Forumi Horizont Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 »
Trego 404 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Politika Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=45)
-- Sali Berisha, komunisti i veshur tani me petkun e Demokracise?! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=14943)


Postuar nga Vizioner datė 09 Dhjetor 2009 - 19:45:

Rama-Berishės: Sulmin ndaj nesh e ke tė kotė

Kryetari i Bashkisė Edi Rama i ka bėrė apel kreut tė qeverisė se e ka tė kotė sulmin barbar ndaj bashkisė sė Tiranės.
"Pėr t'i ikur tė vėrtetės sė kutive tė mbyllura, Sali Berisha ka vėnė nė shėnjestėr Bashkinė e Tiranės dhe e ka pėrshkallėzuar dje sulmin barbar, me njė tjetėr goditje kriminale, ndaj njė tjetėr prone private. E ka pėrsėri tė kotė!"- ka thėnė Rama gjatė njė konference pėr shtyp nga bashkia e kryeqytetit.

Mė poshtė fjala e kreut tė bashkisė sė Tiranė, Edi Rama:

Nuk i ikėn dot hijes sė krimit elektoral qė e persekuton ēdo natė dhe e hedh ēdo ditė nė sulmin e tij tė dėshpėruar, tė dėmshėm, tė turpshėm, ashtu siē nuk do t'i iki dot, herėt a vonė, pėrballjes me paditė e kallėzimet qė po regjistrohen pėrditė nė gjykatat e nė Prokurinė e kėtij vendi.

Pėr tė mbuluar gropėn e madhe tė korrupsionit ku ka rėnė pushteti i tij familjar, Sali Berisha i ėshtė rikthyer armės sė tij tė vjetėr, dosjeve tė fabrikuara tė korrupsionit tė kundėrshtarit dhe po shpėrdoron turpshėm shtetin e Policinė e Shtetit, pėr tė vėnė nė jetė njė sulm barbar antikushtetues, antiligjor, antidemokratik, madje edhe antinjerėzor, me qėllim manipulimin e opinionit publik.

E ka fare tė kotė!
Shpifjet e fyerjet e tij, sado tė zhurmshme dhe tė pėrsėritura nė dhjetra gojė ministrash e oborrtarėsh tė pacipė, pėr tė lėnė gjurmė nė mendjen e njerėzve, nuk e mbulojnė dot gropėn ku ka rėnė ky pushtet i korruptuar, tė cilin s'ka dhunė policore qė e nxjerr dot mė nga gropa, ashtu siē nuk ka gjė qė e nxjerr vetė Sali Berishėn pa lagur, nga gjyqet e panumėrta, ku njė ditė do tė jetė i detyruar tė provojė pėrpara gjykatėsve akuzat e tij ose tė paguajė pėr pavėrtetėsinė e tyre, pa llogaritur kėtu gjyqin qė populli do t'i bėjė sidoqoftė me vote, kėtij njeriu qė i ka dalė duarsh edhe vetvetes.


Pėr tė spostuar vėmendjen nga kutitė e mbyllura tė krimit elektoral, nga llogaria e hapur me publikun shqiptar pėr tėrmetin e korrupsionit e tė mashtrimit elektoral nė tunelin e Kalimashit, nga tė dhėnat pėrditė e mė rrėnqethėse qė lidhin qartėsisht interesat ekonomike tė familjes sė tij me qeverisjen e vendit, Sali Berisha ka hapur njė luftė primitive frontale, duke vėnė nė shėnjestėr edhe pushtetin vendor opozitar e duke asgjėsuar ēdo ditė Autonominė Vendore, ku tė mundet, si tė mundet, sa tė mundet.


E ka mė tė kotė se kurdoherė!


Ne, tė zgjedhurit vendorė tė opozitės, na ka pėrballė mė tė vendosur se kurrė. I shkreti Sali mendon se do t'ia hedhė, duke bėrė sikur nuk i dėgjon shqetėsimet tona tė mėdha dhe nė anė tjetėr, duke inskenuar shfaqje tė poshtra si ajo e djeshmja, ku kujton se i tregon dhėmbėt kundėrshtarėve pėrmes agresionit banditesk, ndaj njė prone e sipėrmarrjeje private, po ku nė fakt tregon panikun alarmant qė e ka mbėrthyer dhe e shtyn nė sjellje e veprime tė dėshpėruara.


Njerėz tė dėshpėruar bėjnė gjėra tė dėshpėruara!


I them sot gjoja Kryeministrit tė Shqipėrisė: "Hap kutitė ose largohu" dhe harroje se nė emėr tė njė lufte politike, qė pėr tė fshehur qėllimin e ke quajtur me tamtame "kundėr mafias", do tė mund tė mbijetosh nė njė pushtet qė sillet e vepron si vetė mafia me interesat e me sipėrmarrjen e lirė tė kėtij vendi.


Kėto sulme mesjetare, tė papėrfytyrueshme, nė mes tė Europės sė vitit 2009, nxjerrin pėrditė e mė nė pah fytyrėn e kėtij pushteti tė vjedhur e tė falimentuar, tė cilit i ka mbetur vetėm tė hajė vetveten, mu ashtu siē po bėn pėrditė, duke kafshuar me tėrbim tė vėrtetėn, Kushtetutėn, ligjin dhe qytetarė tė lirė e tė pafajshėm tė kėtij vendi".


Postuar nga Tulipani datė 09 Dhjetor 2009 - 20:30:

Lightbulb Citoni burimin e informacionit!!!

Mos harroni te vendosni nga i merrni artikujt e informacionet.

Jo vetem per copyright por dhe per lehtesi seleksionimi te postimeve. S'po marrim vesh mendimet e lira nga ato te gazetave.

Flm


Postuar nga AndreaPirelli datė 10 Dhjetor 2009 - 18:22:

Re: ........

Citim:
Po citoj ato qė tha AIR-FORCE-ONE
............


Po fotografie ime pse eshte aty ???????????? Une s'kam bo gjo?????


Postuar nga arturm datė 10 Dhjetor 2009 - 19:07:

Citim:
Po citoj ato qė tha AIR-FORCE-ONE

Cili do te drejtoj mund te ma thoni ?????????''


Aldo Bumci


Postuar nga Vizioner datė 11 Dhjetor 2009 - 19:05:

Shekulli: PĖR LEXUESIT TANĖ

Ju keshilloj t'i kushtoni disa minuta kohe...NGA KOHA JUAJ E VYER....e ta lexoni kete!


http://www.shekulli.com.al/2009/12/...uesit-tane.html


Postuar nga Fajtori datė 11 Dhjetor 2009 - 19:37:

Bobo, ky qe ka shkruar eshte Adrian Thano, kryeredaktori i Shekullit. E ka ndertuar ate gazete me duart e veta dhe i ka rezistuar pushtetit te PS-se kur nxirrte te palarat e Nanos. Tani po ndihen ne rrezik prej Sali Berishes. Njerez si ky do humbasim sa te jete Sala ne pushtet. Truri do ike dhe do mbizoterjne kafshet e rruges.

S.Berisha ne detyren e kryeministrit thote se ne jemi "mafia me e rrezikshme ne Ballkan" dhe se ai ka vendosur me ne fund "te bej shtet" duke na trajtuar edhe ne si Aldo Baren dhe Dritan Dajtin.
Po, nėse ka fakte (madje dosje tė tėra me fakte) pėr mafiozė, pse eshte e nevojshme qe Kryeministri tė bėj terror? Pse e humbet kaq keq ky burrė 60 vjeēar kontrollin dhe qetėsinė?
Kemi Drejtesine qe mund t'i faktoje ose hedh poshte dosjet e tij. Drejtesine, te cilen ai vete e ka "te shenjte". Aq te shenjte sa ne emer te kesaj Drejtesie, ai eshte gati te beje lufte civile, por jo te hapi 5 kuti.

Merreni me mend se ku ka arritur mungesa e tolerances se kryeministrit. Dje policia kerkonte ne gjithe Tiranen nje makine. Ajo duhej ndaluar sepse i zoti i saj kishte nje targe te personalizuar britanike ku kishte shkruar "Sali Berisha". Kjo perbeka "krim" ne Shqiperine "europiane". U bezdis sulltani!

Nje thirrje e kam edhe per ata qė vazhdojne t'i thone mbretit lakuriq se rrobat i rrinė bukur. Pėr ata qė duartrokasin si guakė absurdin nėpėr salla hipokrizie. Boll shitėt gjithēka pėr tė ruajtur postin dhe pėr tė vjedhur ca para; sado qė tė keni, nuk do keni kurrė aq sa doni. Nuk mund tė jemi tė gjithė tė kamur, por mund tė jemi tė gjithė tė lirė!
Vlen te lexohet.


Postuar nga Fajtori datė 11 Dhjetor 2009 - 23:33:

E ema e Bashes ka qene zysh fillore. Ka qene disi histerike ne edukimin e kalamajve, por nuk besoj te kete patur historira dashurie me Enverin. Ishte moraliste e tmerrshme dhe me duket pak veshtire te kete patur historira dashurish te fshehta.

Nuk ve doren ne zjarr, por mendoj se nuk duhet te krijohen thashetheme kot per te pergojuar nje minister. Eshte mire te ndajme ēfare eshte e vertete e ēfare jo. Ne te miren tone them.


Postuar nga Fajtori datė 15 Dhjetor 2009 - 16:07:

Jane armiqte e klases ata. Gjithmone te pakten ne numer kane qene.


Postuar nga Fajtori datė 17 Dhjetor 2009 - 10:51:

Flet gazetari veteran, ish-redaktor nė RD

Gazetar nė tė dy sistemet pėr 32 vjet, I apasionuar pas pikturės dhe artit, autor i tre librave tė botuar nė vitet '90, Petro Dhimitri tregon.


Si e kontrollonte partia [e Punes] gazetarinė? Dhe nė njė paralelizėm me gazetėn e parė tė njė partie opozitare, RD-nė, si e kontrollonte Berisha?
-Partia u jepte kryeredaktorėve orientimin me udhėzime tė qarta e tė padiskutueshme. E njėjta melodi u pėrsėrit edhe kur u pėrmbys diktatura.Vėrtet ra sistemi, po njerėzit ishin tė brumosur me mentalitetin monist. Nė PR udhėzimet i jepte zoti Godo qė ishte tolerant dhe i pėrgatitur. Me tė mund tė punoje me qejf, por ama disa nga vartėsit e tij donin vetėm tė diktonin. Me dorė mė tė fortė drejtonte Berisha RD-nė. Ai e hoqi Frrok Ēupin pikėrisht se donte tė bėnte ligjin mbi gazetėn. Kėtė mendim e vėrteton katėrcipėrisht edhe ky episod: Zoti Eduard Selami erdhi nė mbledhje nė RD. Me qė gazeta po humbte lexues, sepse nuk kishim fare kritika pėr gabimet qė bėnin kuadrot e PD-sė nė rrethe, i thashė qė duke kritikuar gabimet e njerėzve tanė ne rrisim kredibilitetin e PD-sė dhe tė gazetės. Duke heshtur ne bėjmė gabim tė madh, se kėshtu nuk e ndihmojmė partinė. Pėrgjigja me njė ton tė qetė e tė kulturuar ishte se kjo ėshtė gazeta e Partisė dhe nuk do tė ketė asnjė lloj kritike pėr kuadrot tona nė bazė edhe kur ato bėjnė gabime. Nė atė ēast ndjeva dhimbje nė shpirt dhe heshta. Njė kujtim tė hidhur kam kur Berisha,nė vend qė tė ndryshonte urgjentisht ligjet e PPSH-sė, kėrkoi t'i zėvendėsonte gjyqtarėt me ish- tė deklasuar ose me idhtarė tė PD-sė qė do tė bėnin vetėm kurs 6 mujor. Atėhere botova nė RD njė shkrim tė gjatė ku argumentoja se nė ēdo sistem gjyqtari ėshtė profesionist qė duhet tė zbatojė vetėm ligjin. Ai nuk mund tė mos zbatojė ligjin, edhe pse mund tė jetė jo ish -i zgjedhur i PPSH-sė, po idhtar i PD-sė. Kur qe mbledhur forumi i lartė i PD-sė, Berisha e kishte kritikuar atė shkrim, prandaj kryeredaktori e shtroi nė mbledhjen tonė se nuk duhet t'i kundėrvihemi vendimeve qė merr partia si p.sh. veproi Petro kur botoi artikullin pėr gjyqtarėt me kurse disamujore. Tė gjithė heshtėn edhe pse e dinin mirė qė gjyqtarėt nuk ka pse t'i kemi partiakė e aq mė pak tė pakualifikuar. Pėrshtypje tė hidhur mė la reagimi ndaj grupit tė Gramoz Pashkos dhe Arben Imamit tė cilėt kundėrshtuan njė vendim tė Berishės tė cilin ata e quanin tė padrejtė. U trajtuan gati si armiq. Kulmi i veprimit neodiktatorial tė Berishės ishte kur Eduard Selami hodhi idenė qė nė tė ardhmen kryetari i partisė duhet tė jetė kryeministėr pėr tė zbatuar programin e partisė. Kjo sepse,pėr shumė gjėra, Meksi nuk zbatonte programin e partisė. Nė konferencėn e shtypit, kur njė gazetar e pyeti zotin Eduard Selami: "Po qe se forumi ku do tė shtrohet teza juaj, nuk e miraton atė, ju ēdo tė bėni?". Pėrgjigja ishte: "Secili, aq mė shumė kryetari i njė partie, nė demokraci ka tė drejtė tė parashtrojė ide dhe tė bėjė propozime. Po nuk u miratuan ato, nuk do tė thotė se ai duhet tė ikė nga partia. Prandaj dhe unė do tė vazhdoj tė jem nė PD se jam anėtar dhe kryetari i saj". Po Berisha e hoqi menjėherė, edhe pse jeta tregoi qė ai kishte tė drejtė. Aktualisht Berisha ėshtė edhe kryetar i partisė, edhe kryeministėr.


Gjatė drejtimit tė shtypshkronjės "Demokracia", si ishin marrėdhėniet me partinė nė pushtet e cila dihet se nuk i kishte aq pėr zemėr mediat kritike?
-Sa kam qenė drejtor nuk ka patur ndonjė bllokim gazetash. Kontradiktat e mia me PD-nė filluan kur me miratimin e IMF-sė qė na financonte, lejova botimin e gazetės "Koha Jonė". Ajo, edhe pse ishte gazetė opozitare, e botuam pėr arsye financiare se kishte tirazh tė madh dhe na jepte mundėsi tė mbijetonim. Pėr kėtė veprim bisedova me IMF-nė, tė cilėt mė thanė se biznesi nuk duhet ngatėrruar me politikėn. Shtypshkronjėn e ndėrtuam pėr tė ndihmuar gazetat antikomuniste nga ana financiare, po kjo nuk do tė thotė se atje nuk do tė botohen edhe gazeta tė tjera. Po nuk u botuan te ne, ato diku gjetkė kanė pėr t'u botuar. Ne jemi pėr shtypin e lirė dhe nuk kemi pse bėhemi pengesė pėr asnjė gazetė, botimi i sė cilės jep fitime. Fitimi ishte i dukshėm. RD nė atė kohė kishte (me sa mbaj mend) 2000 deri 3000 kopje, ndėrsa "Koha Jonė" botohej me 40000 e deri 50000 kopje. Gazetat e tjera bashkėpronare e kishin tirazhin nga 1000 deri 2000 kopje. Me tirazhin e tyre shtypshkronja falimentonte brenda dy muajve.

