Forumi Horizont Gjithsej 18 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 »
Trego 18 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Figura te njohura te mesjetes (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=209)
-- Ali Pashe Tepelena (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=3731)


Postuar nga datė 28 Nëntor 2005 20:49:

Ali Pasha dhe Shqiperia....

Doja te dija nese Ali Pasha beri perpjekje dhe nese ishte ne gjendje te formonte nje Shtet Shqiptar ne Pashallekun e tij(duke patur parasysh qe pjesa me e madhe e trojeve shqiptare ishte jashte pashallekut te Janines)?
...Libri i Sabri Godos,nuk duhet mare plotesisht si i vertete.Eshte botuar ne vitet '70,ne kushtet e nje censure te eger dhe kur deformimi i historise ishte gjeja me normale...Le te kujtojme se si e ngriti historiografia e asaj kohe(me porosine e Enverit) figuren e Haxhi Qamilit-nga nje rebel qe i kundervihej Pavaresise se Shqiperise,ne nje Patriot te madh.
Nocioni i kombit porsa kishte filluar te hynte ne Europe.....A deshironte Ali Pasha te BENTE SHQIPERI,sikunder bene Rilindasit?


  Gjithsej 18 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 »
Trego 18 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.