Forumi Horizont
Trego 21 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Psikologjia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=6)
-- Iceman and Psychology (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11464)


Postuar nga lezhjani-82 datė 19 Prill 2006 - 23:31:

Iceman and Psychology

Shikova sot nje dokumentar mbi vrasesin me te madh te te gjitha koherave....Iceman. Nuk e di nese ndonjeri ka degjuar per te, por kisha qejf te bisedoja me ju per ket ceshtje.
A mendoni se nje njeri eshte gjendje te vrase rreth 200 njerez dhe prape te mos kete asnje lloj ndjesije para, gjate dhe mbas vrasjes?

Iceman..(Richard Kuklinski) ka kryer rreth 200 vrasje te personave te ndryshem perfshire edhe te gjithe shoket qe kishte ne jete.Ne fillim kishte filluar duke vrare dhe djeguar kafsh shtepiake pastaj mund te vriste njerez vetem e vetem sepse ata e shikonin ne sy.
Gjeja me e habitshme eshte se kur kishte vrare gjithashtu edhe kur po jepte intervisten nuk kishte asnje ndjenje besdie apo pendimi per cfare po thoshte ose per cfare kishte bere,kjo e ka bere te marre edhe emrin Iceman.gjithashtu e ka marre kete emer edhe ngaqe shpesh kufomat e tij i fuste ne frigorifere akulli qe te mos merrej vesh koha e vrasjes.
Ne rinine e tij kishte vrare rreth 100 vete pastaj eshte punesuar per Gambino Family ku ka punuar si vrases me para dhe ku mund te kete kryer rreth 100 vrasje te tjera.

Tani Iceman eshte ne Burg i denuar me disa denime te perjetshme...ndoshta 200..!


Postuar nga Fajtori datė 20 Prill 2006 - 01:07:

Ndjenja e fajsise kur merr nje jete tjeter eshte pjese e kultures se marre dhe te trasheguar, perfshire ketu edhe instiktet gjenetike. A eshte e mundur te kryesh 200 vrasje pa u ndjere keq? Po, eshte e mundur, por eshte e rralle.

Gjate luftes se dyte boterore nje repart rezervistesh gjermane ishte caktuar te kryente shume ekzekutime. Ushtaret vrisnin cdo dite qindra persona nga afer (me plumb ne koke). Kjo i bente te ndiheshin shume keq. Per te evituar problemet psikologjike qendra e komandes shperndante pije alkolike ne mase dhe ushtaret ndiheshin me mire. Ne fakt kjo eshte praktike e perdorur ne shumicen e luftrave. P.sh. ekzistojne deshmi te shumta mbi perdorimin e drogave nga ushtaret amerikane ne Vietnam.

Cfare dua te them me kete? Qe nuk eshte normale te behen vrasje me shumice pa patur vrasje ne ndergjegje. Normalisht ne kemi lindur ose jemi edukuar te respektojme jeten e nje qenieje te ngjashme me ne. Ketu ndihmojne edhe televizionet ose ambjenti social, qe denojne vrasjet dhe therjet mes njerezish. Madje sa me makaber te jete krimi aq me shume ben pershtypje, thua se rezultati nuk eshte i njejte (vdekja e personit). Keto forma edukimi (ose po te duash manipulimi) krijojne mbulesen e fundit te berthames se qenies tone. Ne fakt, karakteri i dikujt mund te mendohet si top lecke, ku shtrese pas shtrese izolohen ose modifikohen impulset qe vijne nga brenda per ti dhene nje trajte me sociale, me te pranueshme per komunitetin. Me pak fjale ne duhet te kemi "sentimenteve humane".

Njeriu, pra, eshte qenie si gjithe te tjerat. Pra mund te prodhohet gabim. Ne kete bote ka njerez qe dalin te deformuar fizikisht per nje mutacion gjenetik te rastesishem. Ne menyre te ngjashme ndodhin mutacione te karakterit qe cojne ne humbjen e sentimenteve humane. Tek e fundit edhe kompjuterat qe prodhohen ne kushte precizioni te larte, mund te dalin me difekte, jo me nje njeri qe perballet cdo dite me nje bote ne ndryshim.