(Shekulli)


Postuar nga Ignatius datė 15 Janar 2010 - 22:41:

Berisha, “Oqil Oqilovi” i Ballkanit

Wednesday, 30 January 2008

Nga Kastriot Myftaraj - A e dini se me cilin nga kryeministrat e sotėm tė vendeve ish-komuniste ka mė shumė gjėra tė pėrbashkėta kryeministri aktual i Shqipėrisė, Sali Berisha?Me Oqil Oqilovin, kryeministrin aktual tė Taxhikistanit, qė nga viti 1999. Tė dy kanė lindur nė vitin 1944, tė dy kanė qenė anėtarė pėr mbi 20 vjet tė partisė komuniste. Nėse do t’ i kėrkosh tė ngjashmit e kryeministrit Berisha, duhet tė shkosh nė republikat ish-sovjetike tė Azisė Qendrore, ose edhe nė Rusi. Nė vendet e tjera ish-komuniste europiane, duke pėrfshirė dhe shumė vende ish-sovjetike, nuk gjen tė ngjashėm tė kryeministrit shqiptar. Nė Bullgari, kryeministri Sergey Stanishev, kryeministėr qė nga viti 2005, ėshtė i datėlindjes 1966 dhe nuk ka qenė komunist. Nė Kroaci, kryeministėr qė nga viti 2003 ėshtė Ivo Sanader, i datėlindjes 1953, cili nuk ka qenė komunist. Nė Republikėn Ēeke, kryeministėr qė nga viti 2006 ėshtė Mirek Topolanek, i datėlindjes 1956, i cili nuk ka qenė komunist. Nė Estoni kryeministėr qė nga viti 2005 ėshtė Andrus Ansip, i datėlindjes 1956, i cili nuk ka qenė komunist. Nė Hungari, kryeministėr qė nga viti 2004 ėshtė Ferenc Gyurcsany, i datėlindjes 1961, i cili nuk ka qenė komunist. Nė Latvia (Letoni) kryeministėr, qė nga viti 2007 ėshtė Ivars Godmanis, i datėlindjes 1951, i cili nuk ka qenė komunist. Nė Lituani, kryeministėr qė nga viti 2006 ėshtė Gediminas Kirkilas, i datėlindjes 1951, i cili nuk ka qenė komunist. Nė Maqedoninė fqinje, kryeministėr qė nga viti 2006 ėshtė Nikola Gruevski, i datėlindjes 1970, i cili nuk ka qenė komunist. Nė Poloni, kryeministėr qė nga viti 2007 ėshtė Donald Tusk, i datėlindjes 1957, i cili nuk ka qenė komunist. Nė Malin e Zi, kryeministėr qė nga viti 2006 ėshtė Zeljko Sturanoviē, i datėlindjes 1960, i cili nuk ka qenė komunist. Nė Serbi kryeministėr qė nga viti 2004 ėshtė Vojislav Koshtunica, i datėlindjes 1944, si Berisha, por qė nuk ka qenė komunist. Nė Gjeorgji kryeministėr, qė nga viti 2007 ėshtė Lado Gurgendidze, i datėlindjes 1970, i cili nuk ka qenė komunist. Nė Slloveni, kryeministėr qė nga viti 2004 ėshtė Janez Jansha, i datėlindjes 1958, i cili ka qenė komunist, por nė 1988 ėshtė arrestuar dhe dėnuar me burgim, pasi si gazetar botoi shkrime kundėr ushtrisė jugosllave tė kontrolluar nga serbėt. Nė Rumani kryeministėr qė nga viti 2004 ėshtė Calin Popesku-Tariceanu, i datėlindjes 1952, i cili nuk ka qenė komunist. Nė Ukrainė, kryeministre qė nga viti 2007 ėshtė Yulia Tymoshenko, e datėlindjes 1960, e cila nuk ka qenė anėtare e partisė komuniste. Nė Armeni kryeministėr qė nga viti 2007 ėshtė Serzh Sagsyan, i datėlindjes 1954, i cili nuk ka qenė komunist. Madje edhe nė tre republika ish-sovjetike tė Azisė Qendrore, nė Uzbekistan, Kirgizistan dhe Kazakhstan kryeministrat aktualė nuk kanė qenė komunistė. Nė Uzbekistan, kryeministri Shavkat Mirziyoev, i datėlindjes 1957, kryeministėr qė nga viti 2003, nuk ka qenė komunist. Nė Kirgizistan, kryeministri nga viti 2007, Igor Chudinov, i datėlindjes 1961, nuk ka qenė komunist. Nė Kazakhstan Karim Massimov, i datėlindjes 1965, i cili ėshtė kryeministėr nga viti 2007, nuk ka qenė komunist. Nė vendet ish-komuniste jashtė ish-Bashkimit Sovjetik, njė kryeministėr ish-komunist gjen nė Sllovaki, ku kryeministri Robert Fico, i datėlindjes 1964, i cili ėshtė kryeministėr qė nga viti 2006, ka qenė komunist qė nga viti 1987, pra vetėm pėr dy vjet. Kryeministrat e tjerė ish-komunistė i gjen vetėm nė ish-republikat sovjetike. Nė Rusi kryeministėr qė nga viti 2007 ėshtė Victor Zubkov, i datėlindjes 1941, i cili ka qenė komunist pėr mbi 20 vjet. Nė Moldova (Moldavi) kryeministėr qė nga viti 2001 ėshtė Vasile Tarlev, i datėlindjes 1963, i cili ka qenė komunist pėr disa vjet. A e dini se ē’ ngjashmėri ka kryeministri shqiptar Berisha me kryeministrin e Kinės, Ėen Jiabao? Tė dy janė anėtarė tė partisė komuniste qė nga vitet gjashtėdhjetė. Kryeministri i Kinės qė nga viti 2003, Ėen Jiabao, i datėlindjes 1942, pra dy vjet mė i madh se Berisha, ka hyrė nė partinė komuniste nė vitin 1965, pra tre vjet para Berishės. Por, profili politik i Berishės do tė ishte i paplotė nėse do tė krahasohej vetėm me homologėt e tij kryeministra, se Berisha ka qenė edhe President i Republikės, nė vitet 1992-1997. Pėr kėtė arsye Berisha, pėr nga kohėqėndrimi nė pushtet ngjan mė tepėr me Presidentėt-despotė tė republikave ish-sovjetike tė Azisė Qendrore dhe Kaukazit, qė kanė njė kohė tė gjatė nė pushtet. Por Berisha ka njė ndryshim me kėta. Derisa kėta venė kryeministra-kukulla, Berisha, duke pėrfituar nga koniukturat ndėrkombėtare, ka vėnė njė president-kukull, pėr shkak se nuk mund tė zgjidhet vetė i tillė, shembull qė pritet ta ndjekė dhe Presidenti rus Putin. Nė kėtė pikėpamje, Berisha nuk ngjan aq me kryeministrin e Taxhikistanit, Oqil Oqilov, por me ish-komunistin Emomalii Rahmon, i cili u bė President i Taxhikistanit nė tė njėjtin vit kur Berisha u bė president i Shqipėrisė nė 1992. Ndryshimi ėshtė se Emmomali Rahmon mundi tė qendrojė nė pushtet pa ndėrprerje qė nga viti 1992 dhe deri mė sot, ndėrsa Berisha, u rrėzua njė herė, megjithėse bėri pėrpjekje ta mbante me ēdo kusht pushtetin. Ndėrsa Presidenti i Kazakhstanit, qė nga viti 1990, Nursultan Nazarbayev, i datėlindjes 1940, pra katėr vjet mė i madh se Berisha dhe qė ngjan me Berishėn se ėshtė bėrė anėtar i partisė komuniste nė vitet gjashtėdhjetė, prodhoi njė kryeministėr-kukull jokomunist si Karim Massimov, Berisha u tregua dhe mė i shkathėt duke prodhuar, i favorizuar nga koniukturat ndėrkombėtare, njė president-kukull jokomunist. Kushedi se ē’ mendime do t’ i kenė ardhur nė mendje Berishės kur takoi ditėt e fundit Presidentin e Azerbajxhanit qė nga viti 2003, Ilham Alyev, duke konsideruar qė ky i fundit, trashėgoi postin e tė atit, Heydar Aliyev, i datėlindjes 1923, i cili ishte President i Azerbajxhanit nga viti 1993 nė vitin 2003, kur vdiq. Heydar Aliyev ishte oficer i NKGB, nė 1944, gjeneral-major dhe shef i KGB tė Azerbajxhanit nė 1967, dhe komunist qė nė vitet dyzet. Zot na ruaj mos i ka lindur Berishės ndonjė ide trashėgimie posti. Nė vendet ish-komuniste, njė njeri qė tė ketė qenė kryetar shteti nė 1992, kur Berisha e mori kėtė post, dhe qė tė jetė ende nė pushtet, e gjen vetėm nė Kazakhstan, kur Nursulltan Nazarbayev ėshtė president qė nga viti 1990, nė Taxhikistan, ku Emomalii Rahmon ėshtė president qė nga viti 1992, nė Uzbekistan ku ish-komunisti Islam Karimov ėshtė president qė nga viti 1991. Nė Turkmenistan, ish-komunisti Saparmurat Nyiazov, i cili ishte president qė nga viti 1990, e lėshoi postin kur vdiq nė 2006. Kėta janė homologėt e vėrtetė tė Berishės.


Postuar nga Vizioner datė 10 Maj 2010 - 21:10:

Pannella viziton grevistėt e urisė: Edhe nė Itali veprohet njėsoj pėr votėn.


Politikani italian Marco Pannella, kryetari i Partisė Radikale nė Itali dhe anėtar i Parlamentit Europian vizitoi sot kampin e grevistėve tė vendosur nė bulevardin "Dėshmorėt e Kombit". Ai ka shprehur solidaritet me grevistėt, duke deklaruar se edhe nė Itali veprohet njėsoj pėr votėn.


Prononcimi i plotė pėr mediat i kryetarit tė Partisė Radikale nė Itali, Marco Pannella:

"Doja t'ju kujtoja tė gjithėve se 2 shekuj mė parė, ndodhi njė gjė e ēuditshme nė botė. Ndodh qė nė mes tė Revolucionit Industrial, Dikens tregon: Se pėr tė luftuar anglezėt shpikėn kryqėzimin e krahėve, madje dhe i tallnin pėr kėtė. Kėshtu quhej greva dhe ajo filloj jo me dhunė, duke kryqėzuar duart.


Dhe ne tė gjithė kėtu kemi kėtė trėndafil, qė ėshtė ajo ēka i ofrojmė edhe kundėrshtarėve tanė. Nuk jemi armiq, dhe luftojmė edhe pėr ata.


Pėr kėtė kam ardhur kėtu, ku shokėt e mi, admirueshėm po bėjnė nė kėtė anė tė Adriatikut, tė Adriatikut tim dhe tuajit, atė qė nė Itali e nė botė bėjmė edhe ne. Atėherė duhet tė them edhe pėr kundėrshtarėt demokratė, qė edhe ata duhet tė jenė.


Kėtu ėshtė shpresa pėr unitetin civil demokratik. Pėr njė unitet njerėzor dhe demokratik pėr tė gjithė ne, nga njėra anė e Adriatikut, por edhe pėr ata nga ana tjetėr e botės.


Faleminderit Shqipėri, faleminderit Tirana, e faleminderit dhe ēėshtjes sonė tė pėrbashkėt, qė ėshtė liri, demokraci. Kjo ėshtė ajo qė na bashkon, e shpresojmė qė ta kuptojnė edhe ata qė se kanė kuptuar ende."
----------------------------------

Oret po i shkurtohen Diktatorit dhe Fashistit Sali Berisha

Ora e te vertetes, e shpreses, e Demokracise se vertete po troket. Kembanat e saj, behen cdo dite, cdo ore qe kalon edhe me te forta!!!
Populli shqiptar, do clirohet njehere e mire nga Prangat e roberise shumevjecare!

I vetemeruari Mbret i Shqiperise Sali Berisha, shume shpejt do te ndjeje mbi koken e tij "grushtin" e hekurt te forces Popullore.

Shpirti i popullit Shqiptar nuk duron me Diktature!

A.H.


Postuar nga Vizioner datė 11 Maj 2010 - 18:19:

"Mentaliteti antiopozitar i Berishės, mė i rėndė se greva"

Faktori Plus / E plotė nė Vizion Plus

Greva e urisė e opozitės shqiptare ka diferencuar thellė shoqėrinė shqiptare. Si ēdo ngjarje e fortė, qė lė gjurmė nė historinė e njė shoqėrie, edhe kjo protestė ekstreme e opozitės ka testuar fort shoqėrinė shqiptare dhe orientimin e saj ndaj vlerave tė lirisė.
Efekti i parė i saj natyrisht qė shihet te pala kundėrshtare.


Produkti i parė politik i grevės ishte zbulimi i mentalitetit enverist tė kryeministrit Berisha, i cili si reagim tė parė ndaj grevės pati antimitingjet.


Antimitingjet janė shfaqur nė historinė e Shqipėrisė nė vitin 1991, pas grevės sė urisė sė studenteve tė Universitetit tė Tiranės, kur qindra mijėra njerėz nė qytete tė ndryshme tė Shqipėrisė marshonin me bustin e Enver Hoxhės nė krahė, duke mallkuar studentėt grevistė dhe duke i akuzuar ata si tė shitur tek armiqtė e Shqipėrisė.


Me tė njėjtėn gjuhė dhe sinkron, Berisha pas grevės sė urisė sė opozitės, mobilizoi falangat e tij, duke keqpėrdorur shpeshherė dhe cingije tė oborrit tė PD-sė pėr tė rritur turmat me thirrje enveriste kundėr opozitės.
Pasi dėshtoi, dhe me ta dhe me njė grup grash tė PD-sė, sė fundmi hodhi nė sulm njė grup rrogėtarėsh tė tij, kryesisht nė profesionin e teatrit dhe estradės, shumica e tė cilėve nė asnjė moment tė jetės sė tyre nuk kanė mbėshtetur opozitėn dhe zgjedhjet e lira nė kėtė vend.
Shumica e tyre kanė heshtur edhe kur i janė vjedhur votat Sali Berishės dhe Partisė Demokratike, pėr tė mos thėnė qė ndonjėri prej tyre njėsoj si tani ka qenė luftėtar kundėr opozitės nė ēdo kohė.


-Pra, efekti i parė pozitiv dhe diferencues i kėsaj greve urie, ėshtė se shfaqi para shqiptarėve, gjithė ndryshkun qė fsheh pushteti i kalbur i Sali Berishės, gjithė mediokritetin dhe njerėzit e pėrdorur tė tij, emrat e tė cilėve duhen shkruar me germa tė mėdha nė gazeta sot, qė nesėr tė jemi tė qartė kur t'i ridėgjojmė emrat e tyre tė gatshėm pėr tė mbėshtetur pushtetin e radhės, t'u themi me kurajė, rrini mėnjanė se boll jeni pėrdorur.


-Sė dyti, greva testoi intelektualėt e rėndėsishėm tė Shqipėrisė qė nė tėrėsi mbėshtetėn grevėn ose patėn kurajėn t'i thonė "Jo" Sali Berishės nė pėrpjekjet e tij pėr t'u pėrdorur kundėr opozitės.


Nė njė regjim represiv dhe arrogant si ky i yni, edhe tė heshtėsh duke i rezistuar mospėrdorimit nga Sali Berisha ėshtė vlerė. Pėrbaltja e emrit tė intelektualėve me disa estradaxhinj, natyrisht qė i vė nė pozitė tė vėshtirė intelektualėt e vėrtetė tė bėhen pjesė e debatit politik, por heshtja e tyre dhe refuzimi pėr t'i dhėnė oksigjen Sali Berishės, ėshtė vlerė nė regjime tė tilla gjysmė totalitare.


Dhe, sė fundmi, greva testoi dhe ndau qartė median shqiptare dhe gazetarėt e saj. Pėr tė gjithė ata qė ndjekin zhvillimet nga ekranet e TV, e kuptojnė qartė diferencėn mes pronarėve dhe gazetarėve, shikojnė qartė mėnyrėn e sinqertė se si raportojnė gazetarėt dhe selektivitetin editorial tė pronarėve, qė qeveria i ka vėnė nėn kontroll. Dhe kjo ėshtė njė pasqyrė e vlefshme qė e kemi sot falė kėsaj proteste.


