Forumi Horizont Gjithsej 9 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »
Trego 404 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Politika Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=45)
-- Sali Berisha, komunisti i veshur tani me petkun e Demokracise?! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=14943)


Postuar nga Vizioner datė 23 Nëntor 2007 - 03:20:

Sali Berisha, ish Komunisti i veshur tani me petkun e Demokracise!

Sali Berisha, shkaterruesi i Shqiperise. Po, eshte ai, Komunisti i pa Renovueshem qe prej 17- vjetesh, me politiken e tij te ndyre, te shkolles Komuniste, Bollshevike, Leniniste e ka kthyer Shqiperine 200 vjet mbrapa ne krahasim me Europen!!! Kur, ne kohen e Monizmit, ishim 100 vjet mbrapa!!!
Ai eshte vrases !
Ishte ai President kur ne shqiperi u vrane me dhjetra njerez!
Ishte ai President, i cili, nuk mbrojti popullin e vet nga gjak derdhja!
Ishte ai President dhe Presidenti qe lejoi piramidat dhe nepermjet tyre, i premtoi popullit te varfer, Parajsen pa punuar!
...Kam qene ne shqiperi ne Gusht te 2006 dhe e kam ndigjuar me veshet e mije kur tha ne TV se ; "Ju gaaaraaantoooooj, Paret e juaja jane te sigurta" !!! Dhe, ku ishin paret e sigurta!? Perfundimin e dime te gjithe tani!
Ato vite (2007-2009) nuk harrohen ! Nuk i harrojne, besoj, familjet qe humben njerezit e tyre!
Ishte Sali Berisha qe me injorancen e tije Njerezore dhe Politike, futi Fatos Nanon ne Burg dhe si rrjedhoje, e beri ate ne nje fare menyre-indirekt, Hero! Kush donte te dinte per Fatos Nanon se kush ishte, perpara se te hynte ne Burg !? Po, familjaret e tije dhe ca shoke!
Menyra Komuniste e Sali Berishes, e trajtimit te problemeve, te krijimit te UNI-t, te vetevendosjes, solli F.Nanon ne pozitat qe NE tani i dime...!
Nje Ish president i deshtuar, qe duhet te ishte ne Burg per Tradheti karshi popullut, vazhdon me injorancen e tije, dhe behet Kryeminister!!!

Prap, komunisti-Sali-injoranti, ka dy vjet ne Qeverisje dhe Shqiperia eshte kthyer si ne mes jete!

Sollaku nuk eshte problemi i Shqiperise, problemi i Shqiperise eshte Komunisti Sali !

Sollake do ikin e do vijne, por politika e ndyre-ambicioze-shkaterruese e Sale Torrollakut do te ngeli mbishpatullat e popullit shqiptare, me vite!

KUSH NUK E KUPTON KETE DHE I IKEN MBRAPA POLITIKES SE Sali Berishes, GERMON NJE LOPATE DHE, ME SHUM, NE VARRIN QE PO I HAPET EKONOMISE SE SHQIPERISE...!!!

Bamir Topi, Presidenti me i pa Respektuar i te gjithe kohrave, nga presidentet qe ka pasur Shqiperia!!!
Per 17 vjet, nxenesi i Komunistit Sali!!!
Nuk mund te jete ai KURRE Pluralist, kur ka qene Nenkryetari i nje Partie dhe sidomos e partise qe eshte ne pozite!!! Vetem nje njeri me llogjike te verber do ta besonte kete!!!
............ ................... ...............

Sa per dijeni te dashur lexues: Me keto qe shkruaj une si perkas asnje Partije.
UNE JAM DEMOKRAT NE ZEMER DHE VUAJ PER POSHTERSITE QE NDODHIN NE SHQIPERI!

Kam ikur nga Shqiperia qysh ne vitin 1990, me Ambasadat, dhe 17 vjet ne Gjermani me kane bere me te zgjuar se sa nje "Politikan" shqiptare qe sistemin Kapitalist e njeh vetem me te ndigjuar! LE TEVJE TA JETOJE NJE HERE, SIC E JETOVA-JETOJ UNE DHE SHUME E SHUME SHQIPTARE TE TJERE!!!
... Dhe AI, Komunisti-Injoranti i ndyre Sali, tallet me Fatin e nje Populli...!
TURP !
.............. ................... ........

Kush deshiron hajde te diskutoje, pooooor e mira do jete te dikutojne ato qe s'jane ne ndonje Parti, se ato qe i perkasin ndonje Partije shqiptare, jane te Infektuar dhe me to nuk mund te diskutohet parimisht...!!!

Pershendetje te gjitheve....


Postuar nga back4ever datė 23 Nëntor 2007 - 03:34:

Re: Sali Berisha, ish Komunisti i veshur tani me petkun e Demokracise!

Citim:
Po citoj ato qė tha Une jam...!!!
Sali Berisha,
Kam ikur nga Shqiperia qysh ne vitin 1990, me Ambasadat, dhe 17 vjet ne Gjermani me kane bere me te zgjuar se sa nje "Politikan" shqiptare qe sistemin Kapitalist e njeh vetem me te ndigjuar! LE TEVJE TA JETOJE NJE HERE, SIC E JETOVA-JETOJ UNE DHE SHUME E SHUME SHQIPTARE TE TJERE!!!
... Dhe AI, Komunisti-Injoranti i ndyre Sali, tallet me Fatin e nje Populli...!
TURP !
.............. ................... ........

Kush deshiron hajde te diskutoje, pooooor e mira do jete te dikutojne ato qe s'jane ne ndonje Parti, se ato qe i perkasin ndonje Partije shqiptare, jane te Infektuar dhe me to nuk mund te diskutohet parimisht...!!!

Pershendetje te gjitheve....Ta fus un me nje vit,kam ikur ne 1989 dhe per 15 vjet jetoj ne vendin me demokrat ne bote USA,3 vitet e tjera ne EVROPE :p

sa per saliun (e shkruaj me germa te vogla se nuk e meriton ndryshe) kam shum per te thene po spo zgjatem ketu,ai eshte vertet virusi-kanceri SIDA-HIVja e shqiperis,shqiperija ka nevoj per politikan te rinj qe smendojn per interesa personale dhe te familjes se tyre po mendojn per interesat e gjith shqiptareve kudo qe jane,nuk ka nevoj per politikan qe deri dije kan vrar kundershtaret pse kan qen me te zotet osi i kan detyruar te len shqiperin me force(si rasti i ED Selamit)dhe shume te tjere,iken se e dinin fundin e tyre dhe te familjes,sala eshte ai qe ndihmoj serbet ne luften kundra kosovarve dhe su gjykua per kete krim qe dihet nga te gjith se ku shkonte nafta shqiptare,he he he e di qe do fillojn bakterjet dhe jashteqitjet ta ngrejn koken dhe te me quajn komunist apo ku ta dij un po fatkeqesisht skam pasur njeri ne familje komunist dhe po te kisha do ta kisha per nder se nuk do ti mohoja kurr,shendet nga USA dhe KLM.sa per parti nuk i perkas asnjeres po jam DEMOKRAT dhe me pelqen demokracija e vertet (qe ne shqiperi as qe behet fjal te ekzistoj)..


Postuar nga Tulipani datė 23 Nëntor 2007 - 17:25:

Kur thua 2007-2009 do e kesh per 1997-1999 besoj, se ndryshe po na ndillke fat te keq dhe vitet e ardhshme

Tani nuk e di si do marri kjo tema jote, se ketu dihet si merr : nje qe e shan e tjetri qe e mbron.

Per fat te keq s'duhet bere asnjera as tjetra ... e vetmja gje duhet eshte te largohet ai me gjithe sojin e vet( nuk fus vetem te partise se tij )

Shqiptaret keta kane zgjedhur e si i thone asaj fjales : ke ate qeveri qe meriton.

Derisa ne te mesojme si zgjidhen njerezit qe duhet ta drejtojne kete vend do rrime ne vend numero. Derisa te mesohemi te mos shkojme ne mitingje per te perkrahur partite por te pretendojme te drejtat tona si qytetare keshtu kane per te na e punuar.


Postuar nga Vizioner datė 26 Nëntor 2007 - 15:29:

Lightbulb

Citim:
Po citoj ato qė tha Tulipani
Kur thua 2007-2009 do e kesh per 1997-1999 besoj, se ndryshe po na ndillke fat te keq dhe vitet e ardhshme

Tani nuk e di si do marri kjo tema jote, se ketu dihet si merr : nje qe e shan e tjetri qe e mbron.

Per fat te keq s'duhet bere asnjera as tjetra ... e vetmja gje duhet eshte te largohet ai me gjithe sojin e vet( nuk fus vetem te partise se tij )

Shqiptaret keta kane zgjedhur e si i thone asaj fjales : ke ate qeveri qe meriton.

Derisa ne te mesojme si zgjidhen njerezit qe duhet ta drejtojne kete vend do rrime ne vend numero. Derisa te mesohemi te mos shkojme ne mitingje per te perkrahur partite por te pretendojme te drejtat tona si qytetare keshtu kane per te na e punuar.Pershendetje Tulipani,

...Po, me 2007-2009 eshte koha qe i ngel Sales per qeverisje, deri ne zgjedhjet e ardhshme, dhe, keshtu si e ka PARALIZUAR ai shqiperine, duke ZAPTUAR cdo pike-kryesore drejtuese atje, shume shpejt, mund te vije nje 1997 tjeter! (gje e cila, SIGURISHT, nuk deshirohet nga asnjeri prej nesh).
Ne te gjitha Shtetet me qeverisje Demokratike, ka KONTROLL te Organeve(jo te Trupit) drejtuese dhe kete KONTROLL, e kryejne Organe te pa mvarura politikisht. Gjithashtu, nje Organ Kontrolli, eshte Opozita! Eshte e drejte qe Opozita kerkon te marre pushtetin dhe per kete-si rrjedhoje, kethehet ne nje Organ kontrollues (pooor, jo minues, sic ndodh ne Shqiperi)!
Politika shqiptare, jo se eshte e Re, dhe Politikanet atje, jo se nuk i dine dhe njohin (mbas 17-vjetesh) Ligjet Demokratike dhe Sistemin e zhvillimit te nje shtqti Demokratik, poooor ATO hecin me parimin: "Gjej shesh e bej pershesh"!
Dhe me te vertete, ato kane gjetur Sesh dhe bejne Pershesh!