Sidoqofte, per mendimin tim coroditjet e karakterit mund te vijne nga dy burime te ndryshme. Nga njera ane nga coroditjet dhe streset familjare ne moshe pak a shume te vogel (deri ne adoleshence), te cilat sjellin nje deformim psikologjik. Nga ana tjeter nje ambjent social i shthurur (si puna atij te 1997 ne Shqiperi) modifikon parametrat e vleresimit human. Ne fakt, ambjenti social mund ti favorizoje tipa te tille. Nje person qe vret me gjakftohtesi dhe pa pendime behet shume i dobishem kur ambjenti vlereson tipat e dhunshem (sic ishte rasti Iceman ne familjet mafioze). Raste te tilla ka shume ne Shqiperi, me shume sec mudn te mendohet, por ne i shikojme kalimthi kur spikeri thote se filan person akuzohet per 3-4 vrasje.


Postuar nga WOLF_CUB datė 20 Prill 2006 - 16:29:

Mua m'u duk interesante pyetja e sondazhit qe eshte : a ka ndjenja....?

Patjeter qe ka. Ndjenjat dhe te ndjerit jane nje larmi shume e madhe. Nese nuk do te ekzistonte nje krim specifik ai nuk do te njihej dhe rrjedhimisht nuk do te provohej frike prej tij (me perjashtim te rasteve halucinadive ose deluzionale)

Nje njeri i shquar , rreth 120 vjet me pare u perpoq te bente nje dekonstruksion te atyre qe ne quajme "vjera" dhe atyre qe ne quajme "njerezore" dhe "c'njerezore"
Ne fund rezultati me githe format e reagimeve ne shekuj ...ka ngelur nje "moral historik dhe momental" si dhe nje gjykim empatiko-instiktiv.

te kesh ndjenja do te thote te jesh i mbarsur ne qenjen tende me te gjithe elementet e duhur dhe per ti rene shkurt nje forme do ishte "e mira dhe e keqja"

Por nese njera dominon tjetren ne aspekte te caktuar te jetes nuk do te thote apak se nje indovid nuk ka ndjenja.
Ndjenja eshte ndjenje pamvarsisht nese eshte kercenuese per integritetin tone dhe per te ngjashmit tane.
Sot ka njerz qe simpatizojne Been Ladenet dhe Hitlerin. E pra per ta thuhet se jane pergjegjes per masakra te medha. A do mund te pyesnim : A kane ndjenja ta qe i simpatizojne keto gjera dhe miratojne keto veprime??

Ka pasur shume tentativa per te spjeguar karakteristikate e personalitetit te nje krimineli tipik ose qofte te nje serial killer-i.
Ka nje teori gjenetike dhe boologjike qe evidenton plus minuset e disa kromozomeve...por ka edhe nje teori te "social Learnig" dhe bihevioral theory qe i kundershtojne dy te parat.
Une do te thosha se ka shume faktore qe si ne nje mozaik ku cdo gur pamvaresisht nga njgjyra ka rendesine e vete ne pamjen e te teres..ashtu edhe cdo aspekt i jetes sone eshte i lidhur ngushtesisht me ndertimin dhe sendertimin e nje personaliteti te prirur per te qene killer.

Bota e qyteteruar ka fillur ti trajtoje ndyshe killeret por edhe me keq akoma. ka raste kur nje serial killer eshte edhe pedofil. Skandali dhe tmerri ne kete rast eshte edhe me i madh. Bota sot eshte me pak mizore me ta...mbase se ende nuk e ka gjetur shkakun e shume sjelljeve kriminale...dhe mbase edhe se shpesh mendohet se edhe nese gjindet ne e kemi te pamundr te kthehmi mbrapsht ne kohe dhe te korrigjojme historine.
Tung


Postuar nga Cindi datė 20 Prill 2006 - 16:48:

Per te tilla raste vidat nuk duhen liruar kurre.
Prandaj njerezit me llogjike krijuan ligjet dhe keto ligje per te tillet duhet te jene te forta.
Nuk mund te lejojme psikopatet te udheheqin boten, duke perdorur justifikime nga me te ndryshme.

