Forumi Horizont Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]
Trego 9 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Gjeologji & Gjeografi (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=151)
-- Ne kerkim te hallkes. Oksigjeni. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18775)


Postuar nga robert datė 06 Dhjetor 2014 - 19:27:

Piktoro, mbrem kishte tek TV-arte nje emision te bukur per rezervat e metanit neper oqeane, si rezervat e ardhme te energjise. Metani, po ashtu i familjes se karboneve, po studjohej nga shkencaret dhe shiheshin ato format me te thjeshta molekulare qe benin lidhjen e botes inorganike me ate organike. (Ne temperature te caktuar, metani hyn ne reaksion me oksigjenin.) Pra, keshtu edhe tek atomi qe permende, aty eshte energjia ("shpirti") dhe materia; teori kjo qysh nga shek. XIX. Tani, bososnet qe permende, ja kjo eshte ajo shkolla "anglo-saksone" qe i trajton gjerat shume metafizikisht, jo si shkolla romano-franceze qe njeh ti ne Itali. Ky lloj kategorizimi, proton, neutron, elektron, quarke, bosone, ... etj. eshte metafizik per funksionin e materies, por ne kemi nevoje per kete lloj shpjegimi, aq sa per te shpjeguar shume dukuri te caktuara e te dalluara qarte me sy. Por sa me thelle ti hyjme materies, aq mw teper ne kuptojme sa pa kuptim jane keto kategorizime, proton, elektron, etj., sepse ato jane gjithnje ne transformim nen faktore te ndryshem, si temp., trysnia, levizja, etj. Gjith sa thashe une me lart mesohej ne shkollen tone te (ashtuquajtur) materializmi dialektik. Pra, qe ti veme pikat mbi "i", pa u marre shume me terminollogjine ne thonjza te shkollave te ndryshme, energjia dhe materia jane te shkembyeshme, ne jemi ne fillim te vrojtimeve te saj. Keshtu dhe oksigjeni, gjindet vertet nen toke, ne uje, nen forma te ndryshme, por prejardhja e oksigjenit ne siperfaqen e tokes (mesa dihet deri tani) ka ardhur nga bimet nepermjet fotosintezes dhe jo nga ndonje cudi nentoksore, qe na thonkan ata dy (te vetquajtur) shkencare (rainhard +planavsky). Ndaj piktor, kujdes kur sjell materiale shkencore, sepse me budadalleqe dhe cudira shkaktesore esht i mbushur shume ky TV gjerman qe shoh une. Francezet dhe italianet jane me te kujdesshem mendoj une ne te rejat shkencore, sepse i shikojne fenomenet me dialektiktikisht (ne bashkveprim dhe ndryshueshmeri te perhershme).


  Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]
Trego 9 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.