Bilanci i dhimbshėm i kėsaj proteste nuk janė 14 grevistė nė buzė tė vdekjes dhe dhjetėra tė tjerė nė gjendje kritike, por 140 njerėz tė keqpėrdorur nga qeveria, shumica produkte tė artit tė realizmit socialist dhe mjekė si dhe ringjallja e mentalitetit enverist antiopozitar nė Shqipėri, nga njerėz qė s'kanė qenė kurrė nė anėn e lirisė, nė anėn e opozitės dhe medias sė lirė.


Mund tė mos jesh dakord me Edi Ramėn, mund tė mos jesh socialist apo votues i tyre, por demokracia tė jep luksin tė mos pėrdoresh kundėr njerėzve qė protestojnė pėr lirinė e votės dhe lirinė e fjalės. Vetėm njerėzit qė nuk e kanė luksin tė jenė tė lirė, detyrohen tė firmosin sėrish, njėsoj si dikur ata, tė cilėve regjimi fatkeq i Sekretarėve tė Partisė dhe Sigurimit tė Shtetit ua pėrdorte firmat kundėr njerėzve qė guxonin tė kėrkonin liri.


Postuar nga AngelDevil datė 11 Maj 2010 - 19:48:

Citim:
Po citoj ato qė tha AIR-FORCE-ONE
Angel mir lal jam .Respekte gjith shqiptarve atyre qe i thojne vetes shqiptar ,e jo ktyre si puna Vizionerit qe mban gjithmon lart flamurin e kongreseve ....

drejt asajt rruge jam Angel ,deri sa Rothshildet kan komanduar dhe komandojne akoma ,pse jo nji nipi atyre nuk mund te jet ne politik ....Gezohem Air

Ore per ne shqiptaret spaska qene dhe nazist seshte problem fare vetem jepini drejtim se na lodhen keta palloshat qe jane tani.

She she dreqi qenke nga dere e fisme zotrote ... po behem pishman per ate kafen qe s'pime bashke


Postuar nga sarandaebukur datė 12 Maj 2010 - 02:53:

 

 

 


Vota e lire eshte shpirti e themeli i Lirise dhe Demokracise


Nga Alban Dega


Ish e persekutuara politike Janulla Rrapi, 66 vjec, solidarizohet dhe i bashkohet greves se urise para selise se OKB-se ne Nju Jork.

Jam Janulla Rrapi. Familja ime dhe une kemi qene nder me te persekutuarit nga ish- diktatura komuniste shqiptare per aresye te mirefillta politike. Ish - diktatura na konfiskoi pronat e prinderve te mi ne Sarande. Na mori neper kembe e trajtoi si skllever.

Kalvari i persekeutimit e vuajtjeve na ndoqi ne cdo hap. Me e renda e me e tmerrshmja vuajtje per zemren e shpirtin e nje nene ishte keqtrajtimi, kercenimet, marrja ne pyetje, torturimi fizik dhe dhuna psikologjike ndaj djalit tim te talentuar e me shpirt artisti Renatos, nje i ri 17- 18 vjecar ne ate kohe.

Aq te renda e cnjerezore ishin torturat e presioni psikologjik ndaj tij sa ai kaloi ne depresion te thelle nervor dhe qe nga ajo kohe mbeti invalid.

Perkrahem me mish e me shpirt levizjen demokratike qe ne ditet e para te saj. Menduam se me fitoren e PD-se dhe te demokracise ne zgjedhjet e 22 marsit 1992, mori fund ky kalvar i pafund vuajtjesh… Na linden shpresa te reja per nje jete te re te lire e demokratike. Liria e demokacia, enderra per ta bere Shqiperine si e gjithe Evropa dhe si Ameriken demokratike mbeten vetem enderra.

Kerkuam shtepine dhe pronat tona ne qytetin e Sarandes. Gjykata nga ajo e shkalles se pare e ne te gjithe nivelet deri tek ajo Kushtetuese na dhane te drejte per te rimarre pronat dhe shtepine e prinderve qe nuk jetonin me. Ligji ishte me ne por jo Maliqet e korrupsionit, qe kurre nuk ekzekutuan dhe asnjehere nuk zbatuan vendimet e gjykatave. I jam drejtuar me shume letra e kerkesa lidershipit shqiptar perfshi edhe vete Kryeministrin Berisha. Gjithnje me dhane te drejte me shkrim. Asnjehere nuk mu rikthyen pronat, qe edhe sot e kesaj dite perdoren e shfrytezohen nga te tjeret. Tani shpresa ime ka mbetur vetem tek Gjykata e Strasburgut dhe tek Kongresmenet amerikane qe me kane premtuar se kjo ceshtje do te zgjidhet me drejtesi

Bashke me humbjen e shpreses se fundit u detyrova qe ne nje moshe afer pensionit te marr dy femijet e mi dhe bashke me ta te merrnim rruget e veshtira te kurbetit. Fale demokracise amerikane dhe kujdesit te saj human, shume shpejt u pajisem me dokumente. Djali dhe une kurohemi falas nga mjeket me te mire te ketij vendi te madh, qe sot eshte Atdhue yne i dyte. Djali merr pension pa pase punuar qofte edhe nje dite te vetme pasi demokracia amerikane eshte nena e demokracise dhe lirise boterore.

Sot bashke me femijet jemi shtetas te ketij shteti te madh. Si bije e atij trolli dhe si nene me ka mbetur mendja e shpirti aty ku me ra koka… ne shtepine e te pareve te mi qe ende eshte ne duart e te tjereve.

Kur mora vesh per greven e urise qe nje grup bashkeatdhetaresh po organizojne perballe selise se OKB-se ketu ne nje Nju Jork vendosa qe edhe une ti bashkohem asaj. Eshte nje veprim i duhur, ne vendin e duhur e ne kohen e duhur.

Vota e lire dhe e barabarte eshte nje e drejte themelore e njeriut dhe shtylla e demokracise e lirise. Liria dhe demokracia pa voten e lire, percudnohen, sakatohen, vdesin. Prandaj ne kete moshe 66 vjecare, me nje varg semundjesh mbi kurriz e me shpirtin e cfilitur nga torturat e ish- diktatures dhe korrupsionin e sotem, bashkohem me deshire dhe me vullnetin tim te lire me kete greve urie.

U hapen kutite e u rinumeruan votat ne Florida te SHBA-se ne vitin 2000. U rihapen kutite dhe rinumeruan votat ne Afghanistan e Irakun ne lufte vjet. U rihapen kutite dhe rinumeruan votat ne Rumani qe eshte anetare e Bashkimit Evropian.

I vetmi vend ku u vodhen e nuk u rihapen kutite as rinumeruan votat eshte Irani i Ahmedinaxhadit dhe Shqiperia… Pse nuk rihapen ato!? Cfare fshihet pas kesaj kryenecesie.

Kryeministri Berisha ka deklaruar me qindra here muajt e fundit se ai nuk mund te dale mbi gjykatat. Gjykatat dhe ligji mua me kane dhene te drejten e pronesise. Saliu thote nuk dalim dot mbi gjykatat dhe ne rastin tim ata nuk marrin parasysh vendimet e gjykatave per ti zbatuar. Pse Kryeministri dhe qeveria e tij del mbi Gjykaten dhe vendimet e tyre dhe nuk jep urdher per zbatimin e ligjit ne rastin tim konkret. A eshte ai zbatuesi kryesor i ligjit ne Shqiperi, si kryeminister, si kryetar i Ekzekutivit te Republikes se Shqiperise!?

Nuk mund te kete as gjykata, as Kushtetute, as qeveri demokratike pa voten e lire dhe te barabarte, pa e ditur ku eshte vota ime!

Mesazhi im i vetem dhe kryesor me kete rast eshte : Vota e lire dhe e barabarte per cdo njeri, prona ne duart e pronarit te ligjshem eshte shpirti dhe themeli i lirise e demokracise, jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne mbare Boten.

Vota ime eshte liria ime! Vota ime eshte demokracia ime! Vota ime eshte jeta, ekonomia, pronat e ligjshme, e ardhmja ime dhe e femijeve te mi! Pa vote te lire nuk ka liri as demokraci!


null
Janulla Rrapi ne Seline e OKB-se ne Nju Jork diten qe bashkeshortja e Kryeministrit Zj. Liri Berisha hapi Ekspoziten kushtuar Nene TerezesNE MBESHTETJE TE SE ARDHMES DEMOKRATIKE TE SHQIPERISE


Une jam Fran Frashnishta. Jetoj ne Kansas City, Montana. Sapo lexova per nismen tuaj dhe ju pershendes perzemersisht.

Jam plotesisht i gatshem ti bashkohem kesaje greve urie ne mbeshtetje te te ardhmes demokratike te vendit tone. Nuk di kush jane organizuesit por une mund te lajmerohem ne kete adrese ne cdo kohe.

Une kam prenotuar bileten per Shqiperi familjarisht per ne fund te muajit dhe kontributin tim do ta jap edhe atje. Ju pershendes!


Jane me qindra mesazhet dhe pershendetjet e bashkatdhetareve tane shqiptare jo vetem nga SHBA-ja e Kandaja, por edhe nga Evropa e deri nga Australia e larget e Zelanda e Re. Me disa prej tyre do tu njoftojme ne ditet e ardhshme…


Nga Alban Dega, Nju JorkPostuar nga lost_soul datė 12 Maj 2010 - 03:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha sarandaebukur
U hapen kutite e u rinumeruan votat ne Florida te SHBA-se ne vitin 2000. U rihapen kutite dhe rinumeruan votat ne Afghanistan e Irakun ne lufte vjet. U rihapen kutite dhe rinumeruan votat ne Rumani qe eshte anetare e Bashkimit Evropian.


Shikojeni kete imazh o dele te maskuar si njerez.
E para eshte mare tek ky link http://en.wikipedia.org/wiki/ Unite...me_court_trials dhe e dyta te ky http://news.bbc.co.uk/2/hi/8408041.stm

Ne boten e qyteteruar jane gjykatat ato qe marin vendimet. Berisha mund te jete i ziu i ketij kombi por kete here eshte ne anen e drejte te ceshtjes.

Ky popull s'do beje kurre perpara per sa kohe qe ju injorantet dhe te merziturit perpiqen t'i shfryjne dufet e jetes rrugeve dhe grevave.

Uri te mbare.


Postuar nga Fajtori datė 12 Maj 2010 - 13:54:

Ne boten e qyteteruar njerezit kane besim tek gjykatat.

Sepse ne boten e qyteteruar gjykatat funksionojne.

Dhe nuk mbushen me gjykates 6 mujoresh.

Por duke ditur qe nuk jemi ne boten e qyteteruar (gje qe vete ti Lost e pranon ne mesazhe te tjera), atehere pse shet sapunin per djathe?


Postuar nga sarandaebukur datė 12 Maj 2010 - 14:57:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul


Shikojeni kete imazh o dele te maskuar si njerez.
E para eshte mare tek ky link http://en.wikipedia.org/wiki/ Unite...me_court_trials dhe e dyta te ky http://news.bbc.co.uk/2/hi/8408041.stm

Ne boten e qyteteruar jane gjykatat ato qe marin vendimet. Berisha mund te jete i ziu i ketij kombi por kete here eshte ne anen e drejte te ceshtjes.

Ky popull s'do beje kurre perpara per sa kohe qe ju injorantet dhe te merziturit perpiqen t'i shfryjne dufet e jetes rrugeve dhe grevave.

Uri te mbare. 

I shari te shan ..thote nje fjale popullore


Postuar nga sarandaebukur datė 12 Maj 2010 - 15:11:

Edhe nje tjeter Saul ...Ata qe se duan demokracine vecohen vetvetiu sepse mbrojne interesat e kapitalit qe kane vene duke mashtruar dhe vjedhur.etj...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Postuar nga lost_soul datė 12 Maj 2010 - 16:13:

Fajtor c'prisni atehere. Merni armet dhe bejeni me dhune kete pune. Pushteti nuk eshte dakort te hape kutite (kjo eshte e drejta tyre), me gjykata nuk doni ta beni sepse s'keni besim, atehere cfare ka ngelur? C'kuptim ka qe beni protesta paqesore?

Dicka edhe per mos-besimin ndaj gjykatave.
E para punes ajo gjykata kushtetuese sikur ka dhene prova qe eshte e pa-anshme.
Por ajo qe eshte me e rendesishmja eshte qe une si person i lire, e kam luksin qe te mos kem besim as te gjykatat e as te presidenti etj etj. Por nje parti, qe pretendon qe vepron brenda institucioneve, nuk mund ta kete kete luks. Nese nje parti nuk pranon te njohe vendimet e gjykatave, atehere ajo eshte de fakto parti qe vepron ne ilegalitet (pra jo legalisht). Parti qe vepron ne ilegalitet dhe hapur vetem ne Shqiperi ndodhin.

Janulla, a ke insurance mjekesore moj se vendi i madh demokratik mund t'ju lere te jepni shpirt. Ju sygjeroj ta beni greven diku afer ndonje McDonald's


Postuar nga geranium datė 19 Maj 2010 - 16:38:

Red face si medoni ju...


Ju bashkeatdhetare po diskutoni mbi partite dhe po thoni 99 te zezat.Une nuk jam me asnje parti.Jetoj prej 20 vjetesh larg atdheut.Kam pare dhe kam lexuar per shume greva urie neper europe,por si kjo greve e partise socialiste,sinqerisht,nuk me kane pare syte.A e kuptoni ju cdo te thote te rrish 20 dite pa ushqim? Por cudite me te medha ndodhin vetem ne shqiperi .Fytyra e grevisteve,pervec se jane te parruar,shkelqen me shume se fytyra ime qe nuk kam qene kurre ne greve.Po pse ore greve i thoni ju kesaj,ha sufllaqe , pi birre ,luaj letra apo shiko ne televizor.Po pse ōre njerez,bar hane njerezit.Cdo gje duket hapur.Edi Rames ,po i mbarojne ndihmat e bisnesmeneve,prandaj ulerin si debil cdo mbremje .As mos prisni,te dashur shoke komuniste ,se do hapen kutite.Edi Rames i doli boja.E qelbi fare me kete "greve"( greve i thencin).Kesoj greve mund ta vazhdoni edhe 1 vit apo sa te doni,Por askush nuk i beson genjeshtrat e tyre.Per mendimin tim,per popullin,ky ishte nje mesim i mire.Ne votimet e ardhshme,le te votojne per nje parti tjeter,por as per demokratiken dhe as per socialiste.Une kur votova ketu ku jam e dhashe voten per socialistet,por duke pare se angazhimet e tyre nuk u mbajten,atehere heren e ardhshme do te votoj per ekologjiken.


Postuar nga BIONDIA datė 19 Maj 2010 - 16:56:

Re: si medoni ju...

Citim:
Po citoj ato qė tha geranium

Kam pare dhe kam lexuar per shume greva urie neper europe,por si kjo greve e partise socialiste,sinqerisht,nuk me kane pare syte.A e kuptoni ju cdo te thote te rrish 20 dite pa ushqim? Por cudite me te medha ndodhin vetem ne shqiperi .Fytyra e grevisteve,pervec se jane te parruar,shkelqen me shume se fytyra ime qe nuk kam qene kurre ne greve.Po pse ore greve i thoni ju kesaj,ha sufllaqe , pi birre ,luaj letra apo shiko ne televizor.Po pse ōre njerez,bar hane njerezit.Cdo gje duket hapur.
ja tha moj ja tha po kujt ja tha ...aman mos me kujto sufllaqet


Postuar nga Vizioner datė 19 Maj 2010 - 18:15:

Re: si medoni ju...

Citim:
Po citoj ato qė tha geranium

A e kuptoni ju cdo te thote te rrish 20 dite pa ushqim? Por cudite me te medha ndodhin vetem ne shqiperi .Fytyra e grevisteve,pervec se jane te parruar,shkelqen me shume se fytyra ime qe nuk kam qene kurre ne greve.Po pse ore greve i thoni ju kesaj,ha sufllaqe , pi birre ,luaj letra apo shiko ne televizor.Po pse ōre njerez,bar hane njerezit.Cdo gje duket hapur.Edi Rames ,po i mbarojne ndihmat e bisnesmeneve,prandaj ulerin si debil cdo mbremje .As mos prisni,te dashur shoke komuniste ,se do hapen kutite.Edi Rames i doli boja.E qelbi fare me kete "greve"( greve i thencin).Kesoj greve mund ta vazhdoni edhe 1 vit apo sa te doni,Por askush nuk i beson genjeshtrat e tyre.Jetoke dhe prej 20-vjetesh jashte...pale!!!!!!

