kundėrshtarin. Njė katarakt tė tillė tė tėrbuar akuzash ka lėshuar Berisha edhe mė parė kundėr liderit tė opozitės, Fatos Nano. E ka akuzuar edhe pėr vrasjen e Azem Hajdarit. Por mė vonė i ka pėrgėnjeshtruar vetė kėto akuza monstruoze, duke bėrė edhe pakte dhe duke shtrėnguar duart me Fatos Nanon, pikėrisht me atė qė para pak muajsh e akuzonte si "padrino". Pėr Berishėn nuk ka rėndėsi e vėrteta. Fjala si akuzė, si shpifje dhe shantazh, mbetet pėr tė njė armė e rėndėsishme politike pėr tė mposhtur kundėrshtarin, pėr ta shtypur, pėr ta bėrė tė zbythet. Berisha ėshtė njė shantazhist i shkallės sė lartė. Me egėrsinė qė i shpėrthen kohė pas kohe si njė vullkan, Berisha tenton tė shantazhojė jo vetėm kundėrshtarėt e tij politikė, por edhe "ndėrkombėtarėt". Kėta tė fundit, me atė qė qysh nga marsi i vitit '97 i tmerron me shumė se ēdo gjė tjetėr, i shantazhon me destabilizimin e Shqipėrisė. Ėshtė njė taktikė politike tipike pėr Adolf Hitlerin. Prandaj themi se Berisha ėshtė Hitleri i kohės sonė.

***

Berisha duhet ta ketė studiuar me shumė vėmendje Mein Kampf-in. Nuk mund tė jetė njė rastėsi qė nė taktikat politike tė Berishės lexohet shumė qartė zbatimi i asaj pėrvoje qė Hitleri e akumuloi qysh nė vitet e rinisė sė tij nga vėzhgimi qė i bėnte lėvizjes sė majtė social demokrate dhe sukseseve tė saj. Pėrse e shohim Berishėn kohė pas kohe tė akuzojė me kaq nerv dhe forcė edhe kundėrshtarė me tė cilėt sapo ka pėrfunduar njė konsensus? Pse i rikthehet pafundėsisht dhunės verbale dhe oratorisė sė urrejtjes? Sepse e kanė lėnė nervat? Jo, por sepse sikundėr Hitleri, ai beson se "psikologjia e masave nuk mirėpret asgjė qė shfaqet e dobėt dhe me gjysmė zemre... sepse sikundėr njė grua psikika e sė cilės pėrcaktohet mė pak nga llumi i arsyetimit abstrakt sesa nga njė pėrgjėrim i papėrcaktueshėm emocional ndaj njė force qė duhet tė kompensojė natyrėn e saj dhe qė, pėr rrjedhojė, do tė parapėlqente t'i nėnshtrohej njė burri tė fortė, sesa tė sundonte mbi njė ngordhalaq, po ashtu masat duan mė shumė njė komandant, sesa njė hartues peticionesh..." (Mein Kampf). Berisha nis tė ēirret dhe tė ulėrasė pikėrisht nė atė moment kur ndjen se po humbet monopolin e sundimit mbi turmėn, kur ndjen se po humbet ekskluzivitetin e politikanit, liderit tė fortė, tė komandantit tė cilit i nėnshtrohet turma. Mitingu madhėshtor i opozitės solli njė moment tė tillė ndaj dhe shpjegon reagimin e tij histerik si dhe orvatjen e dėshpėruar, por edhe shumė konfliktuale dhe tė rrezikshme, pėr organizimin e njė antimitingu nėn maskėn e festimit tė 8 dhjetorit. Antimitingu ėshtė mė shumė njė shantazh edhe pėr "ndėrkombėtarėt", tė cilėve do t'ju tregojė se ka ende shumė mbėshtetje nė "popull" dhe se cenimi i pushtetit tė tij nuk mund tė jetė pa kosto pėr "stabilitetin".

***
Pėrse Berisha lėshoi njė lumė akuzash kundėr Edi Ramės, duke e sharė "me nėnė e babė", pėrse ka nxjerrė befas dosje skandalesh tė pluhurosura, pėrse e akuzon pėr lidhje me grupe kriminale tamam si dikur liderin e opozitės Fatos Nano? Sepse ai ka mėsuar nga Adolf Hitleri efektet e ushtrimit tė njė terrorizimi tė poshtėr psikik mbi njė kundėrshtar qė nuk ėshtė nė gjendje as morale dhe as mendore (nė kėtė rast pandehen si tė tillė Rama dhe PS) tė pėrballojė sulme tė tilla. Prandaj Berisha, tamam si Hitleri, kur mendon se e kėrkon momenti politik, "vjell njė rrjetė zjarri gėnjeshtrash dhe shpifjesh ndaj kujtdo kundėrshtari qė i duket mė i rrezikshėm, derisa nervat e personave tė sulmuar rrėnohen...". (Mein Kampf). Kėtė shpreson Berisha kur i turret sot Ramės, ashtu sikundėr i turrej dje Nanos dhe jo pak tė tjerėve. Tamam sikundėr Hitleri edhe Kryeministri shqiptar, natyra e pandreqshme autoritariste dhe e rrezikshme pėr demokracinė e tė cilit mund tė jetė e panjohur vetėm pėr tė verbrit, beson se kjo taktikė shantazhi dhe dhune psikike, e bazuar nė njė vlerėsim tė saktė tė dobėsive njerėzore, ka njė siguri matematike pėr sukses. Dhe, ē'ėshtė e vėrteta, i ka funksionuar me sukses nė rastin e liderit tė mėparshėm socialist, Fatos Nano. Prandaj Berisha duket i vendosur ta zbatojė deri nė fund taktikėn hitleriane tė terrorit psikik mbi kundėrshtarin si individ apo si masė. Dhe ėshtė e dhimbshme tė shohėsh se, nė njė kohė qė ky lider po shtrėngon nė grushtin e tij gjithė pushtetet, e djathta europiane i imponon Parlamentit Europian njė rezolutė nė tė cilėn i kėrkohet opozitės tė ulė kokėn para kėtij tirani dhe, duke shkelur mbi parimin demokratik tė transparencės, duke toleruar dhunimin e ligjit zgjedhor, t'i nėnshtrohet shantazhit dhe tė hyjė nė Parlament! Duket se pėr disa parlamentarė europianė parimet e lirisė janė tė shenjta vetėm nė Europė, por jo nė Shqipėrinė e varfėr. Opozita ka rast tė demonstrojė botėrisht se nuk ėshtė fare kėshtu, se parimet e lirisė janė edhe mė tė shenjta dhe duhen mbrojtur edhe nė Shqipėri, kėtu ku liria dhe demokracia janė mė tė kėrcėnuara! Opozita duhet t'i qėndrojė taktikės sė bojkotit demokratik derisa pushteti i Berishės t'i nėnshtrohet jo presionit tė opozitės, por tė drejtės dhe ligjit, derisa tė zbatojė nenin e Kodit Zgjedhor qė detyron hapjen e kutive, atė nen qė vetė e miratoi me konsensus me opozitėn, por qė po vetė e dhunoi tiranikisht pa konsensus me tė.

