Forumi Horizont Gjithsej 9 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »
Trego 9 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Gjeologji & Gjeografi (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=151)
-- Ne kerkim te hallkes. Oksigjeni. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18775)


Postuar nga Piktor datė 28 Nëntor 2014 - 21:43:

Ne kerkim te hallkes. Oksigjeni.

Teoria e Darwin pranohet si e mireqene, megjithese teorise se tij zingjir te evolucionit i mungon nje hallke dhe kjo e ben shume te rendesishme ate.
Ashtu sikurse ka njerez qe nuk e pranojne teorine e evolucionit sipas Darwin serish ata pranojne njefare evolucioni por sipas familjeve te specieve e llojeve.
Ndersa me te zellshmit e teorise se Darwin flasin per dileme.
Kjo dileme e evolucionit te jetes ne toke qe eshte e ngadalte dhe e vazhdueshme ne menyre konstante sipas parimit te selksionit natyral (teoria e Darwin) nuk merrte pergjigje nga fosilet e gjetura. Keto fosile qe do te deshmonin teorine ne fakt e benin dileme. Kalimi nga njeqelizoret tek ato te perbera nuk merrte pergjigje askund.
Fakti i perhapjes se shpejte te jetes ne Toke rreth 600 milione vite me pare qe eshte pagezuar si " eksplozimi kambrian" sipas periudhes qe eshte klasifikuar.
Format e para te jetes "njeqelizore" ne Toke qe supozohen te jene shfaqur 3.5 miliarde vite me pare mbeten keshtu ne kete forme per miliarda vite deri pikerisht ne periudhen kambriane, ku kafshe dhe bime paten nje hov manifestimi.
Nje enigme qe dukej se i kundervihej teorise se fameshme.
Dy studime te publikuara ne revistat shkencore Shkenca (Science) dhe Geologia (Geology) sjellin pak qartesi
Sipas studimit thuhet se eshte mbivlersuar prezenca e oksigjenit ne siperfaqen e tokes. Pasi ky gaz ishte me i rralle ēka nuk lejonte eksplozimin e jetes.
E dyta nga erdhi oksigjeni qe dha kete shperthim jete.
Autoret e studimit Christopher Reinhard dhe Noah Planavsky e shpjegojne keshtu:
levizjet tektonike qe sollen krijimin e superkontinentit qe beri te dilnin nga thellesia e tokes gazi i ēmuar.
E gjitha kjo ndodhi miliona vite me pare ne periudhen qe quhet kambriano.
Keshtuqe Darwin kishte te drejte.


  Gjithsej 9 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »
Trego 9 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.