Me dhimbje, por zgjidhja e vetme eshte:

MONiTORIM DIREK-PREZENT I TE HUAJVE NE SHQIPERI...!!!

Kur, "Udheheqesit" tane, dhe mbas 17-vjetesh, e kane futur Shqiperine ne kete SKAMJE,MJERIM,ERRESIRE, eshte vetem Bota ajo qe mund te beje ndryshim!!!
Monitorimi i deri tanishem nga Organet e BE-se, eshte cilesuar Jo produktiv!
BE-ja dhe USA-ja japin ndihma, si dhe Kredi, dhe nuk Interesohen se ku shfrytezohen-harxhohen keto Euro!!!
Eshte te veshe duart ne Koke, kur sheh Shtetet e tjera ish Komuniste dhe t'i krahasosh me Shqiperine!!! Ato zhvillohen, sigurisht qe dhe ato kane probleme, por dallimi eshte i madh!

Shqiptaret ju kane kapur nje fjale qe quhet: Korrupsion....qesharake.....dhe trompetojne Luften karshi kesaj fjale!
Po cdo te thote, ju lutem sume, fjala Korrupsion?!
Per sqarim: Fjala Korrupsion s'eshte gje tjeter vec se prejardhja e fjales: Kouperim=Marrveshje. Pra, dy njerez (a me shume) Kouperojne me njeri-tjetrin per dicka! tek kjo marrveshje, ne te shumten, perfitojne te dyja palet! Pra, doli dicka Pozitive, qe eshte Perfitimi! A nuk eshte Qellimi i cdo njeriu e Perfitoje?! Pse punojme? Sepse perfitojme nga puna, te mirat e tjera(ushqimin, rrobat etj.etj)!
Dhe ketej, ne Gjermani a ne Bote, ka veprime qe quhen Korruptuese. Jane kryer keto veprime nga qeveritare por dhe nga njerez te thjeshte! Ketu (ne gjermani), s'ka hyre asnje ne burg, per Korrupsion...!

Pra, dua te them me keto se; Ne Shqiperi, per ato Politikane qe thuhet se jane Korrupt, mendoj s'eshte fjala e gjetur! ATO JANE HAJDUTE DHE JO KORRUPTE!

N.q,se Z. Basha del se ka marre Euro per rrugen qe po ndertohet, ai s'eshte Korrupt, por eshte Hajdut!

Te dashur lexues:Ne Shqiperi, Me Politikanet dhe llojin e politikes se tyre, po te mos ishte kjo MENYRE, qe e qujme Korrupsion, s'do te kishte hecur asgje perpara! Shume nga JU, dhe UNE, ka dhene Pare dhe per te marre nje Certifikate, pse???!!! Sepse, Infrastruktura ne Shqiperi, eshte e ndertuar e atille qe,nje sportel i Administrates se Shtetit(sic jane Gjendjet civile etj.) eshte prangosur me hekura dhe njerezve u duhet te rrine ne Shi a Diell, me ore te tera ne rradhe per nje cope leter!

Tani u zgjata shume. Heren tjeter me shume, n.q.se keni deshire te diskutojme!Tschüß


Postuar nga back4ever datė 26 Nëntor 2007 - 17:01:

 


A e dini se cfare del po te martohet iriqi me gjarperin? U martua Nano dhe Berisha dhe pollen nje president: Bamir Topin. Po te martohet Iriqi me Gjarperin a e dini cfare del? Eshte per te qare ne rastin e nanoberishes dhe per te qeshur ne rastin e anekdotes: Del dy metra tel me gjemba. Dhe nuk eshte per te qeshur. te gjitha diktaturat kane filluar ashtu si duke qeshur , me kenge e valle: duke rrezuar nje e nga nje institucionet e shtetit dhe shtyllat e pushtetit.


 


Me erdhi per te qeshur kur lexova kete diku ne forume,besoj se disave do tju pelqej dhe disave do ti vij per te qar dhe per te uleritur,(mbaje veten iq). :p  


 


Postuar nga varka datė 27 Nëntor 2007 - 02:02:

citoj une jam....
Me dhimbje, por zgjidhja e vetme eshte:

MONiTORIM DIREK-PREZENT I TE HUAJVE NE SHQIPERI...!!!

Mire e ke menduar pse mos therrasim greket ose italianet te na monitorojne se i kemi dhe komshijn dhe jane edhe ne nato dhe ne eu.
Apo skishe kete ne mendje une jam...se mua mu duk si me qitje te larget veprimi.....


Postuar nga shelgu datė 27 Nëntor 2007 - 02:31:

Ruset esht ma mir


Postuar nga sarandaebukur datė 27 Nëntor 2007 - 02:59:

Cedrus Ruset kane blere toka dhe kane ber hotele te medha turistike ne mal te Zi.. Maqedoni.. dhe ne Ulqin  ku te iken mendja nga bukurite..


Postuar nga Vizioner datė 28 Nëntor 2007 - 09:04:

Citim:
Po citoj ato qė tha sarandaebukur
Cedrus Ruset kane blere toka dhe kane ber hotele te medha turistike ne mal te Zi.. Maqedoni.. dhe ne Ulqin  ku te iken mendja nga bukurite.....Ke te drejte, sarandaebukur, Hotele kemi ne Shqiperi sa s'ka aq Turiste qe ti mbushin! :-)

Prandaj, Monitorimi do te ishte me mire te behej nga nje GRUP te huajsh si nga:
President (kuptohet,ne mbrapaskene) nje Gjerman.
Kryeminister, nje Amerikan.
Prokuror i Pergjithshem, nje Kanadez.
Guvernator i Banges, nje Zviceran.
Kryetar i Gjykates se Larte, Bin Laden:-)))SHAKA!: nje Gjerman.
Minister i Ekonomise, nje Amerikan.

...Vetem keshtu, mendoj une, do te hecte Shqiperia.
Tschüß
Une jam...!!!


Postuar nga Vizioner datė 28 Nëntor 2007 - 09:11:

Asgje s'eshte Fikse, cdo gje eshte Relative...!!!


Postuar nga Vizioner datė 28 Nëntor 2007 - 09:11:

Per Ilustrim te Temes, po ju jap per te exuar nje artikull te Rexhep Mejdanit, i cili ne shkrimin e tije, e plotesen Temen time(jo se ai e ka lexuar Temen time, por Kuocidoje):
Jua rekomandoj ta lexoni me kujdes.
....... ....... ..........
Mbi "poligaminė" politike


Nga Rexhep Meidani


Nė njė takim ndėrkombėtar, duke analizuar ecurinė e ngadalshme tė procesit tė demokratizimit nė disa vende tė Lindjes sė Mesme, njė nga specialistėt politikė tė kėtij rajoni, nė specifikimin e situatės nė disa vende tė rajonit e pėrcaktoi sistemin politik-institucional aty si "poligami politike" apo si "regjim poligamik", nė duart e njė njeriu tė vetėm tė plotfuqishėm (mbretit, presidentit gati tė pėrjetshėm apo tė "trashėguar", etj.). Nė njė dėgjim tė parė, ky lloj klasifikimi m'u duk i ēuditshėm, bile tepėr ekstravagant. Por, duke e analizuar me kujdes pėrmbajtjen e tij, ai term rezulton se e mishėron mė sė miri nivelin e emancipimit shoqėror dhe tė demokratizimit institucional nė kėto vende, ku rolin e ligjit dhe tė fuqisė sė tij e luan vullneti e humori, truri dhe fjala e njė njeriu, qė ka grumbulluar nė duart e tij tė gjithė pushtetet. Me fjalė tė tjera tė gjithė institucionet e shtetit janė aty, nė njė kuptim tejet primitiv, "gratė" e nėnshtruara tė kėtij "superburri udhėheqės"...

Por, me kėtė lloj "terminologjie" ekstravagante, si do tė klasifikohej situata aktuale nė Shqipėri? Pėrpara se tė pėrpiqemi tė gjejmė pėrgjigjen, le tė ndalojmė pak nė kuptimin e zakonshėm tė fjalės poligami.

***

Kuptimi i fjalės poligami e ka origjinėn nė greqishten e vjetėr dhe konkretisht nė termin polygamy, qė do tė thotė martesė e shumėfishtė. Rasti i veēantė i saj ėshtė bigamia, qė ėshtė rasti mė i thjeshtė i poligamisė kur njė burrė martohet apo ka lidhje, deri dhe fėmijė me dy gra njėkohėsisht. Nė disa vende tė zhvilluara kjo lidhje, sipas Kodit Penal, ėshtė e dėnueshme, madje nė territorin e SHBA-sė ajo ėshtė ndaluar me ligj qė nė vitin 1862. Po kėshtu dhe kisha katolike sot e dėnon ashpėr poligaminė, pavarėsisht ekzistencės sė disa sekteve (p.sh ato mormoniste), qė vazhdojnė ta mbrojnė dhe zhvillojnė atė.