***

Ndėrkaq europianėt duket se i kanė harruar bėmat e dikurshme tė Sali Berishės, qė jo rastėsisht e bėjnė atė njė "Fyhrer" shqiptar. Duket se ashtu sikundėr jo pak politikanė tė Europės ranė nė grackėn e fjalėve tė Hitlerit qė betohej pėr "paqe", edhe ca diplomatė dhe politikanė tė sotėm tė Europės kanė rėnė nė grackėn e fjalėve tė Berishės qė stėrbetohet pėr "demokraci" dhe "ligj". Por sikundėr ka treguar Erich Fromm, duhet qė tė jemi tė aftė tė depėrtojmė pas formulimeve racionale, pa i vėnė veshin asaj qė lideri thotė, por duke bėrė kujdes se si e thotė, duke parė fytyrėn, gjestet, personin nė tėrėsi. Vetėm atėherė zbulohet karakteri i tij. Vetėm atėherė mund tė kuptojmė kur Fromm thotė "se udhėheqėsi nė fjalė ėshtė nekrofil... me tė nuk ke ēfarė tė bėsh, nuk mund tė jesh kurrė mik", sepse ndryshe nga njė lider biofil qė angazhohet me tė gjitha forcat pėr tė mbrojtur jetėn, dinjitetin njerėzor dhe lirinė, njė lider nekrofil "tė gjitha energjitė i ka drejtuar drejt shkatėrrimit, pėrvetėsimit dhe pushtetit absolut". Nuk do ndalem se ēfarė tė sugjerojnė mimika, gjestet dhe egėrsimet e Berishės. Por po t'u kthehesh bėmave, a nuk gjejmė nė tėrė karrierėn e stėrgjatė tė Berishės, gjakimin dhe shkatėrrimin pėr hir tė pushtetit absolut? Sa herė do lejohet tė rrėnohet shteti dhe Shqipėria pėr hir tė pushtetit personal tė kėtij njeriu? A nuk ishte e mjaftė viti 1997? Po shtatori i vitit 1998? Po vrasja dhe rrėnimi i jetėve nė Gėrdec pėr shkak tė babėzisė sė pėrvetėsimit? Po rrėnimi i buxhetit me anė tė njė korrupsioni dhe papėrgjegjshmėrie qė epshin pėr pushtet dhe fitime tė paligjshme e maskon me patriotizėm? Po shkatėrrimi i pavarėsisė sė institucioneve, opozitės, medias? Po shkatėrrimi fizik i Zogut tė Zi vetėm si njė kapriēio shumėmilionėshe e luftės pėr pushtet? Janė edhe shumė e shumė tė tjera. Berisha ėshtė njė politikan qė gjen forcė te shkatėrrimi.
***
Ngjashmėria me Hitlerin e Berishės ėshtė nė deklarata, bėma madje, nė disa raste ai thyen edhe rekordet e Hitlerit. Erdhi nga e majta, si Hitleri. Ka kapur dhe shantazhuar partinė dhe porsi Hitleri, ėshtė bėrė Fyhrer i pazėvendėsueshėm dhe idhull i PD-sė. Flet pa fund pėr "antikomunizmin" si Hitleri, megjithėse ėshtė kriptokomunisti mė i thekur i mbetur. Ka 20 vjet nė krye tė partisė dhe tė politikės, ndėrsa Hitleri qėndroi nė krye tė politikės dhe shtetit vetėm 12 vjet. Hitleri shfrytėzoi djegien e Rajshtagut (Geringu ka pohuar se nazistėt ia vunė flakėn vetė), pėr tė sulmuar dhe asgjėsuar opozitėn, Berisha shfrytėzoi vrasjen e Azem Hajdarit, pėr tė bėrė njė grusht shteti tė dėshtuar si puēi i birrės nė Mynih. Hitleri bėri ca burg pėr njė krim tė tillė, Berisha jo. Pėrflitet se ka gisht nė asgjėsimin e Hajdarit, qė bėhet kėshtu fatalisht i krahasueshėm me Ernst Remin, shefin e grupeve tė sulmit qė Hitleri e asgjėsoi vetė. Tashmė ėshtė fakt i provuar qė ish-badigardėt e Berishės janė autorė dhe pjesėmarrės nė skemėn e vrasjes sė Azem Hajdarit. Berisha pėrdor, si Hitleri, nė shkallė tė gjerė mitingjet. Po si Fyhreri pėrdor nė shkallė tė gjerė mediat, sepse beson te magjia, te ndikimi i oratorisė mbi turmėn. Prandaj kritikat qė i bėhen, i toleron (si garniturė e fjalės sė lirė) mė shumė nėpėr gazeta qė kanė pėrgjithėsisht tirazh tė pakėt nė Shqipėri, por jo aq shumė nė ekrane qė ndikojnė audienca mė tė gjera. Jo rastėsisht ka adoptuar formula qė i japin mundėsi t'u flasė pėrnatshėm, nė njė formė ose nė njė tjetėr, shqiptarėve nga ekranet. Duket se ka bėrė me vetveten betimin e Gebelsit: "Sapo tė kemi pushtetin nė dorė, ne nuk do ta lėshojmė kurrė. Veē kufomat tona mund t'i nxjerrin prej ministrive". Strategjia e tij konstante, ylli i tij polar, nordi i tij politik, ėshtė kapja e tė gjitha pushteteve. Hitleri doli hapur kundėr parlamentarizmit, Berisha synon tė kapė shtetin nėpėrmjet parlamentarizmit. Ka synuar dhe synon, si Adolfi, tė vėrė nėn thundėr gjykatat dhe prokurorinė, pėr t'i keqpėrdorur kundėr opozitarėve. Pėr kėtė ēėshtje tė madhe u pėrplas me njė President ish-gjeneral, me versionin shqiptar tė Hindenburgut. Ashtu si Hitleri, edhe Sali Berisha ėshtė njė shantazhist i pėrsosur. Zbulimi i korruptimit tė politikanėve nuk i intereson pėr tė luftuar korrupsionin, por pėr t'i shantazhuar, nėnshtruar dhe vėnė nė shėrbim tė tij. Jo rastėsisht sa herė ashpėrsohet lufta politike, nis tė tundė para hundės sė kundėrshtarit dosje disavjeēare tė mbajtura fshehur nė sirtar (sikundėr dosja e "Tajvanit", por ka edhe shumė tė tjera qė i mban abuzivisht mbyllur) nė shkelje tė ligjit dhe devocionit ndaj interesit publik. Si edhe Adolfi, arriti tė shantazhojė Perėndimin jo vetėm me destabilitet nė Shqipėri, por edhe nė Kosovė. T'i tregonte Perėndimit kreditė e tij tė shumta politike nė Kosovė ishte qėllimi i vėrtetė i vizitės sė tij nė tetor tė kėtij viti atje, ku dhe pėr turp Hashim Thaēi i dha medaljen e artė tė lirisė kėtij shtypėsi tė lirive nė Shqipėri. Themi pėr turp edhe pėr faktin e dhimbshėm se qenė po shėrbimet e fshehta tė kėtij Berishe qė i morėn lirinė Hashim Thaēit, luftėtarit tė UĒK-sė kur luftonte pėr lirinė e Kosovės.