Ata gjithmone kane qene njerezit me gjakftohte, sepse nuk mund te perdorin llogjiken dhe kurre nuk kane kuptuar c'kane bere, c'jane duke bere ose c'do te bejne ne te ardhmen.

Littaaariiin pa meshire.


Postuar nga lezhjani-82 datė 20 Prill 2006 - 20:44:

Iceman gjate rinise se tij ishte keqtrajtuar nga i jati i cili e rrihte keq gati cdo dite.
Nga studimi i psikologeve u arrit ne perfundimin qe 50 perqin e karakterit dhe sjelljes se tij ishte e lindur (e trasheguar gjenetikisht) , ndersa 50 perqind ishte e ushqyer nga mos-dashuria e prinderve te tij per te,duke bere qe Iceman mos ta njihte dashurine dhe socialitetin me njerezit e tjere.
Por nga ana tjeter ai ishte i martuar dhe kishte dy vajza te cilat thoshte se i donte shume.
Si ka mundesi qe nje person te mos kete fare ndjenja kur vret gjakftoht dhe nga ana tjeter te martohet dhe te kete femije te cilet i do.
Une mendoj se keto te dyja heret a vone bien ne konflikt me njera tjetren, ose per ta thene me mire heret a vone Personaliteti i Dyte i Iceman (vrasesi), do te bie ne konflikt me personalitetin tjeter (babain),gje qe do te conte ne nje fare pike Iceman te bente "Indoor Violence" (dhune shtepiake).
Nga nje interviste e dhene Ai thoshte se gruan e tij e rrihte vazhdimisht, por asnjehere nuk kishte menduar ose tentuar ta vrase ate ose femijet.


Postuar nga Enya datė 20 Prill 2006 - 21:46:

Lightbulb

Dikur kam lexuar nje liber te Z.Frojd,
ku thoshte qe "Po ta marrim njeriun si nje godine 10 kateshe,
6 katet e para te tij ndertohen(formohen),
nga mosha 0-10 vjec.
Ndersa 4 katet e tjera me kalimin e viteve."


Mosha me delikate tek nje femije eshte 0 deri ne 10 vjec.
Dikush nga juve mund te kundershtoje,mund te thote qe adoleshenca eshte mosha me delikate tek njeriu, por eshte mendim i gabuar.

Nese nje individ qofte mashkull apo femer, ka arritur deri aty sa te personifikohet si iceman/icewoman
sindromat e semundjes se tyre psikologjike,
kane te bejne vetem me ndikimet e ambjentit
qe nga femijeria e hershme, e me pas...
Nje edukate familjare e shendoshe, gjithmone rrit krijesa te shendosha menderisht.

Tani sa per temen, exactesisht per pyetjen tende Lezhjani,
existojne vrasesit e lindur.
Dhuna pjell gjithmone Dhune.

Urime per temen.Si gjithmone na kenaq me shkrimet e tua.


Postuar nga Fajtori datė 21 Prill 2006 - 00:27:

Citim:
Po citoj ato qė tha football

Nuk mund te lejojme psikopatet te udheheqin boten, duke perdorur justifikime nga me te ndryshme.Te kuptosh njerezit nuk dmth te pranosh sjelljen e tyre. Duhet kuptuar qe ne fund te fundit jemi kafshe si gjithe te tjerat, pavaresisht nga struktura e ligjeve qe mundohemi te mbajme ne kembe.
Litarin thua??? Per mua mund dhe te perdoret, por ne disa raste ja vlen ne disa te tjera jo. Ne Shqiperi ja vlen, sepse kriminelet jane te prodhuar nga shoqeria, jo nga familja. Po thuaj kush i le shqiptaret te vene ligjet qe duan. Sepse, me thene te drejten, mendoj se me referendum fiton denimi me vdekje ne Shqiperi. Apo jo ?