Nė botėn shtazore, poligamia ėshtė njė marrėdhėnie normale seksuale, nė kuptimin qė nė periudhėn e tyre kohore kafshėt kryejnė marrėdhėnie seksuale tė shumėfishta. Kurse tek njerėzit, poligamia, nė kuptimin antropologjik, mund tė shfaqet si poligini (njė burrė me shumė gra) apo si poliandri (njė grua me shumė burra), qė nė planin historik lidhen dhe me periudhėn e patriarkatit apo tė matriarkatit. Po ashtu, historikisht, janė ndeshur tė dy kėto praktika, por rasti i parė ka qenė shumė mė i ndeshur, bile sipas studimeve tė Murdokut (Murdoch) nė 1179 shoqėri njerėzore tė studiuara, poliginia ėshtė ndeshur nė 850 prej tyre. Ende ndeshet poliginia nė bashkėsi myslimane, ndėrkohė qė nė kulturėn indiane ndeshet dhe rasti i poliandrisė. Por tė dy termat e mėsipėrm duken si tė pamjaftueshėm nė kushtet e sotme pėr tė pėrshkruar marrėdhėniet nė shoqėri bashkėkohore me pothuajse tė njėjtin numėr tė dy sekseve.

Sidoqoftė, sot, poligamia, krejt ndryshe nga monogamia, shfrytėzohet dhe nė njė kuptim tjetėr nga ai i origjinės, duke nėnkuptuar marrėdhėnie dashurie (seksuale) me vullnet tė lirė me mė shumė se dy partnerė pėr njė periudhė tė shkurtėr apo gjatė gjithė kohės. Megjithatė, ende sot, pėr disa fe apo tradita tė caktuara, disa trajta tė poligamisė kanė statusin e lidhjes martesore. Kėshtu, disa shtete myslimane (p.sh., Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara) e njohin nė mėnyrė ligjore poligaminė nė trajtėn e poliginisė (kryesisht pėr meshkuj tė pasur qė mund tė marrin deri katėr gra), ndėrkohė qė nė Turqi dhe Malezi ajo ėshtė mjaft e rrallė, bile e ndaluar me ligj. Nė rastin kur kjo lidhje nuk lidhet as me fenė as me norma tradicionale kulturore-sociale, por kushtėzohet vetėm nga partnerėt, madje nė kundėrvėnie me ligjin dhe kėto norma, ajo quhet dhe poliamoria. Sidoqoftė, nė asnjė rast nuk mund tė konsiderohet poligami njė lidhje seksuale e shumėfishtė dhe e rastit, orgjitė e ndryshme, prostituimi, ndarja e njė partneri, etj.

***

"Ēifti" normal (zyrtar) nė ēdo shtet demokratik ėshtė ai i mbėshtetur nė shumicėn qeverisėse. Pra, ai ka trajtėn: pushtet ekzekutiv (qeveri)-shumicė parlamentare. Pushtetet e tjera, sipas mandateve kushtetuese dhe objektivave tė tyre janė krejtėsisht tė shpėrndara, me pėrzierje kohore mandatesh politikisht tė rastit, deri dhe neutrale, por gjithmonė ligjėrisht tė pavarura.

Tek ne, nisur nga sa mė sipėr, u bė njė pėrpjekje jo e vogėl nė vite pėr ndėrtimin e shtetit tė sė drejtės dhe tė institucioneve tė pavarura tė tij, nė bazė tė dy mekanizmave bazė: ndarjes sė fuqisė dhe kontroll-balancimit tė pushteteve. Pa dyshim mund tė bėhej edhe mė shumė, edhe pse pushteti i lėnė nė duart e socialistėve ishte praktikisht i shkatėrruar, me njerėz qė e kishin braktisur punėn apo ishin larguar jashtė vendit.

Kėshtu, p.sh., pas njė periudhe stabilizimi nė krye tė institucionit tė Prokurorisė sė Pėrgjithshme u emėrua njė ish-kandidat pėr deputet i PD-sė, nė krye tė institucionit tė Kontrollit tė Shtetit (sipas marrėveshjes sė Sen-Exhidios) u zgjodh nė fillim njė kandidat i propozuar nga Balli Kombėtar, dhe mė tej njė pėrfaqėsues i lartė dhe deputet i PR-sė. Dhe mbi tė gjitha, nė vitin 2002, nė detyrėn e lartė tė Presidentit tė Republikės, u zgjodh njė kandidaturė e propozuar nga PD-ja. Pa harruar pėrpjekje tė shumta edhe nė kushte bojkoti nga ana e PD-sė, pėr tė arritur balancime tė arsyeshme nė shumė nga strukturat e tjera tė pavarura. Iu dha autonomia e plotė universiteteve dhe Akademisė sė Shkencave, duke lėnė thjesht njė simbolikė nderimi, thjesht honorifike, tė dekretimit tė personave tė zgjedhur nga bashkėsitė pėrkatėse shkencore. Iu dha njė shtysė e paparė lirisė sė medias me licencimin e kanaleve private televizive e radiove private, etj. U krijuan pėr herė tė parė institucioni i Avokatit tė Popullit nė mbrojtje tė lirive dhe tė drejtave tė qytetarėve ndaj abuzimeve tė administratės shtetėrore, ai i Komisionit tė Shėrbimit Civil, disa ente rregullatore, etj. Ndėrsa, pėr emėrimet nė strukturat e gjyqėsorit dhe tė prokurorisė ajo qė konsiderohej ishte profesionalizmi (duke preferuar prurjet e reja nga Shkolla e Magjistraturės), dhe brenda njohjes apo "matjes" sė kohės dhe integriteti i individit, por aspak afiliacioni partiak i tij. Nuk ishte e rastit, pavarėsisht se ēfarė komentohet e analizohet sot nga ata qė nuk kanė memorie, qė nė krye tė drejtėsisė si ministėr dhe mė tej si nėnkryetar u zgjodh Ilir Panda, njė specialist mjaft i zoti, me njė integritet moral dhe neutralitet politik, njė i urtė i rrallė, me tė cilin vėshtirė tė krahasohet ndonjė tjetėr.

Pa vazhduar mė tej kėtė lloj parade, qė sot nuk ka mė vlerė, le tė kalojmė nė atė qė po modelohet aktualisht brenda shtetit shqiptar. Shihet qartė, gjatė gjithė kėsaj periudhe 2 vjeēare, njė pėrpjekje pėr tė grumbulluar pushtetet nė njė dorė tė vetme. U sulmuan me radhė tė gjithė institucionet e pavarur, nė mėnyrė verbale apo me veprime arbitrare, me hartime amendamentesh nė tė shumtėn antikushtetues, u bėnė pezullime jo ligjore mandatesh, u futėn nė veprim organe doganore e tatimore, etj. Sidomos nė shėnjestėr u vu KLD-ja, kryetari dhe nėnkryetari apo disa anėtarė tė saj, disa nga gjykatat, Prokuroria e Pėrgjithshme, institucioni i kryetarit tė shtetit; struktura tė tilla si KKRT, KQZ-ja, Shėrbimi Civil, Dhoma e Tregtisė dhe e Industrisė, Federata e Futbollit, disa televizione e media tė tjera private, etj., deri kolonat e pėrjetshme tė lirisė dhe pavarėsisė: universitetet dhe Akademia e Shkencave. Dhe e gjitha kjo pėr tė pushtuar dhe komanduar gjithēka, pėr ta zhdukur me anė tė psikologjisė sė frikės apo trysnisė tatimore zėrin kundėr, pėr tė mbuluar dėshtimet, pse jo dhe korrupsionin qė po lulėzon vrullshėm brenda familjes.

***

Dhe ku ėshtė arritur sot? Nė njė situatė realisht shqetėsuese. Praktikisht ėshtė nė proces zhvillimi intensiv cikli i dytė i poligamisė politike, sipas kuptimit tė specialistit politik tė pėrmendur nė fillim tė shkrimit. Kjo poligami politike do ta pėrmbyllė "cilėsisht" tė gjithė ciklin, pėrfshirė ēdo fazė tė saj, nė pranverėn e vitit 2008, duke uzurpuar dhe ē' ka mbetur nė gjykata, sidomos nė Gjykatėn e Lartė dhe atė Kushtetuese, apo dhe ndonjė "ēikėrrimė" tjetėr, si p.sh., probabilisht dhe Bankėn e Shqipėrisė, qė sado pak luan e pakėnaqur kokėn apo manifeston shfaqje minimale jo bindjeje.

Ende nuk mund tė thuhet nėse njė instalim i tillė i shpejtė i poligamisė politike ka bėrė xheloz Llukashenkon e "paepur" nė Bjellorusi, Ēavezin "populist" nė Venezuela, Putinin "kėgėbėist" nė Rusi apo Musharafin "ushtarak", qė mund tė humbasė gjithēka nė Pakistan...

Por, ngado qė ta marrėsh, ėshtė njė ecje e shpejtė prapa. Ajo do tė kėrkojė, nė njė tė ardhme tė afėrt, pėrsėri kohė mjaft tė vyer pėr riparim, prandaj, nė thelb, ėshtė njė humbje e madhe jo vetėm e thjesht pėr proceset demokratike, por dhe pėr vetė qytetarėt shqiptarė. Dhe pėr fat tė keq, ende reagimi qytetar ėshtė i dobėt, sepse, ndoshta, nuk po kuptohet akoma se ajo qė po instalohet nė Shqipėri ėshtė realisht njė poligami politike, e cila duke u ndėrthurur apo duke e komanduar atė tė zakonshmen, mund tė bėjė dėme shumė mė serioze, nga ē' mund tė imagjinohet sot!...Tschüß
Une jam...!!!