Nė momente tė caktuara Berisha shfaq njė tėrbim tipik hitlerian ndaj kundėrshtarėve politikė. Ėshtė urrejtja tipike nazisto-komuniste pėr armikun e pushtetit. Mezi pret njė shkak, njė incident (madje akuzohet se i prodhon si Hitleri) qė tė sulmojė dhe groposė armikun e "popullit" qė ėshtė pėrherė opozita. Fon Papeni tregon se nė momentet kur digjej Rajhshtagu, mbėrriti nė vendin e mynxyrės Geringu, qė nė kulmin e zemėrimit dhe gjithė djersė thėrriste mesa kish nė kokė: "Ky ėshtė njė krim komunist kundėr qeverisė sė re". Tė njėjtin brutalitet antiligjor ka shpalosur edhe Berisha nė disa raste. Kur vite mė parė njė bombė shpėrtheu para njė supermarketi tė njė firme piramidale, duke shkaktuar disa tė vrarė, Berisha, atėherė President i Republikės, sapo mbėrriti nė vendin e ngjarjes akuzoi opozitėn komuniste pėr njė akt tė tillė terrorist. Po kėshtu akuzoi publikisht pėr vrasjen e Azem Hajdarit edhe Kryeministrin socialist, Fatos Nano, duke u bėrė ndėrsyesi i turmave fanatike (aspak rastėsisht tė armatosura) qė ndėrmorėn njė sulm mbi godinėn e Kryeministrisė nė 14 shtator. Kur dėshtoi, tha: Dolėn nga kontrolli! Po s'kishin faj se ju vranė liderin. Ja u vranė apo ja u vrau?
Hitleri u tėrbua kur social demokratėt gjermanė nuk pranuan tė votojnė Aktin e Aftėsimit Ligjor qė i jepte Hitlerit gjithė pushtetet dhe qė nė fakt i lejoi tė nazifikojė Gjermaninė. Deri nė atė moment, rrėfen gazetari Uilliam Shirer, ndėrsa bėnte premtime se "Akti" nuk do tė cenonte as Parlamentin dhe as pozitėn e Presidentit, "udhėheqėsi nazist dukej tepėr i arsyeshėm, madje, thuajse i pėrvuajtur". Pyesim sa herė e kemi parė Berishėn tė luajė rrengun e tė "zbuturit"? Por me tė ndeshur kundėrshtimet e social demokratėve nė mbrojtje tė parimeve tė humanizmit, drejtėsisė dhe lirisė - vazhdon Shirer, Asambleja dėgjoi njė mostėr tė gojėtarisė sė tij tė vėrtetė: Ju arritėt vonė, por, ja ku erdhėt! - ulėriti ai... Nuk kam nevojė pėr ju... ylli i Gjermanisė po lind dhe i juaji po perėndon. Kambana e vdekjes suaj ka rėnė... Unė nuk i dua votat tuaja. Gjermania do tė jetė e lirė, por pa ju". Nuk ėshtė aspak vėshtirė tė gjesh plot raste tė njė oratorie tė tillė hitleriane plot mllef kundėr opozitės nė gojėn e Berishės. Mė e fundit qe ajo e para pak ditėve, kur u betua se do t'ia shkulte dhėmbėt, deri edhe nofullat, me darėn e ligjit opozitės. E vetmja gjė qė mund tė thuhet ėshtė: Po ēdo dara e ligjit nė dorėn e Kryeministrit? Rastet e ngjashmėrisė sė fjalorit tė Berishės me Hitlerin janė pafund. Ja njė tjetėr. Ndėrsa kėrcėnonte Europėn me luftė, Hitleri hakmerrej kundėr poshtėrimit qė i kish bėrė Gjermanisė Traktati i Versajės, duke deklaruar: Armiqtė tanė nuk do tė guxojnė tė qeshin mė me ne! Kur nė vitin 1997 Berisha humbi pushtetin pėr shkak tė aventurave dhe korruptimit, shprehte njė mllef hakmarrės, duke deklaruar publikisht pėr kundėrshtarėt politikė: do jua ngrijmė buzėqeshjen nė buzė!
***
Ēfarė i lidh Hitlerin me Berishėn? Pėrse pėrputhet gjuha dhe mllefi i Berishės me atė tė Hitlerit? Berisha nuk ka aspak elokuencėn e liderit nazist. Ēfarė kanė tė pėrbashkėt? Asgjė mė shumė sesa karakteri prej demoni autokrat, i cili mezi pret tė gjejė njė pretekst tė groposė kundėrshtarėt politikė. Ėshtė karakteri nekrofil dhe antiliri. Tė pėrbashkėt kanė edhe masėn e fanatikėve qė i mbėshtet pa rezerva e bashkuar rreth liderit nė njė solidaritet narcist grupi tė ēeliktė. Ka mėsuar edhe diēka tjetėr nga Hitleri. Pas grushtit tė dėshtuar tė shtetit tė shatorit tė vitit '98, hoqi dorė nga dhuna militare ashtu si edhe Hitleri pas Puēit tė Birrės dhe vendosi t'i realizojė qėllimet pėr njė pushtet absolut nė rrugė "kushtetuese". Dhe i avancoi kėto qėllime falė konsensusit tė mbrapshtė historik me PS-nė pėr ndryshimin e Kushtetutės. Njė gabim fatal qė e godet opozitėn sot si njė bumerang dhe e detyron tė qėndrojė jashtė Parlamentit deri nė momentin kur tė dėrrmohet strategjia e shantazhit e kėtij Hitleri tė Shqipėrisė.


Postuar nga Fajtori datė 29 Nëntor 2009 - 17:07:

Eshte vene tek tema "Komente" ky artikull sidoqofte.


Postuar nga LiriEpirit datė 30 Nëntor 2009 - 22:45:

Saliu eshte kryeministri me i mire dhe i vini rootull kot e shani. na ka dhene liri dhe autonomi nuk paguajme as taksa asgje. Gjithe dropulli votoj per koalicionin e PD. Kemi bere paktet tona me te dhe e ka shtepin e edyte ne himare ne gjirin e epirit.


Postuar nga AngelDevil datė 30 Nëntor 2009 - 23:11:

perpiqu ti ndryshosh postimet nga 1 forum ne tjetrin, duket qe ke hy me tendence me bo propaganden tate e te Bollanos


Postuar nga Fajtori datė 01 Dhjetor 2009 - 00:26:

Dropulli nuk votoi per PD-ne, por per personazhet e PBDNJ-se qe kishin perfunduar ne PD pas sherreve me kryetarin.

Dhe ketu duket morali i secilit. Berisha kantidon greket e PBDNJ-se brenda ne PD, dhe greket ne fjale martohen me ate qe ne 1994 u zu me Ameriken per 5 greket qe futi ne burg per spiunazh.

Ec e merru vesh me ju. E sigurte eshte vetem qe po flisni per interes, jo per pasion.


Postuar nga AIR-FORCE-ONE datė 01 Dhjetor 2009 - 00:31:

Ncncncncncncncn sa te komplikum qe jeni si popull.......


Postuar nga Fajtori datė 01 Dhjetor 2009 - 00:59:

Pse komplikohesh, ti e ke te thjeshte. Mos u merr me ata andej ("te majtet" se s'du ti permend emrin). Ca ngel ne skene eshte mire pastaj

Po keto lart jane fakte te njohura prej kohesh. Thyerja e Berishes me boten filloi pikerisht nga skandali i 5 grekeve qe akuzoi per spiunazh ne 1995. Ne ate kohe erdhen presione pa fund nga Amerika dhe Greqia. Sala u be garip dhe s'donte ti lironte. Ky ishte fillimi i prishjes me SHBA-ne. Pastaj u fut ne keshillin islamik dhe u zu me kryetarin e gjykates kushtetuse (Zef Brocin) dhe SHBA i vuri vizen perfundimisht.

Gabime te fillimit te karrieres. Tani e mesoi dhe nuk e ben me... Greket i ka xhan.


Postuar nga LiriEpirit datė 01 Dhjetor 2009 - 11:23:

Nuk kuptoj se cfar doni ju shqiptaro-turkut me punet tona?. Nuk u ngopet me token qe keni vjedh? Merni nga fieri e siper po ua falim.

Shume mire qe Bollano takohet me Joe Biden dhe lobbist te tjere, kjo eshte garanci per ne.

Garanacia tjeter eshte premtimi qe Berisha na ka bere edhe gjate ksaj vere kur kaloj pushimet ne Dhermi dhe Himare.

Na ka premtuar qe para se shqiperia te hyje ne BE do te na japi autonomine duke e futur ate si Kerkese te Evropes per futjen e Shqiperise ne BE si te paevitushme.

Babi im kaqen prezent ne shtepine ku u be mbledhja kete vere. Vet Doktor S.Berisha ka thene se fjalet e tij publike jan " limonata per ti mbush mendjen jevgve te Elbasanit, Durresit, dhe disa krahinave malesore qe sja kan iden se si shkojn punet sot ".

Ne nuk na interesojn fare llafet, le te thoje cte doje publikisht per te korrur votat, rendesi qe gjer sot i ka mbajt premtimet dhe ka per ti mbajt.


Ju meruni me llafe patriotike, ne meremi me akte dhe fakte patriotike.