Postuar nga cupka datė 21 Prill 2006 - 14:49:

Doja te beja nje korrigjim per Lezhjanin.
Iceman, vertet nuk ka shprehur dhembshuri, meshire apo keqardhje per viktimat e tij por kjo kurrsesi nuk mund te aludoje qe ai nuk i ka perjetuar ato (ndjesite). Ne te kundert ndjesite e tij kan qene aq te fuqishme sa pikerisht kjo force ndjenjash e ka stimuluar dhe motivuar ate te vazhdonte vrasjet. Brenda tij ka pasur nje meri shperthimesh ndjesie... eshte ndjere euforik, superior, i plot-pushtetshem pothuajse Zot dhe keto jane ndjenja teper te forta por ne te njejten kohe shume te rrezikshme. Pra, ai ndjente.


Postuar nga lezhjani-82 datė 21 Prill 2006 - 17:05:

Pershendetje shejtane.
Ndjenjen e superioritetit dhe e te qenit zot gje qe nenkupton "sic zoti ua jep jeten njerezve une jua heqi ate" mendoj se e kane te gjithe serial killer.
Ndersa per euforizmin nuk mendoj se ishte cilesi e tij sidomos ne vrasjet qe bente me pagese, i bente ato gjakftohte dhe me paramendim.
Ne vrasjet qe ka bere "per arsye personale", sado qe mund te nervozohej me personin dhe behej i obsesionuar per ta vrare, zgjidhte gjithmone armen e duhur per krimin dhe nuk e humbte asnjehere kontrollin gje qe ka cua ne mos arrestimin e tij per nje kohe te gjate.


Postuar nga cupka datė 21 Prill 2006 - 17:30:

Pershendetje dhe ty Lezhjan!

Pikerisht!
Mos-kapja e tij e shpejte nga forcat blu a nuk tregon qe ai cdo vrajse e kishte te kalkuluar me gjakftohtesi? Perse? Sepse duke i shpetuar kapjes ai ndjehej superior karshi forcave blu nje dhe viktimave dy.
(ai te tera vrasjet i ka bere me paramendim)

gjithsesi, korrigjimi im ndaj teje ishte qe dhe vrasesit kan ndjenja pavaresisht se nuk jane ndjenja dashurie apo dhembshurie.


Postuar nga agata datė 21 Prill 2006 - 17:32:

Kur lexoj per Iceman, dhe raste te tjera si kjo ndjeje frike..!!

Iceman, ishte mbi te gjitha nje njeri, produkt i shoqerise ku jetojme, fryt i keqtrajtimit permanant e i dhunes, jo vetem nga pjestar te familjes por edhe i shoqerise qe e rrethonte.. Ai ishte nje rast ekstrem i marginalizmit socjal e mental..
Natyra njerzore eshte kaq e brishte...!

Ja pse duhet te kemi kujdes ne edukimin e individeve.


Postuar nga ingmetalboy datė 30 Prill 2006 - 22:21:

Bio-psycho-social eshte teoria e fundit mbi shpjegimin psikologjik te sjelljes njerzore.


Bio- shume aspekte tonat jane "te koduara me pare" ne ADN-ne dhe gjenet tona. Pra ka mundesi qe mami dhe babi te te kete kete bere dhuraten me te madhe duke te falur "supergjene" dhe ti duhet vetem ti perdoresh ato. Nga fillesa e psikologjise eshte vene re qe ne shume raste struktura e trurit dhe nderlidhja e neuroneve me njera-tjetren ndikojne ne sjellje te ndryshme. Dihet gjithashtu qe niveli i hormoneve te ndryshme ne trup mund te beje njeriun te beje cudira. Adoleshenca ( perjudhe e cila njihet per luhatjet e hormoneve ) eshte prova per kete gje.