Postuar nga IQVLORA datė 29 Nëntor 2007 - 12:10:

Mejdan qe tani ka dale ne Mejdan, sepse sa ish president ishte krejt inekzistent.Mbasi e hoqen si president(sepse kur u zgjodh deputet u zgjodh nga nje bande  kriminelesh ne Cerrik,ku anetaret e saj sot jane mbrapa hekurave) ai u muar perseri me politike dhe kjo eshte e drejta e tij,por te zgjedhesh kryetar te Akadamise se Shkencave nje partiak eshte e padrejte.Disa antare te Akademise te rritur dhe mbrujtur me idealet dhe veprat e sh enver e zgjodhen per kryetar Xhepin,por te jesh kryetar i Fondacionit Q Stafa i cili eshte strukture e PS cdo te thote?Menyra e parregullt e zgjedhjes se tij,pa pike transparence u be nga ata persona qe vegjetojne ne kete institucion dhe i marrin paret kot.Cfare kane bere ata njerez?Po marrim ceshtjen e Kosoves(flase per historianet e ASH).Cfare materiali,a libri ka botuar kjo Akademi per te treguar te verteten mbi Kosoven,ne menyre qe edhe bota ta lexoj e te bindet per vendimin qe duhet te marre.Po akademia serbe?Ka botuar disa dhjetra libra qe nuk tregojne aspak te verteten,por ja qe bota i lexon.Pse te besoj llafet tona?E pra t'i biem shkurt Xhepi do te udheheqi kete grusht dembelesh e parazitesh duke zbatuar mesimet e partise.Cfare kane bere keta mmjerane akademike per te shkruar historine e vertete te kombit ne keto 100 vjet?Besoj e pate se cfare sakatimi i eshte bere dokumentit te shpalljes se pavaresise.Sigurisht nga injorantet e komunizmit,por me doren e akademikeve.Pse nuk kane folur gjer tani keta dembele komunist,por heshtin e rrijne si lepuj te pegere?Kush i ka penguar te thone te verteten.U desh nje pinjoll i frasherllinjeve ,tani pensionist qe te hidhte drite mbi te verteten.Keto fakte e shtremberime historike duken sikur nuk kane lidhje,por une mendoj se kane.Shumica e ish komunisteve dhe pinjolleve te tyre me ne krye edvinin tani,plus edhe nga krahu tjeter jane te pandreqshem e dogmatike te doktrines komuniste.Per 8 vjet te majtet bene aq shume  pislleqe sa njerzit u merziten aq shume sa i shporren nga pushteti me 2005.Cfare beri ky Rexhep trimi atehere kunder ketyre fenomeneve qe na ngre ne shkrimin e tij?Asgje.Vetem rrinte si nje buf ne presidence. 


Postuar nga diabolic datė 29 Nëntor 2007 - 13:41:

Citim:
Po citoj ato qė tha Une jam...!!!...Ke te drejte, sarandaebukur, Hotele kemi ne Shqiperi sa s'ka aq Turiste qe ti mbushin! :-)

Prandaj, Monitorimi do te ishte me mire te behej nga nje GRUP te huajsh si nga:
President (kuptohet,ne mbrapaskene) nje Gjerman.
Kryeminister, nje Amerikan.
Prokuror i Pergjithshem, nje Kanadez.
Guvernator i Banges, nje Zviceran.
Kryetar i Gjykates se Larte, Bin Laden:-)))SHAKA!: nje Gjerman.
Minister i Ekonomise, nje Amerikan.

...Vetem keshtu, mendoj une, do te hecte Shqiperia.
Tschüß
Une jam...!!!Eshte idea me absurde qe kam lexuar ndonjehere !
Jo per gje por ne nje fare menyre ne po qeverisemi nga te huajt edhe tashme sepse jemi te kushtezuar nga shume direktiva qe europa e bashkuar na ka caktuar.
Por une sdo ta pranoja kurre te qeverishim nga njerez te cilet nuk e njohin realitetin shqiptare dhe sdo te arrinin kurre qe ta kuptonin ate.
Nese do te behemi nje vend demokrat kete duhet ta bejm me forcat tona dhe jo duke u dorezuar ne doren e njerzve qe nuk e shoh perse duhet te shohin interesin e shqiperise.
Nuk e shoh te arsyeshme te fillosh edhe te gjykosh nga 17 vjet largesi .
Ti dhe shume te tjere qe flasin si koopetent per shqiperine megjithe nuk jeni pjese perberse e realietit sheh shqiperine ndryshe sepse nuk e prekni realitetin e vertet.
Eshte ndryshe shqiperia dhe realiteti i pare nga televizioni dhe gazetat dhe ndryshe kush jeton monontonin e cdo dite aty.
Nuk kam menduar ndonjehere qe berisha eshte fajtor per gjithcka te keqe qe ka ndodhur ne shqiperi dhe as tani nuk e mendoj.
Gjithsesi gjithkush e mendon si do....


Gjithe te mirat...


Postuar nga Tulipani datė 29 Nëntor 2007 - 20:07:

Citim:
Po citoj ato qė tha diabolic


Eshte idea me absurde qe kam lexuar ndonjehere !
Jo per gje por ne nje fare menyre ne po qeverisemi nga te huajt edhe tashme sepse jemi te kushtezuar nga shume direktiva qe europa e bashkuar na ka caktuar.
Por une sdo ta pranoja kurre te qeverishim nga njerez te cilet nuk e njohin realitetin shqiptare dhe sdo te arrinin kurre qe ta kuptonin ate.
Nese do te behemi nje vend demokrat kete duhet ta bejm me forcat tona dhe jo duke u dorezuar ne doren e njerzve qe nuk e shoh perse duhet te shohin interesin e shqiperise.
Nuk e shoh te arsyeshme te fillosh edhe te gjykosh nga 17 vjet largesi .
Ti dhe shume te tjere qe flasin si koopetent per shqiperine megjithe nuk jeni pjese perberse e realietit sheh shqiperine ndryshe sepse nuk e prekni realitetin e vertet.
Eshte ndryshe shqiperia dhe realiteti i pare nga televizioni dhe gazetat dhe ndryshe kush jeton monontonin e cdo dite aty.
Nuk kam menduar ndonjehere qe berisha eshte fajtor per gjithcka te keqe qe ka ndodhur ne shqiperi dhe as tani nuk e mendoj.
Gjithsesi gjithkush e mendon si do....


Gjithe te mirat...Nga te paktat here qe une me ty biem dakord fajet s'jane asnjehere te nje njeriu te vetem, e idea e qeverisjes se huaj me kujton princ Vidin ... absurde!!!
Por nuk do pranoj asnjehere faktin qe ne vazhdojme te votojme perseri te njejtat karta te konsumuara, themi jane po ato ... dreqi ta haje ku rrine Alternativat!!


Postuar nga IQVLORA datė 30 Nëntor 2007 - 16:23:

Dikur nje fare politikani i quajtur F Nano ka hedhur idene e te berit te Shqiperise Protektoriat italian.Te habiteshme keto ide!!!!

Po ju jap nje shembull.Shikoni Kosoven qe udhehiqet nga nje qeveri nderkombetaresh.Cfare e mire ka ndodhur aty?Asgje e mire,vetem korrupsion e imoralitet dhe te gjitha keto kane mbi 8 vjet qe bien mbi kurrizin e popullit shqiptar te Kosoves.Jo miqte e mij i huaji mbetet i huaj.Populli thote:''Gomarin e nxjerr nga balta i zoti'',qe do te thote se te huajit nuk i behet vone per ty po nuk u kujdese vete per shtepine tende.Do t'i jap nje shembull te thjeshte shqiptarit qe banon ne gjermani,ose me mire ta pyes ate.

A ke provuar qe makinen tende t'ja japesh dikujt tjeter qe ta perdore?Nqse po si te eshte dukur kur ai ta ka sjelle te gervishtur,te karamboluar,apo qe e ka ngare duke i nxjerre ''shkumet'' motorit te saj?

E pra keshtu eshte te besh boten zot e te komandoje shtepine tende.Eshte turp ta mendosh jo ta vesh ne zbati kete ide.


Postuar nga sarandaebukur datė 02 Dhjetor 2007 - 23:40:

Centrali berthamor

Neser takohen ne Tirane dy kryeministrat z Romano Prodi me z. Sali berisha..

Pika e pare eshte ndertimi i nje centrali berthamor ne fabriken e pesticideve ne Durres..dhe shum  ceshtje te tjera..

Si e mendoni ju: A.eshte  e mire kjo per shqiperine...dhe c`pasoja ka /


Postuar nga varka datė 03 Dhjetor 2007 - 00:09:

eshte shume e mire per shiqperine dhe ska pasoja.


Postuar nga IQVLORA datė 03 Dhjetor 2007 - 12:49:

Mire eshte qe ne si vend te shfrytezojme te gjithe lumenjte per te ndertuar HEC-e.Nga studimet e bera vendi jone ka kapacitete te konsiderueshme Hidroenergjitike te cilat nuk jane shfrytezuar gjer tani.Dihet se shpenzimet e ndertimit jane te medha ne fillim per te ndertuar HECE,por ato harxhojne vetem H2O qe eshte pa pare.TEC-et nukleare jane te mira,por edhe shume te keqia me pasoja fatale ne rast defekti.I trembem kesaj lloj energjie tani per tani,por edhe kunder ndertimit te nje teknologjie te till ne te ardhmen nuk mund te jem.


Postuar nga arturm datė 05 Dhjetor 2007 - 22:06:

Citim:
Po citoj ato qė tha varka
eshte shume e mire per shiqperine dhe ska pasoja.


Do uroja vetem qe mbetjet berthamore te atij centrali ti groposnin ne ndonje grope afer shtepise tende sepse vend tjeter nuk ka ne Shqiperi, por me vjen keq per qytetaret e tjere te asaj lagje qe shpresoj te kene pak me shume tru se ty.

Albert Ajshtajni ka thene "dy gjera jane te pafundme, universi dhe injoranca, edhe pse per te paren kam ndonje dyshim". Si duket do kete njohur ndonje tip si ty ne jeten e vet.