Doni te hyni ne evrope ju apo te ngeleni kafshe?. Duhet te ktheni tokat qe morret me vllezerit tuaj Turq.

Nese nuk e njihni historine shkoni e lexoni, ato jan toka EPIRIOTE!!! Shihni Hartat e para 2000 vitesh se cfar shkruhet aty, Epiri apo Al-Bunya?

Al-Bunya ( Albania) eshte shtet i turkut qe ska asnje rrenj historike.


Postuar nga AngelDevil datė 01 Dhjetor 2009 - 11:46:

Kush ta ka mesu kete histori ty ore e kupton qe po flet kodra mbas bregut ... apo flet me gjuhen e grekerve ti qe kane vite qe vjellin vrer e duan te mbulojne te verteten me lloj lloj budalliqesh ... mos na bej te hapim barkun tani apo te shajme grekerit arab te ndyre se ska lezet

Mos valle kjo puna e Bollanos me vorio epirin pikerisht ne kete kohe jane skenare te Berishes me zhvendos vemendjen nga protestat e opozites?


Postuar nga Vizioner datė 01 Dhjetor 2009 - 12:10:

Citim:
Po citoj ato qė tha LiriEpiritIk mer ******hate! te kisha tani perpara ta tregoja une!
Njeri i ndyre!

Dhe mos shkruaj me ketu...kjo kjo Teme!Fajtori dhe Moderatoret : JU KERKOJ TI HIQNI TE GJITHA

... MENJEHERE....CFARE KA SHRUAR KY TEK KJO Teme!

KJo qe shkruan ky, nuk eshte problem MBRENDA Shqiperise POR eshte PROPOGANDE e hapur KUNDRA Shqiperise dhe te tilla gjera nuk duhen lejuar ne Forum!

Eshte e drejta e secilit qytetar te cfardolloj shteti e perkatesie te te shkruaj ne per Forume c'fare do, POR, per sa koh nuk ben PROPOGANDE me synime KUNDRA nje Shteti tjeter: Kjo nuk quhet me: Shprehje e Lire e fjales!

Fajtori, jam i ndinjuar per ty qe e lejove kete kaq gjate te shkruaj ne Forum te tilla gjera!


Postuar nga erious datė 01 Dhjetor 2009 - 12:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha LiriEpirit
Nuk kuptoj se cfar doni ju shqiptaro-turkut me punet tona?


persepari...

turq ne shqiperi nuk ka, jo me kot shqiptaret (fukarejte) e nderruan fene per interes (te mos ngacmoheshin, te perfitonin) e jo per deshire.

persedyti...

eshte e vertete qe ne shqiperi ka nje minoritet grek, nje pakice rreth 6.000 njerez ne dropull sidhe ai fshati qe s'po me kujtohet nga ku ka lindur dhe nena e presidentit aktual grek.

por jo ju... kapemi me himariotet e bol-anos qe ti mer si shembull, pyet babain tend, si ja ka shpjeguar origjinen babai tij (gjyshi tend) nga jane.

kan zbritur malet e matit, dibres, e te korabit, pra shqiptare te vertete... dhe jane trasferuar ne himare, kurvelesh=kurva e lleshit (qe ti besh lidhjen me origjinen) dhermi, etj... motivet qe ata kane zbritur jane te shumta, gjakederdhje, kurveri, etj.

pra himariotet (e kam shpjeguar dhe ne nje teme tjeter) nuk jane greke, por shqiptare... ata zgjodhen gjuhen greke ne vend te asaje shqipe per arsye fetare, pra eshte me shume ndarje fetare sesa kombetare.

ti flet per hartat e 2000 vjet para, shiko: se ai popull, pra greket e vjeter eshte zhdukur nuk egzistojne me as ne dna ashtu siē eshte zhdukur dhe gjuha e atij populli ku shume i dhan njeriut nga te gjitha fushat.

mos shko aq larg, por flasim per koherat tona... kur eshte votuar ne shtetin e ri grek, per gjuhen shteterore, fitoje gjuha e re greke ndaj asaje shqipetare veē per tre vota... ndryshe grekerit sot do te flisnin shqip.

kjo gjuha e re eshte bere nga nje francez... kjo eshte historia.

persetreti...

ty duhet qe dikush nga forumi te t'bej BAN perjetesisht.... mor bythq!re


Postuar nga Vizioner datė 01 Dhjetor 2009 - 12:29:

Citim:
Po citoj ato qė tha AIR-FORCE-ONE

po ti dhe greqishten e flet si greqishte burgu ......
Po te ishte per mua, ky ndyresire ballano, sapo te zbriste ne Rinas, duhet arrestuar dhe futur ne Burg per Tradheti dhe propogande te HATUR kundra Shqiperise!
-Lexoni Kushtetuten-

..Dhe Ti Air-Force, je nje Karagjoz qe s'ke nje mendim te percaktuar dhe hidhesh me Textet e tua sa andej ketej!!! Nga te fryje era!.... Po te lexosh te gjitha cke shkruar ti reth Politikes ne shqiperi!
Te pakten na e thuj nga je me prejardhje?!


Postuar nga AngelDevil datė 01 Dhjetor 2009 - 12:29:

Citim:
Po citoj ato qė tha LiriEpirit
Nuk kuptoj se cfar doni ju shqiptaro-turkut me punet tona?. Nuk u ngopet me token qe keni vjedh? Merni nga fieri e siper po ua falim.

Shume mire qe Bollano takohet me Joe Biden dhe lobbist te tjere, kjo eshte garanci per ne.

Garanacia tjeter eshte premtimi qe Berisha na ka bere edhe gjate ksaj vere kur kaloj pushimet ne Dhermi dhe Himare.

Na ka premtuar qe para se shqiperia te hyje ne BE do te na japi autonomine duke e futur ate si Kerkese te Evropes per futjen e Shqiperise ne BE si te paevitushme.

Babi im kaqen prezent ne shtepine ku u be mbledhja kete vere. Vet Doktor S.Berisha ka thene se fjalet e tij publike jan " limonata per ti mbush mendjen jevgve te Elbasanit, Durresit, dhe disa krahinave malesore qe sja kan iden se si shkojn punet sot ".

Ne nuk na interesojn fare llafet, le te thoje cte doje publikisht per te korrur votat, rendesi qe gjer sot i ka mbajt premtimet dhe ka per ti mbajt.


Ju meruni me llafe patriotike, ne meremi me akte dhe fakte patriotike.


Doni te hyni ne evrope ju apo te ngeleni kafshe?. Duhet te ktheni tokat qe morret me vllezerit tuaj Turq.

Nese nuk e njihni historine shkoni e lexoni, ato jan toka EPIRIOTE!!! Shihni Hartat e para 2000 vitesh se cfar shkruhet aty, Epiri apo Al-Bunya?

Al-Bunya ( Albania) eshte shtet i turkut qe ska asnje rrenj historike.nuk e kuptoj pse duhet te rrine shkrime te tilla ne forum ... jane komplet tendencioze e antishqiptare duket qarte.

Si dhe nuk kuptoj pse jane cilesuar si problematike dy postimet e fundit te Vizionerit dhe Erious.

ka ndonje Admin online me e rregullu kete lemsh ketu ???!!!


Postuar nga Fajtori datė 01 Dhjetor 2009 - 12:31:

Deri tani, ju qe keni share jeni shqiptare. Ban fillimisht do marrin ata qe shajne. Mos shani me shqiptare, mos konfirmoni kafsherine qe duan te na veshin greket.

Se dyti,

Citim:
Po citoj ato qė tha LiriEpirit
Babi im kaqen prezent ne shtepine ku u be mbledhja kete vere. Vet Doktor S.Berisha ka thene se fjalet e tij publike jan " limonata per ti mbush mendjen jevgve te Elbasanit, Durresit, dhe disa krahinave malesore qe sja kan iden se si shkojn punet sot ".Ka ndonje regjistrim per kete? Keni kurajo ta thoni publikisht? E dini sa zgjat Berisha ne pushtet kur te kuptojne shqiptaret tradhetine? Apo do terhiqesh tani te thuash se nuk ishte e vertete?