Po, jetohet. Jetohet me Serum. Serumi i ka te gjitha perberasat qe: TE MOS VDESI njeri=grevist!!!!
Mos deshiron Ti dhe Salistet e tjere te ndyre, te vdesi njeri nga ato, qe ta quani, Greve Urie???!!!! Po e a kupton-kuptoni pastaj nqse do te ndodhte ajo gje edhe sikur tek njeri i vetem nga ato Greviste, se cdo te ndodhte pastaj ne Shqiperi????
Perse e keni shpirtin kaq te vogel dhe mendjen kaq te ngushte qe, nuk kuptoni QELLIMIN por, kerkoni Vdekjen!
Nje dite, ti dhe shume Salista te tjere, do ju jeni mirenjohes ketyre njerzve qe tani sakrifikojne per JO VETEM per veten por per te GJITHE Shqiptaret, per te ardhmen, per nje Demokraci me Ligje te barabarta per secilin!!!!

..Dhe une "s'jam me" Shqiptar por, kam Votuar atje. Emri im ishte ne listen e Votuesve te afishuar ne ish-lagjen time. Emri im ishte ne Sitin e Ministrise se Mbrendshme me Kod-Numer rendeor si Votues!!!! Dhe, ne emrin tim, ka votuar dikush! Ku eshte Vota ime? Por, mbi te gjitha, me c'te drejte Ligjore mund te Votoje njeI HUAJ ne Shqiperi????!!!!!
Edhe pse i shkruajta Ministrise se Mbrendshme, Ministrise se Jashtme te Shqiperise per kete gje, as nuk e cau njeri koken!!!!

Ju jeni njerez te vegjel, qe mendoni kaq ngushte dhe, vetem ato qe, e kane ndertuar te ardhmen e tyre ne Shqiperi me Korrupsion, KANE FRIKE NGA E DREJTA, KANE FRIKE NGA LIGJET DEMOKRATIKE!!!!


Postuar nga Fajtori datė 19 Maj 2010 - 19:39:

Nuk shikoj nevojen te therriten njerezit "te ndyre" se vene ne dyshim greven. Efektivisht, greva eshte gjetje e kendshme, me e mira qe ka funksionuar deri tani per te detyruar Salen te perballet me telashet e zgjedhjeve. Por nga ana tjeter ka mungese serioze transparence. Kam hapur faqet e gazetave disa dite me rradhe te shikoj apo lexoj gjera nga greva. Nuk ka asgje, greva u beka me dyer te mbyllura askush nuk merret vesh ēfare behet brenda. Pra ka humbur impaktin kryesor qe duhet te kishte per publikun, i cili duhet te shikoje ore e minute, ose te kaloje andej dhe ti shikoje. Tjeter gje te shikosh greve me syte e tu ne mes te bulevardit, e tjeter gje te shikosh 3 ēadra me dyer te mbyllura. Gabim propagandistik...

Megjithate a ka njeri 20 dite ne greve atje? Mendoja se xhirojne te gjithe nga 4-5 dite per njeri. Nqs ka njeri 20 dite me serume paska qene i forte. Meqe ra muhabeti, si ia bejne ata ne gjendje kome nga 20 vjet, me ēfare i ushqejne?


Postuar nga geranium datė 19 Maj 2010 - 19:57:

Angry vizioner elbasanlli...


Ironine mbaje per vehte ose perdore ne familjen tende.
Me serum jetohet,kemi pare,por ne cadra vetem 5 serume jane bere.Dhe sa per dijeni,nje njeri i paushqyer prej 20 ditesh,e ka cehren e zbehte dhe jo faqekuq si grevistet e Edi Rames.Mos ja u qaj hallin se nuk pesojne asgje.Ata qe sheh ti ne televizor me barrela,shkojne te bejne ca nete te qeta ne spital,vetem per relax,por fytyra ju ndrin si diell.Edhe une "sjam shqiptare,por fatkeqesisht paskam votuar sepse emrim im ishte ne liste te zgjedhesve.Me e keqja,voten time e paskan vjedhur socialistet,sepse ne qytetin tim ata fituan.GREVE ME TURNE,;;;HAHAHA.Vetem ne Shqiperi ndodh kjo.Dalin 10 qe lodhen dhe hyjne 10 te fresket.Versioni i ri i fjales greve.Duhet ta aplikoje dhe gjithe bota kete version,me duket goxha interesant.Mos u shqeteso mik i dashur.Se shpejti Edi Rama do ti heqi cadrat e kampingut se "nuk mbulohet mu... me shu...." THOTE POPULLI


Postuar nga Vizioner datė 19 Maj 2010 - 20:37:

Re: vizioner elbasanlli...

Citim:
Po citoj ato qė tha geranium

Ironine mbaje per vehte ose perdore ne familjen tende.Une te citova ty dhe, JO FAMILIEN TANDE????!!!!!!!!! Ti pse e ben????!!!!


p.s. per info: dhe familien time dmth pjestare te saj, do ti citoja nqse do te flisnin si: E ema Zeqos maje Thanes!


Postuar nga Vizioner datė 19 Maj 2010 - 20:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Nuk ka asgje, greva u beka me dyer te mbyllura askush nuk merret vesh ēfare behet brenda. Pra ka humbur impaktin kryesor qe duhet te kishte per publikun, i cili duhet te shikoje ore e minute, ose te kaloje andej dhe ti shikoje. Tjeter gje te shikosh greve me syte e tu ne mes te bulevardit, e tjeter gje te shikosh 3 ēadra me dyer te mbyllura. Gabim propagandistik...

?Me duket se e ngaterrove me Big Brother!!!!! Megjithse edhe ne BB, TV-ja censuron=jep ato pjese qe deshiron, qe bejne efekt ose mendon Regjizori se bejne efekt!!!

Per cdo njeri ishin Cadrat e Greves te HAPURA. Beje kerkese dhe mund te hyje mbrenda sigurisht, duke iu permbajtur rregullave te vena nga Grevistet. Ashtu sic beri dhe Basha, Drejtoresha e Gazetes Shqiptare, e cila hyri per 24 ore ne Cader duke nejt 24 ne kushtet e Grevisteve, pa te drejte hyrje-dalje!


Postuar nga BIONDIA datė 20 Maj 2010 - 17:00:

Re: Re: si medoni ju...

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA


...aman mos me kujto sufllaqetse di ne shqiperi po ketu ne itali bejne nje supe qe te kenaq ...


Erdhi Supa e Spitalit - Gjate greves se urise te Partise Socialiste


Postuar nga Fajtori datė 20 Maj 2010 - 17:47:

Dhe ku dukej qe kishte ushqim te ato ēantat?

Pastaj dukeshin te lehta per te pasur supe per 4-5 veta minimum. Mund te ishin dhe rroba e nderresa, me ha mendja nderroheshin gjate greves.


Postuar nga Ami- datė 11 Qershor 2010 - 16:27:

Pershendetje Miq

Me falni se prej kohesh kam bere greve per te shkruar ne forum dhe kjo jo per ndonje arsye te vecante por sepse nuk kam patur kohe. Por gjithsesi ne kontekstin per te cilin po flasim mund ta justifikoja kete mungese shkrimesh me arsye te cfaredoshme dhe me pakenaqesi te ndryshme. Kjo per te thene se greva nuk mund te behet sipas rregullave te grevisteve dhe aq me teper se nuk me duket qe eshte matur interesimi i njerezve per ceshtjen e greves.

Nuk e kuptoj se cili eshte misioni i greves kur mungesa e ushqimit zevendesohet me menyra te tjera per te marre proteina, kripera e vitamina. eshte njesoj sikur muslimanet qe nuk hane mishin e derrit te quajne greve urie moskonsumimin e tij, ose vegjetarianet me ceshtjet e veta e keshtu me rradhe. Pra Greva e Urise ka kuptim qe si shenje proteste nje person te vetesakrifikohet dhe jo te marre sasine e njejte te vitaminave, proteinave etj.

Gjithsesi greva e urise u mbyll me nje darke ne Bruksel dhe ne si gjithmone nuk pranojme humbjet


Postuar nga Ami- datė 11 Qershor 2010 - 16:30:

Artikull nga i madhi Artan Fuga tek gazeta Standart

Ka pothuajse njė vit qė shtėpia jonė e pėrbashkėt, Shqipėria, po harxhon energji tė pashoqe rreth njė konflikti politik, i cili nisi gradualisht me kundėrshtime ndaj rezultatit tė zgjedhjeve tė kaluara parlamentare nė zona tė veēanta, pastaj u pėrhap, vazhdoi me bojkote parlamentare, grevė urie, lėvizje mosbindjeje civile nėpėr rrugėt e kombit, falė Zotit, jo tė ndjekura nga masa njerėzish, dhe sot, ecejake me ndėrmjetės tė huaj, pėrpjekje tė Presidentit tė Republikės pėr ta lehtėsuar zgjidhjen dhe tani nga njė debat politik i dėshtuar midis dy krahėve tė politikės shqiptare, pa gjetur asnjė zgjidhje.

Po na cenohen interesat kombėtare nė planin e integrimit evropian.

Patėm nė faza latente pėrplasje fizike tė grupeve tė qytetarėve me forcat e rendit qė janė shumė tė rrezikshme.

Po na bjerret fuqia ekonomike dhe morale nė raport me vendet fqinje.

Kemi ngelur pas nė pėrpilimin dhe futjen nė fuqi tė ligjeve tė reja tė mira, sepse deputetėt harxhojnė kohėn e tyre jo pėr atė punė qė ne si qytetarė i paguajmė, tė bėjnė ligje tė mira nė radhė tė parė, e kanė mė kollaj tė jenė tribunė popullorė nėpėr media dhe sheshe publike, qė ėshtė puna mė e lehtė e njė politikani dhe oratori publik.

Po humbasim besueshmėrinė pėr tė qenė njė vend i sigurt pėr investime nga jashtė, sepse investitori i huaj, gjėja e parė qė bėn, ėshtė tė masė stabilitetin politik tė njė vendi.

Nuk po arrijmė tė kemi njė administratė tė pėrkryer qendrore dhe nė pushtetin lokal, sepse kur kibernetika politike e sistemit ėshtė e bllokuar, burokrati i mesėm dhe i vogėl e braktis punėn, bėn sikur punon dhe kjo bie mbi supet e qytetarit.

Opinioni publik nuk po merret me gjėra themeltare tė progresit, sepse media dhe hapėsira publike e diskutimit ėshtė bllokuar nga njė debat politiko-politikan mbi njė ēėshtje pa zgjidhje juridike: "T'i hapim apo mos t'i hapim kutitė?"

Vallė e dinė analistėt dhe politikanė tė ndryshėm kaq naivė opinionin e ditur publik tė vendit, qoftė edhe atė pjesė ku futen ata qė marrin mundimin akoma t'u hedhin njė sy ligjeve tona, kaq naivė i dinė intelektualėt, sa tė mendojnė se kėta tė fundit nuk e kanė fare tė qartė se pyetja: T'i hapim ose jo kutitė? - ėshtė njė pyetje kurth, njė paradoks logjiko-juridik, prandaj pa zgjidhje.

Logjicieni i njohur anglez, Bertrand Russell, disa dekada mė parė, shkėlqeu edhe sepse tha qė synimi i dijes njerėzore nuk ėshtė thjesht tė gjejė pėrgjigje ndaj pyetjeve qė shtrohen, por tė arrijė tė shtrojė ato pyetje qė duhen, me njė fjalė tė evitojė pyetjet qė nuk kanė pėrgjigje. Tė shtrosh pyetje qė nuk kanė pėrgjigje ėshtė gjėja mė e lodhshme dhe pa rendiment nė rrugėn e arsyetimit shkencor, juridik dhe politik. Mijėra vjet ka kaluar njerėzimi duke shtruar pyetje tė gabuara ose pyetje tė cilat nuk kanė zgjidhje. Pyetjet qė nuk kanė pėrgjigje, ėshtė e mira tė mos shtrohen fare.

Por, kėshtu ėshtė nė shkencė, porse ndoshta nė politikė qenka ndryshe.

Pa fund, kriza e tanishme politike ka kėrkuar energji mendore, ka ngrėnė kohėn e ēmuar tė jetės sė mijėra shqiptarėve qė nėpėr shtėpi, rrugė, biseda miqsh harxhojnė kohėn e tyre, jetėn e tyre, rreth njė pyetjeje pa produktivitet: Tė hapen apo tė mos hapen kutitė?

Tė hapen! Po, atėherė shkelet kuadri ligjor i vendit, pra shkaktohet njė dėm edhe mė i madh sesa dėmi i mundshėm pėr t'u riparuar.

Tė mos hapen! Po atėherė si do tė pranojmė rezultate zgjedhjesh tė kontestuara? Ka pasur parregullsi qė i kanė pranuar edhe operatorėt dhe vėzhguesit ndėrkombėtarė.

Ja pra, njė pyetje pa zgjidhje rreth sė cilės po vėrtitemi kot si komb.

Ata intelektualė qė firmosėn peticionin pėr tė ndalur grevėn e urisė, u anatemuan, u fyen, u pėrdhosėn me fjalė tė pamerituara. Por, intelektuali prandaj ėshtė i tillė, sepse ai duron, e duron fjalėn dhe brenda botės sė vet nuk bėn tjetėr veēse vazhdon tė ndėrtojė. Pėrmbajtjen e peticionit tė tyre e lexova pėrtej rreshtave qė ishin shkruar. Nuk ishte fjala te greva e urisė, sepse ēdo njeri qė vuan, qoftė edhe pėr hir tė diēkaje qė ndofta nuk ka tė bėjė me njė rrugė tė drejtė veprimi, meriton respekt pėr aq sa vuan, pa i dhėnė tė drejtė medoemos pėr atė qė kėrkon. Ajo qė lexova, ishte mė shumė, pikėrisht e lidhur me atė se intelektualėt nuk janė aq naivė sa i kujtojnė, shėrbėtorė tė qeses me para, sikurse u trajtuan, dhe e dinė se po shtrohet njė dilemė pa zgjidhje.

T’i hapim kutitė me kompromis politik apo sipas ligjit?

Pyetje e kotė, sepse pa zgjidhje, pa pėrgjigje.

Po tė bėjmė kompromis jashtė kuadrit ligjor, ai kompromis politik vendos paqen politike, por shkatėrron edhe njė herė tjetėr kuadrin juridik tė vendit.

Po tė kėrkojmė vetėm zgjidhje juridike, do tė jetojmė me konflikt politik, pra ligja bėhet e paefektshme praktikisht.

Ka mė se njė vit qė kombi dhe shoqėria nėpėrmjet njė aparati gjigand propagandistik, nėpėrmjet militantėsh tė sinqertė, por edhe individėsh qė prej mercenarizimit tė tyre dhe hedhjes benzinė mbi njė pyetje tė gabuar e fitojnė paq jetėn nėpėr studio televizive dhe faqe gazetash, ėshtė zhytur nė njė paradoks logjik, gjėja mė absurde nė botė, dhe po pėrpiqen mė kot t'i japin zgjidhje njė problemi, njė pyetjeje qė nė bazė tė logjikės njerėzore, logjikės aristoteliane, kantiane a ēdo racionalizmi tė mundshėm logjiko-juridik, ėshtė pa zgjidhje.

Jemi futur nė kėtė rrugė, ndėrkaq ka ardhur koha qė tė kuptohet se jemi brenda njė konflikti pa zgjidhje logjike, jemi futur nė njė Rrotė Mundimi, tė cilėn sado ta rrotullosh, ajo nuk ndalon kurrė dhe tė tėrheq me vete pafundėsisht, meqė rrotullohet nga vuajtjet e atij qė ajo rrotullon.