Oh Zot


Postuar nga arturm datė 05 Dhjetor 2007 - 22:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha IQVLORA
Mire eshte qe ne si vend te shfrytezojme te gjithe lumenjte per te ndertuar HEC-e.Nga studimet e bera vendi jone ka kapacitete te konsiderueshme Hidroenergjitike te cilat nuk jane shfrytezuar gjer tani.Dihet se shpenzimet e ndertimit jane te medha ne fillim per te ndertuar HECE,por ato harxhojne vetem H2O qe eshte pa pare.TEC-et nukleare jane te mira,por edhe shume te keqia me pasoja fatale ne rast defekti.I trembem kesaj lloj energjie tani per tani,por edhe kunder ndertimit te nje teknologjie te till ne te ardhmen nuk mund te jem.


Jam plotesisht dakort.

Duke shfrytezuar Hec-et dhe duke ndertuar edhe nje ose dy Tec-e me nafte/gaz (te furnizueshme me ane te ndonje nafte/gassjellesi) plotesohen totalisht nevojat e Shqiperise per energji.


Postuar nga varka datė 06 Dhjetor 2007 - 02:11:

o tumeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ketu ku jetoj une (toronto) eshte nje central nuklear ( me i madhi ne kanada) i cili mban me energji nje popullate me rreth 10 milion banore ose afersisht 14000 megawat.
Ndersa i perket ontarios numurohen 5 te tille te ndertuar ne vitet 60.
Ka dy mundesi qe ose ti je shume i zgjuar ose keta kanadezet te jene shume budallenj....
Te lutem shume ty dhe te "zgjuarve " te tjere te forumit qe kur nuk e kane idene se cfare po behet fjale me mire mos merr pjese fare ne bisede.
Ndertimi i nje centrali nuklear( sipas parametrave ) eshte luks per shtete te fuqishme te evropes dhe jo me per ne , nje i tille ne shqiperi do e kthente vendin tone ne faktor te rendesishem ne gjithe ballkani dhe do te zhdukte krizen njehere e pergjithmone.


Postuar nga back4ever datė 06 Dhjetor 2007 - 02:31:

Re: Centrali berthamor

Citim:
Po citoj ato qė tha sarandaebukur
Neser takohen ne Tirane dy kryeministrat z Romano Prodi me z. Sali berisha..

Pika e pare eshte ndertimi i nje centrali berthamor ne fabriken e pesticideve ne Durres..dhe shum  ceshtje te tjera..

Si e mendoni ju: A.eshte  e mire kjo per shqiperine...dhe c`pasoja ka /Shqiperia central berthamor e si mund ta lejoj BE nje gje te till ne nje (shtet) qe ska as nje lloj sigurije,e di ti ca pasoja sjell nje central berthamor po te ndodhi ndo nje shperthim?apo ndo nje sabotim qe shqiperia i ka mar doren,come on me ate qeveri te korruptuar ca nuk pret,po besoj se BE ska per ta lejuar dhe ishalla se lejon,ka menyra te tjera te shfrytezosh po jo kete pls...


Postuar nga Vizioner datė 06 Dhjetor 2007 - 09:49:

Nuk eshte Centrali Nuklear, zgjidhja!

... Frumista,
Problemi eshte se; Sali Protopapa (Berisha) eshte Injorant dhe cdo gje qe nxjerr ai nga goja, eshte Ndyresi dhe Grafme e qelbur...!
Ne nje kohe ( shekulli XXI) as nje vend i Europes Lindore, nuk e ka problem Energjine(cmimi per konsumatoret po,eshte gje tjeter), Salite-Politikane te shqiperise derdellisin, duke i hedhur Hire syve, popullit te shkrete "qorr", shikon-jeton nen driten e Qiriut, se do shtrojne Kabell neper Det dhe se do ndertojne Hidrocentrale barthamore...!
Po si mund te ndertoje Shqiperia, nje vend pa Garanci Politike, pa Garanci Ligjore e te tjera si keto, nje Hidrocentral Atomik qe do te thote; hqiperia te behet Zoteruese e Formules Atomike, ku me ane te kesaj Formule te ndertoje dhe areme Berthamore!!! Po cili vend i Europes si: Rusia, Franca, Serbia, Greqia do ta lejonte Shqiperine te behej zoteruese e kesaj Formule!!!??? Qe ketu fillon Otopia e Sale-Injorantit, i cili mendon se, i gjithe pupulli shqiptare i ha keto "Kumbulla"! Se akoma ne shqiperi ka njerez qe s'kane haber nga Politika e Jashtme! Harron AI se njerezit(dhe te tille ka shume) jane ndergjegjesuar dhe ngritur Ideologjikisht dhe Politikisht!?
Tjeter; Ne nje kohe,kur Europa, po ben Ligje per t'i hequr Hidrocentralet Atomike(Ndotja,Kostoja etj.) dhe po shfrytezon ato me Ere, Sale-Dallkauku flet per Atom...!!!
Shqiperia, nje vend, gati 60% malor, qe rrihet nga Erera te ndryshme, DUHET dhe te Shfrytezoje Energjine e Eres! Kjo do te ishte Teori dhe Largpamesi e Sales dhe e politikes shqiptare! Ato nuk ndotin Ambjentin, ato nuk kane rrezikun e shperthimit!
Teter; Pse nuk flet Sale-Injoranti, per shfrytezimin e Solareve!? Shqiperia, nje vend me gati 6 muaj Diell, do te arrinte te plotesonte nevojat e gati 40% te popullit-vendit, me kete lloj shfrytezimi Energjije!!!

Si mendoni JU, te nderuar Forumista, a s'jane keto arsye qe dalim pastaj ne perfundimin se, Sala dhe Politika shqiptare eshte Injorante dhe nk shikon-mendon per Alternativat me te Realizueshme, te Mundeshme!!!???

Varka.... sa per Kanadane si dhe Ameriken; Ato jane Superfuqi dhe i LEJOJNE VEHTES CDO GJE! Amerika eshte ndotesja me e madhe e Planetit dhe ajo, jo pa qellim, nuk firmos te gjitha pikat e Marreveshjes se Minimizimit te Ndotjes se Ambjentit(n.q.se e ke ndjekur kete debat)!
..........
Theksoj: S'JAM DHE SPERFAQESOJ AS NJE PARTI!
JAM DHE MUNDOHEM TE JEM PLURALIST-DEMOKRATPershendetje
Une jam...!!!


Postuar nga varka datė 06 Dhjetor 2007 - 15:54:

ti je ka dicka te vertete ne ato qe thua , une e citova dhe me siper qe nuk eshte problem ndertimi i tij por nuk e ndertojme dot edhe te duam,deshira me realitetin jane shume larg njera tjetres ne kete rast.
Mua me vjen keq qe disa nuk e kuptojne se kjo eshte nje loje politike dhe mundohen me argumente femijesh te na tregojne rreziqet qe do te na vijne nga rrezatimi kur cekani rreh ne tjeter vend ....nejse ne 2014 ilir meta qe do vije ne pushtet mbase do rregulloje ndonje gje ( te mbetur pa rregulluar)


Postuar nga arturm datė 06 Dhjetor 2007 - 22:47:

Citim:
Po citoj ato qė tha varka

Te lutem shume ty dhe te "zgjuarve " te tjere te forumit qe kur nuk e kane idene se cfare po behet fjale me mire mos merr pjese fare ne bisede. Une kam mbaruar Fakultetin e Inxhinjerise Elektrike o Var-kar, ndersa ti ke marre ca mesime se si perdoret shkopi i gomes atje te Akademia e Rendit. Natyrisht ti e ke idene me mire se sa mua per cfare po flitet sepse keshtu kane vajtur punet ne Shqiperi.

Tani na e bere dhe Shqiperine si Kanadaja.

Oh Zot 


Postuar nga varka datė 07 Dhjetor 2007 - 03:08:

Tume kaq te veshtire e ke ta pranosh mendimin ndryshe ???
Si elektricist qe je ti i di me mire se une keto punet e rrezatimit nuklear keshtu qe spo hyj ne debat te hollesishem per te por te keshilloj qe ta mbyllim me kaq kete debatin kot fare per sa i perket centralit berthamor dhe mullinjve me ere.


ps.Kam mbaruar edhe nje fakultet tjeter pervec atij te shkopit te gomes z.tume por se kam per zakon te hapem bythesh ne forum.


Postuar nga arturm datė 07 Dhjetor 2007 - 20:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha varka
ps.Kam mbaruar edhe nje fakultet tjeter pervec atij te shkopit te gomes z.tume por se kam per zakon te hapem bythesh ne forum.


Shif kush flet, ti qe na ke thene edhe sa leke ke ne banke ketu ne forum.

Une nuk u hapa .... por ishe ti qe po na jepje mend se nuk dime per cfare po flasim ne rastin e berthamorit.

Psh

P.s. Ta kam dhene edhe nje here si keshille por nuk me paske degjuar. Mos i shtrembero emrat si ai idhulli yt. Jo per gje po nickname-i yt eshte shume i kollajshem per tu shtremberuar.


Postuar nga Piktor datė 08 Dhjetor 2007 - 19:20:

foto-lajm

Tani ne sheshin Skenderbej.


Postuar nga back4ever datė 08 Dhjetor 2007 - 23:25:

Re: foto-lajm

Citim:
Po citoj ato qė tha puntori
Tani ne sheshin Skenderbej.


 

E gjete tamam,duket shum bukur ne kete foto,besoj se eshte tamam ai se ne shumicen e rasteve kur del ne foto nuk dallohet mire jo per gje po nga qe eshte shum i zi nga dielli qe i ndrit ne fytyre :p


Postuar nga varka datė 09 Dhjetor 2007 - 02:05:

,

SA inat e keni kete burrin ne krah te ....