Ne boten e globalizuar ku po shkojme (dhe ne Evropen e bashkuar) nuk ka vend per sherre tokash. Madje ndonjehere me duket sikur jetet e separatisteve Baske (ne Spanje) kane shkuar kot, sepse e ardhmja eshte e bashkuar. Keshtu, eshte e kote te vendim kufij ketu apo aty, sepse pak a shume njesoj do jete kudo.

Ju greket e jugut e keni autonomine dhe s'keni cfare merrni me shume. Flisni greqisht dhe beni shkolla greke. Ja edhe emrat e rrugeve mund te v endosen ne dy gjuhe (siē behet ne Amerike). Por te kerkoni autonomi nga Shqiperia tejkalon tolerancen ndaj pakicave. Ju doni te vidhni token e ta quani greke, kur ajo toke eshte brenda Shqiperise se sotme. Nderrime kufijsh nuk ka per te patur, edhe po jua premtoi Sala nuk jua lejojne shqiptaret e vertete.

Prandaj merrni lirite tuaja si pakice, flisni gjuhen qe doni dhe mesoni cfare te doni, por autonomi politike dhe ekonomike nuk ka aresye te kete. Jetoni ne Shqiperi, per kete bindeni veten. Prandaj punoni qe te zhvillohet Shqiperia dhe mos shtrini duart nga greket. Mos harroni, jeni pjese e Shqiperise. Nese nuk ju pelqen ai shtet duhet te punoni ta zhvilloni, jo te shikoni endrra me autonomi 20 km katror.

Nese shqiptaret i konsideroni kafshe mos i provokoni, mos i zgjoni kafshet. E dini fare mire qe nuk fitoni asgje nga keto. E pate kur u nisen autobusat nga Vlora qe i ndaloi policia (e kafsheve?) ne Llogara.

Nese keni kurajo te dale njeri prej jush para kamerave te deshmoje per ate qe ka thene Berisha. Keni kurajo ju qe sjeni kafshe?


Postuar nga erious datė 01 Dhjetor 2009 - 12:32:

.

faja meduket kerkon te bej odienc me ket tipin.

ky, pra liriepirit... me jep te dyshoje qe po ben propagande gjithe lezet, anti berisha.


Postuar nga Fajtori datė 01 Dhjetor 2009 - 12:42:

Erious, per ty e para eshte gjithmone teoria e konspiracionit.

Fantazi te tilla po na lene mbrapa.Nuk i thashe une grekut te vije ketu. Erdhi vete. Dhe po deshmon ne veten e pare ato qe ka pare (e habitshme).


Postuar nga erious datė 01 Dhjetor 2009 - 12:48:

.

nuk me kuptove, s'thash qe e ke mare ti faje

dmth... per mua ai shkruan te tilla provokacione, thjeshte per te bere propagande anti berisha, po ta lexosh me gjakftohtesi kuptohet

ēa ka pare ai o me qafsh, berisha me meten i kaloje ato dite ne himare e dhermi, preu dy shirita ne dy rruge asfalti bashke me bolanon e ja kaq.

sidhe propozoj qe shkrimet e tij... te dergohen ne te gjitha gazetat e shtypit shqiptare.


Postuar nga AngelDevil datė 01 Dhjetor 2009 - 12:51:

Citim:
Po citoj ato qė tha AIR-FORCE-ONE


po ti dhe greqishten e flet si greqishte burgu ......kjo video jote me kujtoj ket tjetren, shife Aireshte humor me spec ne fakt ...


Postuar nga trojani datė 01 Dhjetor 2009 - 12:59:

Fryma e tolerancės dhe respektit vazhdon edhe kėtu tek kjo temė.

Ėshtė me tė vėrtetė pėr tė ardhur keq!
Njėsoj si dhe diskutimet aktuale tė klasės politike shqiptare.
Po tė shikosh me vėmendje, ne disa nga postimet e mėsipėrme, mund tė bėsh njė paralelizėm dhe krahasim fantastik me diskutimet dhe fjalimet e klasės sonė politike qė prej qershorit dhe deri mė sot.
( Dhe kam frikė se do vazhdoj dhe mė gjatė.)
E pra ata politikanė janė pjella jonė, dhe mos tė habitemi aspak.


"Babi im eshte me i forte se babi tėnd."
"Ēeshtja ime mė e drejtė se ēėshtja tėnde."
"Unė e njoh historinė tėnde mė mirė se sa ty vet."
"Malok"
"Pederast"

Etj. etj.


Postuar nga Vizioner datė 01 Dhjetor 2009 - 13:00:

Re: Sali Berisha, ish Komunisti i veshur tani me petkun e Demokracise!

Citim:
Po citoj ato qė tha Vizioner
Sali Berisha, shkaterruesi i Shqiperise. Po, eshte ai, Komunisti i pa Renovueshem qe prej 17- vjetesh, me politiken e tij te ndyre, te shkolles Komuniste, Bollshevike, Leniniste e ka kthyer Shqiperine 200 vjet mbrapa ne krahasim me Europen!!! Kur, ne kohen e Monizmit, ishim 100 vjet mbrapa!!!
Ai eshte vrases !
Ishte ai President kur ne shqiperi u vrane me dhjetra njerez!
Ishte ai President, i cili, nuk mbrojti popullin e vet nga gjak derdhja!
Ishte ai President dhe Presidenti qe lejoi piramidat dhe nepermjet tyre, i premtoi popullit te varfer, Parajsen pa punuar!
...Kam qene ne shqiperi ne Gusht te 2006 dhe e kam ndigjuar me veshet e mije kur tha ne TV se ; "Ju gaaaraaantoooooj, Paret e juaja jane te sigurta" !!! Dhe, ku ishin paret e sigurta!? Perfundimin e dime te gjithe tani!
Ato vite (2007-2009) nuk harrohen ! Nuk i harrojne, besoj, familjet qe humben njerezit e tyre!
Ishte Sali Berisha qe me injorancen e tije Njerezore dhe Politike, futi Fatos Nanon ne Burg dhe si rrjedhoje, e beri ate ne nje fare menyre-indirekt, Hero! Kush donte te dinte per Fatos Nanon se kush ishte, perpara se te hynte ne Burg !? Po, familjaret e tije dhe ca shoke!
Menyra Komuniste e Sali Berishes, e trajtimit te problemeve, te krijimit te UNI-t, te vetevendosjes, solli F.Nanon ne pozitat qe NE tani i dime...!
Nje Ish president i deshtuar, qe duhet te ishte ne Burg per Tradheti karshi popullut, vazhdon me injorancen e tije, dhe behet Kryeminister!!!

Prap, komunisti-Sali-injoranti, ka dy vjet ne Qeverisje dhe Shqiperia eshte kthyer si ne mes jete!

Sollaku nuk eshte problemi i Shqiperise, problemi i Shqiperise eshte Komunisti Sali !

Sollake do ikin e do vijne, por politika e ndyre-ambicioze-shkaterruese e Sale Torrollakut do te ngeli mbishpatullat e popullit shqiptare, me vite!

KUSH NUK E KUPTON KETE DHE I IKEN MBRAPA POLITIKES SE Sali Berishes, GERMON NJE LOPATE DHE, ME SHUM, NE VARRIN QE PO I HAPET EKONOMISE SE SHQIPERISE...!!!

Bamir Topi, Presidenti me i pa Respektuar i te gjithe kohrave, nga presidentet qe ka pasur Shqiperia!!!
Per 17 vjet, nxenesi i Komunistit Sali!!!
Nuk mund te jete ai KURRE Pluralist, kur ka qene Nenkryetari i nje Partie dhe sidomos e partise qe eshte ne pozite!!! Vetem nje njeri me llogjike te verber do ta besonte kete!!!
............ ................... ...............