Psycho- ajo qe mendon mund te ndryshoje ate kush ti je. Menyra se si mendojme mbi veten ndikon ne ate qe do te behemi me vone. Nqs mendon per veten qe je vetem nje hic, kurre nuk mund te shkosh me larg se hici, mbasi nuk kurre nuk do te provosh. Kjo do te thote qe edhe nqs asnje nga familja jote nuk ka shkuar ne shkolle te larte me pare, ti duhet te provosh te konkurosh te pakten.

Social- Ambjenti ku jeton, kultura qe merr ne shoqerine perreth, grupi i miqve qe kalon pjesen me te madhe te kohes, e dashura qe kerkon te beje seks vetem mbas martese, ndikojne gjithashtu ne karakterin tend dhe ne ate qe ti do ti mesosh femijeve te tu neser.

Te tre keta faktore ndikojne kush me shume dhe kush akoma me shume tek nje individ per te formuar labirinthin e sjelljes se ketij individi.

Ne rastin e ketij Iceman, une mendoj qe ai duhet te kete patur qe kur eshte lindur ndonje crregullim ne strukturen e trurit dhe receptoreve te gjenerimit ndjenjave te cilat me duket se jane ne hipotalamus ( bio ), crregullim i cili eshte forcuar nga abuzimi i babait (social). Ky eshte mendimi im. Por keta njerez jane vertet per tu patur frike. Bio-psycho-social Bio-psycho-social


Postuar nga mobidik datė 03 Maj 2006 - 16:00:

Me duket nje teme teper interesante. Dhe cudi se si per 10 dite jete kjo teme nuk ka patur me teper postime. gjithsesi
Mua m'u duk interesante pyetja e sondazhit qe eshte : a ka ndjenja....?
ajo qe thote wolf club rreth ndjenjave personalisht me duket e drejt, nuk mund te ekzistoje njeri pa ndjenja, problemi eshte se me cfare lloje ndjenjash ice man i ka bere 200 vrasjet. Mund te jepen shume sygjerime, por eshte shume e veshtire te kuptojme se cfare ai ka ndjere. Sigurisht qe ndjenjat e tij nuk kan qene normale, por te shformuara, nje shembull i ngjashem mund te jete shformimet ne gjymtyre ose tipare qe mund te shkaktoje nje semundje te nje njer. Madje keto shformime mund te arrine deri aty sa te mos njihen me keto tipare.
jam i bindur se edukimi familjar ka luajtur nje rol teper te rendesishem ne formimin e karakterit te ice man, ndersa per sa i perket geneve kam lexuar se ato ndikojne vetem 20% ne karakterin e njeriut, pjesen kryesore e luan ambjenti rrethues.
gjithsesi nuk duhet te trajtohet ice man vetem si viktime i shoqerise, sepse ai edhe mund te behej krejt ndryshe. ka patur edhe persona te cilet kan kaluar nje femijri te vuajtshme, por ato jane formuar ndryshe nga ajo qe i ka ofruar shoqeria.
urime per temen Lezhiani


Postuar nga lezhjani-82 datė 01 Shtator 2006 - 19:18:

Ky eshte i shumeperfoluri:

A little scary e...?


Postuar nga lezhjani-82 datė 11 Tetor 2006 - 21:26:

Edhe nje detaj tjeter qe me kishte shpetuar. Iceman, ne burgun e sigurise se larte ku po kalonte vitet e tij te denimit, kishte edhe vellain e tij per te cilin nuk kishte fare deshire te fliste ne interviste. Besdisej vetem nga fakti qe intervistuesi (nje psikolog i famshem per keto raste) ja permendte te vellain i cili nderkohe ishte denuar per disa vrasje dhe perdhunime qe kishte bere.
Iceman u mjaftua vetem me fjalet "Let's not talk about him" duke treguar shenja nervozizmi ne fytyre. Me sa shikohej Iceman si te vellain dhe babain i urrente aq shume sa ne nje pjese te intervistes thote per te jatin qe: "heren me te pare qe do ta kishte shikuar do ta kisha vrare ate bir kurve".