Postuar nga IQVLORA datė 09 Dhjetor 2007 - 13:08:

Inat mund ta keni sa te doni,por ai bashke me disa nismetar te tjere paten kurajon dhe guximin dhe krijuan te paren parti politike antikomuniste ne Shqiperi,pavaresisht se vinte nga trashegimia e Partise shtrige-kolere- verem-kancer.Po ata qe ishin dhe jane ne kampin e majte nga erdhen?Polli shtriga dhe beri nje cupe me shtrige se vetja.Shifeni se si jane karandisur,gati te hane njeri tjetrin si bisha,sepse vertete te tille jane.Asnjehere nuk i kane bere mire aspiratave kombetare.Ne vitet '90-'91 te shekullit te kaluar kur S Berisha permendi fjalen Kosove ata dhe baballaret e tyre kriminele e sadiste qe kishin pire gjak shqiptaresh thoshnin e propogandon duke uluritur :''C'na duhet Kosova''.Po sot; cirren e ulerijne per mosndertimin e rruges qe lidh dy pjeset e ndara te kombit.Pra ata kane ngelur njesoj si baballaret e tyre shpirtqener e cmirezinj.Kur Sali Berisha me shoke krijonin PD ,Gramoz Ruci e keta pinjollet me te rinj krijuan edhe ata nje parti te zeze si nata;te quajtu Shoqata per mbrojtjen e enverit.Ku jane ata sot?Enver Hoxha i ri edvini ju ka dhene atyre poste te larta ne parti.Mallkuar qofshin ata dhe ata qe i mbrojne ata!Ju placin syte.Besoj e keni degjuar ate shprehjen popullore:''Beme baba te te ngjaj''Keta njerez tani jane pa force,populli i ka braktisur,por me shume do t'i braktise e abandonoje ne te ardhmen.Ata jane disa mushkonja te pista,por pickimi i tyre nuk e demton me dot trupin e demokracise ne vendin tone.Nuk pretendoj se PD dhe Berisha jane shume te paster e nuk kane bere traplleqe,por me te mire se G Ruci e Co jane dhe kjo nuk eshte pak.Te gjitha te keqiat na kane ardhur nga komunistet dhe bijte e tyre me bastarde se baballaret. 

Poshte Komunizmi dhe lakejt e tyre!


Postuar nga arturm datė 09 Dhjetor 2007 - 17:32:

Citim:
Po citoj ato qė tha varka
SA inat e keni kete burrin ne krah te ....


Ne fillim me Bushin plak, pastaj me Bushin bir, dhe ME SHQIPTARE SI PUNA JOTE do vije koha qe te shikojme edhe nje fotografi te Berishes me Bushin nip.

Oh Zot


Postuar nga misterioz datė 09 Dhjetor 2007 - 17:56:

Komunisti komunist ngelet.

Citim:
Po citoj ato qė tha IQVLORA
Inat mund ta keni sa te doni,por ai bashke me disa nismetar te tjere paten kurajon dhe guximin dhe krijuan te paren parti politike antikomuniste ne Shqiperi,pavaresisht se vinte nga trashegimia e Partise shtrige-kolere- verem-kancer.Po ata qe ishin dhe jane ne kampin e majte nga erdhen?Polli shtriga dhe beri nje cupe me shtrige se vetja.Poshte Komunizmi dhe lakejt e tyre!


Aha kot turfullon IQ-ja ,sje ai qe do te na hiqesh ndryshe ti s'duhet ta shifje me sy Salen,Preē Zogaj,Arben Imamin,Ed Paloken e plot komunista dhe femije komunistash qe mbushin radhet e PD-se(qe per mua eshte normale).Ti je thjesht tifoz qe shan e uleret kaq.Dhe je tifoz me Salen dhe jo me PD-ne 35 vjet komunist dhe sekretar partie tjetri jo shaka.
Sala nismetar ,ti te ben te qeshesh me zor.Te kam thene dhe here tjeter kur te shkruash duhet te jesh esell.
Ai nismetaret e vertete po i zhduk nji nga nji,e ka amanet nga Dulla jo per gje.


Postuar nga IQVLORA datė 09 Dhjetor 2007 - 18:18:

Je shume i coroditur e nuk di se cfare thua.Une te tregoj ujkun dhe ti thua ja tek jane gjurmet.Eshte e kot te debatosh me ty,sepse je person qe nuk e njeh tolerancen fare.Urrejtja jote eshte patologjike dhe asnjehere nuk debaton me arsye.Te flet gjithmone goja para mendjes.Megjithate pune per ty,me mua mos u kruaj sepse nuk je nga ata burra qe shkruan me nje nick por me 700.Eshte me mire dhe burrerore qe te qendrosh larg atje ku e ke vendin.Nqse ti pranon qe te debatosh ne menyre te civilizuar e si shqiptar bujrum.Ti je shume me i ri nga mua dhe une jam nje burre qe di te fale, sepse une nuk te kam armik por te konsideroj nje djale shqiptar qe rruget e kurbetit te kane cuar ty edhe mua larg vendit tone.


Postuar nga misterioz datė 09 Dhjetor 2007 - 18:39:

IQ Vlora ke rrjedhur me te tera ,rri ngroh vezet ne shtepi ate bej .Ti je komunist e kaluar komunisti ,ca si puna jote ne vend te rrine prane plakes ne shtepi ngrohte e ngrohte hyjne neper forume dhe merren me politike.Dhe sa per 700 pseudonimet e mija e thua nga qe je i dehur.
IP-ja ime eshte e vetme por ti je i pire edhe kur spi prandaj flet perēart.


Postuar nga Vlonjati99Tave datė 09 Dhjetor 2007 - 18:41:

hahahahahahhaahhaahahahaha...


o misterios.. po ca meresh me te rrjedhur o derman... lol... hahahahaha


Postuar nga Piktor datė 09 Dhjetor 2007 - 19:05:

Kryetar per themelimin e Pd ka qene i ndjeri Azem Hajdari, ndersa kryetar i Pd dihet se u be Berisha. Persa i perket emrave te mesiperm sidomos ata te listes se pare vetem nja dy jane ish studente te dhjetorit. te tjeret jane gazetare e profesore funksionare etj. Mos harroni se perveē shoqates se Enverit qe benin antimitingjet e turpit kane qene edhe ne pd lol.


Postuar nga back4ever datė 09 Dhjetor 2007 - 22:38:

aman kush e gjen ate foton qe kan ber salen ti thithi (qumeshtin Ed Rames),pls vere ketu kush e ka jo per gje po ti bejm nje refresh pikturave meqen se na dalin keta me foto ne forume....


Postuar nga Vizioner datė 10 Dhjetor 2007 - 08:20:

Sali Berisha, Miu-Demokrat
ISH dhe i NGELUR nje Komunist i ndyre!


Postuar nga IQVLORA datė 10 Dhjetor 2007 - 14:03:

Citim:
Po citoj ato qė tha misterioz
IQ Vlora ke rrjedhur me te tera ,rri ngroh vezet ne shtepi ate bej .Ti je komunist e kaluar komunisti ,ca si puna jote ne vend te rrine prane plakes ne shtepi ngrohte e ngrohte hyjne neper forume dhe merren me politike.Dhe sa per 700 pseudonimet e mija e thua nga qe je i dehur.
IP-ja ime eshte e vetme por ti je i pire edhe kur spi prandaj flet perēart.Nuk kam se cte them me shume,sepse ke mbaruar si njeri.Menyra se si shprehesh ti tregon se je out of order dhe nuk ja vlen te merresh me ty.Ti je njeri qe nuk e njeh komunikimin njerezor.Pse kerkon te gricesh.Cfare te kam bere?Besoj nuk ta kam vrare te tat.Nqse urren Saliun apo dike tjeter mua nuk me behet vone.Me mua nuk ke pune.Nuk ke pse i kthen gjerat ne aspektin personal.

Ti duhet te dish kaq gje:Kur une ndiqja situaten politike dhe zhvillimet ne vitin 89-90 ti i bije maces me lug mor pizeveng i pa edukat.E kam thene dhe e them qe Sali Berisha ka qene nismetari kryesor i ardhjes se demokracise ne Shqiperi.Ti duke qene askushi ne ato kohe nuk i ke lexuar artikujt e shkruar nga S Berisha  e ndonje tjeter ne pacavuren komuniste ZP.Ti nuk i ke degjuar intervistat e tij me Zerin e Amerikes dhene Elez Biberajt ne muajt shkurt,mars,prill e ne vazhdim te vitit '90.Ti  e di qe ai i ka kerkuar R Alise pasardhesit te enverit lejimin e pluripartizmit.Patjeter e ke urryer  nqse e ke ditur aktivitetin e tij ne permbysjen e komunizmit, sepse ti je rregjistruar pioner i enverit dhe babai jot ne ate kohe ka qene anetar i shoqates kriminale per mbrojtjen e E Hoxhes te udhehequr nga G Ruci.Ne ate kohe  te ndjerit Hajdari nuk i kish shkuar ndermend te krijonte nje parti politike.E kujt i them edhe une.

Do te thosha edhe njehere mos u beje mashe e ndonje sypalariNdersa persa i perket atyre qe thua me lart je njeri shume i vogel per tu krahasuar me mua.Djem si puna jote une nuk i llogarise fare.Te lutem nuk kam ndermend te merrem me ndonje si puna jote,prandaj qendro larg meje.


Postuar nga Tulipani datė 10 Dhjetor 2007 - 14:49:

Zoti Iqvlora me vjen keq qe ke nje besim kaq te madh tek nje person i njollosur sic eshte zoti Berisha. Me kete s'dua te them se te tjeret jane njerez me te mire por duke qene se po flasim per te. Nga sa te lexoj nuk je njeri i keq me dukesh se do dhe ti nje zgjidhje per politiken shqiptare sic e duam te gjithe. Ti mund te me thuash tani qe jam e re ne moshe dhe eshte e vertete por kur flitet per kete argument per nje arsye apo tjetren kam qene shume afer ketyre ngjarjeve.