Sa per dijeni te dashur lexues: Me keto qe shkruaj une si perkas asnje Partije.
UNE JAM DEMOKRAT NE ZEMER DHE VUAJ PER POSHTERSITE QE NDODHIN NE SHQIPERI!

... Dhe AI, Komunisti-Injoranti i ndyre Sali, tallet me Fatin e nje Populli...!
TURP !
.............. ................... ....Po citoj vetveten, jo pa qellim, me kete shkrim te bere me hapjen e kes Teme me 23 Nentor 2007 pra, tamam para dy vjetesh!....


p.s. Ja pse e kam "Vizioner" ................nder te tjera!


Postuar nga Fajtori datė 01 Dhjetor 2009 - 13:05:

Mbeshtes mendimin e Trojanit, sidomos pas citimit qe i ben vetes Vizioner.


Postuar nga erious datė 01 Dhjetor 2009 - 13:29:

.

me rafte pika mu qe prekeni te gjithe per pederastat ju.

trojani, historia ajo eshte lal, dhe se luan as topi... ku esht problemi ?


Postuar nga Vizioner datė 01 Dhjetor 2009 - 13:41:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Mbeshtes mendimin e Trojanit, sidomos pas citimit qe i ben vetes Vizioner.Fajtori, PO, une e theksoj dhe e pranoj qe: Jam Radikal-kundra Berishes (dhe JO, e theksoj, kundra PD-se ne vetvete si force Politike, ashtu si per cdo force-grupim tjeter Politik)! POR, une, NUK e kam share kurre Berishen dhe as do t'a shaje nga Familia. Te hyje ne jeten e tij Private si prsh: ja "ben" mire Lirise apo jo! Mastrubon ne gjume apo jo! E njeh-zbaton Kamasutren apo jo e te tjera si keto! Sepse, atehere Textet e mija NUK kane te bej me me Politiken-Njeriun Politikan por, me Njeriun Privat Sali, - dhe kete une sdo ta beja KURRE, jo per ate por dhe as per nje njeri te "thjeshte"!...
Ketu, kjo Teme, eshte Politike dhe shkruhet per Njeriun-Politikan!p.s. Per Fajtorin: Perderisa citove dhe sygjyrove "trojanin", pseudonimi i tij me duket se flet vete per qendrimin e tij,llogjike e cila, u shpreh ketu me nje Rafinese qe tek ty beri efekt!!!


Postuar nga Fajtori datė 01 Dhjetor 2009 - 19:43:

Sa ka mundesi qe:

1. Zgjedhjet nuk u manipuluan dhe
2. Ata qe jane ne parlament jane anti-kombetar.

Domethene njerezit votojne kunder vetes?Po me 8 Dhjetor cfare ndodh? Nuk po fton njerezit te mbrojne ata parlamentare?


Postuar nga Fajtori datė 02 Dhjetor 2009 - 13:24:

DR. INA VETRIOLO

Letėr ish-pedagogut tim, Berisha
Komente tek Shekulli

I vetė-ēnderuari, z. Sali Berisha!
Unė qė po ju shkruaj kam qenė studente nė fakultetin e Mjekėsisė, kur ju ishit pedagog. Pėr tė mė kujtuar, po ju them se mungoja qėllimisht nė leksionin tuaj tė Kardiologjisė pėr arsye tė teknikės sė dobėt tė mėsimdhėnies; nė fakt fuga idearum e juaja (vrapim idesh) e bėnte tė vėshtirė pėr auditorin tė kapte idenė themelore...

Pavarėsisht se logjika apo rrethanat mund tė mė kėrkonin tė rrija nė vendin tim, u largova prej Shqipėrisė nė 1995-ėn. Ndoshta duket e ēuditshme, por shkaku pėr kėtė vendim ju atribuohet juve.

Isha e bindur se pėr aq kohė sa ju do tė ishit drejtues-qeverie do tė ishte e pashpresė konvaleshenca e Shqipėrisė nė ēfarėdolloj fushe, pėrfshirė kėtu, atė qė mė interesonte mė shumė, sferėn e mjekėsisė. E dini pse? Vendimi bazohej nė njė bindje timen personale lidhur me figurėn tuaj: Bindja ime ishte qė diēka nuk shkonte me korteksin tuaj.

Sot jam mjeke (e trajnuar mė shumė jashtė Shqipėrisė), por besoj se ēdonjėri shqiptar i njė profesioni tjetėr nuk ka nevojė tė jetė doktor apo psikolog, qė tė dallojė probleme tė rėnda te ju.

Jo thjesht pse asokohe nė Fakultet, keni qenė njė komunist i devotshėm. Dhe jo vetėm pse unė personalisht mora atė vendim nė 95-ėn. Por, sepse sot, 14 vjet mė vonė, duke parė nė distancė akumulimin e sjelljes suaj, nuk mund ta lė pa e germėzuar: Zoti Berisha- M- j -a- f-t m- ė, u m -b- u -sh k- u- p- a!

Mė lejoni tė shpreh veten thjeshtė e qartė si mjeke: Schizophrenia mund tė ketė nevojė tė kurohet prapa kangjellave tė Spitalit Psikiatrik, por Psychopathia (ērregullim antisocial i personalitetit) ka nevojė pėr izolim tė domosdoshėm. Z. Berisha, keni simptomat e plota tė njė ērregullimi tė rėndė tė personalitetit.

Kuptohet lehtė qė nė pozicionin tuaj kjo ėshtė shumė e rrezikshme pėr tė gjithė.
Mė lart fola si mjeke, tash po flas si shqiptare. Kam pasur kontakte tė shumta kėto ditė me bashkėkombės qė dinė shumė mė tepėr se tė tjerėt pėr ēėshtjen e kufijve detarė dhe marrėveshjen, mbi tė cilėn po bėhet zhurmė kėto ditė.

Ajo qė di me siguri ėshtė qė ata janė ekspertė dhe nuk kanė asnjė arsye dhe asnjė interes qė tė gėnjejnė. Ajo qė del nga tė gjitha bisedat dhe logjika jonė e bazuar nė fakte ėshtė qė ju si kryeministėr keni firmosur (arsyet unė nuk i marr dot me mend) kalimin e njė pjese tė territorit shqiptar nė favor tė Greqisė fqinje.

Shpeshherė kam menduar kėto vite pėr ironinė e faktit qė unė qė kam pasur gjyshėr tė persekutuar nga diktatura, jam jashtė vendit tim, kurse ish-komunistė tė devotshėm tė asaj kohe dominojnė skenėn politike aty nė Tiranė.

Filozofia ime ėshtė: "Kur s'ke opsione tė mira zgjedhjesh, zgjedhja e opsionit mė pak tė dėmshėm ėshtė mė e arsyeshme". Pėrfundimi im i kėtyre ditėve ėshtė ky: "Po tė duhej qė unė tė zgjidhja midis dy psikopatėve Enver Hoxha apo ju z. Berisha, do tė preferoja Enver Hoxhėn".

Sė paku, deri te njė marrėveshje, si ajo qė dėshironi tė bėni ju me Greqinė, ai nuk do tė arrinte kurrė. Mos harroni se kjo ėshtė deklaratė qė vjen nga zemra e njė pasardhėseje "familje ballisti".

Vendi juaj sot, z. Berisha ėshtė nė tavolinėn e tė akuzuarit. Qytetarėve shqiptarė, sot mė e bindur se kurrė, dua t'ju them: "Nėse rrėzimi i Berishės ėshtė i mundur, duke protestuar pėr hapjen e kutive tė votimit, atėherė vazhdoni pa ndėrprerje. Shqipėria vjen nė zė, para gjithė partive".

Sė fundmi, mė lejoni njė analogji me veten: edhe pse jam njė republikane, kėtu nė SHBA, unė ia dhashė votėn time Obamas. Vendosa interesat e vendit tim tė ri pėrpara preferencave tė partisė sime.