Pyetjet pa zgjidhje janė tė kota dhe tė gjithė interesohen qė ato tė evitohen nė kėrkimin shkencor, kurse nė politikė ka njė ndryshim pėr tė cilin ia vlen tė harxhojmė pak kohėn e lexuesit tonė.

Shqipėria ka njė nivel tė ulėt tė konfliktit shoqėror. Kjo ėshtė ana mė e fortė e vendit tonė. Ky ėshtė superioriteti i kėsaj shoqėrie nė krahasim me vendet e tjera tė Ballkanit dhe ndofta edhe mė gjerė. Ai apo ajo qė nuk e sheh dot kėtė, qė nuk e konstaton, fatkeqėsisht nuk ka pasur mundėsi ta krahasojė praktikisht vendin e vet me vende dhe shoqėri tė tjera. Me njė fjalė, nuk e di se ku jeton.

Cilat janė konfliktet e sotme nė botėn moderne?

Le tė numėrojmė disa prej tyre.

Konflikti etnik. Le tė mos e shqyrtojmė me themel, sepse nuk ėshtė vendi dhe as koha. Por, dihet qė vendet ballkanike kanė vuajtur dhe vazhdojnė tė vuajnė nga rivalitete etnike, nga tensione etnike tė ndryshme. Shqipėria nuk e ka kėtė problem tė madh qė e kanė shumė vende tė tjera qė nuk po i pėrmend me emėr. Jo sepse minoritetet etnike kanė tė drejta mė shumė te ne sesa nė disa nga vendet e zhvilluara qė kanė njė model multikulturor shumė mė tė pėrparuar sesa ky yni. Por, ka disa arsye historike qė e bėjnė shoqėrinė shqiptare njė vend ku tensionet kolektive etnike tė mbesin krejt latente. Kur shtypi njoftoi para disa javėsh se disa sipėrmarrės gjoja me origjinė nga komuniteti grek kishin bllokuar njė rrugė nacionale sepse shprehnin revoltė kundėr taksave, tė gjithė qeshėn sepse e kuptonin se ishte njė fantazi e medias dhe njė manipulim politik i trashė.

Konflikti fetar. Shpeshherė edhe ky konflikt bashkėshoqėron atė etnik, sepse midis etnicitetit dhe religjiozitetit ndodh qė tė ketė edhe mbivendosje. Tensione nė planin fetar ka sot jo vetėm nė Lindjen e Mesme dhe tė Afėrme, jo vetėm nė republika ruse, por edhe nė zona urbane perėndimore. Kurse nė Shqipėri, dihet prej tė gjithėve, se tensioni fetar ėshtė pothuajse i paqenė. Edhe njė herė, jo sepse ne jemi kaq tė edukuar me shpirtin e tolerancės, jo se kemi ndonjė edukatė fetare kushedi ēė, por sepse kėshtu na e ka sjellė historia, na e ka bėrė dhuratė historia, shqiptarėt e menēur qė kanė qenė stėrgjyshėrit, gjyshėrit dhe prindėrit tanė, tė tė gjithėve.

Konflikti regjional. As ky nuk gjen shprehje tė artikuluar nė politikėn tonė. Sigurisht ka diferenca tė theksuara mes zonave malore dhe zonave urbane, midis Jugut dhe Veriut, mes fshatit dhe qytetit. Mirėpo, megjithatė nuk ka parti mbi baza krahinore. Deputetė tė krahėve tė ndryshme gjenden nė krahina krejt me fizionomi kulturore dhe ekonomike tė dallueshme prej njėra-tjetrės. Jo se kemi njė ide kombėtare mė tė zhvilluar se tė shumė popujve tė tjerė evropianė, por ja qė kėshtu na e ka sjellė historia. Qindra mijėra banorė u shpėrngulėn nga territore tė ndryshme pėr tė ardhur nė zonat urbane, shumica edhe u vendos nė mėnyrė joformale atje, megjithatė nuk pati konflikte kolektive midis pritėsve dhe tė ardhurve. Dhe kjo ndodh sot nė njė botė kur partitė regjionaliste po dallohen nė hapėsirat politike me njė program dhe tė folur shpeshherė edhe ekstremist dhe bile shkėputės nga trungu i kombit.

Konflikti social. Ėshtė rritur si tregues nė Perėndim edhe si pasojė e krizės qė po kalon bota. Por, nė Shqipėri, nuk po ndodh si nė Greqi, ta zėmė, ku ndeshjet klasore apo me baza ekonomike bllokojnė jetėn sociale tė vendit. Nuk ėshtė shpesh njė shenjė pozitive qė ndėrgjegjja e luftės sociale nė planin ekonomik tė mos jetė e zhvilluar. Jo se shqiptarėt nuk pyesin pėr interesin e tyre ekonomik, por sepse shpesh kėshtu e ka sjellė historia qė ata tė reagojnė mė pak nė kėtė plan. Sindikatat janė tė dobėta. Edhe pėr njė mijė arsye tė tjera. Edhe 1 Majin, pėr shkaqe iluzore, mė shumė ende e quajmė festė popullore sesa ditė qė simbolizon njė mobilizim punėtor kundėr ekzagjerimeve tė kapitalit qė nuk mungojnė, por janė krejt tė dukshme, edhe nė Shqipėri.

Asnjė konflikt gjeopolitik, sepse Shqipėria ka luajtur rolin e njė faktori paqeje. Ndėrkohė qė Maqedonia ka probleme me emrin e saj me Greqinė, Serbia i detyrohet Bashkimit Evropian etj.

Nga tė gjitha kėto aspekte, pa qenė aspak njė parajsė, aspak njė meritė thjesht dhe vetėm e shqiptarėve tė kėtij brezi, aspak njė vend pa halle tė mėdha, Shqipėria ėshtė aktualisht e privilegjuar nė njė plan shumė tė rėndėsishėm. Ajo nuk brehet nga konflikte shoqėrore kolektive sikurse njohin vende fqinje apo vende shumė mė tė zhvilluara sesa ajo nė Evropė. Ėshtė, besoj, avantazhi mė i madh qė ne kemi aktualisht dhe qė do tė ishte dėm po ta linim mėnjanė.

Ke qejf ta qeverisėsh!

Mirėpo, nėse konflikti social i shumėllojshėm nuk ekziston, ai duhet shpikur, ndofta gjykon ndokush.

Politika qė duhet tė ishte artikuluesja e kėtyre konflikteve tė munguara nė planin kolektiv, administruesja e tyre, zbutėsja e tyre, pra duke mos pasur punė, prodhon vetė ajo konflikte.

Vetė politika brenda saj ka njėzet vjet qė ėshtė konfliktuale. Sot, nė vend tė administrojė konflikte sociale kolektive tė munguara, fatmirėsisht tė munguara, politika prodhon brenda saj konflikte procedurale, ngre probleme pa zgjidhje dhe qė prej andej tenton tė projektojė konfliktualitetin e vet tė brendshėm mbi gjithė shoqėrinė. Tė prodhojė konflikte ekonomike, kulturore, krahinore etj.

Konflikti i sotėm procedural po zėvendėson tė gjitha konfliktet e tjera kolektive pothuajse tė munguara ose latente.

Administruesja e konflikteve bėhet burim konflikti.

Situata ėshtė kthyer pėrmbys.

Taksapaguesit e mbajnė financiarisht politikėn si instrument i tyre pėr paqtimin e shoqėrisė, kurse politika bėhet burim i konfliktit shoqėror. Raporti mes qytetarit dhe politikės ėshtė kthyer pėrmbys. Nė vend qė qytetari t'u kėrkojė llogari politikanėve se pėrse bėhen burim konfliktualitetesh, ėshtė politika shpeshherė qė i kėrkon llogari qytetarit se pėrse nuk bėhet edhe ai mashė dhe mbėshtetės i konfliktit politik.

Gjithēka ėshtė kthyer pėrmbys.

Politika po e gjeneron kėtė konflikt tė brendshėm tė saj pėr mė tepėr duke shtruar ēėshtje pa zgjidhje dhe parimisht pa pėrgjigje. Kjo do tė thotė zvarritje e pafund e problemit, qė vazhdon prej njė viti. Jo mė kot. Ai mund tė vazhdojė edhe dy mijė vjet. Por, nė kėtė rast, nuk humbasin politikanėt, sepse ata me politikė merren, humbasin qytetarėt qė e shohin se politikanėt e tyre, ligjvėnėsit nė radhė tė parė, nuk merren me dosjet voluminoze tė ligjeve dhe teksteve ligjore, po debatojnė pėr ēėshtje krejt tė thjeshta dhe qė mund tė zgjidhen ndryshe, mjafton qė ēėshtja tė shtrohet si duhet.

Por, ja qė politikės iu dashka ky konflikt pa zgjidhje, mbėshtetur nė njė pyetje pa pėrgjigje.

T'i hapim ose jo kutitė?

T'i hapim sipas ligjit apo sipas kuadrit

juridik nė fuqi?

Pyetje pa pėrgjigje.

Pėrse njė pjesė e politikės sė paku, nė mos e gjitha, e dėshiron kėtė konflikt permanent pa fund? Ka shumė arsye.

Artikulimi i politikės nėpėrmjet "hap - mos hap kutitė" ėshtė shumė mė i lehtė sesa ushtrimi i aktivitetit ligjvėnės nėpėrmjet uljes sė kurrizit mbi dosje prej qindra e qindra faqesh pėr tė konceptuar ligje tė mira. Ėshtė shumė mė e vėshtirė tė ulesh nė tavolinėn e punės sesa tė bėsh politikė te tarracat e “Rognerit”, “Sheratonit”, duke pranuar e refuzuar pyetje tė kota gazetarėsh.

Po kėshtu, politika si akt krijues hapjeje horizontesh tė reja kėrkon liri dhe mundėsi ekonomike pėr tė vepruar, ndėrkaq kėto horizonte shpesh janė fiksuar nga donatorėt dhe qendrat financiare ndėrkombėtare.

Po kėshtu, pėr efekte fushatash elektorale, nė vend tė premtimeve tė munguara, ėshtė mė lehtė tė mobilizohet elektorati, duke e organizuar atė pas ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me gjėra mė tė prekshme dhe mė lehtėsisht tė kuptueshme sikurse ėshtė ēėshtja e kutive.

Dhe pastaj, ky konflikt politik mė tepėr procedural, i prodhuar nga njė kod elektoral konsensual, krejt i mangėt, ky konflikt gjuhėsor-normativ qė ka prodhuar dyshime, e mė pas krizė politike, ky konflikt qė zėvendėson tė gjitha konfliktet e tjera tė munguara nė Shqipėri, mjafton pėr ta vonuar integrimin evropian tė vendit, duke i treguar me gisht shqiptarėt si qenie qė nuk dinė megjithatė tė qeverisin.

E megjithatė, kritiku i kėtyre analizave do tė thotė: Pse, ēėshtje e vogėl tė duket ruajtja e votės dhe ndershmėria e zgjedhjeve?

Absolutisht jo. Ėshtė njė ēėshtje e madhe dhe shumė qendrore. Aq mė tepėr qė sikurse jam shprehur nė kohėn kur hynte nė fuqi Kodi i sotėm Elektoral, instancat e numėrimit tė votave nuk kishin besueshmėri, sepse ishin tė pėrbėra me militantė. Tė gjithė ata duan tė fitojė partia e tyre, prandaj janė pak tė besueshėm. Kanė konflikt interesi me detyrėn qė kanė marrė pėrsipėr, ndonėse mund tė kenė qenė shumė tė ndershėm nė punėn e tyre.

Jam i bindur se po tė hapeshin kutitė e votimit, do tė ketė deputetė nga tė gjitha krahėt qė do tė gjendeshin nė vėshtirėsi.

Por, ēfarė rėndėsie ka bindja ime personale?

Unė mund tė kem bindjen se dikush ėshtė grabitės, por sa kohė qė gjykata atė e ka nxjerrė tė pafajshėm, jam i detyruar ta konsideroj dhe ta trajtoj si tė tillė. Po kėshtu, mund tė them se dikush ėshtė i pafajshėm, megjithatė nuk jam nė gjendje ta nxjerr atė nga burgu, sa kohė qė njė trup gjykues e ka dėnuar me burgim.

E vėrteta nė njė shtet ligjor, e vėrteta zyrtare ėshtė juridike dhe jo bruto. Bile, shteti ligjor ky ėshtė: Midis njė tė vėrtete qė nuk e ka bindur dot fatkeqėsisht trupin gjykues dhe njė gjysmė tė vėrtete qė ėshtė shpallur si e vėrtetė nga gjykata, ėshtė kjo e fundit qė respektohet dhe qė ka fuqi zyrtare vepruese. Pėrndryshe, do tė na duhej tė vendosnim dyshime pėr ēdo vendim gjyqėsor.

Edhe nėse pėr njė gjykim sillen prova tė tjera, edhe ato pėrsėri vlerėsohen nė rrugė gjyqėsore. Por, si t'ia bėjmė qė deputetėt tanė kur aprovuan sė bashku Kodin e sotėm Zgjedhor vunė nė fuqi normėn, sipas sė cilės, pas vendimit tė gjykatės, Kolegjit Zgjedhor, ēėshtja e zgjedhjeve dhe e rezultatit tė tyre konsiderohej e mbyllur pėrfundimisht dhe afatet e shqyrtimit tė ankimimeve pas njė kohe pėrmbylleshin tėrėsisht.

Vetė deputetėt e mbyllėn atė qė sot mund tė ishte njė rrugė ligjore pėr tė riverifikuar rezultatet e votimit tė 28 qershorit. Se pėrse e bėnė me konsensus nė atė kohė, kėtė gjė mund ta dinė vetė ata. Ndofta me idenė qė ai qė fiton, fiton si fiton, s'ka vend mė pastaj t'i vihet hija e dyshimit nė fitore. Ndofta tė dyja palėt gjykonin se do tė fitonin, pra tė dyja palėt nė atė kohė nuk dėshironin tė shqetėsoheshin nga humbėsit pasi tė kishin fituar.

Fatkeqėsisht, edhe shteti ligjor, demokracia e mbėshtetur mbi tė drejtėn, ka kufizimet e veta.

Janė tė pashmangshme.

Duhej pėrfituar pėr tė bėrė njė ligj tė mirė elektoral atėherė kur ai hyri nė fuqi. Nė atė kohė duhej tė bėhej njė ligj evropian, sepse ky yni nuk i ngjan fare ligjeve elektorale perėndimore. Duhej luftuar pėr ta mbrojtur votėn gjatė ditės sė zgjedhjeve, sepse mė vonė do tė ishte shumė vonė. Do tė duhej tė luftohej nė gjykatė sipas normave ligjore qė ishin pėrcaktuar edhe nga deputetėt e shumicės dhe ata tė pakicės parlamentare, sepse mė vonė do tė ishte shumė vonė.

Sepse tani, nė fakt, rrugėt ligjore janė tė mbyllura.

Kush do t'i rinumėrojė votat kur ligja kėtė detyrė ua ngarkon vetėm dhe ekskluzivisht komisioneve zgjedhore?

Kush do tė marrė nė shqyrtim gjyqėsor ankimimet kur afatet kanė pėrfunduar dhe pėr mė tepėr vetė gjykata e ndėrtuar pėr kėtė qėllim nuk funksionon dot mė?

Ja dilema pa zgjidhje pėr njė mendje normale njeriu.

Juridikisht, kutitė nuk hapen dot pėr tė rinumėruar fletėt e votimit.

Politikisht, pra, me konsensus politik, kjo mund tė bėhet, por gjithmonė duke mos qenė nė pėrputhje me kuadrin ligjor nė fuqi.

Jemi nė njė dilemė pa fund.

Nė njė udhė pa krye.

Po shtrojmė pyetje qė logjikisht nuk kanė zgjidhje.

Pėrgjigjja mė e mirė tanimė do tė kishte qenė qė tė bėhet njė ligj i ardhshėm elektoral, i stilit tamam perėndimor, pėr tė na siguruar zgjedhje vėrtet tė ndershme. Nėse nuk dinė ta bėjnė, le tė merren ekspertė. Por, jo tė vijmė vėrdallė me pyetje, tė cilat nuk duhen shtruar, sepse sado serioze qė tė jenė, sado qė duam tė mbyllet shpejt kjo punė qė po sfilit kombin, ato nuk kanė zgjidhje brenda njė shteti ligjor. Duhej menduar mė parė pėr to.