Kam qene dhe jam e mendimit se njerezit qe me te vertete filluan dicka ne Shqiperine e viteve 90 sot as permenden me fare, shume nga ata e lane kete aktivitet sepse i erdhi per te vjelle nga fushata shkaterrimtare e zotit Berisha ndaj armiqve te tij. shikoni sot ke ka afer??? Kush nga ata mund te thone me te vertete se ishin atje kur u bene zgjedhjet e para e te flisnin per nje parti te re ??!!! Asnjeri!! Une jam e bindur se rrethanat e bene Berishen kryetar, prapa tij kish njerez te tjere qe i bene programin hartuan fushatat e para, shkuan shtepi me shtepi te bindnin njerezit. Por keta njerez u harruan, u larguan, i larguan....


Koha do ta tregoje se shume njerez te politikes se sotme jane te rekrutuar prej vitesh, qekur ishin studente jashte shtetit, une mund te hedh hipotezat e mia sepse kur bej llogarite ne fund ka shume gjera qe s'me perputhen por eshte akoma shpejt per te gjetur fakte ndoshta per fat te keq s'do te dalin kurre.

Prandaj mos ti konsiderojme keta njerez as komuniste as balliste as te majte as te djathte ... ku e mesuan te majten e te djathten keta njerez e ky njeri i kaq permendur? Ne mal??!!
Une shikoj shume ide te mira rreth e perqark por nuk e di pse njerezit e vertete me ideale rrine larg politikes, ndoshta sepse s'duan ti ndyejne duart me te ... sepse do te futen dhe ato kush me shume e kush me pak ne vorbullen e saj.


Postuar nga IQVLORA datė 10 Dhjetor 2007 - 19:55:

Zonjusha Trendafile nqse i ke lexuar postimet e mia une kam bere nje zgjedhje dhe e kam thene ate publikisht.Midis dy te keqiave kam zgjedhur ate alternative qe eshte me pak e keqe dhe mendoj se kam bere mire.Alternativen socialiste nuk e pelqej.Pse?Sepse baballaret e tyre qe gjer dje kishin pushkatuar pa gjyq,burgosur e internuar neper kenetat e Myzeqese njerzit me patriote te vendit tone vetem e vetem se rridhnin nga shtresat e pasura.Ata nuk mund te behen me te mire se baballaret e tyre.Me keqardhje ta them por ju ndoshta  jeni nje pjelle e till .Trendafile.Ndodh edhe keshtu e nuk eshte faji juaj,por te mbroshe ata bisha i ve nje pikpyetje vetes tende.Patjeter ju do ta urreni ish komunistin Berisha sepse ai ju hoqi baballareve tuaj privilegjet 45 vjecare.Pse ta simpatizoje  krahun e F Nanos qe nje nate te maj -qershorit 1991 plaka shtrige kishte qene me barre dhe lindi nje femije bastard shtatanike dhe i dha emrin partia socialiste?Ah po patjeter duhen ''simpatizuar'' sepse baballaret e tyre servile te armiqeve tane shekullor serbeve prishen marrveshjen e arritur me aq mund nga shqiptaret.Mukja ishte bashkimi i popullit ne lufte kunder armiqve qe na kishin pushtuar,por komunistet u treguan tradhetare,ata ju vune pushken vellezerve te tyre nacionaliste duke e cuar vendin ne vellavrasje,gati ne nje lufte civile.Ata ishin aq bisha sa edhe njeri tjetrit ja kishin me hile.Kujtoj ketu Q Stafen.Nqse nuk e ke degjuar Drita Kosturin te fejuaren e Qemalit,pyet se cfare ka treguar ajo tani ne vitet e denokracise.Per ti mbyllur gojen komunistet e burgosen kete luftetare te njesiteve guerile.A e di ti moj Trendafile se familja e Q Stafes nuk ka pranuar te merrte pension per djalin e tyre hero?A e di ti moj zonjushe se familja e tij nuk e pranonte Enverin dhe cdo komunist tjeter t'ju shkonte per vizite cdo 5 Maj?A e di ti moj Trendafile se edvin rama ju mbante iso atyre qe kendonin kenge per kriminelin enver hoxha ne Peze?A e di ti moj zonjushe qe edvini me shoke nuk duan pajtimin e popullit shqiptar?A e dini ju se familjet e atyre bastaredve komuniste kapardisen ne shtepiat e rrembyera ish pronareve dhe pronaret vet jane akoma neper bodrume apo ne ndonje kasolle te vjeter?A eshte e tolerueshme kjo qe bytha e komunistit K Islami nipi i M Shehut te rrij ne vilen e nje patrioti tiranas e ai te rri ne shtepi te vjetra qe pikojune?A eshte e ndereshme qe ish spiunet e sig,.te shtetit te jene deputete ne ditet e sotme ne te dy krahet?A eshte e tolerueshme qe ish bastardet e sig te shtetit te punojne ne SHISH akoma.E S Berisha i qeroi ata bastarde te ndyre,ndersa kur djemte e komunisteve erdhen ne pushtet i morren perseri ne pune keta sadiste bije te zellshem te putanes PPSH.Nuk mund te harroj asnje shqiptar se cfare kane bere baballaret e socialisteve te sotem ,por edhe i ndonjerit nga ata te krahut te Saliut  per te kapur ndonje karrige shajne komunistet.Nena kuceder PKSH_PPSH hante femijet e vet,por edhe bija e tyre bastarde PS po ecen ne gjurmet e prostitutes plake.Shikojini si jane perleshur e gjakosur ne nje lufte per pushtet brenda llojit.Keta peshkaqene qe mbysin njeri tjetrin edhe ne barkun e nenes nuk jane me te mire se baballaret e tyre.Erdhen ne pushtet me revolucionin evgjito- komunisto-grek duke djegur gjithe Shqiperine dhe fajin e ka vetem Saliu thone.Kujt ja tregojne ato perrralla,ndoshta juve qe i besoni.Ne qe i kemi pare me syte tane dhe i kemi jetuar ato dite tmerri nuk i besojme ata.Ne 8 vite qeverisje i sollen vendit vetem korrupsion ne cdo qelize te shoqerise dhe varferi te tejskajeshme per popullin.Sic kishin vrare dikur ashtu bene edhe ne  vitet e sotme duke vrare A Hajdarin dhe me vone lane Shqiperine dhe iken si lepuj te pegere,ndersa disa ministra u futen poshte fustanit te grave,dikush mbushi edhe pantallonat me shit(ministri i brendshem).Sali Berisha ne ato situata teper kritike per vendin me 1997 nuk levizi nga Shqiperia.Mendoj se jeni vertet shume e re dhe i mendoni gjerat si pasardhese e babait apo gjyshit komunist te rene nga vakti Trendafile.Une mund te kem qene ndoshta shume me afer edhe se ty,kur sigurimsat dhe djemte e tyre digjnin selite e PD-s ne cdo rreth te vendit dhe vidhnin bankat.Po qe se ato kohe ke banuar ne Tirane nuk te besoj per asgje,por edhe ne ndonje rreth po te jesh atehere nuk ta mbante te dilje jashte.Per kete me bind qe i ke pare ngjarjet nga TV.Une qe po debatoj me ty kam pare me syte e mij A Malajn,S Qenushin,S Broken,N Ceken te takohen e te pijne me Zan Caushin.Frrok Cupa/i ishte i atashuar tek familja e kriminelit.Zani nje dite mori peng vellain e bosit te firmes piramidale Kamberi per te marre pare.U desh nderhyrja telefonike e Fatos Nanos tek Z Caushi qe ky u lirua.E shikon se me ke kane qene te lidhur ish djemte e komunisteve.Me banditet qe paguheshin e perdoreshin per te djegur vatanin nga greket dhe te perkrahur nga PS.Kush eshte edvin rama?Nje hajdut ordiner e i korruptuar.Ai eshte bere pronar i paligjshem ne drejtimin e PS.Tamam si ata te malit qe me permende ti me poshte qe erdhen e zune toket e Bathores,Kamzes e kudo sepse i la te lire Sali Maloku.Kush ua kish lene ato toka?Ndoshta Leke Dukagjini.Pse cfare kujton ti moj yong lady se une e perkrah Saliun per mender mutrat qe ka bere? Never!Me pronat ai ka bere krime te pafaleshme qe po na kushtojne shume.Ligji 7501 eshte nje ligj ultra komunist qe nuk e bene vendin tone atraktiv per investitoret e huaj.Ju te majtet thoni se ai ka grumbulluar shume pushtet.E vertete dhe e frikeshme por ndryshe nuk mund ta cmontosh krimin e organizuar,monopolet ne ekonomi,nuk mund te vesh ne pranga ata qe dogjen Shqiperine e vrane njerez te pafajshem me 1997,nuk mund te vesh ne pranga kriminele e banda qe ishin ne sherbim te klaneve mafioze te PS.Qe te qeverisesh me duar te pastra duhet te kesh shume pushtet per t'i mposhtur e qeruar metastazat kanceroze te krimit e korrupsionit te instaluar nga qeverite socialiste.Sado qe ka pasur veshtiresi kjo qeverisje i ka treguesit shume me pozitive se qeverite socialiste.Po ndertohen vepra gjigante te cilat ju verbojne syte disa liliputeve te majte,sepse jane xheloze e ziliqare dhe nuk e duan Kosoven.Parrulla e tyre ka qene :''C'na duhet Kosova''.Nanua u tha kosovareve mbasi u takua me kriminelin Milloshevic ne Krete, ju kosovaret kryeqytet keni Beogradin.E pra ishte i majte ky,packa se ju nuk e doni tani.Mos u merzitni se ai do t'ja nguli guret e varrit edvinit dhe keshtu ky fare burri do te perzihet nga PS si qen i rrahur.Une kam thene se per te ka vetem nje shpetim dhe ky eshte bashkpunimi me Saliun ne te mire te vendit dhe te interesave te tij personal.Pavaresisht se saliu vjen nga malet por ai eshte njeri pa vese e ndofta me qytetar se ne te dy.Ju thoni se ku jane sot ata njerez qe kane ideale e qellime te mira.Ta them une ata jane deshtak.Jane te paafte per te luftuar ne keto vite te veshtira tranzicioni.Ata nuk i vlejne shoqerise,jane dembele e frikacake.Dihet se ky brez politikanesh te ardhur nga diktatura nuk jane te mire e kane bere shume gabime,por ata jane perpjekur te bejne dicka te mire per kombin.Sadopak por kane punuar.Ata do te hujne ne histori e ata qe rrijne menjane jane njerez kote. Saliu eshte politikan i keq,por mei mire se edvini eshte.