Personalisht mendoj se gjithe ky vrer qe ka Iceman per familjaret e tij (jo gruaja dhe femijet) eshte krijuar nga perdorimi i dhunes ne familje dhe mungesa totale e dashurise per ambjentin dhe shoqerine (perfshire familjen)ne kohen kur ai ishte femije.

Ps: Iceman ka vdekur para ca muajsh ne rrethana te panjohura. 1:15 AM on March 5, 2006,


Postuar nga Mister_DXP datė 02 Tetor 2007 - 14:59:

Citim:
Po citoj ato qė tha lezhjani-82
Edhe nje detaj tjeter qe me kishte shpetuar. Iceman, ne burgun e sigurise se larte ku po kalonte vitet e tij te denimit, kishte edhe vellain e tij per te cilin nuk kishte fare deshire te fliste ne interviste. Besdisej vetem nga fakti qe intervistuesi (nje psikolog i famshem per keto raste) ja permendte te vellain i cili nderkohe ishte denuar per disa vrasje dhe perdhunime qe kishte bere.
Iceman u mjaftua vetem me fjalet "Let's not talk about him" duke treguar shenja nervozizmi ne fytyre. Me sa shikohej Iceman si te vellain dhe babain i urrente aq shume sa ne nje pjese te intervistes thote per te jatin qe: "heren me te pare qe do ta kishte shikuar do ta kisha vrare ate bir kurve".

Personalisht mendoj se gjithe ky vrer qe ka Iceman per familjaret e tij (jo gruaja dhe femijet) eshte krijuar nga perdorimi i dhunes ne familje dhe mungesa totale e dashurise per ambjentin dhe shoqerine (perfshire familjen)ne kohen kur ai ishte femije.

Ps: Iceman ka vdekur para ca muajsh ne rrethana te panjohura. 1:15 AM on March 5, 2006, 

Ai ka qene nje i semure psikosocial.

DXP


Postuar nga lezhjani-82 datė 27 Shkurt 2008 - 03:17:

shifeni ne Interviste live Iceman 1991.
video.google.com/videoplay?docid=51...120077&q=iceman


Postuar nga girl22 datė 31 Gusht 2008 - 00:27:

Sot sapo e pashe dokumentarin ne TV. Thoshte se kishte vrare edhe shoke e tij te gjithe vec NJE.

Kur nje gazetare i beri pyetje per dicka qe ai se bente dot?

Ay u pergjigj qe smund te vriste FEMIJE ose GRUA.

Dhe ato qe bente e shikonte si profesion, dhe keshtu si bente aspak pershtypje.


Postuar nga lezhjani-82 datė 31 Gusht 2008 - 01:26:

Girl, ku e pave te A&E ?

Edhe une te njejtin emision kam pare dhe asht shume interesant edhe i detajshem!

E ve re ca krimineli duket gjate i ntervistes ai, po ata personat qe i kishte cuar tek ajo shpella dhe i kishte lene te vdisnin duke ju henger minjte fytyren.....


Postuar nga girl22 datė 31 Gusht 2008 - 11:43:

po Lezhiani,

jo se vura re ate por kur tha qe njerit nuk i futeshe kemba brenda dhe ja sharovi te dyja kembet, o Zot sa gjynah. shume disturbing ishte mo lal ca thua interesant emision..ehe


Postuar nga Deb* datė 18 Shkurt 2010 - 16:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha lezhjani-82
Ky eshte i shumeperfoluri:

A little scary e...?


Sa i ngjan ketij monstres tjeter ne paraqitje, qe njihet me emrin qe i kishte vendos vetes, BTK. U arrit te kapej pas 30 vjetesh, dhe te mendosh qe ishte nje njeri i kishes, dhe lider i kishes. Familjar. I martuar me femije dhe i respektuar nga te gjithe. Kjo ishte dhe arsyeja qe nuk arrihej te kapej. Askush nuk mund te dyshonte te nje person me nje jete aq normale.


 
Trego 21 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.