Postuar nga Vizioner datė 12 Korrik 2010 - 20:05:

Shqipėria vend anėtar i NATO-s dhe partner shtrati i Iranit

4 korrik 2010 / Ioannis Michaletos
Raporti i mėposhtėm nga gazetari Gjergj Thanasi trajton ēėshtjen e transaksioneve tė armėve tė njė natyre tė veēantė ndėrmjet Shqipėrisė dhe Iranit pak vjet mė parė.

Sipas reportazhit dhe zbulimeve tė gazetarit, qė pėrfshijnė dokumente zyrtare tė mirė-verifikuara, Shqipėria kėrkonte bashkėpunim ushtarak me Iranin dhe faktikisht ka importuar armatime tė cilat nga ana tjetėr nuk u bėnė pjesė nė inventarin ushtarak tė vendit.

Gazetari me shumė mund ofron ekskluzivisht nėpėrmjet International Analyst Network (http://www.analyst-network.com/article.php?art_id=3482) disa nga zbulimet paraprake qė shpalosin njė lidhje mė tė gjerė ndėrmjet dy shteteve, lidhje qė duhet parė edhe nė kontekstin e njė shkrimi tė kohėve tė fundit tė z. Michaletos: "Shqipėria, Hezbollahu dhe labirintet e trafiqeve ilegale tė armėve".

Siē e pėrmendėm mė sipėr, i gjithė shkrimi mbėshtetet nga dokumente origjinale dhe nga burime tė dorės sė parė dhe raporti i mėposhtėm ekskluziv ėshtė njė pjesė e vogėl e njė historie mė tė madhe qė zbulon realisht njė tjetėr kėndvėshtrim tė realitetit tė ditėve tė sotme si nė Evropė edhe nė Lindjen e Mesme dhe mund tė ketė degėzime mjaft tė gjera nėse do tė pėrfshihen nė tė gjithė parametrat.Shqipėria vend anėtar i NATO-s dhe partner shtrati i Iranit

Nga Gjergj Thanasi


Menjėherė pasi Kryeministri Berisha dhe Ministri i tij i mbrojtjes Fatmir Mediu erdhėn nė pushtet, ata inkurajuan kontaktet dhe marrėdhėniet ushtarake me disa shtete te izoluara si edhe entitete jo-shtetėrore, tė etiketuara ndėrkombėtarisht si organizata terroriste. Njė nga rastet mė famėkeqe tė kėtillė partnerė shtrati ėshtė Irani dhe kontaktet e tij me MEICO-n, njė kompani shtetėrore, pronė e Ministrisė shqiptare tė mbrojtjes, e cila deri nga fundi i vitit 2009 kishte monopolin e import-eksportit dhe transitit tė armėve, municioneve, pajisjeve ushtarake dhe materialeve me pėrdorim tė dyfishtė.

Firma MEICO nė pronėsi tė Ministrisė shqiptare tė mbrojtjes dhe firma MODLEX, pronė e Ministrisė iraniane tė mbrojtjes, kanė njė marrėdhėnie relativisht tė gjatė dhe fitimprurėse.

Sipas dokumenteve zyrtare qė kemi konsultuar, Shqipėria ka eksportuar nė Iran lėndė plasėse dhe predha mortajash dhe ka importuar eksploziv plastik C4, fitil zjarr-pėrcjellės dhe gjithashtu ka diskutuar importimin e pushkėve automatike, tipave tė ndryshėm tė mitralozave, granatahedhėsve, raketave SAM MANPAD, UAV(avionėve pa pilotė) tė llojeve tė ndryshme, pajisjeve tė komunikimit etj. Bashkėpunimi ushtarak ndėrmjet Shqipėrisė, njė vendi anėtar i NATO-s, dhe Iranit, njė vendi tė izoluar (pariah), shkon nga eksportimi nė Iran i njėqind tonėve lėndė plasėse tė fuqishme tė tipit RDX deri nė pėrpjekjet pėr tė importuar avionė pa pilot tė tipave "Ababil" dhe "Mohajer" apo tė raketave iraniane "Misagh MANPAD".

Nė pamje tė parė, dikush mund ta konsiderojė tė gjithė ndodhinė si njė veprim tė gabuar tė kryer nga atdhetarė tė zjarrtė, tė cilėt janė gati tė bashkėpunojnė edhe me djallin duke u pėrpjekur me dėshpėrim pėr tė pėrmirėsuar mbrojtjen e Atdheut tė tyre.

Fatkeqėsisht nuk ėshtė kėshtu. Nė 25 tetor 2005, vetėm 50 ditė pasi z. Berisha u betua nė parlament si Kryeministėr i Shqipėrisė, z. Ylli Pinari, drejtori i MEICO-s, kontaktoi z. Rrahmani, menaxherin e marketingut tė produkteve te firmės MODLEX, duke i kėrkuar tė blejė njė arsenal armatimesh tė tilla si: 500 copė mitraloza tip PKM, 50 copė mitralozė tip PKT, 3.5 milionė fishekė tė kalibrit 7.62 x 54mm pėr mitraloza tip PKM, 400 copė granatahedhėsish 25/30mm dhe pajisjet e tyre, 1000 copė automatikė tip AKM (njė lloj Kallashnikovi) tė pajisur me granatahedhės 25/30mm tė inkorporuara nė automatikė, si edhe 100.000 copė automatikė tip AKM.

Qė nga pranvera e vitit 1991, ushtria shqiptare ka eksportuar, dhuruar dhe shkatėrruar shumicėn e artikujve nė "listėn e pazarit" tė MEICO-s. Miliona e miliona fishekė kalibėr 7.62 x 54mm tė prodhimit sovjetik, kinez dhe shqiptar janė shkatėrruar, eksportuar apo u janė dhuruar qeverive mike tė Irakut apo Afganistanit.

Pse ato po pėrpiqen tė importojnė 9.5 milionė fishekė nė vitin 2005, kur kane eksportuar, dhuruar apo shkatėrruar mbi 60 milionė fishekė, municion i tepėrt nga viti 2006 deri nė 2008? I njėjti arsyetim vlen edhe pėr mitralozat e tipit PKM dhe PKT, tė tilla armė tė prodhimit sovjetik ose kopje kineze tė tyre janė pjesė e trashėgimisė komuniste tė Shqipėrisė, tė cilat janė eksportuar dhe shkatėrruar gjerėsisht.

Pse MEICO duhet tė importojė kopje iraniane tė tė njėjtave tipa mitralozash qė ka shkatėrruar apo eksportuar?

Rasti i 100.000 copėve automatikė AKM ėshtė edhe mė problematik. Pėr mė se 15 vjet Shqipėria ka eksportuar, dhuruar apo shkatėrruar mijėra copė automatikė tė prodhimit sovjetik AK47 (automatiku Kallashnikov), kopje kineze tė tij model 56 apo automatikė kopje shqiptare ASH -72 shumė tė ngjashme me automatikėt kopje iraniane AKM.

Thjesht, shifra 100.000 copė gjithashtu ngre dyshime. Nė rast lufte NATO-ja nuk pret mė shumė se 70.000 trupa shqiptarė. Kėshtu qė Shqipėria eksporton, dhuron dhe shkatėrron automatikė tė ngjashėm me automatikėt AKM, ka njė stok tė madh prej tyre pėr tė mbuluar nevojat e forcave tė saj tė armatosura dhe nė tė njėjtėn kohė pėrpiqet tė importojė 100.000 copė tė tillė automatikė pėr njė ushtri prej 70.000 burrash e grash nė rast mobilizimi.

I vetmi shpjegim logjik ėshtė: importo tė rieksportosh. Pikėrisht ky ėshtė problemi. Ky raport i shkurtėr do tė trajtojė vetėm kėtė rast tė bashkėpunimit ushtarak Iran- Shqipėri.

Artikujt e tjerė si raketa, aeroplanė pa pilot dhe eksploziv C4 shkaktojnė mė shumė shqetėsim. Tė tilla importe nga Irani kurrė nuk janė magazinuar nė depot e forcave tė armatosura shqiptare. Ne jemi plotėsisht tė bindur se ato janė importuar, por ne nuk e dimė se ēfarė ngjau me to pasi u importuan nė Shqipėri.

Vend-magazinimi i tyre i sotėm nuk dihet. A iu shitėn ato blerėsve tė ligjshėm apo e gjetėn rrugėn pėr tė pėrfunduar nė duart e terroristėve?

Ne e dimė qė disa nga kėto importe ndodhėn me tė vėrtetė pėr shkak tė faturave tė transportit nga Irani nė Shqipėri.

Nė 15 dhjetor 2006 MEICO pagoi 27.400 USD dhe 47.000 USD si kosto transporti pėr mallra tė importuara nga firma iraniane MODLEX. Kėto pagesa u kryen pasi u nėnshkrua njė marrėveshje nga drejtori z. Pinari gjatė vizitės sė tij nė Iran nė fund tė nėntorit tė vitit 2006. Kjo ishte njė vizitė zyrtare sipas urdhrit nr. 1367, datė 26 tetor 2006, tė nėnshkruar nga Ministri i mbrojtjes z. Mediu. Vendimi i bordit drejtues tė MEICO-s nr. 173, datė 23 nėntor 2006, thotė qė tė gjitha shpenzimet pėr kėtė vizitė (bileta avioni, pagesa hoteli, shpenzime tė pėrditshme etj.) do tė paguhen nga MEICO.

Njė anėtar i sotėm i NATO-s qė zhvillon dhe mban lidhje tė qenėsishme ushtarake me njė teokraci problematike, ngre dyshime rreth angazhimeve tė qeverisė ndaj vlerave tė NATO-s. Zhdukja e armatimeve dhe pajisjeve iraniane pasi ato u importuan nė Shqipėri, ngre alarmin pėr destinacionin e tyre tė vėrtetė.

Tranzitimi nėpėr territorin shqiptar tė armėve dhe municioneve nga Bosnja drejt Lindjes sė Mesme dhe pėrfshirja nė tė tilla marrėveshje e figurave tė tilla boshnjake si Hasan Cengic dhe Naser Oric e kthen alarmin nė emergjencė.

-Gazeta "Shekulli"-


Postuar nga kurt datė 13 Korrik 2010 - 00:35:

ky gazetari e don nje te rrahur, qe ta bejn edhe sdakat krejt se e meriton!
prandaj them se shumica 99% e gazetarve nuk duehn rrespektuar.
ky gazetari ne rradhe te pare nuk ia don te miren shqiperise gjithashtu edhe rama me ato greva qesharake urie.
as nuk e lexova krejt artikullin vetem copen e pare, por kta gazetaret shqiptar me duken si ato spiunat servilat zemer-pleher qe vetem dojn te bejn dem vendit.
meritojn te rrahen edhe fort biles...

gjeja e fundit qe kemi nevoje tani si komb eshte te dukemi si "partner shtrati me iranin"
nga titulli qe i paska ven artikullit, me siguri ky gazetari eshte ndonje fagot grek


Postuar nga shelgu datė 13 Korrik 2010 - 19:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha kurti
ky gazetari e don nje te rrahur, qe ta bejn edhe sdakat krejt se e meriton!
prandaj them se shumica 99% e gazetarve nuk duehn rrespektuar.
ky gazetari ne rradhe te pare nuk ia don te miren shqiperise gjithashtu edhe rama me ato greva qesharake urie.
as nuk e lexova krejt artikullin vetem copen e pare, por kta gazetaret shqiptar me duken si ato spiunat servilat zemer-pleher qe vetem dojn te bejn dem vendit.
meritojn te rrahen edhe fort biles...

gjeja e fundit qe kemi nevoje tani si komb eshte te dukemi si "partner shtrati me iranin"
nga titulli qe i paska ven artikullit, me siguri ky gazetari eshte ndonje fagot grekO kurt, o kurt. Mos u egerso deri atje sa te perdoresh dhune se je rrit ne USA ku denohesh ehde per kercenime me fjale, si puna e dikujt qe po ndahej me gruan dhe si e mori ne tel, i tha: une ty do te te vras.
He, e futen brenda mikun.
Nejse, menyra e te folurit te nxjerr zbukuar kurt.
Politika e jashtme e Shqiperise dhe e cdo vebdi tjeter duhet te jete:

Respekt reciprok me shtetet e tjera, bashkepunim dhe afrim me te gjithe fqinjet dhe integrim ne Europe.

Kaq kerkohet dhe asgje me shume.


Postuar nga AngelDevil datė 13 Korrik 2010 - 20:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha Vizioner
Shqipėria vend anėtar i NATO-s dhe partner shtrati i Iranit

4 korrik 2010 / Ioannis Michaletos
[i]Raporti i mėposhtėm nga gazetari Gjergj Thanasi trajton ēėshtjen e transaksioneve tė armėve tė njė natyre tė veēantė ndėrmjet Shqipėrisė dhe Iranit pak vjet mė parė.

-Gazeta "Shekulli"-Nejse keto jane shkrime gazetash qe normal duhet te shesin tirazhin e publikuar me cdo kusht .... sa per trafikun e armeve sme duket cudi fare per sa kohe ceshtja Gerdeci nuk eshte zbardhur akoma si dhe eshte diskutuar deri ne kongresin amerikan ....


Postuar nga kurt datė 13 Korrik 2010 - 22:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


O kurt, o kurt. Mos u egerso deri atje sa te perdoresh dhune se je rrit ne USA ku denohesh ehde per kercenime me fjale, si puna e dikujt qe po ndahej me gruan dhe si e mori ne tel, i tha: une ty do te te vras.
He, e futen brenda mikun.
Nejse, menyra e te folurit te nxjerr zbukuar kurt.
Politika e jashtme e Shqiperise dhe e cdo vebdi tjeter duhet te jete:

Respekt reciprok me shtetet e tjera, bashkepunim dhe afrim me te gjithe fqinjet dhe integrim ne Europe.

Kaq kerkohet dhe asgje me shume.

hehe, ke te drejt cedrus. ktu e tregon veten diplomat gjakjftoht dhe i mpreht.
por besoj se e kupton se per cfar e kisha fjalen...
nuk jam i eger, as dhune nuk kam perdorur tek nje femer kurre ne jeten time. (just so people know)
per ate rastin e cudtishem qe tregon, une e besoj
kam disa shoke qe nuk e kane marre citizenship akoma per demastic violence, vetem se i kane dhene ndonje shpute gruas apo dashnores, vite vite me pare...ku komshia i ka paditur, jo gruaja


Postuar nga shelgu datė 14 Korrik 2010 - 20:08:

Citim:
Po citoj ato qė tha kurti
hehe, ke te drejt cedrus. ktu e tregon veten diplomat gjakjftoht dhe i mpreht.
por besoj se e kupton se per cfar e kisha fjalen...
nuk jam i eger, as dhune nuk kam perdorur tek nje femer kurre ne jeten time. (just so people know)
per ate rastin e cudtishem qe tregon, une e besoj
kam disa shoke qe nuk e kane marre citizenship akoma per demastic violence, vetem se i kane dhene ndonje shpute gruas apo dashnores, vite vite me pare...ku komshia i ka paditur, jo gruajaPo more e di. As q e eve ne dyshim qe je i bute, delikat, polite demek.
Ka edhe nga ata qe gabojne, po si te thuash nganjehere i bije me shpulle edhe ballit tend kur ben ndonje gomarllek. Nuk quhet violence nje shpulle bytheve.

madje ka disa qe iu vjen edhe si mire qe thua ti kurt.
ja kshu.