Lutem dhe shpresoj pėrtej oqeanit qė qytetaria shqiptare do tė gjejė forca tė ngrihet mbi rrugėn e pistė ku ka hyrė vendi. Zoti ju shikoftė dhe ju shpėtoftė. Jetojmė nė njė kohė tė vėshtirė.


Postuar nga Fajtori datė 02 Dhjetor 2009 - 14:00:

Shkruajme qe te merremi vesh e te gjejme ca parametra te perbashket.


Postuar nga erious datė 02 Dhjetor 2009 - 16:42:

.

problemt jane kuotidiane, per te hequr vemendjen tek ndonje tender, apo tek rruga durres-kukes, provokohen te tjera me te renda e te tjera e te tjera... siē u harrua tashme ēeshtja e kufirit bregdetar.

dore e zeze.

air-force-tete... nuk tejkalohet ai shkrimi i fajtorit, pa e lexuar me vemendje, ju ben ju ''ish-persekutuarit'' te riflektoni.


Postuar nga erious datė 02 Dhjetor 2009 - 16:53:

Re: DR. INA VETRIOLO

Letėr ish-pedagogut tim, Berisha

I vetė-ēnderuari, z. Sali Berisha!
Unė qė po ju shkruaj kam qenė studente nė fakultetin e Mjekėsisė, kur ju ishit pedagog. Pėr tė mė kujtuar, po ju them se mungoja qėllimisht nė leksionin tuaj tė Kardiologjisė pėr arsye tė teknikės sė dobėt tė mėsimdhėnies; nė fakt fuga idearum e juaja (vrapim idesh) e bėnte tė vėshtirė pėr auditorin tė kapte idenė themelore...

Pavarėsisht se logjika apo rrethanat mund tė mė kėrkonin tė rrija nė vendin tim, u largova prej Shqipėrisė nė 1995-ėn. Ndoshta duket e ēuditshme, por shkaku pėr kėtė vendim ju atribuohet juve.

Isha e bindur se pėr aq kohė sa ju do tė ishit drejtues-qeverie do tė ishte e pashpresė konvaleshenca e Shqipėrisė nė ēfarėdolloj fushe, pėrfshirė kėtu, atė qė mė interesonte mė shumė, sferėn e mjekėsisė. E dini pse? Vendimi bazohej nė njė bindje timen personale lidhur me figurėn tuaj: Bindja ime ishte qė diēka nuk shkonte me korteksin tuaj.

Sot jam mjeke (e trajnuar mė shumė jashtė Shqipėrisė), por besoj se ēdonjėri shqiptar i njė profesioni tjetėr nuk ka nevojė tė jetė doktor apo psikolog, qė tė dallojė probleme tė rėnda te ju.

Jo thjesht pse asokohe nė Fakultet, keni qenė njė komunist i devotshėm. Dhe jo vetėm pse unė personalisht mora atė vendim nė 95-ėn. Por, sepse sot, 14 vjet mė vonė, duke parė nė distancė akumulimin e sjelljes suaj, nuk mund ta lė pa e germėzuar: Zoti Berisha- M- j -a- f-t m- ė, u m -b- u -sh k- u- p- a!

Mė lejoni tė shpreh veten thjeshtė e qartė si mjeke: Schizophrenia mund tė ketė nevojė tė kurohet prapa kangjellave tė Spitalit Psikiatrik, por Psychopathia (ērregullim antisocial i personalitetit) ka nevojė pėr izolim tė domosdoshėm. Z. Berisha, keni simptomat e plota tė njė ērregullimi tė rėndė tė personalitetit.

Kuptohet lehtė qė nė pozicionin tuaj kjo ėshtė shumė e rrezikshme pėr tė gjithė.
Mė lart fola si mjeke, tash po flas si shqiptare. Kam pasur kontakte tė shumta kėto ditė me bashkėkombės qė dinė shumė mė tepėr se tė tjerėt pėr ēėshtjen e kufijve detarė dhe marrėveshjen, mbi tė cilėn po bėhet zhurmė kėto ditė.

Ajo qė di me siguri ėshtė qė ata janė ekspertė dhe nuk kanė asnjė arsye dhe asnjė interes qė tė gėnjejnė. Ajo qė del nga tė gjitha bisedat dhe logjika jonė e bazuar nė fakte ėshtė qė ju si kryeministėr keni firmosur (arsyet unė nuk i marr dot me mend) kalimin e njė pjese tė territorit shqiptar nė favor tė Greqisė fqinje.

Shpeshherė kam menduar kėto vite pėr ironinė e faktit qė unė qė kam pasur gjyshėr tė persekutuar nga diktatura, jam jashtė vendit tim, kurse ish-komunistė tė devotshėm tė asaj kohe dominojnė skenėn politike aty nė Tiranė.

Filozofia ime ėshtė: "Kur s'ke opsione tė mira zgjedhjesh, zgjedhja e opsionit mė pak tė dėmshėm ėshtė mė e arsyeshme". Pėrfundimi im i kėtyre ditėve ėshtė ky: "Po tė duhej qė unė tė zgjidhja midis dy psikopatėve Enver Hoxha apo ju z. Berisha, do tė preferoja Enver Hoxhėn".

Sė paku, deri te njė marrėveshje, si ajo qė dėshironi tė bėni ju me Greqinė, ai nuk do tė arrinte kurrė. Mos harroni se kjo ėshtė deklaratė qė vjen nga zemra e njė pasardhėseje "familje ballisti".

Vendi juaj sot, z. Berisha ėshtė nė tavolinėn e tė akuzuarit. Qytetarėve shqiptarė, sot mė e bindur se kurrė, dua t'ju them: "Nėse rrėzimi i Berishės ėshtė i mundur, duke protestuar pėr hapjen e kutive tė votimit, atėherė vazhdoni pa ndėrprerje. Shqipėria vjen nė zė, para gjithė partive".


Sė fundmi, mė lejoni njė analogji me veten: edhe pse jam njė republikane, kėtu nė SHBA, unė ia dhashė votėn time Obamas. Vendosa interesat e vendit tim tė ri pėrpara preferencave tė partisė sime.

Lutem dhe shpresoj pėrtej oqeanit qė qytetaria shqiptare do tė gjejė forca tė ngrihet mbi rrugėn e pistė ku ka hyrė vendi. Zoti ju shikoftė dhe ju shpėtoftė. Jetojmė nė njė kohė tė vėshtirė.


Postuar nga kurt datė 02 Dhjetor 2009 - 20:19:

Nuk kam shume haberrr se ca behet ne shqiperi por me aq sa lexoj jam disesi i mahnitur sa te rrezikshem si mafioza paskan qene kta tropojanet.
edhe ne filmin "taken" specifikisht permendin tropojen, edhe ne shqiperi per 20 vjet duket se vetem tropojanet kontrollojne gjithe vendin..
nuk kam qene kurre ne tropoje, por qenka nje krahine/popullsi per tu studiuar.
nuk eshte arritje e vogel te kontrollosh komplet nje shtet/popull ne zemer te evropes.
"knowledge kills action" thote Nietzsche

dmth kta paskan qene edhe trima te cmendur per t'marre pushtetin "me force" por jo edhe te pa ditur, kur dijn ta mbajn nen kontroll per rreth 20 vjet..


Postuar nga trojani datė 03 Dhjetor 2009 - 10:41:

Kurt
Ke krejtesisht te drejte.
Eshte per tu mahnitur dhe per te ardhur keq.
Por eshte e vertete.


Postuar nga Vizioner datė 03 Dhjetor 2009 - 12:05:

Mblidhet grupi dhe vendorėt e PS, Rama: Hap kutitė, ose largohu

Hap kutitė ose largohu do tė jetė kryefjala e protestės sė opozitės qė do shtrihet nė tė gjithė Shqipėrinė. Vendimi ėshtė bėrė publik pak mė parė, nga kreu i PS-sė, i cili ka deklarua se opozita nuk tėrhiqet dhe nuk futet nė Parlament pa rikthyer dinjitetin e votės sė lirė.