Uroj qe mos te jesh bije apo mbese e ndonje te korruptuari nga politikanet e majte!


Postuar nga Vlonjati99Tave datė 10 Dhjetor 2007 - 20:58:

HAHAHAHAHHAAHAHHAAHHAHAHAAHHHA, SA TE MYKUR QE JANE HAHAHAHAHAAHHAHAHAAHAHAHHAAHAHAHAHAH, SI DALIN KETA PISLLEQET SI AI QE U BE DEPUTET TE RASJA E KALIT.. E U BE DEMOKRAT I FLAKT HAHAHAAHAHAHAHAHAHHAAHAH


EDI RAMA, U SHPALL KRYEBASHKIAKU BOTROR PER PUNEN E TIJ, PER CFARE SOLLI, PER IDET E TIJ E PO VETE FSHAT ME FSHAT E SHPI ME SHTEPI PO QAN HALLETE POPULLIT.. DHE POPULLI PO BINDET SE CFARE MUND TE BEJ AI, SE CFARE DO TI DHUROJ KOMBIT, SE SI DO TA NDEROJ KOMBIN.


NE VLORE KA PASUR SHUM SPIUNE... NJERI NGA XHAXHALLARET E MI, KA QEN BRIGADIER NE NJE ZONE TE LUMIT TE VLORES.. DHE NJE QE NE KOHEN E DEMOKRACISE UN E KISHA PROFESORE TE KIMISE, ISHTE SHEFE KUADRI... I KA XHAXHAI DHE SOT ATO DOSJE, SE SI JA KISHTE NXIR AJO "KOMUNISTJA E FLAKTE" QE SOT ESHTE ME BALLIN... PO KRU THEM NXIRE.. SIKUR MOS TE ISHTE KTHYER SISTEMI.. XHAXHAI DO KISH NGREN NJA 25 VJET BURG.. PO KUR TE VETE NE SHQIPERI DO E MARE ATE DOSJEN DOE BEJ SCAN E DO E POSTOJ... PRA DUA TE THEM QE KETA QE SOT E SHAJNE AQ SHUM ATE SISTEM.. DMTH JOSE NE TE TJERET E DUAM.. SE SE DO NJERI ATE SISTEM..PO KETA QE E SHAJN KSHU SI GJOJA MEMISHE ME SHPIRT.. KETA QE JAN ME 200 FYTYRA.. NE ATE KOHE KAN QEN NE POZICIONE TE LARTA.. PO SHUMICA KAN QEN SPIUNE.. , VENIN NEPER GJYQE SI DESHMITARE TE RREME, NDONJE HER GJOJA SHIFNIN.. KETE PUNE KAN BERE DHE GJITH JETEN E TYRE KESHTU E KAN KALUAR ME 200 FYTYRA ME SPIUN LLEQE ME SERVIL'LLEQE.. PRANDAJ NUK ECEN PARA SHQIPERIA.. SE KA AKOMA TE TILLE... SPIUNE KOMUNISTE TE VESHUR ME PETKUN E DEMOKRACISE.. DHE JAN KUDO, JAN SI MINJ..DHE KESHTU DO VAZHDOJ SHQIPERIA, PA DRITA , PA RRUGE, PA INTEGRIM, PA CIVILIZIM.. SA TE JEN KETA LLOJ FELLIQSIRASH..DO JEN DERI SA TE DALE NJE DORE E HEKURT QE TI SHTYP SI MORRA.

EDI RAMA SIC BERI TIRANENQE KA AKOMA SHUM PUNE.. DO BEJ DHE SHQIPERINE... DO I JAP NJE PAMJE TJETER KU TE GJITH DO JEMI KRENARE, PERJASHTO SPIUNET.


Postuar nga back4ever datė 10 Dhjetor 2007 - 21:15:

Lajthitja ska te sosur ketu ne forume,si te ikte sala ne 97n kur ai ishte dirigjenti i rremujave,ahhhh qe si kam keta tipa afer dhe ti jepja nga nje banane dhe ta fusnin tek vendi qe ta mbyllnin gojen,jo per gje po na e ben forum celul pd-je ku flitet vetem per arritjet e kriminelit ne keto vite te qeverisjes ,ah medet thuaj qe nuk doli nje ilaē i mir per keta gjyhnafqare.....

 


Postuar nga Tulipani datė 11 Dhjetor 2007 - 16:26:

Kur do te kuptohet qe Pd e sotme nuk perfaqeson te Djathten ?! Sepse qe nga vitet 90 e ketej eshte perfaqesuar si antagoniste e Ps s'domethene qe eshte e djathte. Sa bukur e nisi veprimtarine e djathte duke shperndare tokat e te tjereve?

Iqvlora po ti kishe kushtuar pak rendesi fjaleve te mia dhe te mos kishe shkruar direkt pergjigjen do ta kishe kuptuar qe une s'kam thene ne asnje vend qe une jam e majte apo me Ps, qe fajet i ka te gjitha Berisha etj. Meqe po flasim per te si figure u kufizova te shkruaja per te. Une nuk jam aktiviste partie e nuk flas me zjarr as per Berishen as per Nanon e as per Ramen. Jane shume larg mendimeve te mia persa i perket qeverisjes.

Dhe ketu s'po bejme biografine e familjes time, qe sa per precizion jo vetem qe s'ka qene asnjehere e majte po ka dhene kontribut pa kerkuar asgje se s'kishte nevoje te merrej me politike qe te jetonte denjesisht.
Une nuk flas me fjalet e te tjereve si psh "me duar te pastra " ... ato qe thashe jane mendimet e mia s'mi ka imponuar njeri se prinderit me kane edukuar te kem nje opinion timin e jo te degjoj pallavrat e te tjereve. E kam degjuar shume here kete punen e femijeve te ish komunisteve etj, mundesisht nderroni fjalor me mua... une s'po ju permend familjen sepse nuk e njoh e pretendoj te njejten gje.
Nese juve s'ju pelqen per mua ska problem, e respektoj fjalen tuaj por nuk e mendoj si ju.


Postuar nga Ari. datė 11 Dhjetor 2007 - 17:35:

problemi ne shqiperi eshte shume i thelle,sepse ekziston nje fodullek i tmerrshem,sepse nuk kane deshire kurre te mesojne nga vendet me nje demokraci shume vjecare.Per sa i perket veshjes,apo bindjeve rreth politikes,eshte normale qe berisha brenda qelizes tija to pershruhet i veshur me bindje komuniste,sepse nuk mund te vinte nga qielli..pra nga ai gji do te dilte edhe berisha dhe te mos pertendojme shume ne kete pike,edhe, sepse inteligjencen enver hoxha e shfarosi,pra brezat e ardhshem do te rriteshin ne frymen e injorances,te servilizmit,te rryshfeteve,etj vese te ketilla.PER sa i perket ndarjes se politikes ne 2grupe,nga pikmaja ime,ose kendveshtrimi im eshte se e majta,ose te majtet kudo ne bote,per ata ekziston nj ideollogji,pra e majta eshte ne tersi te saja nje ideollogji..
kurse te djathtet besojne ne idivid,pra mbi ineligjencen e individit..

ne vendin tone duhet te kalojne shume vite akoma qe te ambjentohen me rrymera te reja,e njejta eshte edhe ne kosove,por me nje ndryshim,sepse atje jane krijuar shume parti te djathata,dhe pak parti qe merren me probleme sociale,kurse tek ne te djathtet kane bindje te te majteve.por qe me problemet sociale nuk merret asnje..

shoh vetem nje politk gerr-hame,asgje konstruktive,edhe ate qe harrijne te dyja bashke, me lufte do ta harrijne


Postuar nga bleta punetore datė 11 Dhjetor 2007 - 17:38:

hallin e sales qani ju... qani ore hallin e popullit, ashu, te KALIT...!


Postuar nga Ari. datė 11 Dhjetor 2007 - 17:42:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha bleta punetore
hallin e sales qani ju... qani ore hallin e popullit, ashu, te KALIT...! [/QUOTE

dole nga korburja ti???? rrezikon shume per mendimin tim ...


Postuar nga bleta punetore datė 11 Dhjetor 2007 - 17:48:

Citim:
Po citoj ato qė tha ari77labi
[QUOTE]Po citoj ato qė tha bleta punetore
hallin e sales qani ju... qani ore hallin e popullit, ashu, te KALIT...! [/QUOTE

dole nga korburja ti???? rrezikon shume per mendimin tim ...pike e zeze, hallin e atij qe s'duhet ngelet duke qare! :p


Postuar nga back4ever datė 11 Dhjetor 2007 - 19:18:

ne qajme hallin e sales se eshte ber per gjynahe,e mbajn te gjith ne goje per keqe dhe ne po mundohemi ta sjellin ne rruge te mbare :p


  Gjithsej 9 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »
Trego 404 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.