Postuar nga kurt datė 14 Korrik 2010 - 21:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus

Ka edhe nga ata qe gabojne, po si te thuash nganjehere i bije me shpulle edhe ballit tend kur ben ndonje gomarllek. Nuk quhet violence nje shpulle bytheve.

madje ka disa qe iu vjen edhe si mire qe thua ti kurt.
ja kshu.

thank you shrink cedrus
tani e tutje do korri sukses me gocat, do jua bej prapanicen kuq me shpulla

delikat?! qe thua ti cedrus, a little afternoon breeze will break me into a million pieces


Postuar nga shelgu datė 15 Korrik 2010 - 14:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha kurti
thank you shrink cedrus
tani e tutje do korri sukses me gocat, do jua bej prapanicen kuq me shpulla

delikat?! qe thua ti cedrus, a little afternoon breeze will break me into a million pieces
Delikat me femrat o kurt, jo me veten tende.

Le qe ke te drejte: thone per ndonje femije qe e kap te ftoohmen shpejt se eshte delikat.

Jo ore ti je burr malcie, si mundesh me ken delikat.


Po kjo e skuqjes se buthes si ishte?


Postuar nga arturm datė 28 Korrik 2010 - 17:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha Ami-
Pershendetje Miq

Me falni se prej kohesh kam bere greve per te shkruar ne forum dhe kjo jo per ndonje arsye te vecante por sepse nuk kam patur kohe. Por gjithsesi ne kontekstin per te cilin po flasim mund ta justifikoja kete mungese shkrimesh me arsye te cfaredoshme dhe me pakenaqesi te ndryshme. Kjo per te thene se greva nuk mund te behet sipas rregullave te grevisteve dhe aq me teper se nuk me duket qe eshte matur interesimi i njerezve per ceshtjen e greves.

Nuk e kuptoj se cili eshte misioni i greves kur mungesa e ushqimit zevendesohet me menyra te tjera per te marre proteina, kripera e vitamina. eshte njesoj sikur muslimanet qe nuk hane mishin e derrit te quajne greve urie moskonsumimin e tij, ose vegjetarianet me ceshtjet e veta e keshtu me rradhe. Pra Greva e Urise ka kuptim qe si shenje proteste nje person te vetesakrifikohet dhe jo te marre sasine e njejte te vitaminave, proteinave etj.

Gjithsesi greva e urise u mbyll me nje darke ne Bruksel dhe ne si gjithmone nuk pranojme humbjet

 

 

Po sikur nuk ka ndonje rregullore se si behen grevat o Ami!

C'do kush i ben grevat si e mendon me te arsyeshme, ka kush i bie me arkivola deres se Kryeministrise ose kush pi serume para saj,

Mendje mendje kjo dynja!

P.s. Ore s'na the gje se si po te shkojne punet per pronat andej nga Strasburgu sidomos tani pas letres se (avokatit te) Qeverise,


Postuar nga Vizioner datė 10 Gusht 2010 - 18:12:

Notojmė nė korrupsionNė kėtė vapė gushti shqiptarėt kanė shpresuar tė pushojnė tė qetė, larg zhurmės sė
pėrditshme tė politikės ose sė paku larg fytyrave tė politikanėve qė u dalin pėrditė nė ekran apo gazeta. Mirėpo kjo nuk qenka e thėnė pėr kreun e qeverisė, tė cilit, me sa duket, dalja katėr ose pesė herė nė ditė nė TV, me gjasė i duket mėnyra mė e mirė pėr tė mbyllur ditėn e tij tė punės. Ndoshta Kryeministri e pėrjeton si ankth mungesėn e daljes sė pėrditshme nė publik, ndryshe nuk shpjegohet kjo nevojė pėr propagandė bajate edhe gjatė ditėve tė tij tė pushimit.

Zėdhėnėsja e tij na dha lajmin se "Kryeministri ka thyer rekordin nė not duke notuar pėr rreth 127 minuta nė det ose 4 minuta mė shumė se sa vjet" (!!), kurse vetė "notari" qeveritar nėn ritmin e sazeve popullore dhe me gėrshėrėt nė dorė, njėlloj si dikur Enveri, duke prerė shiritin e njė rruge fshati nė Himarė, u deklaroi shqiptarėve se "pėrsa kohė do ta votonin, motoja e tij do ishte zero tolerancė ndaj korrupsionit".

Fjalėt e tij ka kohė qė i merr jo era, po flladi, ndėrkohė qė rekordet reale nė Shqipėri po i vendos korrupsioni qė e ka kthyer kėtė vend nė njė parajsė hajdutėsh me imunitet politik. Ajo qė publiku mėson pėrditė ėshtė qė Kryeministri peshqit e mėdhenj tė korrupsionit, nėse do qė ti luftojė vėrtet, i ka afėr vetes dhe nė tė gjitha nivelet e pushtetit. Fjalėt janė larg veprave dhe me sa duket janė e vetmja gjė qė i ka mbetur tashmė njė kryeministri, motoja antikorrupsion e tė cilit ėshtė thjesht fasadė dhe e dėshtuar.

Por bashkė me vapėn e gushtit, Berishės i duhet tė mendojė edhe pėr tė "ftohtin e madh" qė e pret nė vjeshtė me krizėn e thellė ekonomike tė vendit dhe me paralajmėrimin se proceset integruese tė vendit janė bllokuar. Nė rast se Evropa nuk bindet as kėsaj here pėr tė hequr vizat pėr shqiptarėt, ai nuk mundet mė as tė akuzojė opozitėn e vendit, pasi kushtet e fundit qė janė vėnė pėr tė plotėsuar lidhen kėsaj here ekskluzivisht vetėm me punėn e qeverisė dhe hallkave tė tjera tė shtetit, tė cilave BE-ja u kėrkon rezultate konkrete nė luftėn ndaj korrupsionit dhe ngrirjes sė pasurive tė vėna nė rrugė kriminale.

Ėshtė kjo arsyeja e kėrcėnimeve tė tij publike me "Ligj e Maliq", ndėrsa nėn rrogoz i porosit oborrtarėt e tij tė rrinė urtė derisa BE-ja tė marrė vendim pėr vizat e mė pas tė hidhen nė sulm pėr t'u pėrgatitur pėr fushatėn e zgjedhjeve qė vijnė.
Ndėrkombėtarėve disa gjėra u duhen thėnė troē dhe qartė: E para, "korrupsionistėt" qė BE-ja kėrkon tė luftojmė, kanė kohė qė lėvizin pa viza nėpėr Evropė e botė, ndaj "kėrcėnimi" me vizat vlen vetėm pėr shqiptarėt e ndershėm. E dyta, betimet e radhės tė Kryeministrit pėr "tolerancė zero" ndaj korrupsionit dhe krimit nė vend, nuk di nėse kėta ndėrkombėtarė i marrin seriozisht, nė kushtet kur kėto betime nuk i besojnė mė as shqiptarėt. Edhe shqiptarėt qė kanė votuar Kryeministrin e kanė tashmė tė qartė se shteti ligjor nė Shqipėri ėshtė pėrulur pėrpara njerėzve qė notojnė nė ujin e parave tė korrupsionit dhe ky i fundit sponsorizohet nė njė masė tė dukshme nga mungesa e demokracisė nė vend.

Ndaj kėsaj here perėndimi nuk duhet tė na kėrkojė sigurinė e kufijve dhe as teknologjinė moderne pėr ruajtjen e tyre, sepse dihet qė ne jemi vend anėtar i NATO-s dhe siguria vetėkuptohet, por duhet ti kėrkojė nė mėnyrė konsekuente Kryeministrit tė vendit
transparencėn e zgjedhjeve dhe bėrjen e zgjedhjeve tė lira e tė ndershme pasi kjo do ti hapte rrugė rrotacionit normal tė pushtetit dhe do t'u priste rrugėn njėherė e pėrgjithmonė lobeve tė errėta tė krimit dhe biznesit drejt politikės.

Ekuacioni ynė ėshtė i thjeshtė: Nėse Kryeministri bindet tė respektojė me vepra standardet demokratike tė zgjedhjeve tė lira dhe tė ndershme, atėherė ai apo kushdo tjetėr qė do tė vijė nė pushtet do ta ketė mė tė lehtė pėr tė marrė notėn 10 nė luftėn ndaj krimit dhe korrupsionit. Por me ē'duken punėt Kryeministrit tonė i rroftė rekordi nė not se e vetmja "luftė" kundėr korrupsionit qė di tė bėjė ėshtė tė na ngopė nga televizori me
pėrralla dimri.

Shpresojmė qė vizat tė hiqen pėr tė pėrfituar tė vetmit shqiptarė qė deri tani pengohen: qytetarėt e ndershėm dhe tė varfėr tė kėtij vendi. Por bėjmė mirė ta dimė se heqja e vizave nuk ėshtė bonus pėr punėn e mirė tė pushtetit dhe qeverisjes. Po tė ishte kėshtu, nuk do ishim tė fundit. Qytetarėt e nėpėrkėmbur tė kėtij vendi, e meritojnė njė shpėrblim tė vuajtjeve dhe sakrificave shekullore tė tyre pėr t'ju bashkangjitur perėndimit, tė dashurisė sė tyre pa kushte ndaj jetesės dhe lirisė perėndimore. Dhe ėshtė e qartė se nė kushtet kur jemi tė fundit nė listė, askush nuk ka tė drejtė tė bėjė politikė me njė procedurė si vizat. Askush, e aq mė pak kėta qeveritarė tė pėrēmuar qė kemi sot.


-Shekulli-


Postuar nga Vizioner datė 29 Gusht 2010 - 19:04:

NĖNĖ TEREZA DHE DJ TIESTO


Mbushja e Tiranės me postera, banderola e me flamuj bardh e blu, mė bėri tė mendoj: "qenka festė e PD-sė". Mirė bluja, po kjo e bardha ē'do? E bardha, shenja e dorėzimit, nuk bėn pjesė nė arsenalin e flamujve tė PD! Pastaj, u desh njė beze e madhe me fytyrėn e Nėnė Terezės dhe me emrin e kryeministrit poshtė qė tė kuptoja qė ėshtė ditėlindja e Nėnė Terezės. Mundėsuar nga... nėn kujdesin e veēantė tė... Nė kėtė vend, as ditėlindja e Nėnė Terezės nuk vjen dot po nuk deshi Kryeministri! Mirėpo, duke parė tėrė kėto shpenzime, madje, kėtė histeri tė pėrvitshme, u riktheva te pyetja bazė: pse?! Pse, festohet ditėlindja e shenjtores si tė ishte promovimi i njė DJ qė vjen pėr koncert nė verė? Nėnė Tereza vetė, jo qė nuk e festonte, po as e pėrmendte ditėlindjen e vet.
Atėherė pse ajo, shembulli i pėrvujtnisė, pėrulėsisė dhe modestisė, pėrkujtohet si tė ishte njė rockstar me bujė, me flamuj e me postera? Dhe pėr se? Pėr ditėlindje??!! Pse nuk organizojnė edhe Rally, ose maratonė rinore, ose qofte e birrė nga liqeni me rastin e ditėlindjes sė Nėnė Terezės? Ose ndeshje vaterpoloje apo minikampionat beach volley...? Ose kampionat noti, qė tė mund ta fitojė Kryeministri?
Unė besoj, se Nėnė Tereza vetė nuk do e kish kėrkuar e as pranuar kurrė njė Vit tė Sajin. Ajo do kish kėrkuar fonde. Jo pėr flamujt absurdė bardhe-blu, po pėr spitale e pėr bukė. Jo pėr vete, po pėr tė sėmurėt, jetimėt e tė varfrit. Jo postera, por ponstan pėr gjithė ne qė vuajmė nga dhimbja e kokės nė kėtė vend.Para dy-tre vjetėsh, lumturimi i Nėnė Terezės u festua me njė megaposter qė mbulonte krejt fasadėn e Universitetit tė Tiranės. Hera e fundit qė kisha parė njė poster aq tė madh mbi UT ka qenė fotoja e Enver Hoxhės. Stendat e reklamave tė ndriēuara ishin mbushur me postera tė shenjtores. Siē ishin kėtė verė posterat e DJ Sandy Riverės.

Sot, shtyllat e Kryeqytetit janė mbushur me banderola me citate. Dikur, kėshtu varnin citatet e Enverit e tė Maos. "E djeshmja iku. E nesėrmja s'ka mbėrritur. Tė sotmen e kemi kėtu. Fillojmė tė jetojmė". Duhet tė jenė lodhur shumė tė gėrmojnė nė Internet pėr tė nxjerrė ca fraza si kjo, qė nuk thonė asgjė! Me gjithė respektin, po Nėnė Tereza ka qenė thjesht njė humaniste, jo njė filozofe.

Problemet me kultin e Nėnė Terezės vijnė nga aq-di - aq-bėn i atyre qė janė sipėr, por dhe nga mentaliteti i neve qė jemi poshtė lidhur me figurat.
Nga Bajraktarėt, tek Zogu e Enveri, ne nuk kemi pasur mundėsi tė prekim e tė prekemi nga njerėz qė kanė modestinė si virtyt kryesor. Ne na bėjnė pėrshtypje vetėm ato figura qė propagandohen me bujė e me pohė. Ne dimė vetėm njė mėnyrė pėr tė nderuar figurat tona. O t'u ngremė kėngė tė tipit "Enver Hoxha o Tungjatjeta" o tu ngremė buste, o banderola. Ne, kemi harruar formėn mė tė thjeshtė tė respektit, heshtjen.
Ne kujtojmė qė ngremė lart Nėnė Terezėn, kur e trajtojmė si Enverin. Duhet tė pushojmė sė trajtuari Nėnė Terezėn edhe si Lady Dianėn. Kėto figura nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt. Njė princeshė e trishtuar, sepse kishte njė burrė impotent, nuk mund tė jetė njėsoj nė perceptimin tonė si njė grua e virgjėr qė pėrqafonte njerėz tė sėmurė me malarje.

Pa folur pėr faktin qė po krijohet ideja sikur nėnė Tereza ėshtė investim personal i Kryeministrit, heroinė e personalizuar. Se pėr ndryshe, ē'do emri i tij nė posterat e kėngėtares... pardon, shenjtores?
Posterat e nėnė Terezės, nuk i lenė gjė mangut posterave tė DJ-ve qė erdhėn gjatė verės nė Tiranė.

Pas gjithė kėsaj histerie, na duhet ta pėrsėrisim pyetjen, po tė ishte Nėnė Tereza gjallė, si do ndjehej para gjithė kėsaj? Ē'do thoshte kur tė kalonte poshtė posterave tė vet? A mos vallė do kėrkonte qė paratė tė shkonin te spitali qė ajo donte tė ndėrtonte, e qė nuk po bėhet nė Tiranė? A mos do kėrkonte qė paratė tė shkonin tek ata njerėz qė varin veten pėrditė se nuk ushqejnė fėmijėt me bukė?


-marre me shkurtime, nga Shekulli-


Postuar nga RAIMONDI datė 05 Nëntor 2010 - 04:38:

-----Sala ka nje thes me te meta por vetem komunist nuk eshte ----

---Biles Sala eshte cilesuar si lideri me extrem i djathte ne Evrope per programin e tij politik --sepse vetem Shqiperia ka kryer nje privatizmim total te te gjithe ekonomise si asnje  vend tjeter i Evropes


Postuar nga Fajtori datė 10 Nëntor 2010 - 01:33:

Tani varet nga e shef Mondrai. Sjelljet dhe mbajtjen e situates nen kontroll e ka prej komunisti. Legalizimet e pronave "te xanuna" i ka po ashtu prej komunisti. Ndersa tentativat per privatizim nuk i ka Sala me te forta se Nano apo PS. Privatizimi eshte krejt i nevojshem kur ke te besh me popull langaraqesh. Per shembull une do shkrija komplet shendetesine publike per te evituar mjerimin e metejshem te njerezve qe perplasen spitaleve. Shqiperia sa me shume te jete private aq me shume ben hajer. Nuk eshte popull qe ka moral shqiptari qe ti japesh ne dore firmen shteterore dhe ta manaxhoje me ndershmeri.


