Forumi Horizont Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 »
Trego 9 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Gjeologji & Gjeografi (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=151)
-- Ne kerkim te hallkes. Oksigjeni. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18775)


Postuar nga robert datė 05 Dhjetor 2014 - 17:24:

Piktor, ti ben mire qe sjell materiale shkencore, sepse ka mjaft njerez si puna ime qe shplodhen kur lexojne te tilla materiale. Por duhet qe ta permbledhesh temen dhe idene e asaj qe sjell, ne menyre qe ne ta dime perse esht fjala. Tani ne shkrimin e dyte ke sqaruar dicka me mire. M.gj.th. une perseris edhe nje here, sot mbizoteron metafizika. Pra, keta shkencetare qe ti sjell (shume ngaterruar), e shohin problemin mjaft metafizikisht, cfar d.t.th. qe ata e kuptojne jeten te lindur nga nje sasi e caktuar oksigjeni. Mirpo (ajo qe ne quajme) jeta organike nuk ka shperthyer. Ajo esht thjesht nje vazhdim i asaj jete te meparshme, te cilen ne e quajme bota inorganike. Tani, ne ka shkolle qe esht marre me shume me kete teme ka qene pikerisht shkolla jone "lindore", e cila u kundervihej me ngulmim te thekur shkolles "perendimore" fetare, duke sjelle si shembuj (qysh nga Engelsi e deri me sot) strukturat e thjeshta molekulare, kryesisht karbonare, disa aminoacide, te cilat ne kushte te favorshme (uj, trysni e caktuar, ngrohtesi, rryme statike dhe elektrike, etj.), dhane organizmat e pare jetwsore. faqet e librave te shkolles tone ishin te mbushur me keto, po ashtu sot gjen kollaj ne internet materiale mbi keto gjera. Qe t'mos e zgjasim, un nuk shoh ndonje problem ne lidhje me jeten dhe evolucionin ne pergjithsi tek ato cfar paskan sjelle keta shkencare qe solle ti. Ne ka gje qe vrojtohet, esht pikerisht ky ndryshim, ndryshe e thene, ky zhvillim, ky evolucion. Por ne jemi akoma larg te gjitha detajeve te ketij ndryshim (evolucioni).


  Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 »
Trego 9 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.