Duke deklaruar se Berisha e mbylli me turp kohėn e dhėnė nga opozita pėr reflektim, lideri socialist Edi Rama ka deklaruar se pas kėsaj, opozita dhe populli opozitar nuk pret mė vetėm hapjen e kutive, por largimin e njė qeverie tė kapur mat.

"Kjo qeveri e kapur mat humbet tė drejtėn tė qėndrojė. Hap kutitė ose largohu do tė jetė kryefjala e protestės sonė qė do shtrihet nė tė gjithė Shqipėrinė"- tha Rama gjatė fjalės sė tij nė mbledhjen e grupit kuvendor tė PS dhe tė zgjedhurve socialist, njėherėsh si njė mesazh drejtuar gjithė shqiptarėve.

"Atė qė ne i dhamė nė emėr tė forcės sė arsyes, ai e quajti ultimatum, vuri alarmin pėr rrėzimin e pushtetit me dhunė. Ngriti gojėn ndaj nėnės time, nėnės sė djalit tim, ndaj bashkėpunėtorit mė tė afėrt nė krye tė partisė dhe nė krye tė 10 ditėve iu kthye grupit tė deputetėve, duke nxjerrė njė armė tė stėrpėrdorur nė vite, dosjet"- tha ai.

Duke kujtuar fjalėn e turpshme tė mbajtur mbrėmė nga kryeministri Berisha, Rama shprehu solidaritetin e tij dhe tė PS-sė me tė gjithė ata deputetė qė mbrėmė u pėrgojuan poshtėrsisht pėr shkak tė sipėrmarrjeve tė ligjshme tė tyre.

"Publikisht u kėrkoj qė ta padisni Berishėn nė gjykatė pa iu ndarė pėr asnjė shpifje njė pėr njė. Nuk bėn vaki qė njė qeveri tė pėrgojojė sipėrmarrės e t'i shpallė kriminelė qė meritojnė fundin e vrasėsve seriale. Ne jetojmė nė llumokraci"- tha mė tej ai.

Sipas Ramės, protestat do tė peshohen me rėndėsinė e ēėshtjes sė ēdo shqiptari nė nevojė dhe jo me numrin e protestuesve. "Hap kutitė ose largohu nėse nuk u jep dot invalidėve dhe njerėzve nė nevojė atė qė u jep ligji. Nuk do paguajnė shqiptarėt pėr energjinė qė pritet t'i rritet ēmimi nė janar, pėrpara se tė paguajė Berisha qė e gėnjeu popullin pėr t'i marrė votat"- tha Rama.
--------------

Sali


Postuar nga Fajtori datė 03 Dhjetor 2009 - 22:54:

Shinasi Rama rrėfen tė vėrtetėn e Lėvizjes Studentore tė dhjetorit 1990 dhe krijimin e PD-sė.
Pse Sali Berisha iku nga takimi i studentėve.
Si e kujton Shinasi Rama sherrin mes Saliut dhe Edi Ramės.
Pse nuk janė nė PD themeluesit e kėsaj partie.
Ku po shkon sot Partia Demokratike.

Te gjitha keto tek Gazeta Shqiptare:
http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=69878
_________________________________-
Vizioner, ka nje teme mbi lajmet e dites, me mire te publikoheshin atje se jane bere ēorap diskutimet aktuale me analizen e Berishes.


Postuar nga AngelDevil datė 03 Dhjetor 2009 - 22:56:

Saliu ishte negocjuesi/ndermjetesi qe vendosi R.Alia midis tij e studenteve ... pra ka hy si puna e Enverit ne parti


Postuar nga erious datė 04 Dhjetor 2009 - 00:09:

.

mroma air-force-one... the qe do shkoje ne demostrate me date 8 te degjoje xhaxhi salen, apo nderrove mendje...?

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil
Saliu ishte negocjuesi/ndermjetesi qe vendosi R.Alia midis tij e studenteve.


kjo eshte e vertete.

me preciz eshte keshtu (Ramizi e ka then ) ne nje mbledhje, pyet, si tja bejm me keta djemte, ke te dergojme te bisedoj me ta ?

eshte nje doktor, dora jone (i'a kthen keshilltari)... me origjine nga tropoja, nga ku jane dhe shumica e studenteve, mendojme se ai mund te zbusi gjerat.

ju e keni menduar, replikon ramizi... u tha u be, ateher mos humbim koh... ndryshe do te nisem un me kembe ne 1 te nates vetem e do shkoj te bisedoj me djemt.


Postuar nga Fajtori datė 04 Dhjetor 2009 - 03:04:

E pashe komplet dokumentarin. Paska 8 pjese (shume interesant) dhe ne shume pjese me kujtoi vetem Sali Berishen. Madje dhe terminologjia e luftes se armiqve i ngjan fjaleve te Berishes sot.

Ne nje ēast thuhet "Enver Hoxha nuk beri kurre kompromise me kundershtaret politike". Mu kujtua Berisha qe tha identik te njejten gje dje. Mos flasim per pastrime dhe eleminime te njerezve qe mund te behen kryetare partie.

A t'ju them nje kuriozitet.
Do vije nje dite qe nga ministrat e Sales do zbulohet publikisht nje tender i manipuluar (nje rast e di personalisht). E dini ēfare do ndodhe ate dite? Ajo qe ndodhi me Koēi Xoxen. Ministri do vihet para gjyqit, por kryetari (Berisha/Enveri) do thote "nuk dija gje, ja ku paska qene maskarai". Kjo do i siguroje jetegjatesi politike pikerisht siē arriti te beje Enveri.

Por vertet mendoni se manipulimet e tenderave behen pa dijenin e Sali Berishes?

Shpresoj nje dite ti mbani mend keto fjale. Skema eshte e thjeshte.


Postuar nga kurt datė 04 Dhjetor 2009 - 05:39:

mos ja fut kot fajtor se ky enveri paska qene kafshe krejt, qelbesire.
saliu nuk po vret dhendrrin e tij, dhe nuk po vret shokun e ngushte te femirise, apo kushuriren e vet qe s'pranoi ter martoje enverin.
paska qene shume i pashpirt i semure.

pse nuk paska nej me ata shoket e tij qe loznin poker ne paris, do na kishte bere nje nder te gjithve tani:p


Postuar nga Fajtori datė 04 Dhjetor 2009 - 10:05:

Sigurisht qe Enveri ka vrare me shume, por ka shume paralelizma qe si gjen tek ndonje politikan i sotem.

Kush e vrau Azem Hajdarin? Bodyguardi Berishes. Kush beri grusht shteti ne Shtator 1998? Berisha. Kush shkaktoi mijera te vdekur ne 1997-en. Prape Berisha. Kush ka perzene ēdo anetar te PD-se qe rrezikoi te behej kryetar (i fundit nje intelektual si Besnik Mustafaj)? Prape Berisha.

Shiko sidomos punen e kryetareve te PD-se. Si princip, kushdo qe ka tentuar te cenoje pushtetin e tij ka perfunduar ne emigracion (Zef Broci, Eduard Selami), ne burg (Martin Leka, Fatos Nano), ose me keq ne varr (Azem Hajdari).

Ne faqen e PD nuk fliten fare emrat e "armiqve te brendshem" (www.pd.al). Nuk ka gje mbi te shkuaren. Ne wikipedia gjithashtu, asnje shenje mbi cfare ndodh brenda PD. Per te gjetur emrin e Eduard Selamit u desh te kerkoja 15 minua ne internet. Kryetar i PD-se qe perfundoi te shiste makina ne amerike.

Sali Berisha eshte paralelizem i gjalle i Enver Hoxhes?


  Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 »
Trego 404 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.