Postuar nga RAIMONDI datė 11 Nëntor 2010 - 03:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Tani varet nga e shef Mondrai. Sjelljet dhe mbajtjen e situates nen kontroll e ka prej komunisti. Legalizimet e pronave "te xanuna" i ka po ashtu prej komunisti. Ndersa tentativat per privatizim nuk i ka Sala me te forta se Nano apo PS. Privatizimi eshte krejt i nevojshem kur ke te besh me popull langaraqesh. Per shembull une do shkrija komplet shendetesine publike per te evituar mjerimin e metejshem te njerezve qe perplasen spitaleve. Shqiperia sa me shume te jete private aq me shume ben hajer. Nuk eshte popull qe ka moral shqiptari qe ti japesh ne dore firmen shteterore dhe ta manaxhoje me ndershmeri.


------------ Ca nenkupton ti me sjellje komunisti ?-

-- Komunistet ishin njerez tamam te sjellshem , jo harbute sic jane keta djathtistet sot-----------Ketyre djathtisteve tju vesh ne zyre  keta te lene tek dera 10 ore, jane komplet te pasjellshem , tamam bageti , nuk dine te sillen me popullin aspak ---------Ndersa komunistet ishin te pritshem ,te edukuar , te veje ne zyrat e tyre ata i ndihmonin te gjithe -

-Nepunesit komuniste nuk te linin te prisje kurre ne zyre as per gjene me te vogel, sepse po te ankoheshe atehre nepunesi perfundonte brenda--

--Ndersa keta nepunesat ballista jan Bastarde fare.----------Keta jane ca palaco qe gjithe diten e kane mendjen vetem per te vjedhur hallexhiun--------------Keta jane tipiku i nepunesit otoman ----- Saliu ne te gjitha zyrat ku ka pushtetin ka vetem nepunesa ballista , dhe keta jane nepunesit me te korruptura ne Evrope -

-Na diskretituan me nivelin me korrupsoinin e tyre galopant,me injorancen e tyre skandaloze dhe me sjelljet e tyre prej provinciali te piste , harbut e arogant --

--------------Por SALA vete si person nuk ka asnje nga keto sjellje te pista qe kane nepunseit e tij Ballista

---Legalizimet e pronave qe ka bere SALA nuk jane komuniste --ato jane HUMANE,, te lidhura direkt me natyren HUMANE TE KAPITALIZMNIT EUROPIAN,----------sepse ai i ka bere ato per njereizt e thjeshte , dhe do i kompensoje pronaret , dhe i ka kompensuar shumicne e tyre -----------

---------Privatizimi i ndermarjeve dhe sidomos i ndermarjeve te medha  nuk eshte ASPAK I NEVOJSHEM ,-----------eshte totalisht gabim----Dhe pikerisht ky privatizim total qe beri SALA ,solli 1 milion emigrante, shkateroi Ekonomine, bujqesine, industrine, mekanikne bujqesore, Agruemt, pyjet , sistemin shendetsor ne fshatra ,sistemin arsimor ne fshatra , shkateroi familjen shqiptare,sepse i coi ne zero te ardhurat financiare te familjes shqiptare dhe kjo prodhoi krizen me te madhe te familjes shqiptare dhe Shkateroi MORALIN E NJERIUT SHQIPTAR

----------Kjo reforme kriminale ekonomike Prodhoi per keto 20 vjet njeriun e Ri Shqiptar:....Kriminel , hajdut, drogaxhi, prostitue ,----nxori ne siperfaqe gjithe veset me te rezikshme qe ka natyra njerezore e ktheu njeriun ne KAFSHE --------Sepse kur ti e le kryefamiliarin pa asnje te ardhur ,atehere ai cfare do ju coje femijeve per te ngrene ??????---Do detyrohet te vjedhi ,te vrasi, te beje drogen , prostitucionin,sepse duhet te jetoje ----------Por ti nga jetesa e dobet qe kishim e cove ne zero.... na i hoqe edhe ate 5 lekshe qe na jepte Enveri ..--Atehere me se te jetojme ???--Cfare te hame ?-- ------

-------Atehere kushdo nga ne nuk mendon me  thejsht per jetesn , por per .....MBIJETESEN-------

------Dmth , si te harije te mbijetoje ne nje vend ku cdo gje eshte zero.................Athere ne keto kushte nuk ka me MORAL-------TI me kete reforme qe heq cdo mundesi per te jetuar me pune te ndershme shkateron moralin e njeriut ,dhe ne ket rast te shqiptarit , sepse ne i detyrohemi punes se piste qe te mbijetojme, pasi pune te ndershme s'ka me, sepse ti me privatizim ne vend qe te risje vende t e punes , ti e i hoqe fare vendet e punes duke i mbyllur ndermarjet ...

-------Po ca hajri do besh ti nga privatizmi ?-------------Kemi 19 vjet ,jane privatizuar cdo gje -------ka ngelur vetem qiellit e privatizohet --sic thote diku Jakov Xoxa tek libri  :--Lumi i  vdekur, dhe cili eshte hajri qe po shohim :---Varferi , shkaterime, dhe asnje mundesi per punesim ne Shqiperi

-Ti ke dhe nje koncept te gabuar-TI thua firmat shteterore i ka populli ne duart e tij --Jo ore mik,firmat shteterore i ka shteti, njerezit vetme punojne ,dhe ato i menaxhon shteti, dhe shteti duke manaxhuar ato kamundesi qe ato te ardhura ti perdori per spitale, shkolla, Ushtri, per nxitjen e biznesit me kredi te uleta, etj etj ,sic i kane Anglia, Franca, Suedia, Finlanda, Danimarka, Hollanda Canadaja etj etj----

---------Pra te kete nje harmoni ku, sic tha dhe Toni Blair ketu ne nje interviste qe :..... Biznesi shtetror dhe ai Privat te ecin dore me dore...--Por Sala nuk ka kete mendje, sepse SALA eshte Extremist i djathte ne sistemin e tij ekonomik-

-Biles SALA kalon edhe Amerikanet me menyren e tij ekonomike, --- Se dije ex president Bush tha :--...une hoqa dore per nje moment nga ekonomia e tregut per te shpetuar ekonimine e tregut dhe shkaterimin e financave te Amerikes----Sepse Bushi ju dha bilioba dollare bankave , burses, dhe ndermarjeve qe prodhojne makinat per ti shpetuar ato nga falimentimi, ndryshe do ishte shkateruar vendi nga falimentimi i sistemit ( tregut )  finacniar sidomos, pro edhe pasojat e tjera ---

--Edhe sot  ne gazeta thuhej se fondi i parave ketu do presi  miliarda dollare per ti hedhur si inxjeksion ne ndihme te sistemit financiar ne menyre qe ngritja ekonomike te pershpejtohet  --Por kjo eshte Metode Socialiste e paster, tip Keinesianizmi

--Sala keto nuk i pranon fare -- Sala ben te kudnerten i falimenton  duke i p[rivatizuar -----------Por Sala nuk ka faj, sepse nuk ka te majte shqiptare qe ti ndalki doren Sales ne kete MASAKER qe i ka bere ekonomise shqiptare---Dhe kjo eshte fatkeqsia e Shqiperise , qe nuk ka  te MAJTE ----------

--Sa per Nanon, nuk ja vlen te flasesh per te , sepse ai eshte nje spiun i rendomte i grekut dhe ai vazhdon metoden ekonomike te Sales,. sepse ai e di qe kjo metode e ben hale Shqiperine , por kjo i shkon per shtat qellimeve te tij te largeta ...dhe te erreta natyirsht ......Por ai tani s'eshte,keshtu qe ai e beri demin athere kur ishte ,Tani kemi Edushken ,i cili eshte nje tipik i qytetairt  Tirans qe  e luftojne komunizmin duke i kundervene mentalitetin turkoshak qe mbizoteronte dikur ne Tirnae  i  i veshur ky mentalitet primitiv me njembulese moderne te muzikes, fjaleve perendimore etj ,

---- --Pra ai eshte Osmanlliu -moderrn  qe nuk e ka haberin fare se ne krahun ne te cilin ai militon aspekti ekonomik eshte totalisht i ndryshem nga ky qe kemi,  dhe nga ana tjeter ka nje nivel te ulet te trajtimit te mendimit politik  ne kushtet tona Gjeopolitke ,   dhe te konceptimit te patriotizmit qytetar ne kushtet moderne,-----Mangesi keto qe e bejne ate gjithmone te humbas perpara Integritetit qe rrezaton  dhe Karizmes se Sali Berishes

---E djatha po te mos kishte Salen , sot do ishte nje klub i rendomte , si klubi GELBAZA ne Vlore ,ku do mblidheshin  disa burgaxhinj te cilet do kujtonin te shkuaren e tyre te lavdishme ne ....Burrel-------

------Por jane me fat ata, se kane SALEN ,------\-Por eshte  pa fat Shqiperia qe ka ne krye  nje si SALA  ..............dhe qe ka ne opozite  nje deficent, Arogant  dhe te Korruptuar si Edi      


Postuar nga Fajtori datė 11 Nëntor 2010 - 04:51:

Nje liber qe po lexoj trajton dhe teorine e komunizmit per barazine mes njerezve. Thote qe ideja e barazise ka qene ne fillimet e botes njerezore, por komunistet nuk kuptojne limitet. Marrin shabllon ca idera dhe duan ti aplikojne jashte vendit dhe kohes kur linden.

Tani, nga ana politike Raimond ti nuk e di fare cfare flet, nuk kerkon te kuptosh natyren dhe vendin shqiptar. Ke idene tende qe komunizmi ishte i mire dhe komunistet njerez te ndershem. Ata te hapnin dyert dhe s'te linin as te presesh. Ti mor burre (se djale e kam veshtire te therras) nuk njihke bazat e natyres njerezore, te kujtdo njeriu, Sale, Nano, komunist, apo Rame. Po nxjerr sikur keta legenet qe hipnin ne pushtet ne komunizem ishin ndryshe nga legenet qe jane tani. Ishin njerez te mbinatyrshem, pa difekte, i pergjigjeshin popullit menjehere, etj etj. Nga na dolen keta Zoter se nuk e kuptoj. Keta paskan patur virtyte te papara, vetem sepse kishin teseren e komunistit. Ose me sakte nje cope leter qe te jepte privilegje te rendesishme ne ate sistem. Sepse, Mondrai, sado te rrotullohemi muhabeti vjen tek privilegjet dhe pushteti, pas te cileve shkojne 98% e njerezve, aq me shume e shqiptareve atehere dhe tani.

Ndersa nga ana praktike si komunist human qe me ngjan duhet te mendosh si te rregullohet shendetesia. Kshu shteterore eshte bloze, e korruptuar deri ne palce dhe burim i degjenerimit moral te shqiptareve. Ti thua qe problemi eshte se shendetesine e manaxhon shteti. Po kush duhet ta manaxhoje pronen publike perveē shtetit? Infermieret? Mjeket? Pacientet? Me cfare llogjike po flet se nuk e kuptoj. Eshte evidente qe sistemi shendetesor publik sjell vdekje, mjerim dhe degjenerim. Pse mos i jepet shqiptareve nje sistem sipas natyres se vet, pra privat dhe me pagese, ne menyre qe te pakten leket te jepen mbi tavoline. Ne cfare shpellash hipokrizie fshihen komunistet e djeshem dhe te sotem qe te pretendojne akoma se nje sistem publik duhet mbajtur ne kembe kur populli vete e perbuz. Fakti qe njerezit paguajne rrushfete tregon kete perbuzje. Madje, per te kujtuar komunizmin tend fantastik, ne kohen e atehershme kisha nje doktor afer shtepise. Para deres se tij ulej ndonje katunar dhe priste gjithe diten qe ti dorezonte ndonje ēante me veze, qumesht, dhe pula. Ishte menyra e atehershme e korrupsionit, sepse katundari donte te paguante per punen qe bente doktori. Ti tani ne mes te demokracise kapitaliste, pretendon akoma te jene doktoret e ndershem, me 400 euro ne muaj dhe 5 mije leke kilen e djathit. Cfare utopie... Mos jesh i afte te besh shtet po te mbash ndermarrje shteterore. Kesaj i thone dhi e zgjebosur e bishtin perpjete. Vetem komunistet qe hanin bar mund te kene keto idera.


Postuar nga lost_soul datė 11 Nëntor 2010 - 07:44:

Raimodi ka pare shume filma me partizane me duket.


Postuar nga AngelDevil datė 11 Nëntor 2010 - 09:12:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Nje liber qe po lexoj trajton dhe teorine e komunizmit per barazine mes njerezve. Thote qe ideja e barazise ka qene ne fillimet e botes njerezore, por komunistet nuk kuptojne limitet. Marrin shabllon ca idera dhe duan ti aplikojne jashte vendit dhe kohes kur linden.Pikerisht pra komunizmin si ideologji/teori nuk e ka kritikuar asnje njeri problemi qendron te implementimi qe ngelet utopi kjo e gjitha.

Rajmond partizan je ti?


Postuar nga lule datė 11 Nëntor 2010 - 14:53:

Demokracija esht nje shtet, qe pranon nenshtrimin e pakices ndaj shumices, dmth esht organizimi i dhunes sistematike te nje klase kunder nje klase tjeter, te nje pjese te popullsis ndaj nje tjetre. .. qellimi te fundit zhdukjen e shtetit ( inaktiv)domethene zhdukjen e cdo dhune tOrganizuar dhe sistematike, ne pegjithsi.pe

Njerzit duhet te mesohen te respektojne kushtet elementare te jetes shoqerore pa dhune dhe pa nenshtrime.


Postuar nga AngelDevil datė 11 Nëntor 2010 - 15:21:

Citim:
Po citoj ato qė tha fleurs de l'orne
Demokracija esht nje shtet, qe pranon nenshtrimin e pakices ndaj shumices, dmth esht organizimi i dhunes sistematike te nje klase kunder nje klase tjeter, te nje pjese te popullsis ndaj nje tjetre. .. qellimi te fundit zhdukjen e shtetit ( inaktiv)domethene zhdukjen e cdo dhune tOrganizuar dhe sistematike, ne pegjithsi.pe

Njerzit duhet te mesohen te respektojne kushtet elementare te jetes shoqerore pa dhune dhe pa nenshtrime.Demokracia seshte shtet lulke, ose po qe se e kap ne prizmin e shtetit ath do te thoja qe eshte institucionalizimi i lirise ndoshta. Une do e perkufizoja SISTEM ku shtetasit marrin lirisht vendime politike, duke zbatuar parimin e sundimit tė shumices. Si dhe kjo shumice duhet te shoqerohet me garantimin e te drejtave te njeriut,te cilat nga ana e tyre i sherbejne mbrojtjes se te drejtave te pakicave qofshin ato pakica etnike fetare politike etj etj

Se do na merzitet Vizio se dolem teme


Postuar nga Fajtori datė 11 Nëntor 2010 - 16:30:

Ne teme jemi se per "demokracine" flet titulli i temes

Por demokracia nuk eshte forme dhune ndaj pakices. Merr homoseksualet, jane ne pakice por ne shtetet perendimore kane fituar te drejta dhe nuk keqtrajtohen. Kjo ka ndodhur brenda demokracive, jo ne ndonje sistem diktature. Mjafton kaq qe te bjere poshte ideja se demokracia eshte diktature e shumices.

Demokracia moderne ne shtetet perendimore eshte nje balanc i veshtire institucionesh qe ecen ne ekuiliber. Kjo balance lejon kontrollin e ndersjellte dhe avancimin e shoqerise si grup, jo si nje individ-diktator qe kerkon te beje ndryshime. Kjo kulture nuk ekziston ne Shqiperi, prandaj pretendojne akoma te gjeje zgjidhje Sala apo Enveri. Nuk jemi mesuar qe pushteti te jete kudo, ne media, ne gjykate, ne parlament, etj. Kemi nje person, Sali Berishen, i cili pretendon se mund te beje ēdo gje. Dje me beri pershtypje pergjigjia humorisitike e Shkelqim Bumēit mbi prishjen e piramides. "Ne s'kemi demokraci, tha, dhe keta duan te ndertojne tempullin e demokracise duke prishur piramiden". HAhahah. Sa e vertete eshte kjo, gjithe bota po thote qe demokracia ne Shqiperi ben uje, ai kerkon te ndertoje tempuj demokracie.


  Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 »
Trego 404 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.